Topky.sk sa ospravedlnili bývalej redaktorke RTVS, po 5 rokoch a až po rozhodnutí súdu Ilustr. foto: Omediach.com

Topky.sk sa ospravedlnili bývalej redaktorke RTVS, po 5 rokoch a až po rozhodnutí súdu

16.05.2019 15:00 | TV | mk

Bývalá redaktorka Slovenskej televízie vyhrala na Krajskom súde v Bratislave spor so spoločnosťou Zoznam.sk.

Lucia Tomečková podala žalobu za článok z roku 2014 na webe Topky.sk,ktorého témou bolo, že pred 20 rokmi, keď ešte nepracovala v RTVS, sa vo filme objavila odhalená a redakcia to spojila s jej prácou redaktorky, ktorá sa venovala v RTVS zdravotníctvu a spomenuli aj to, že má dcéru a manžela.

Topky.sk po piatich rokoch zverejnili toto ospravedlnenie, nie však na titulke, ale v sekcii Prominenti*:

AKTUALIZÁCIA: Po upozornení právnika redaktorky, redakcia dala dodatočne odkaz na ospravedlnenie na úvodnú stránku.

"Kto niečo také nezažil ako obyčajný človek, nie verejný činiteľ, nevie si ani predstaviť, ako bolestivé to bolo a stále je pre mňa a našu rodinu. Nikdy som si nepomyslela, že vie tak novinár ublížiť zákerne novinárovi, ako to v posledných rokoch sledujeme na Slovensku. Viac ako päť rokov som bojovala práve proti takým "tiež novinárom a vydavateľstvám" ako som v mojom prípade mala "tú česť" ja. Kde "pracuje" tiež novinárka", ktorá sa pod svoj článok hanbila podpísať a súd ju musel dvakrát predvolať, aby zistil, kto ten zákerný a skazený, prekrútený a zvrátený článok napísať. Kto sa neštítil v ňom ešte presne zadefinovať aj moju dcéru a manžela. Len preto, aby sa ma pre moju poctivú novinársku prácu o rezorte zdravotníctva pokúsil akýmkoľvek spôsobom pošpiniť a znevážiť," reagovala pre Omediach.com Lucia Tomečková, ktorá v súčasnosti vedie web Dalito.sk.

Novinárka zvažuje dovolanie na Najvyššom súde. „Či využijem dovolanie na Najvyšší súd ohľadom finančného odškodnenia, ktoré mi v plnej sume OS Bratislava V. priznal a Krajský súd Bratislava zrušil, sa ešte rozhodnem po dohode s najbližšími, lebo dokazovanie ochrany osobnosti bolo pre mňa aj ako ženu, matku a manželku obrovským traumatizujúcim "zážitkom". Zatiaľ je pre mňa rozsudok aspoň ako takým zadosťučinením a verím, že v budúcnosti pomôže všetkým čestným novinárom, pred tými skazenými, ktorých je, bohužiaľ, evidentne medzi nami dosť. Mám však dobrý pocit aspoň z toho, že som snáď precedensom niekomu zo skutočných novinárov, ktorí si iba poctivo robia svoju prácu, pomohla, aby sa nemuseli báť zastrašovania a špinavej snahy ovplyvniť ich prácu akýmkoľvek skazeným spôsobom. Dokázala som totiž, že aj obyčajný človek môžem vyhrať nad tak veľkým "tiež mediálnym domom."," dodala Tomečková.

Redaktorka žiadala ospravedlnenie a odstránenie článku pred piatimi rokmi, už pred piatimi rokmi podala v súvislosti s článkom žalobu o ochranu osobnosti.
Okresný súd Bratislava V. v roku 2014 redaktorke vyhovel a uložil spoločnosti Zoznam odstrániť článok spolu so všetkými s ním zverejnenými fotografiami z domény topky.sk a zo všetkých jej webových stránok a uložil spoločnosti aj sa verejne ospravedlniť na úvodnej stránke topky.sk.

Spoločnosť sa odvolala a tak o prípade v apríli 2019 rozhodoval krajský súd, ktorý tiež dal za pravdu novinárke a uložil vydavateľstvu odstrániť článok aj so všetkými s ním zverejnenými fotografiami z topky.sk a jej ďalších domén a uložil vydavateľstvu povinnosť s ospravedlniť sa.

Článok síce stiahli a Topky.sk zverejnili 28.4. ospravedlnenie, ale podľa Tomečkovej nie tak, ako podľa rozsudku mali. „Toto zverejnenie nespĺňa kritéria stanovené rozsudku OS, nakoľko sa nenachádza na úvodnej webovej stránke domény topky.sk, ale až v sekcii Prominenti, pričom na úvodnej stránke v rámci tejto sekcie nie zverejnený odkaz na toto ospravedlnenie,“ reagoval právny zástupca redaktorky.

Andrea Mlynárová PR & Marketing manager Zoznam.sk tvrdí, že článok (ospravedlnenie) je zverejnené na topky.sk v zmysle rozhodnutia súdu. „Aktuálne zvažujeme podanie mimoriadneho opravného prostriedku,“ povedala Mlynárová. „Spoločnosť Zoznam kategoricky odmieta akékoľvek vyjadrenia a náznaky smerujúce k vyvolaniu dojmu, že jej novinári svojou redakčnou činnosťou majú úmysel kohokoľvek zastrašiť, ovplyvniť prácu iných novinárov alebo zabrániť im v pracovnej činnosti,“ reagovala Mlynárová na vyjadrenia Tomečkovej.

pošli na vybrali.sme.sk


Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

1. Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

Orange a festival Pohoda idú ruka v ruke už osem rokov k stále vydarenejším ročníkom tohto obľúbeného festivalu. Tento rok však návštevníci nezdieľali len jedinečnú atmosféru, hudbu či zážitky s priateľmi, ale aj myšlienku o zodpovednom používaní telefónu či podporu ekologického recyklovania elektro-odpadu. Štatistiky sú aj tento rok plné rekordov.

Ten chlapec jej môže zničiť život!

2. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

3. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

4. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

5. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

6. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

7. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

8. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

10. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Najčítanejšie