TV Lux potrestali za omšu, v ktorej arcibiskup hovoril, že voliť Čaputovú je ťažký hriechom Foto: abu.sk

TV Lux potrestali za omšu, v ktorej arcibiskup hovoril, že voliť Čaputovú je ťažký hriechom

20.11.2019 17:22 | TV | mk

Rada pre vysielanie a retransmisiu dnes televízii Lux dala sankciu – upozornenie na porušenie zákona za slová arcibiskupa, kvôli ktorým televízia podľa rady porušila ustanovenia zákona o volebnej kampani.

TV Lux pár dní pred prezidentskými voľbami, 10. marca 2019, odvysielala priamy prenos sväte omše. V kázni trnavský arcibiskup Ján Orosch neobvyklým spôsobom odhováral od voľby niektorých kandidátov. Aj keď ich počas omše nemenoval, z jeho slov bolo zrejmé, že myslel hlavne Zuzanu Čaputovú a aj Eduarda Chmelára. Podľa dnešného rozhodnutia licenčnej rady, jeho kázeň mohla ovplyvniť hlasovanie voličov v neprospech týchto kandidátov.

Orosch v kázni k prezidentským voľbám povedal, že diabol nás pokúša a dáva nám ponuku prostredníctvom niektorých prezidentských kandidátov, ktorých názory sú nezlučiteľné s Kristovým učením a kresťanskými hodnotami. Konkrétne uviedol, že ide o kandidátov, ktorí podporujú interrupcie, homosexuálne manželstvá a adopcie detí homosexuálnymi pármi, LGBTI, mäkké drogy, eutanáziu. Arcibiskup vyzval veriacich, aby takýchto kandidátov nevolili: „Kresťan sa nemôže nechať zmanipulovať, nehľadiac na povinnosti vyplývajúce z desatora cirkevných prikázaní, evanjelia, z učenia katolíckej cirkvi, katolíckeho svedomia a voliť kandidátov, ktorí podporujú interrupcie, homosexuálne manželstvá, súhlas s tým, aby si mohli adoptovať deti, LGBTI, mäkké drogy, eutanázia,“ povedal Orosch, ktorý mal pred pár dňami spoločnú omšu s kontroverným kňazom Mariánom Kuffom, ktorý je v pozadí strany Kresťanská demokracia – Život a prosperita, ktorá ide do koalície s kotlebovcami.

Arcibiskup pred voľbami kritizoval kňazov za to, že sa pridávajú k takýmto „ultraliberálnym“ názorom, keď povedal: „...postaviť sa v televízii a propagovať kandidáta, kandidátku za takto ultraliberálnu stranu za prezidentku, je ťažkým hriechom.“ Zuzanu Čaputovú v kampani v televízii podporil odvolaný arcibiskup Robert Bezák.

Kancelária Rady je toho názoru, že vzhľadom na verejnosti dostupné informácie vyznievala kázeň jednoznačne kriticky voči Čaputovej a Chmelárovi: "Keďže v rámci tejto kázne zaznel apel nevoliť takýchto kandidátov, ktorí kritizované názory zastávajú ... sme toho názoru, že v prípade týchto kandidátov možno konštatovať, že táto kázeň, odvysielaná v programe Svätá omša, už mala potenciál vyznievať v ich neprospech,“ píše kancelária rady.

TV Lux reagovala pre kanceláriu rady takto: „Kázeň je príhovorom k veriacim, zohľadňujúcim cirkevné učenie a často aj realitu aktuálneho diania v cirkevnom spoločenstve, či spoločenskom živote. Dotknutá kázeň bola práve takou, priniesla reflexiu aktuálnej spoločenskej témy z pohľadu cirkevného učenia. V kázni nebol menom spomenutý žiadny kandidát za prezidenta, či akákoľvek politická struna. Televízia ako sprostredkovateľ priameho prenosu v žiadnom prípade nemohla a nemôže meniť, či zostrihávať postupnosť jednotlivých časti omše a ani nemôže prestať s vysielaním bohoslužieb počas akejkoľvek volebnej kampane.“

Na Oroschove slová vtedy kriticky zareagovala Čaputová aj Róbert Bezák. „Vnímam to ako posolstvo, ktoré, žiaľ, rozdeľuje a nespája. Nechcem k tomu prispievať, a preto chcem skôr prehovoriť k ľuďom, aby sme sa nenechali rozdeľovať. Arogancii moci sa doposiaľ darilo len preto, že slušní ľudia boli rozdrobení,“ povedala Čaputová. „Pán arcibiskup Ján Orosch vie rýchlo rozdávať pečiatky s ťažkým hriechom,“ povedal vtedy pre Denník N Bezák, s ktorým bol arcibiskup Orosch v nepriamom konflikte, keďže nastúpil po Bezákovom odvolaní na trnavskú arcidiecézu.Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Od júla 2020 nastáva zmena v top manažmente spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Očakávaná obnova a rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky známeho domčeka deduška Večerníčka sa začala 6. júla 2020.

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní na zákaznícke linky. Preto v týchto dňoch pristúpilo k vypnutiu prednahratých hlášok, ktoré slúžili na navigovanie zákazníka a prináša priame spojenie so zamestnancom zákazníckej linky  už od začiatku hovoru. Zákazník tak po novom nebude musieť počúvať vopred nahraté dlhé zoznamy možností ani zadávať žiadne čísla v menu, ale hneď po vytočení čísla 949 je privítaný a spojený s najbližším voľným asistentom.

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

S čiernou šatkou zakrývajúcou ústa a nos dnes prišiel na súd v Londýne hrdina Pirátov z Karibiku a hollywoodsky herec Johnny Depp.

VÚB banka má novú kampaň s Petrou Polnišovou aj Evou Večerovou (VIDEO)

VÚB banka má novú kampaň s Petrou Polnišovou aj Evou Večerovou (VIDEO)

VÚB banka začiatkom júla spustila novú kampaň s názvom „Čo je v rodine to sa počíta“, ktorá sa odohráva v prostredí rodiny a susedov.

EÚ musí bojovať s nenávisťou na internete spoločne, povedala podpredsedníčka EK

EÚ musí bojovať s nenávisťou na internete spoločne, povedala podpredsedníčka EK

Európska únia potrebuje záväzné spoločné pravidlá, ktoré by prinútili internetové sociálne siete aktívne bojovať proti nenávistným prejavom a zároveň rešpektovať slobodu prejavu.

Špeciálna verzia festivalu – Nádych s Atmosférou – bude a až trikrát

Špeciálna verzia festivalu – Nádych s Atmosférou – bude a až trikrát

Výnimočné situácie si žiadajú výnimočné riešenia. Preto sa organizátori festivalu Atmosféra, ktorý sa koná v prekrásnom prostredí viníc neďaleko Hontianskych Nemiec, rozhodli priniesť festival k návštevníkom aj tento rok – avšak v komornejšej verzii s dôrazom na bezpečnosť. Miniséria podujatí Nádych s Atmosférou ovládne atmosférickú lúku v auguste 2020 dokonca trikrát!

RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

Od pondelka 6. júla sa na obrazovky RTVS vráti populárny výpravný seriálový hit z dielne HBO - Babylon Berlín. RTVS odvysiela vždy dva diely za sebou každý pondelok o 22:00 na Dvojke.

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Od 1. júla 2020 došlo k zmene vo vedení v spoločnosti Panta Rhei.

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

O2 sa rozhodla zmeniť komunikáciu so zákazníkmi.

Najčítanejšie