TV Lux potrestali za omšu, v ktorej arcibiskup hovoril, že voliť Čaputovú je ťažký hriechom Foto: abu.sk

TV Lux potrestali za omšu, v ktorej arcibiskup hovoril, že voliť Čaputovú je ťažký hriechom

20.11.2019 17:22 | TV | mk

Rada pre vysielanie a retransmisiu dnes televízii Lux dala sankciu – upozornenie na porušenie zákona za slová arcibiskupa, kvôli ktorým televízia podľa rady porušila ustanovenia zákona o volebnej kampani.

TV Lux pár dní pred prezidentskými voľbami, 10. marca 2019, odvysielala priamy prenos sväte omše. V kázni trnavský arcibiskup Ján Orosch neobvyklým spôsobom odhováral od voľby niektorých kandidátov. Aj keď ich počas omše nemenoval, z jeho slov bolo zrejmé, že myslel hlavne Zuzanu Čaputovú a aj Eduarda Chmelára. Podľa dnešného rozhodnutia licenčnej rady, jeho kázeň mohla ovplyvniť hlasovanie voličov v neprospech týchto kandidátov.

Orosch v kázni k prezidentským voľbám povedal, že diabol nás pokúša a dáva nám ponuku prostredníctvom niektorých prezidentských kandidátov, ktorých názory sú nezlučiteľné s Kristovým učením a kresťanskými hodnotami. Konkrétne uviedol, že ide o kandidátov, ktorí podporujú interrupcie, homosexuálne manželstvá a adopcie detí homosexuálnymi pármi, LGBTI, mäkké drogy, eutanáziu. Arcibiskup vyzval veriacich, aby takýchto kandidátov nevolili: „Kresťan sa nemôže nechať zmanipulovať, nehľadiac na povinnosti vyplývajúce z desatora cirkevných prikázaní, evanjelia, z učenia katolíckej cirkvi, katolíckeho svedomia a voliť kandidátov, ktorí podporujú interrupcie, homosexuálne manželstvá, súhlas s tým, aby si mohli adoptovať deti, LGBTI, mäkké drogy, eutanázia,“ povedal Orosch, ktorý mal pred pár dňami spoločnú omšu s kontroverným kňazom Mariánom Kuffom, ktorý je v pozadí strany Kresťanská demokracia – Život a prosperita, ktorá ide do koalície s kotlebovcami.

Arcibiskup pred voľbami kritizoval kňazov za to, že sa pridávajú k takýmto „ultraliberálnym“ názorom, keď povedal: „...postaviť sa v televízii a propagovať kandidáta, kandidátku za takto ultraliberálnu stranu za prezidentku, je ťažkým hriechom.“ Zuzanu Čaputovú v kampani v televízii podporil odvolaný arcibiskup Robert Bezák.

Kancelária Rady je toho názoru, že vzhľadom na verejnosti dostupné informácie vyznievala kázeň jednoznačne kriticky voči Čaputovej a Chmelárovi: "Keďže v rámci tejto kázne zaznel apel nevoliť takýchto kandidátov, ktorí kritizované názory zastávajú ... sme toho názoru, že v prípade týchto kandidátov možno konštatovať, že táto kázeň, odvysielaná v programe Svätá omša, už mala potenciál vyznievať v ich neprospech,“ píše kancelária rady.

TV Lux reagovala pre kanceláriu rady takto: „Kázeň je príhovorom k veriacim, zohľadňujúcim cirkevné učenie a často aj realitu aktuálneho diania v cirkevnom spoločenstve, či spoločenskom živote. Dotknutá kázeň bola práve takou, priniesla reflexiu aktuálnej spoločenskej témy z pohľadu cirkevného učenia. V kázni nebol menom spomenutý žiadny kandidát za prezidenta, či akákoľvek politická struna. Televízia ako sprostredkovateľ priameho prenosu v žiadnom prípade nemohla a nemôže meniť, či zostrihávať postupnosť jednotlivých časti omše a ani nemôže prestať s vysielaním bohoslužieb počas akejkoľvek volebnej kampane.“

Na Oroschove slová vtedy kriticky zareagovala Čaputová aj Róbert Bezák. „Vnímam to ako posolstvo, ktoré, žiaľ, rozdeľuje a nespája. Nechcem k tomu prispievať, a preto chcem skôr prehovoriť k ľuďom, aby sme sa nenechali rozdeľovať. Arogancii moci sa doposiaľ darilo len preto, že slušní ľudia boli rozdrobení,“ povedala Čaputová. „Pán arcibiskup Ján Orosch vie rýchlo rozdávať pečiatky s ťažkým hriechom,“ povedal vtedy pre Denník N Bezák, s ktorým bol arcibiskup Orosch v nepriamom konflikte, keďže nastúpil po Bezákovom odvolaní na trnavskú arcidiecézu.

pošli na vybrali.sme.sk


Generálny riaditeľ BBC odstúpi z funkcie

Generálny riaditeľ BBC odstúpi z funkcie

Generálny riaditeľ britskej verejnoprávnej televíznej a rozhlasovej spoločnosti BBC Tony Hall dnes oznámil, že tento rok v lete po siedmich rokoch odstúpi z funkcie.

Výtvarník Kalmus jedol počas Haščákovho brífingu banán (VIDEO)

Výtvarník Kalmus jedol počas Haščákovho brífingu banán (VIDEO)

Výtvarníkovi Petrovi Kalmusovi sa počas brífingu šéfa Penty Jaroslava Haščáka podaril neobvyklý performance.

Haščák sa zastal novinárky Ruttkyovej, ktorá si od Kočnera vypýtala na dovolenku (VIDEO)

Haščák sa zastal novinárky Ruttkyovej, ktorá si od Kočnera vypýtala na dovolenku (VIDEO)

Dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovalo pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, na súde vypovedal Norbert Bödör a Jaroslav Haščák, spolumajiteľ Penty.

Chcete zbohatnúť? Musíte si opakovať: Mám na to!

Chcete zbohatnúť? Musíte si opakovať: Mám na to!

Mnohých z nás v súčasnosti trápi finančná neistota a to bez ohľadu na sumu, aká sa nám mesačne pripisuje na účet. Máme pocit, akoby na nás svet kričal: „Nemáš dosť peňazí.“

Zomrel syn spisovateľa Tolkiena, ktorý sa staral o otcov odkaz

Zomrel syn spisovateľa Tolkiena, ktorý sa staral o otcov odkaz

Vo veku 95 rokov zomrel Christopher Tolkien, ktorý sa posledných niekoľko desiatok rokov venoval literárnemu odkazu svojho otca J. R. R. Tolkiena.

Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Študent Fakulty aplikovaných vied Západočeskej univerzity (ZČU) Lukáš Picek sa podieľal na vývoji mobilnej aplikácie Svampeatlas, ktorá vie rozpoznávať huby, mapovať ich a zdieľať súradnice s ostatnými užívateľmi. Aplikácia je výstupom rovnomenného projektu s dánskymi kolegami z kodanskej univerzity, dokáže rozpoznať 1400 druhov húb.

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt zverejnili vyhlásenie, v ktorom reagujú na prejav predsedu Smeru Roberta Fica na dnešnej programovej konferencii strany. 

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

O manželke britského princa Harryho Meghan vychádzalo dvakrát viac negatívnych článkov než pozitívnych.

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Budúcim Jamesom Bondom bude opäť muž, a nie žena. Potvrdila to v rozhovore s magazínom Variety filmová producentka Barbara Broccoliová, ktorá stojí aj za najnovšou bondovkou, v ktorej hlavnú úlohu stvárnil opäť Daniel Craig.

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Sociálna sieť Twitter umožňovala cieliť reklamy na používateľov aj podľa kľúčových slov ako "neonacista", "zástancovia belošskej nadradenosti" či "islamofob". Ukázal to nedávny experiment spravodajskej spoločnosti BBC, ktorej sa podarilo opakovane spustiť platené oznámenia s problematicky definovanou cieľovou skupinou. Platforma sa po upozornení redakcie ospravedlnila a uviedla, že problém odstránila.

Najčítanejšie