Aliancia za rodinu: Vyzývame Václava Miku, aby sa ospravedlnil Foto: AZR

Aliancia za rodinu: Vyzývame Václava Miku, aby sa ospravedlnil

22.12.2015 11:58 | TV | mk

Aliancia za rodinu ožila. Jej predseda Anton Chromík požaduje od RTVS reportáž podľa vlastného scenára.


Aliancia za rodinu dnes vydala vyhlásenie, v ktorom verejne vyzýva generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku, aby sa ospravedlnil Slovincom za reportáž o slovinskom referende. Reportáž, ktorá odznela v Správach RTVS, bola podľa AZR nekompetentná.

V reportáži s názvom Slovinci hlasovali o manželstvách gejov televízia informovala o výsledkoch referenda.
(celý text reportáže je pod článkom).

„Správy RTVS, ktoré uviedli iba názory podporujúce manželstvá osôb rovnakého pohlavia, sú ukážkou jednostrannosti, akú si verejnoprávna televízia nesmie dovoliť. Ak jej redaktori neboli schopní kontaktovať zástupcov dvoch opačných názorových skupín a pri otázke položenej hlasujúcim vybrali iba zástancov jedného názoru, ide o nekompetentnosť a zaujatosť RTVS," píše Aliancia vo vyhlásení.
Aliancii chýbala v reportáži aj zmienka o tom, že v Slovinsku už občania v roku 2012 takéto manželstvá referendom odmietli.

„Ak pán riaditeľ túto reportáž považuje za nezaujatú a vyváženú, žiadame ho, aby urobil presne takú istú „nezaujatú" o výsledkoch referenda, len v opačnom garde!," napísal Anton Chromík, predseda Aliancie za rodinu. Zároveň RTVS radí, ako presne má nová reportáž vyzerať: "Nech v nej zaznie, že vláda išla proti vôli väčšiny ľudí pri predefinovaní manželstva. Že zástancovia manželstva tým chceli odstrániť diskrimináciu detí, s čím vláda a parlament, a liberálni LGBT aktivisti podporovaní aj americkou ambasádou nesúhlasili. Potom nech zaznie hlas dvoch voličov za zachovanie manželstva muža a ženy. Následne názor redaktora, ktorý bude komentovať, že Slovinci sa tak symbolicky spojili s krajinami ako je Slovensko, Poľsko a Maďarsko v ochrane manželstva. Následne by mohol zaznieť hlas dvoch iniciátorov referenda. A prípadne koment o tom, ako boli prieskumy absolútne nedôveryhodné, keď nakoniec viac ako 63 % Slovincov hlasovalo za manželstvo muža a ženy."

Prinesieme stanovisko RTVS.

Slovinci hlasovali o manželstvách gejov

Slovinci v referende hlasovali o manželstvách homosexuálov. Zákon, ktorý sobáše povoľuje, pritom v krajine už majú. Tento rok ho schválil slovinský parlament. Odporcovia sa proti zákonu vzbúrili. Referendom chceli zabrániť tomu, aby vstúpil do platnosti.
Matúš Dávid, redaktor: „Poslanci ešte v marci schválili novelu zákona o rodine, ktorá definuje manželstvo ako zväzok dvoch dospelých ľudí a nie výlučne muža a ženy. Stredoľavicová vláda vtedy argumentovala, že v spoločnosti treba odstrániť diskrimináciu gejov a lesieb. S tým však nesúhlasia niektoré konzervatívne skupiny v Slovinsku, podporované aj katolíckou cirkvou. Zákon chcú zrušiť. Založili kampaň s názvom "V stávke sú deti". Zozbierali štyridsaťtisíc podpisov a iniciovali referendum. Na to, aby bolo platné, musí hlasovať najmenej dvadsať percent z vyše jeden a pol milióna registrovaných voličov."
Volička: „Zbytočné referendum, ktoré stálo veľa peňazí. No dúfam, že sa skončí v prospech homosexuálov. Som za rovnaké práva pre každého."
Volič: „Ak väčšina Slovincov podporí zákon, v otázke rovnakých práv pre všetkých to môže mať vplyv aj na susedné krajiny, tak ako to bolo pred mnohými rokmi v západnej Európe."
Matúš Dávid: „Aby sa odporcom manželstiev homosexuálov podarilo zrušiť schválený zákon, musia v referende získať väčšinu odovzdaných hlasov. Prieskumy naznačovali tesný výsledok. Slovenskí konzervatívci tvrdia, že sobáše by gejom a lesbám otvorili cestu k adopcií detí. Stúpenci manželstiev homosexuálov chcú zase Slovinsko ako postkomunistickú krajinu symbolicky spojiť s liberálnejšou západnou Európou, kde má LGBTI komunita ďaleko väčšie práva."
Miha Istenić, šéf kampane za práva homosexuálov: „Vyše dva mesiace som spolupracoval s dobrovoľníkmi, mimovládnymi organizáciami, aj politickými stranami. Je to pre blaho Slovinska, jeho lepšiu budúcnosť. Uvidíme, aké budú výsledky."
Bojana Istenić, matka: „V každodennom živote sa nič nezmení, no homosexuálom sa bude lepšie dýchať, keď budeme mať všetci rovnaké práva."
Matúš Dávid: „Volebné miestnosti v Slovinsku zatvorili o siedmej hodine večer. Prvé neoficiálne výsledky referenda zverejnia ešte dnes pred polnocou."

Zdroj: www.rtvs.skSlovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile rozširujú svoje partnerstvo s Discovery Inc. Bude aj Eurosport 4K

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile rozširujú svoje partnerstvo s Discovery Inc. Bude aj Eurosport 4K

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile Czech Republic, nadviazali strategické partnerstvo so spoločnosťou Discovery, vďaka ktorému operátori ponúknu divákom okrem prémiového obsahu dostupného na kanáloch Eurosport 1, Eurosport 2, Discovery Channel, TLC, Travel Channel, Animal Planet, Fine Living, Investigation Discovery, Discovery Science a Discovery Turbo Extra taktiež špeciálny vzdelávací obsah dostupný cez VOD služby a Eurosport 4K.

Slovenské domácnosti si preladili

Slovenské domácnosti si preladili

Po viac ako 7 mesiacoch prác a viac ako roku informovania verejnosti, si slovenské domácnosti preladili svoje televízne prijímače. Proces uvoľňovania 700 MHz frekvencií, využívaných pre šírenie televízneho signálu cez anténu, je ukončený.

Orange Slovensko má nového šéfa strategického oddelenia

Orange Slovensko má nového šéfa strategického oddelenia

Strategické oddelenie Orange Slovensko má nového šéfa. Od 1. júna pozíciu Senior manažéra zodpovedného za strategické oddelenie zastáva Martin Mosný.

Hoax o dodávke unášajúcej deti sa šíri už 20 rokov, aká je pravda? (VIDEO)

Hoax o dodávke unášajúcej deti sa šíri už 20 rokov, aká je pravda? (VIDEO)

Jedna z najčastejších „zaručených správ“, ktorá sa v pravidelných intervaloch šíri nielen na sociálnych sieťach, je, že okolo škôl sa pohybuje podozrivá dodávka, ktorá striehne a unáša deti alebo sa ich pokúša uniesť.

Koronavírus prevetral ľuďom finančné rezervy. Tieto tipy pomôžu reštartovať hospodárenie s peniazmi

Koronavírus prevetral ľuďom finančné rezervy. Tieto tipy pomôžu reštartovať hospodárenie s peniazmi

Pandémia koronavírusu donútila mnohých Slovákov siahnuť po finančných rezervách. Na horšie časy však podľa štatistík* nemyslia štyria z desiatich ľudí, a tak naštartovať ich fungovanie môže byť o čosi náročnejšie. Kedy si začať vytvárať úspory do rezervy, ako správne postupovať a hlavne ako vytrvať? Pozreli sme sa aj na to, ako sa psychicky vyrovnať so zhoršenou finančnou situáciou.

Z vydavateľstva KOŠICE:DNES odchádza generálna riaditeľka

Z vydavateľstva KOŠICE:DNES odchádza generálna riaditeľka

Alexandra Mihók-Kvietková odchádza z pozície generálnej riaditeľky mediálneho domu KOŠICE:DNES. Vo vedení firmy zostávajú šéfredaktor Dušan Karolyi a obchodný riaditeľ Marko Duditš.

Digitálnou agentúrou značky ŠKODA na Slovensku bude aj naďalej agentúra Socialists

Digitálnou agentúrou značky ŠKODA na Slovensku bude aj naďalej agentúra Socialists

V tendri na digitálnu agentúru, ktorá sa bude starať o obraz značky ŠKODA na sociálnych sieťach, vyhrala agentúra Socialists.

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Americká technologická spoločnosť Microsoft chce nahradiť niekoľko desiatok novinárskych pozícií robotickým systémom umelej inteligencie.

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Obľúbený, pôvodne sovietsky kreslený seriál pre deti No počkaj, zajac! sa rozšíri o ďalšie desiatky epizód. Premiéra prvej z nich bude v Rusku na prelome leta a jesene.

Najčítanejšie