Topky.sk sa ospravedlnili bývalej redaktorke RTVS, po 5 rokoch a až po rozhodnutí súdu Ilustr. foto: Omediach.com

Topky.sk sa ospravedlnili bývalej redaktorke RTVS, po 5 rokoch a až po rozhodnutí súdu

16.05.2019 15:00 | TV | mk

Bývalá redaktorka Slovenskej televízie vyhrala na Krajskom súde v Bratislave spor so spoločnosťou Zoznam.sk.

Lucia Tomečková podala žalobu za článok z roku 2014 na webe Topky.sk,ktorého témou bolo, že pred 20 rokmi, keď ešte nepracovala v RTVS, sa vo filme objavila odhalená a redakcia to spojila s jej prácou redaktorky, ktorá sa venovala v RTVS zdravotníctvu a spomenuli aj to, že má dcéru a manžela.

Topky.sk po piatich rokoch zverejnili toto ospravedlnenie, nie však na titulke, ale v sekcii Prominenti*:

AKTUALIZÁCIA: Po upozornení právnika redaktorky, redakcia dala dodatočne odkaz na ospravedlnenie na úvodnú stránku.

"Kto niečo také nezažil ako obyčajný človek, nie verejný činiteľ, nevie si ani predstaviť, ako bolestivé to bolo a stále je pre mňa a našu rodinu. Nikdy som si nepomyslela, že vie tak novinár ublížiť zákerne novinárovi, ako to v posledných rokoch sledujeme na Slovensku. Viac ako päť rokov som bojovala práve proti takým "tiež novinárom a vydavateľstvám" ako som v mojom prípade mala "tú česť" ja. Kde "pracuje" tiež novinárka", ktorá sa pod svoj článok hanbila podpísať a súd ju musel dvakrát predvolať, aby zistil, kto ten zákerný a skazený, prekrútený a zvrátený článok napísať. Kto sa neštítil v ňom ešte presne zadefinovať aj moju dcéru a manžela. Len preto, aby sa ma pre moju poctivú novinársku prácu o rezorte zdravotníctva pokúsil akýmkoľvek spôsobom pošpiniť a znevážiť," reagovala pre Omediach.com Lucia Tomečková, ktorá v súčasnosti vedie web Dalito.sk.

Novinárka zvažuje dovolanie na Najvyššom súde. „Či využijem dovolanie na Najvyšší súd ohľadom finančného odškodnenia, ktoré mi v plnej sume OS Bratislava V. priznal a Krajský súd Bratislava zrušil, sa ešte rozhodnem po dohode s najbližšími, lebo dokazovanie ochrany osobnosti bolo pre mňa aj ako ženu, matku a manželku obrovským traumatizujúcim "zážitkom". Zatiaľ je pre mňa rozsudok aspoň ako takým zadosťučinením a verím, že v budúcnosti pomôže všetkým čestným novinárom, pred tými skazenými, ktorých je, bohužiaľ, evidentne medzi nami dosť. Mám však dobrý pocit aspoň z toho, že som snáď precedensom niekomu zo skutočných novinárov, ktorí si iba poctivo robia svoju prácu, pomohla, aby sa nemuseli báť zastrašovania a špinavej snahy ovplyvniť ich prácu akýmkoľvek skazeným spôsobom. Dokázala som totiž, že aj obyčajný človek môžem vyhrať nad tak veľkým "tiež mediálnym domom."," dodala Tomečková.

Redaktorka žiadala ospravedlnenie a odstránenie článku pred piatimi rokmi, už pred piatimi rokmi podala v súvislosti s článkom žalobu o ochranu osobnosti.
Okresný súd Bratislava V. v roku 2014 redaktorke vyhovel a uložil spoločnosti Zoznam odstrániť článok spolu so všetkými s ním zverejnenými fotografiami z domény topky.sk a zo všetkých jej webových stránok a uložil spoločnosti aj sa verejne ospravedlniť na úvodnej stránke topky.sk.

Spoločnosť sa odvolala a tak o prípade v apríli 2019 rozhodoval krajský súd, ktorý tiež dal za pravdu novinárke a uložil vydavateľstvu odstrániť článok aj so všetkými s ním zverejnenými fotografiami z topky.sk a jej ďalších domén a uložil vydavateľstvu povinnosť s ospravedlniť sa.

Článok síce stiahli a Topky.sk zverejnili 28.4. ospravedlnenie, ale podľa Tomečkovej nie tak, ako podľa rozsudku mali. „Toto zverejnenie nespĺňa kritéria stanovené rozsudku OS, nakoľko sa nenachádza na úvodnej webovej stránke domény topky.sk, ale až v sekcii Prominenti, pričom na úvodnej stránke v rámci tejto sekcie nie zverejnený odkaz na toto ospravedlnenie,“ reagoval právny zástupca redaktorky.

Andrea Mlynárová PR & Marketing manager Zoznam.sk tvrdí, že článok (ospravedlnenie) je zverejnené na topky.sk v zmysle rozhodnutia súdu. „Aktuálne zvažujeme podanie mimoriadneho opravného prostriedku,“ povedala Mlynárová. „Spoločnosť Zoznam kategoricky odmieta akékoľvek vyjadrenia a náznaky smerujúce k vyvolaniu dojmu, že jej novinári svojou redakčnou činnosťou majú úmysel kohokoľvek zastrašiť, ovplyvniť prácu iných novinárov alebo zabrániť im v pracovnej činnosti,“ reagovala Mlynárová na vyjadrenia Tomečkovej.

pošli na vybrali.sme.sk


Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

1. Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu.

Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

2. Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci. Dokonalá renesančná osobnosť, ktorá mala ruky umelca a myseľ vedca. Leonardo nám zanechal rozsiahle dielo, a to veľká časť jeho výtvarných prác a vedeckých rozpráv bola zničená.

Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

3. Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

4. Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

Na Slovensku máme kvalitné pivo. Potvrdzujú to nielen milovníci piva, ale aj odborníci, ktorí tento týždeň v rámci 13. ročníka degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka hodnotia slovenské pivá. V nedávnom prieskume agentúry Kantar navyše tri štvrtiny slovenských pivárov potvrdili, že kultúra pitia piva sa u nás zlepšuje.

ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

5. ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

 Český stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

6. Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 16. ročníka súťaže Podnikové Médium Roka 2018. Do súťaže sa zapojili firmy, podniky, agentúry, štátne aj mimovládne organizácie, mestá a obce.

Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre

7. Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre


23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť nové pravidlá poskytovania dotácií do budúcnosti. Udialo sa tak bez akejkoľvek konzultácie, poza chrbát dotknutých subjektov a to nás utvrdzuje v tom, že snaha ministerky Laššákovej o dialóg je neúprimná a hraná.

Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

8. Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

Mnoho ľudí napomáha šíreniu dezinformácií a manipulácií nechtiac, len pod vplyvom emócií či povrchnosti. Nechajú sa strhnúť emtívnou fotkou, titulkom, či vymysleným textom.

Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

9. Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú v štátoch EU priebežne od 23. do 26. mája. Na Slovensku budú 25. mája. Výsledky budú zverejňované postupne v jednotlivých krajinách ale aj v EP.

K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

10. K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

Časopisy ako Vogue v Taliansku, Nemecku a Poľsku, L’Uomo Vogue, Elle v Poľsku a Glamour v Maďarsku vyzývajú na svojich stránkach čitateľov na účasť vo voľbách. Výzvu podporili modelky a modeli a osobnosti sveta módy, vrátane Vanessy Paradis či Joela Kinnamana.

Najčítanejšie