TV Lux potrestali za omšu, v ktorej arcibiskup hovoril, že voliť Čaputovú je ťažký hriechom Foto: abu.sk

TV Lux potrestali za omšu, v ktorej arcibiskup hovoril, že voliť Čaputovú je ťažký hriechom

20.11.2019 17:22 | TV | mk

Rada pre vysielanie a retransmisiu dnes televízii Lux dala sankciu – upozornenie na porušenie zákona za slová arcibiskupa, kvôli ktorým televízia podľa rady porušila ustanovenia zákona o volebnej kampani.

TV Lux pár dní pred prezidentskými voľbami, 10. marca 2019, odvysielala priamy prenos sväte omše. V kázni trnavský arcibiskup Ján Orosch neobvyklým spôsobom odhováral od voľby niektorých kandidátov. Aj keď ich počas omše nemenoval, z jeho slov bolo zrejmé, že myslel hlavne Zuzanu Čaputovú a aj Eduarda Chmelára. Podľa dnešného rozhodnutia licenčnej rady, jeho kázeň mohla ovplyvniť hlasovanie voličov v neprospech týchto kandidátov.

Orosch v kázni k prezidentským voľbám povedal, že diabol nás pokúša a dáva nám ponuku prostredníctvom niektorých prezidentských kandidátov, ktorých názory sú nezlučiteľné s Kristovým učením a kresťanskými hodnotami. Konkrétne uviedol, že ide o kandidátov, ktorí podporujú interrupcie, homosexuálne manželstvá a adopcie detí homosexuálnymi pármi, LGBTI, mäkké drogy, eutanáziu. Arcibiskup vyzval veriacich, aby takýchto kandidátov nevolili: „Kresťan sa nemôže nechať zmanipulovať, nehľadiac na povinnosti vyplývajúce z desatora cirkevných prikázaní, evanjelia, z učenia katolíckej cirkvi, katolíckeho svedomia a voliť kandidátov, ktorí podporujú interrupcie, homosexuálne manželstvá, súhlas s tým, aby si mohli adoptovať deti, LGBTI, mäkké drogy, eutanázia,“ povedal Orosch, ktorý mal pred pár dňami spoločnú omšu s kontroverným kňazom Mariánom Kuffom, ktorý je v pozadí strany Kresťanská demokracia – Život a prosperita, ktorá ide do koalície s kotlebovcami.

Arcibiskup pred voľbami kritizoval kňazov za to, že sa pridávajú k takýmto „ultraliberálnym“ názorom, keď povedal: „...postaviť sa v televízii a propagovať kandidáta, kandidátku za takto ultraliberálnu stranu za prezidentku, je ťažkým hriechom.“ Zuzanu Čaputovú v kampani v televízii podporil odvolaný arcibiskup Robert Bezák.

Kancelária Rady je toho názoru, že vzhľadom na verejnosti dostupné informácie vyznievala kázeň jednoznačne kriticky voči Čaputovej a Chmelárovi: "Keďže v rámci tejto kázne zaznel apel nevoliť takýchto kandidátov, ktorí kritizované názory zastávajú ... sme toho názoru, že v prípade týchto kandidátov možno konštatovať, že táto kázeň, odvysielaná v programe Svätá omša, už mala potenciál vyznievať v ich neprospech,“ píše kancelária rady.

TV Lux reagovala pre kanceláriu rady takto: „Kázeň je príhovorom k veriacim, zohľadňujúcim cirkevné učenie a často aj realitu aktuálneho diania v cirkevnom spoločenstve, či spoločenskom živote. Dotknutá kázeň bola práve takou, priniesla reflexiu aktuálnej spoločenskej témy z pohľadu cirkevného učenia. V kázni nebol menom spomenutý žiadny kandidát za prezidenta, či akákoľvek politická struna. Televízia ako sprostredkovateľ priameho prenosu v žiadnom prípade nemohla a nemôže meniť, či zostrihávať postupnosť jednotlivých časti omše a ani nemôže prestať s vysielaním bohoslužieb počas akejkoľvek volebnej kampane.“

Na Oroschove slová vtedy kriticky zareagovala Čaputová aj Róbert Bezák. „Vnímam to ako posolstvo, ktoré, žiaľ, rozdeľuje a nespája. Nechcem k tomu prispievať, a preto chcem skôr prehovoriť k ľuďom, aby sme sa nenechali rozdeľovať. Arogancii moci sa doposiaľ darilo len preto, že slušní ľudia boli rozdrobení,“ povedala Čaputová. „Pán arcibiskup Ján Orosch vie rýchlo rozdávať pečiatky s ťažkým hriechom,“ povedal vtedy pre Denník N Bezák, s ktorým bol arcibiskup Orosch v nepriamom konflikte, keďže nastúpil po Bezákovom odvolaní na trnavskú arcidiecézu.

pošli na vybrali.sme.sk


PR projekty je už možné prihlasovať do súťaže PROKOP

PR projekty je už možné prihlasovať do súťaže PROKOP

Asociácia Public Relations na Slovensku (APRSR) vyhlásila nový, v poradí už 10 ročník súťaže  najlepších PR projektov na Slovensku – PROKOP 2019.

Vedenie SAV sa striktne dištancuje od statusov Blahu a vyzýva ho na odchod

Vedenie SAV sa striktne dištancuje od statusov Blahu a vyzýva ho na odchod

Primitívne, dehonestujúce a klamlivé statusy poslanca Smeru Ľuboša Blahu na facebooku už nahnevali aj vedenie Slovenskej akadémie vied, kde je Blaha stále zamestnanom. A keďže s ním nemôžu podľa zákona rozviazať pracovný pomer, vyzývaj ho nepriamo na odchod, lebo „inštitúciu vážne poškodzuje.“

Američania mimoriadne zasiahli voči Kočnerovi a zmrazili mu všetky financie

Američania mimoriadne zasiahli voči Kočnerovi a zmrazili mu všetky financie

Ministerstvo financií Spojených štátov amerických dalo Mariana Kočnera a šesť jeho firiem na Magnitského sankčný zoznam. Znamená to, že v Amerike a zrejme ani v Európe už nebude môcť obchodovať. Ak tam má peniaze, o všetky príde.

Medzinárodný tlačový inštitút odsúdil primitívne útoky Blahu na Moniku Tódovú a Zuzanu Kovačič Hanzelovú

Medzinárodný tlačový inštitút odsúdil primitívne útoky Blahu na Moniku Tódovú a Zuzanu Kovačič Hanzelovú

Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) dnes odsúdil sériu online útokov poslanca Smeru Ľuboša Blahu na novinárky Moniku Tódovú a Zuzanu Kovačič Hanzelovú, ktoré zverejňuje na svojom facebooku.

Putin. Kto je ten muž a čo vlastne chce?!

Putin. Kto je ten muž a čo vlastne chce?!

Napriek tomu, že o Putinovom Rusku sa napísali milióny slov, Západ stále nedokáže pochopiť jedného z najmocnejších politikov sveta s vplyvom po celom svete a s mocenskou sieťou, ktorá zasahuje do našich každodenných životov.

Šéf spravodajstva Markízy: Zverejnenie videa smrteľného pádu muža z paneláku považuje za verejný záujem

Šéf spravodajstva Markízy: Zverejnenie videa smrteľného pádu muža z paneláku považuje za verejný záujem

Na Radu pre vysielanie a retransmisiu prišlo zatiaľ 20 sťažností na zverejnenie videa, zobrazujúceho zúfalý pád muža z deviateho poschodia.

Zomrel herec René Auberjonois zo seriálu MASH (VIDEO)

Zomrel herec René Auberjonois zo seriálu MASH (VIDEO)

Vo veku 79 rokov v nedeľu zomrel americký herec René Auberjonois, ktorý sa preslávil najmä rolou Otca Mulcahyho vo filme MASH. Auberjonois skonal vo svojom dome v Los Angeles na rakovinu pľúc, povedal agentúre AP jeho syn Rémy-Luc Auberjonois.

Duel Kisku a Pellegriniho priniesol Markíze rekord roka (VIDEO)

Duel Kisku a Pellegriniho priniesol Markíze rekord roka (VIDEO)

Nedeľná diskusná relácia s bývalým prezidentom a premiérom priniesla Markíze rekordné čísla.

Za potraviny míňame milióny eur mesačne, tony jedla končia v koši

Za potraviny míňame milióny eur mesačne, tony jedla končia v koši

Kým viac ako desatina ľudí vo svete hladuje, v Európskej únii končí v koši okolo 89 miliónov ton potravín ročne. Zjednodušene povedané, každý z nás vyhodí štyri jedlá týždenne, a to napriek tomu, že za ne utrácame značnú časť príjmu. Jednou z príčin tohto stavu je nadmerné nakupovanie potravín, ktoré nestíhame zjesť, čo sa deje aj teraz, pred sviatkami.

Európske filmové ceny sú rozdané. Najviac ocenení získala Favoritka (VIDEO)

Európske filmové ceny sú rozdané. Najviac ocenení získala Favoritka (VIDEO)

Odovzdávanie tohtoročných Európskych filmových cien (EFA) ovládla britsko-írska dráma Favoritka režírovaná Grékom Jorgosom Lanthimosom. Európska filmová akadémia ho vyhlásila za európsky film roka 2019 a za najlepšiu komédiu, ocenila aj prácu Lanthimosa a britskej herečky Olivie Colmanovej, ktorá stvárnila jednu z hlavných rolí.

 

Najčítanejšie