Otvorená optická sieť, riešenie pre všetkých? Foto: Towercom

Otvorená optická sieť, riešenie pre všetkých?

19.06.2019 10:15 | TV | PR

V rozhovore Ing. Peter Bezák, riaditeľ prevádzky spoločnosti Towercom vysvetľuje, ako je možné nájsť riešenie pre optické pripojenie domácností aj v lokalitách, kde teraz o vysokorýchlostnom internete užívatelia iba snívajú.

Napriek tomu, že Slovensko je na tom s pokrytím FTTH sietí (Fiber to the home: optické vlákno priamo do domácnosti) v porovnaním s európskym priemerom (presné čísla dohľadáme) veľmi dobre, stále je čo doháňať. Snahou Európskej únie je totiž dostať v najbližších 5 rokoch pokrytie optických sietí až na úroveň 80 až 90% domácností.

Čo znamená otvorená FTTH sieť?

Tieto siete fungujú na princípe „bod-multibod“ a využívajú sa najmä pre triple play služby. Ich rozvetvenosť umožňuje jednoduchšie pripojenie viacerých domácností priamo so zdrojom. Otvorená sieť navyše dáva možnosť jej využitia pre viacerých operátorov súčasne. Títo potom nemusia budovať každý svoju vlastnú infraštruktúru. Výhody to prináša pre všetky strany.

Ako takáto otvorená sieť funguje?

Optické pripojenie má obrovskú kapacitu, v porovnaní s inými médiami je takmer nevyčerpateľné. Ich budovanie je však značne nákladné, priemerne náklady na domácnosť sa pohybujú od 180-250€ a v miestach s individuálnou domovou výstavbou ešte výrazne vyššie. Za predpokladu, že si každý operátor buduje svoju vlastnú sieť, je preto náročné pokryť v dohľadnej dobe aj také oblasti, ktoré sú už pre tento typ investície menej atraktívne. Otvorená sieť ponúka možnosť, využívať jednu a tú istú infraštruktúru pre viacerých operátorov súčasne. Využívať môžu buď „dark-fiber“, alebo infraštruktúru priamo so službou.

Kto teda z takého riešenia profituje?

V konečnom dôsledku užívateľ, ktorý sa tak dostane k vysoko kvalitnému pripojeniu aj v oblastiach, ktoré sú mimo primárny záujem operátorov, napr. oblasti vidieka. Pravda je taká, že najlukratívnejšie oblasti už pokryté dávno sú. Na svoju príležitosť však čakajú aj miesta, ktoré by ako investícia pre jedného operátora boli menej lákavé, alebo by neprichádzali do úvahy vôbec. Návratnosť takejto investície je totiž výrazne dlhšia.

Peter Bezák Foto: Towercom

Peter Bezák v spoločnosti Towercom pôsobí na pozícii riaditeľa sekcie prevádzky (COO) od roku 2007. V čase keď sa spoločnosť Orange pustila do budovania vlastnej optickej siete, zastrešoval projekty výstavby takmer 2.000km trasy. U operátora rozvíjal tému budovania FTTH siete a pripravil pilotné projekty, ktoré vytvorili priestor pre úspešný rozvoj siete. Vyštudoval Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave a prestížnu univerzitu ENTPE v Lyone vo Francúzsku.

Takže je to výhodné aj pre operátorov?

Jednoznačne. V minulosti si totiž každý operátor kopal siete samostatne, v niektorých oblastiach tak bola optika vystavaná dvojmo či dokonca trojmo. V súčasnosti si však už aj operátori uvedomujú, že dobudovávať vlastné siete aj do menej lukratívnych oblastí, už nie je také rentabilné. Okrem toho, že operátor je pri takomto riešení odbremenený od veľkej investície do infraštruktúry, nemusí znášať ani náklady na jej údržbu či starostlivosť o sieť.

Takéto riešenia však majú aj svoje úskalia, aké?

Najväčšou výzvou takéhoto riešenia je vzájomná dohoda medzi jednotlivými operátormi, či už na technickej alebo principiálnej rovine. V tomto smere teda od nás prišla idea ponúknuť operátorom otvorenú optickú sieť ako nezávislý, nestranný partner, ktorý navyše dokáže do takýchto projektov investovať know-how aj financie.

Ak hovoríme o finančných investíciách, je na ne Towercom pripravený?

Áno, náklady na vybodovanie optickej siete nie sú malé. Towercom však disponuje dostatočnými finančnými zdrojmi. Sme súčasťou investičnej skupiny, ktorú vlastní jeden z najväčších infraštruktúrnych fondov na svete, skupina Macquarie European Infrastructure Funds 4. Budovanie nových sietí je preto pre nás prirodzená aktivita.

Je už na Slovensku funkčný projekt otvorenej FTTH siete?

Áno, takýto typ siete už prevádzkujeme v Bratislave, časť Nové mesto. Máme tu vybudovanú vlastnú FTTH sieť s pokrytím takmer 14.000 domácností. A pokiaľ mi je známe, zatiaľ sme aj jediná a prvá spoločnosť, ktorá otvorenú sieť nie len vybudovala, ale ju aj súčasne poskytuje viacerým operátorom. Aktuálne túto infraštruktúru využívajú naraz Slovak Telecom, Antik a aj Orange. Z môjho pohľadu ide naozaj o významnú zmenu v stratégii (filozofii?) operátorov, ktorí týmto pripustili možnosť nielen nevyhnutného vlastníctva, ale aj prenájmu infraštruktúry.Foto: Towercom

 BA Nové mesto sa však začala budovať už v roku 2011, prečo je zatiaľ jediným projektom takéhoto druhu?

Ako som spomínal, je veľmi náročné skoordinovať požiadavky operátorov súčasne. Zároveň, aj keď sme už mali vybudovanú našu vlastnú sieť, trvalo dlho presvedčiť našich partnerov, aby sa do takéhoto typu projektu pustili, nakoľko ide pre nich o principiálnu zmenu pohľadu. Niektoré dohody trvali dokonca viac ako 3 roky. Napriek tomu, je bratislavský projekt krásny príklad toho, ako to fungovať môže.

Ako sa spoločnosť, ktorá je známa najmä prevádzkou terestriálnej platformy dostala k budovaniu optických pripojení?

Najskôr išlo o vlastnú potrebu optického pripojenia našich veží, konkrétne bratislavského Kamzíka a jeho dátového centra, k ďalším významným bodom (napr. u vysieteľov, six a pod.). Funkcia naše prevádzky však už dávno nie je iba o podpore pre terestriálne vysielanie, ale aj o budovaní a údržbe dátovej infraštruktúry a prenájme našej vlastnej vežovej infraštruktúry. Budovanie otvorených optických sietí vnímame ako prirodzené rozšírenie spolupráce s našimi partnermi, ktorí už rovnaký princíp zdieľania infraštruktúry využívajú na našich vežiach.

Aké projekty sú teda vo výhľade na najbližšie obdobie?

Aktuálne rokujeme s operátormi o prevzatí niektorých vytipovaných projektoch v rámci slovenských regiónov. Chceme ísť samozrejme do miest, kde optika ešte nie je. Operátorom chceme poskytnúť opäť otvorenú sieť, regiónom výhodu toho, že nebudú potrebné viacnásobné rozkopávky.

Sú to výhody teda aj pre regionálnu a krajskú správu?

Otvorená optická sieť, ktorú využívajú súčasne viacerí operátori rieši pálčivý problém jednotlivým mestským zastupiteľstvám pri udeľovaní povolení pre rozkopávky mesta. Je určite výhodné urobiť to iba raz a s jedným partnerom, ako rozkopávať prípojky opakovane pre každého operátora zvlášť.

pošli na vybrali.sme.sk


Grendel k prípadu s Ruttkayovou: Kočner je v base, jeho opičky však stále makajú (VIDEO)

Grendel k prípadu s Ruttkayovou: Kočner je v base, jeho opičky však stále makajú (VIDEO)

Prokurátorka Beáta Vítková z Krajskej prokuratúry v Bratislave podala návrh na obžalobu poslanca za hnutie OĽANO Gábora Grendela pre ohrozenie bankového tajomstva Mariána Kočnera. Urobila tak napriek tomu, že komunikácia z Kočnerovej Threemy dokazuje, že novinárka Martina Ruttkayová svedčila proti Grendelovi na objednávku Mariána Kočnera.

Pellgrini prerušil hospitalizáciu, aby mohol ísť do televíznych debát a do Ruska (VIDEO)

Pellgrini prerušil hospitalizáciu, aby mohol ísť do televíznych debát a do Ruska (VIDEO)

Predseda vlády Peter Pellegrini, ktorý je od soboty hospitalizovaný v nemocnici v Bratislave, sa rozhodol hospitalizáciu prerušiť. 

Pozrite si interaktívnu online mapu, ako sa koronavírus z hodiny na hodinu šíri (VIDEO)

Pozrite si interaktívnu online mapu, ako sa koronavírus z hodiny na hodinu šíri (VIDEO)

Nový kmeň koronavírusu - respiračné ochorenie podobné zápalu pľúc - sa rýchlo rozšírilo odvtedy, čo sa na konci decembra 2019 prvýkrát objavilo v čínskom meste Wu-chan.

Ego, Vec, Aless a ďalší známi rapperi nahrali predvolebné vyhlásenie (VIDEO)

Ego, Vec, Aless a ďalší známi rapperi nahrali predvolebné vyhlásenie (VIDEO)

„Už sme to videli, počuli a zažili: plané politické sľuby, chýbajúce riešenia pre školstvo a zdravotníctvo, násilie na demonštráciách a kultúrnych podujatiach. Rasizmus a xenofóbia, hľadania nepriateľa, rozkrádanie, fakľové pochody, rozohnané koncerty a zakázané divadlá, vyhrážky na sociálnych sieťach, dobodaní kamaráti, cenzúra, snaha vystúpiť z EU a NATO, podozrivé šeky so „symbolickými“ hodnotami. Zažili sme neonacistické násilie na uliciach a nechceme ho vo vláde.“

365.bank spúšťa novinku. Vďaka nej si možno rýchlejšie rozdeliť platbu za spoločný účet

365.bank spúšťa novinku. Vďaka nej si možno rýchlejšie rozdeliť platbu za spoločný účet

365.bank aktualizovala svoju mobilnú aplikáciu o novinku, ktorá každému uľahčí platenie. Vďaka funkcii „rozdeliť platbu“ a „vypýtať peniaze“ sa môžu klienti banky jednoducho, pohodlne a na pár klikov vyrovnať so svojimi priateľmi za spoločný obed, večeru alebo iný výdavok. Funkcionalita sa dá využívať aj v prípade, že rozdeľujú platbu na účet do inej banky.

Porota uznala hollywoodskeho producenta vinným zo sexuálneho napadnutia, hrozí mu až 29 rokov väzenia

Porota uznala hollywoodskeho producenta vinným zo sexuálneho napadnutia, hrozí mu až 29 rokov väzenia

Bývalého hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina v pondelok v New Yorku uznala porota vinným zo sexuálneho napadnutia a z ľahšej formy znásilnenia. Oslobodila ho však v tých bodoch obžaloby, za ktoré mu hrozilo až doživotné väzenie, napísala agentúra Reuters. Weinsteinovi teraz hrozí za oba činy až 29-ročný trest, o ktorého konečnej výške rozhodne sudca 11. marca. Obhajoba uviedla, že sa chce proti verdiktu odvolať.

Znelky CNN Prima News nahral symfonický orchester (VIDEO)

Znelky CNN Prima News nahral symfonický orchester (VIDEO)

Vysílání zpravodajského kanálu CNN Prima News budou provázet znělky, které nahrál symfonický orchestr.

Pellegrini: Rozhodne odmietam falošné správy, že mám koronavírus

Pellegrini: Rozhodne odmietam falošné správy, že mám koronavírus

Peter Pellegrini bol v sobotu náhle hospitalizovaný s respiračným ochorením.

Novinár, ktorý položil premiérovi otázku o sexuálnej orientácii, v Plus 7 dní skončil

Novinár, ktorý položil premiérovi otázku o sexuálnej orientácii, v Plus 7 dní skončil

Minulý týždeň dala šéfredaktorka Plus 7 dní Katarína Šelestiaková výpoveď. Dôvodom bola cenzúra rozhovoru s premiérom, ktorý urobil redaktor Pavel Knapko a premiéra sa pýtal na jeho sexuálnu orientáciu.

Najčítanejšie