Baková, Strižinec, Petková a ďalší posielajú Rezníkovi otvorený list Reprofoto RTVS

Baková, Strižinec, Petková a ďalší posielajú Rezníkovi otvorený list

21.12.2018 14:45 | TV |

Otvorený list generálnemu riaditeľovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi

 

So znepokojením a rozhorčením sme prijali správu, že vedenie RTVS nepredĺžilo zmluvu s Tomášom Kaminským, kreatívnym producentom vývoja RTVS. Tento skúsený režisér, scenárista, novinár a producent je „otcom“ viacerých relácií  RTVS. Okrem iného stál za vznikom relácie Silná zostava, ktorá v unikátnej, väčšinou čisto ženskej zostave, otvára závažné spoločenské témy akými sú korupcia, vražda Jána Kuciaka, populizmus a extrémizmus,  problémy životného prostredia, chudoby a mnohé iné. Silná zostava získala tento rok ocenenie Novinárskej ceny v kategórii Najlepší rozhovor, beseda, diskusia.

Podrobnosti: Rezníkove čistky pokračujú: V RTVS končí spolutvorca Silnej zostavy a ďalších formátov

Ďalšia relácia, Experiment, za ktorou tiež stojí Tomáš, sa venuje svetovým vedeckým objavom a popularizácii vedy.  Podieľal sa aj na vzniku a rozvoji relácií HiSTORY a SK Dejiny.

Okrem televíznej tvorby získali tento rok ocenenia aj viaceré filmy, na ktorých sa Tomáš podieľal. Dokument Posledný autoportrét (r. Marek Kuboš), na ktorom Tomáš spolupracoval ako dramaturg, získal špeciálne uznanie poroty Artfilm Košice a IDFF Jihlava. Dokumentárny film Prípad Kalmus (r. Adam Hanuljak), ktorý Tomáš pripravoval ako producent, získal cenu Cinematik.doc na IFF Cinematik Piešťany.

Tomáš Kaminský je skvelý profesionál, ktorý má bohaté skúsenosti z pôsobenia v rôznych kreatívnych pozíciách (okrem iného aj v TV Markíza, spoločnosti Monarch, TASR, Piknik Pictures...), k spolupráci pristupuje vždy mimoriadne zodpovedne, tvorivo a s empatiou. Dokáže vytvárať profesionálne tímy spolupracovníkov, vnútri RTVS i mimo nej.
Povedané stručne, Tomáš Kaminský vytvoril v RTVS zaujímavé projekty a viedol ich s vysokou profesionalitou.  Preto s ním veľmi radi spolupracujeme a nerozumieme rozhodnutiu RTVS. Žiadame o prehodnotenie tohto rozhodnutia. Sme presvedčení, že Tomášov hlas a kreativita by vo verejnoprávnej RTVS chýbali.

 

Olga Baková, moderátorka relácie Silná Zostava
Martin Strižinec, moderátor relácie Experiment
Lubica Stanek, dramaturgička relácie Silná zostava
Andrea Horečná, režisérka relácie Silná zostava
Maja Hriešik, dramaturgička,vysokoškolská pedagogička, scenáristka relácie Silná zostava
Milica Pálfy, scenáristka relácie Silná zostava, pedagogička
Otakar Horák, scenárista relácie Experiment
Silvia Porubänová, sociologička, riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny, spolupracuje s T.K. od vzniku myšlienky na relácii Silná zostava
doc. Oľga Gyárfášová, PhD., sociologička, VŠ pedagogička a riaditeľka Ústavu európskych štúdií a medzinárodných vzťahov, FSEV UK, panelistka relácie Silná zostava
Dr. Aneta Világi, Katedra politológie FF UK v Bratislave, panelistka relácie Silná zostava
Ludmila Kolesárová, marketingová manažérka Dobrý Anjel, blogerka, držiteľka Novinárskej ceny a titulu Slovenka roka pre oblasť charita, panelistka relácie Silná zostava
Tatiana Zachar Podolínska, PhD., riaditeľka Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, členka slovenského výboru pre nehmotné kultúrne dedičstvo UNECO, panelistka relácie Silná zostava
Janette Motlová, riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, panelistka relácie Silná zostava
Zora Bútorová, sociologička, analytička Inštitútu pre verejné otázky, panelistka relácie Silná zostava
Zuzana Petková, investigatívna novinárka a riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu, panelistka relácie Silná zostava
Elena Kriglerová, riaditeľka centra pre Výskum etnicity a kultúry, panelistka relácie Silná zostava
Lujza Garajová Schrameková, herečka, panelistka relácie Silná zostava
Hana Skljarszka, sociologička, pracuje v Leaf Academy, panelistka relácie Silná zostava
Kristína Tormová, herečka, panelistka relácie Silná zostava
Henrieta Mičkovicová, herečka, panelistka relácie Silná zostavaNora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Najčítanejšie