Kritický Svätopluk, ktorého v RTVS odmietli, pôjde dnes

Kritický Svätopluk, ktorého v RTVS odmietli, pôjde dnes

26.11.2013 16:26 | TV | mk

RTVS dnes odvysiela s takmer ročným sklzom dokument v Tieni kráľa Svätopluka.

 

 

Film režiséra Jakuba Julényho prináša pohľad na extrémizmus, s ktorým prekvapivo zdieľa podobné hodnoty Smer. Autori sa snažili priniesť pravdivý, ale aj neúprosný pohľad na históriu a jej vnímanie a skresľovanie pre potreby rôznych skupín. Kriticky vykresľuje aj vládny Smer, ktorý v roku 2010 nachystal teatrálne oslavy pod sochou Svätopluka.

Film, na ktorý išli aj štátne peniaze, sa mal vysielať už v januári, RTVS ho vtedy odmietla prijať, na čo upozornil denník SME.

Podľa informácií Omédiách.com sa RTVS dohodla s koproducentom Robertom Kirchhoffom zo spoločnosti Atelier.doc na zmenách. „Boli to dramaturgické úpravy. Atmosféra pri zmenách bola hektická, ale môžem povedať, že tá pôvodná línia vo filme ostala," povedal Kirchhoff pre Omédiách.com. Dokument bol prepracovaný len vo forme minimálnych úprav, ktoré mu podľa jeho slov prospeli.

Film spochybňuje Svätopluka ako kráľa starých Slovákov, ktorého takto prezentuje vedenie Smeru. Vychádza z momentu odhalenia socha kniežaťa Svätopluka. A v jej tieni sa v priebehu jedného roka stretli všetky formy slovenského nacionalizmu. Od umierneného, až po radikálne podoby.

Dokument z roku 2012 hľadá súvislosti medzi jednotlivými druhmi prejavov národnej hrdosti, nacionalizmu a extrémizmu a ukazuje ako sa dá ideologicky zneužiť história a dá sa tápať v hľadaní slovenskej identity na začiatku tretieho tisícročia.

Veľkolepé odhaľovanie jeho sochy na Bratislavskom hrade, ktoré Fico s Paškom zorganizovali krátko pred voľbami v roku 2010, historička umenia Bohunka Koklesová vo filme prirovnáva k propagande totalitných režimov, ktoré na ovplyvňovanie más využívajú pátos a svetelné efekty. „Výhrady k obsahu filmov v žiadnom prípade nesúvisia s vykreslením akýchkoľvek politických predstaviteľov," vysvetlilo vtedy v stanovisku RTVS. Podľa televízie autori nedodržali schválený scenár. Zaradeniu filmov do vysielania bráni „povrchné, neprofesionálne a neobjektívne spracovanie vybraných tém," tvrdila RTVS.
Pokúšame sa získať stanovisko RTVS aj producenta.

Reporotáž tv.sme.sk z januára 2013, keď sa RTVS rozhodla dokument stiahnuť z vysielania.Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Spoločnosť AMC Networks International - Central and Northern Europe predĺžila svoj kontrakt na vysielanie Formuly 1 na Slovensku a v Českej republike o ďalšie tri sezóny.

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Odchody v redakcii Trendu pokračujú. Redakčný tím je od nástupu nového vedenia v júni minulého roka už takmer celý obmenený.

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Nejdůvěryhodnějším typem média je podle Čechů rádio, kterému věří 73 procent lidí. Následuje televize s 64 procenty a tisk s důvěrou 60 procent lidí.

Vyhlásenie: Proti volebnej fraške a policajnej brutalite! Za slobodu Bieloruska!

My, príslušníci občianskej spoločnosti Slovenska, ako ľudia ktorí si ctia slobodné demokratické voľby, vyjadrujeme našu plnú podporu občiankam a občanom Bieloruska v ich protestoch proti masívnemu falšovaniu výsledkov prezidentských volieb, v ich boji za slobodu, ktorú im pred 26 rokmi ukradol človek, ktorý je dnes považovaný za jedného z posledných diktátorov v Európe.

Krajniakove ministerstvo riadi bývalý redaktor Markízy a šéfredaktor jeho webu

Krajniakove ministerstvo riadi bývalý redaktor Markízy a šéfredaktor jeho webu

Generálnym tajomníkom služobného úradu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny je bývalý novinár Karol Zimmer. Ten na ministerstvo, na čele ktorého je Milan Krajniak zo Sme rodina, nastúpil 1. júla 2020.

Najčítanejšie