Obama dnes odovzdá slovenskému vedcovi ocenenie, RTVS mení program

Obama dnes odovzdá slovenskému vedcovi ocenenie, RTVS mení program nyu.edu

RTVS dnes (v piatok) o 20-tej hodine na Dvojke zaraďuje mimoriadne do vysielania portrét o Jánovi Vilčekovi pri príležitosti ocenenia slovenského vedca americkým prezidentom.

 

 

Prestížne americké ocenenie za technologický pokrok a inovácie celosvetovo uznávanému vedcovi Vilčekovi dnes v Bielom dome odovzdá americký prezident Barack Obama.

Ceremoniál je možné sledovať aj v priamom prenose o 20:15 na www.whitehouse.gov/live.

Prof. MUDr. Ján Vilček, PhD. je uznávanou kapacitou v oblasti mikrobiologického a imunologického výskumu. Podieľal sa na vývine lieku, ktorý sa používa na liečbu reumatoidnej artritídy, Crohnovej choroby, psoriázy a ďalších chronických zápalových ochorení. Ide o podstatný objav, ktorý mal významný vplyv na liečenie zápalových reumatických chorôb skracujúcich život pacienta.
Svetoznámym sa stal aj tým, že väčšinu svojich príjmov z predaja nového lieku venoval Lekárskej fakulte Newyorskej univerzity. Hodnota jeho daru je odhadovaná na 105 miliónov amerických dolárov.

V roku 2000 založil spoločne so svojou manželkou Maricou Vilčekovou Nadáciu Vilcek Foundation, ktorej hlavným cieľom je zvýšiť povedomie o prínose imigrantov pre vedu a umenie v USA. Každoročne nadácia udeľuje štyri ceny v celkovej hodnote 150 tisíc dolárov, dve v oblasti medicínskeho výskumu a dve v oblasti umenia.
Ján Vilček sa narodil v Bratislave. Po skončení Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave získal titul kandidáta vied na Virologickom ústave Československej akadémie vied v Bratislave. V roku 1964 emigroval do USA a usadil sa v New Yorku, kde je aj po 45 rokoch práce aktívny ako profesor Newyorskej univerzity.