Topky.sk sa ospravedlnili bývalej redaktorke RTVS, po 5 rokoch a až po rozhodnutí súdu Ilustr. foto: Omediach.com

Topky.sk sa ospravedlnili bývalej redaktorke RTVS, po 5 rokoch a až po rozhodnutí súdu

16.05.2019 15:00 | TV | mk

Bývalá redaktorka Slovenskej televízie vyhrala na Krajskom súde v Bratislave spor so spoločnosťou Zoznam.sk.

Lucia Tomečková podala žalobu za článok z roku 2014 na webe Topky.sk,ktorého témou bolo, že pred 20 rokmi, keď ešte nepracovala v RTVS, sa vo filme objavila odhalená a redakcia to spojila s jej prácou redaktorky, ktorá sa venovala v RTVS zdravotníctvu a spomenuli aj to, že má dcéru a manžela.

Topky.sk po piatich rokoch zverejnili toto ospravedlnenie, nie však na titulke, ale v sekcii Prominenti*:

AKTUALIZÁCIA: Po upozornení právnika redaktorky, redakcia dala dodatočne odkaz na ospravedlnenie na úvodnú stránku.

"Kto niečo také nezažil ako obyčajný človek, nie verejný činiteľ, nevie si ani predstaviť, ako bolestivé to bolo a stále je pre mňa a našu rodinu. Nikdy som si nepomyslela, že vie tak novinár ublížiť zákerne novinárovi, ako to v posledných rokoch sledujeme na Slovensku. Viac ako päť rokov som bojovala práve proti takým "tiež novinárom a vydavateľstvám" ako som v mojom prípade mala "tú česť" ja. Kde "pracuje" tiež novinárka", ktorá sa pod svoj článok hanbila podpísať a súd ju musel dvakrát predvolať, aby zistil, kto ten zákerný a skazený, prekrútený a zvrátený článok napísať. Kto sa neštítil v ňom ešte presne zadefinovať aj moju dcéru a manžela. Len preto, aby sa ma pre moju poctivú novinársku prácu o rezorte zdravotníctva pokúsil akýmkoľvek spôsobom pošpiniť a znevážiť," reagovala pre Omediach.com Lucia Tomečková, ktorá v súčasnosti vedie web Dalito.sk.

Novinárka zvažuje dovolanie na Najvyššom súde. „Či využijem dovolanie na Najvyšší súd ohľadom finančného odškodnenia, ktoré mi v plnej sume OS Bratislava V. priznal a Krajský súd Bratislava zrušil, sa ešte rozhodnem po dohode s najbližšími, lebo dokazovanie ochrany osobnosti bolo pre mňa aj ako ženu, matku a manželku obrovským traumatizujúcim "zážitkom". Zatiaľ je pre mňa rozsudok aspoň ako takým zadosťučinením a verím, že v budúcnosti pomôže všetkým čestným novinárom, pred tými skazenými, ktorých je, bohužiaľ, evidentne medzi nami dosť. Mám však dobrý pocit aspoň z toho, že som snáď precedensom niekomu zo skutočných novinárov, ktorí si iba poctivo robia svoju prácu, pomohla, aby sa nemuseli báť zastrašovania a špinavej snahy ovplyvniť ich prácu akýmkoľvek skazeným spôsobom. Dokázala som totiž, že aj obyčajný človek môžem vyhrať nad tak veľkým "tiež mediálnym domom."," dodala Tomečková.

Redaktorka žiadala ospravedlnenie a odstránenie článku pred piatimi rokmi, už pred piatimi rokmi podala v súvislosti s článkom žalobu o ochranu osobnosti.
Okresný súd Bratislava V. v roku 2014 redaktorke vyhovel a uložil spoločnosti Zoznam odstrániť článok spolu so všetkými s ním zverejnenými fotografiami z domény topky.sk a zo všetkých jej webových stránok a uložil spoločnosti aj sa verejne ospravedlniť na úvodnej stránke topky.sk.

Spoločnosť sa odvolala a tak o prípade v apríli 2019 rozhodoval krajský súd, ktorý tiež dal za pravdu novinárke a uložil vydavateľstvu odstrániť článok aj so všetkými s ním zverejnenými fotografiami z topky.sk a jej ďalších domén a uložil vydavateľstvu povinnosť s ospravedlniť sa.

Článok síce stiahli a Topky.sk zverejnili 28.4. ospravedlnenie, ale podľa Tomečkovej nie tak, ako podľa rozsudku mali. „Toto zverejnenie nespĺňa kritéria stanovené rozsudku OS, nakoľko sa nenachádza na úvodnej webovej stránke domény topky.sk, ale až v sekcii Prominenti, pričom na úvodnej stránke v rámci tejto sekcie nie zverejnený odkaz na toto ospravedlnenie,“ reagoval právny zástupca redaktorky.

Andrea Mlynárová PR & Marketing manager Zoznam.sk tvrdí, že článok (ospravedlnenie) je zverejnené na topky.sk v zmysle rozhodnutia súdu. „Aktuálne zvažujeme podanie mimoriadneho opravného prostriedku,“ povedala Mlynárová. „Spoločnosť Zoznam kategoricky odmieta akékoľvek vyjadrenia a náznaky smerujúce k vyvolaniu dojmu, že jej novinári svojou redakčnou činnosťou majú úmysel kohokoľvek zastrašiť, ovplyvniť prácu iných novinárov alebo zabrániť im v pracovnej činnosti,“ reagovala Mlynárová na vyjadrenia Tomečkovej.Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile rozširujú svoje partnerstvo s Discovery Inc. Bude aj Eurosport 4K

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile rozširujú svoje partnerstvo s Discovery Inc. Bude aj Eurosport 4K

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile Czech Republic, nadviazali strategické partnerstvo so spoločnosťou Discovery, vďaka ktorému operátori ponúknu divákom okrem prémiového obsahu dostupného na kanáloch Eurosport 1, Eurosport 2, Discovery Channel, TLC, Travel Channel, Animal Planet, Fine Living, Investigation Discovery, Discovery Science a Discovery Turbo Extra taktiež špeciálny vzdelávací obsah dostupný cez VOD služby a Eurosport 4K.

Slovenské domácnosti si preladili

Slovenské domácnosti si preladili

Po viac ako 7 mesiacoch prác a viac ako roku informovania verejnosti, si slovenské domácnosti preladili svoje televízne prijímače. Proces uvoľňovania 700 MHz frekvencií, využívaných pre šírenie televízneho signálu cez anténu, je ukončený.

Orange Slovensko má nového šéfa strategického oddelenia

Orange Slovensko má nového šéfa strategického oddelenia

Strategické oddelenie Orange Slovensko má nového šéfa. Od 1. júna pozíciu Senior manažéra zodpovedného za strategické oddelenie zastáva Martin Mosný.

Hoax o dodávke unášajúcej deti sa šíri už 20 rokov, aká je pravda? (VIDEO)

Hoax o dodávke unášajúcej deti sa šíri už 20 rokov, aká je pravda? (VIDEO)

Jedna z najčastejších „zaručených správ“, ktorá sa v pravidelných intervaloch šíri nielen na sociálnych sieťach, je, že okolo škôl sa pohybuje podozrivá dodávka, ktorá striehne a unáša deti alebo sa ich pokúša uniesť.

Koronavírus prevetral ľuďom finančné rezervy. Tieto tipy pomôžu reštartovať hospodárenie s peniazmi

Koronavírus prevetral ľuďom finančné rezervy. Tieto tipy pomôžu reštartovať hospodárenie s peniazmi

Pandémia koronavírusu donútila mnohých Slovákov siahnuť po finančných rezervách. Na horšie časy však podľa štatistík* nemyslia štyria z desiatich ľudí, a tak naštartovať ich fungovanie môže byť o čosi náročnejšie. Kedy si začať vytvárať úspory do rezervy, ako správne postupovať a hlavne ako vytrvať? Pozreli sme sa aj na to, ako sa psychicky vyrovnať so zhoršenou finančnou situáciou.

Z vydavateľstva KOŠICE:DNES odchádza generálna riaditeľka

Z vydavateľstva KOŠICE:DNES odchádza generálna riaditeľka

Alexandra Mihók-Kvietková odchádza z pozície generálnej riaditeľky mediálneho domu KOŠICE:DNES. Vo vedení firmy zostávajú šéfredaktor Dušan Karolyi a obchodný riaditeľ Marko Duditš.

Digitálnou agentúrou značky ŠKODA na Slovensku bude aj naďalej agentúra Socialists

Digitálnou agentúrou značky ŠKODA na Slovensku bude aj naďalej agentúra Socialists

V tendri na digitálnu agentúru, ktorá sa bude starať o obraz značky ŠKODA na sociálnych sieťach, vyhrala agentúra Socialists.

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Americká technologická spoločnosť Microsoft chce nahradiť niekoľko desiatok novinárskych pozícií robotickým systémom umelej inteligencie.

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Obľúbený, pôvodne sovietsky kreslený seriál pre deti No počkaj, zajac! sa rozšíri o ďalšie desiatky epizód. Premiéra prvej z nich bude v Rusku na prelome leta a jesene.

Najčítanejšie