Česká televízia ponúkne cez Vianoce novú rozprávku (VIDEO) Foto: ČT

Česká televízia ponúkne cez Vianoce novú rozprávku (VIDEO)

13.11.2018 18:46 | TV | ČTK

Pohádka Zdeňka Zelenky s Jiřinou Bohdalovou Kouzelník Žito bude další premiérovou vánoční pohádkou, kterou uvede Česká televize na Štědrý den.

 

O svátcích nabídne i česko-slovenskou koprodukční pohádku režiséra Petera Bebjaka O zakletém králi a odvážném Martinovi, rodinnou filmovou komedii Víta Karase Přání k mání i novou pohádku Vodníkova princezna, která bude opatřena titulky pro sluchově postižené děti. Novináře o tom dnes informoval generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Jako hlavní představitel se v pohádce Kouzelník Žito objeví Denis Šafařík, pro nějž jde o první velkou roli. Do role kořenářky Apoleny obsadil režisér Zelenka Jiřinu Bohdalovou. "Dělali jsme spolu snad pětadvacet hlavních rolí. Jiřina mi v pohádkách hraje buď odporné babizny, jako tomu bylo v Nesmrtelné tetě či v Boháči a chudákovi, anebo moudré osoby, jako právě v Kouzelníku Žitovi," řekl ČTK režisér. V dalších rolích se v Kouzelníku Žitovi objeví například Anna Kadeřávková, Pavel Kříž, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška a Petr Kostka.

Další premiérové pohádky O zakletém králi a odvážném Martinovi se ujal režisér Bebjak, který stál například za projekty Případy prvního oddělení nebo Českým lvem oceněnou minisérií Spravedlnost.

Sledovanost vánočních pohádek se blíží ke dvěma milionům diváků. Například před čtyřmi lety pohádka Princezna a písař, kterou si ČT připravila pro vánoční vysílání na programu ČT1 jako svou premiérovou pohádku, se s průměrnou sledovaností 2,046 milionu diváků stala nejsledovanějším pořadem Štědrého dne.

Ani letos nebude chybět vánoční klasika Tři oříšky pro Popelku, která letos slaví pětačtyřicet let od premiéry. Československá televize ji poprvé odvysílala 24. prosince 1974. Tehdy ji sledovalo 94 procent všech diváků u obrazovek. "Česká televize přináší divákům premiérové vánoční pohádky už dvacet pět let. Za tu dobu vznikly desítky příběhů, z nichž se mnohé postupně staly téměř součástí našich svátečních rodinných zvyků," uvedl Dvořák.

Dále televize uvede premiéru Českými lvy oceněného koprodukčního filmu Po strništi bos nebo oscarového snímku La La Land.

Silvestrovský večer se ponese v duchu pocty herci a zpěvákovi Václavu Neckářovi, který letos oslavil 75. narozeniny. Do pořadu s názvem Hotel Hvězdář mu přijde pogratulovat dvacítka osobností. Na Nový rok také odbude svou televizní premiéru dokumentární film Planeta Česko.

Vánoční a novoroční ČT art se zaměří především na hudbu, divadlo a tanec. Nabídne například záznam koncertu legend slovenské populární hudby Slovenští muži vrací úder, na festivalu Zlatá Praha oceněné filmové zpracování opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí nebo Novoroční koncert České filharmonie.

Vánoce na Déčku budou animované. Děti se mohou mimo jiné těšit na příběhy z dílny Walta Disneyho. V sobotu 1. prosince spustí ČT poosmé na webu Déčka interaktivní Adventní kalendář.

pošli na vybrali.sme.sk


Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

1. Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

Víťazom 64. ročníka medzinárodnej speváckej súťaže Eurovízia sa stal holandský spevák Duncan Laurence. Česká indie-popová kapela Lake Malawi skončila so skladbou Friend of a Friend na jedenástom mieste.

Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

2. Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

...a pritom musel prežiť zverstvá nacizmu. Stretol Mengeleho a jeho život visel na vlásku.

 

Pápež vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi (VIDEO)

3. Pápež vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi (VIDEO)

Pápež František dnes vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi, ktorí sú v ťažkej situácii, ale už im nie je venovaná pozornosť.

Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

4. Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

Rakúsky vicekanclár a predseda protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache dnes oznámil odchod z oboch politických funkcií. Stalo sa to po tom, čo nemecké médiá zverejnili videonahrávku, na ktorej s údajnou príbuznou ruského oligarchu jedná o politickej podpore svojej strany výmenou za zabezpečenie štátnych zákaziek. Predseda ľudovcov vlády Sebastian Kurz podľa Stracheho rezignáciu na post vicekancelára prijal.

Eurovoľby v sobotu pripomenie Európska Cyklo tour, ku ktore sa môže ktokoľvek pridať

5. Eurovoľby v sobotu pripomenie Európska Cyklo tour, ku ktore sa môže ktokoľvek pridať

Voľby do Európskeho parlamentu sa v členských štátoch EÚ uskutočnia v dňoch 23. - 26. mája, na Slovensku prebehnú 25. mája.

Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

6. Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

nemecké médiá zverejnili sedemhodinový tajný videozáznam.

Festivaly Orange Y-Games & VÚB Y-Con už tento víkend v Bratislave (VIDEO)

7. Festivaly Orange Y-Games & VÚB Y-Con už tento víkend v Bratislave (VIDEO)

Nenechajte si ujsť najväčší herný festival spolu s pop-kultúrnym podujatím Y-CON a stretnite špeciálneho hosťa Vladimíra Furdíka alias Night Kinga z Game of Thrones.

Obludné oslavy streľby do ľudí na hraniciach konečne stopli, aj vďaka redaktorke RTVS

8. Obludné oslavy streľby do ľudí na hraniciach konečne stopli, aj vďaka redaktorke RTVS

V roku 1952 jedenásťročný Jozef Galus krátko pred obedom plával na drevenej doske v rieke Morava v blízkosti hradu Devín. Aj keď bolo zjavné, že je to dieťa, pohraničná hliadka začala strieľať. Na chlapca, ktorého možno len odvial prúd, hliadka strieľala z guľometu, samopalov a niekoľkých pušiek. Len z guľometu bolo proti nemu vystrelených 140 nábojov. Zabili ho za pár sekúnd. Ľudia, spoluzodpovední za tieto zločiny, ich doposiaľ pravidelne oslavovali s heslom "Neprejdú"- v uniformách, so symbolmi totalitného režimu, zbraňami - a to v priestoroch mesta. Pokračovanie.

V súvislosti s kauzou sledovania novinárov vykonáva NAKA prehliadku známeho baru v Bratislave (FOTO)

9. V súvislosti s kauzou sledovania novinárov vykonáva NAKA prehliadku známeho baru v Bratislave (FOTO)

V súvislosti s kauzou prenasledovania novinárov NAKA dnes od 09.05 v Bratislave na ulici Panenska č. 28 vykonáva prehliadku nebytových priestovo v bare Next Apache.

Najčítanejšie