Lekár Lipták označil reportáž o úplatkoch za mediálnu manipuláciu Markízy

Lekár Lipták označil reportáž o úplatkoch za mediálnu manipuláciu Markízy

10.02.2015 08:49 | TV | mk

Televízia Markíza v pondelok večer priniesla rozhovor s lekárom Petrom Liptákom, ktorý otvorene hovoril o tom, ako berie od pacientov finančné a iné dary, lebo zdravotný systém nefunguje. Hovoril aj to, že kto na to nemá, má smolu.

 

 

Reportáž vyvolala búrlivé reakcie verejnosti. Lekár sa proti reportáži Markízy ohradil. Na blogu popisuje, ako už predtým upozorňoval na to, že v systéme riadenom ministerstvom zdravotníctva sa presmeruje každoročne dve miliardy eur z odvodov od pacientov neefektívnymi nákupmi zdravotnej starostlivosti a vybavenia nemocníc poisťovňami a organizáciami v gescii ministerstva.  

„K slovu sa dostáva TV Markíza, ktorá vyrobí mediálnu manipuláciu, ktorá podsúva divákovi fakt, že ja obhajujem a beriem úplatky," napísal lekár a priniesol svoju predstavu rozhovoru. Ten je však iný, ako mala Markíza v pondelok večer. Odpovede, ktoré hovoril na mikrofón Markízy a boli reálne natočené kamerou Markízy, v ňom nie sú:

1. Je podľa Vás branie úplatkov v zdravotníctve bežné alebo výnimočné?
Podľa môjho názoru je táto naša spoločnosť organizovaná na princípoch morálneho rozkladu. Okrem iného jeden z jej hlavných princípov je princíp dvojitej morálky. Napriek tomu, že celá sa riadi svätými trhovými princípmi, po lekároch sa stále vyžaduje aby dodržiavali morálny kódex budovateľov komunizmu. Myslím si, že táto dvojtvárnosť dnes nemusí vyhovovať každému. V spoločnosti kde sa legálne každoročne zo zdravotníctva presmeruje cez neefektivitu v nákupe služieb a vybavenia nemocníc viac ako 2 mld Euro z odvodov pacientov, tak tieto peniaze potom pacientom každý rok chýbajú. Je potom logické, že keď sa pacienti v takomto nedofinancovanom systéme cítia právom v ohrození, tak sa usilujú zaplatiť si svojho lekára priamo bez medzičlánku poisťovní.

2. Je branie úplatkov niečim ospravedlniteľné?
Lekári nie sú iniciátormi ani organizátormi tohto systému, ale sú spolu s pacientmi jeho obeťou. Ospravedlňovať by sa mali podľa môjho názoru politici, ktorí toto všetko svojim pacientom a lekárom spôsobujú.

3. Čo je a čo nie je vlastne úplatok?
Buďme realistami a preto by som sa skôr opýtal: Je dnes úplatok pozitívum alebo negatívum? V dnešnom slovenskom zdravotníctve, kedy klasický úplatok častokrát doslova zachraňuje životy by som bol pri jeho hodnotení aj z morálneho hľadiska opatrný.
Ľudia si radi priplatia, ale potom chcú dostať maximálne možnú kvalitu aj v tej dnešnej biede. "Oklam ma na cene ale nie na kvalite." To je častokrát ich apel na svedomie lekára. Bohužiaľ až sem sa dnes posunula morálka aj v zdravotníctve. Ale je to vždy lepšie než keby pacienti a ich rodiny nemali mať už žiadnu možnosť.

4. Prečo niektorí ľudia majú smolu?
Pokiaľ si ľudia sami nezačnú strážiť čo sa deje s ich odvodmi v zdravotných poisťovniach tak bohužiaľ majú smolu a to hlavne tí chudobní odkázaní iba na zdravotný systém financovaný cez zdravotné poisťovne.

Odporúčame aj: Lekár na kameru Markízy vysvetľoval, ako berie "dary", aj od chudobných

Barbora Demešová je redaktorka, ktorá sa roky venuje zdravotníctvu. Upozornila už viackrát na závažné korupčné kauzy.

Lekár v minulosti písal o úplatkoch v článku Úplatky ako „búrka v šerbli." V ňom tvrdí, že v súkromnej ambulancii nie je možné, aby existovali úplatky. No zároveň ďakuje „pacientovi za každé euro, ktoré mi dá v hotovosti, všetky tieto prostriedky zhltne prevádzka mojej ambulancie a stále je to veľmi málo na to, aby som z jeho príspevku mal ja osobne nejaký profit. ... Na prevádzku ambulancie potrebujem prijímať finančné dary, hoci malé sumy ale od mnohých. Je to taká nikdy nekončiaca finančná zbierka „Na charitu". Bomboniéry a alkohol neviem použiť. Tento rok predpokladám celkový príjem z darov od mojich pacientov cca 5500 €."

Aktualizácia o stanovisko Markízy (10.2): "Markíza poskytla vyjadrenia Dr. Liptáka k položeným otázkam tak, ako ich odprezentoval. Materiál bude poskytnutý na vyžiadanie kompetentných orgánov v zmysle zákona. Jeho záverečné vyjadrenie, že "keď niekto nemá (peniaze), tak má smolu", ukazuje jeho postoj k danej téme," reagovala pre Omédiách.com Markíza.Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Najčítanejšie