Aliancia za rodinu: Vyzývame Václava Miku, aby sa ospravedlnil Foto: AZR

Aliancia za rodinu: Vyzývame Václava Miku, aby sa ospravedlnil

22.12.2015 11:58 | TV | mk

Aliancia za rodinu ožila. Jej predseda Anton Chromík požaduje od RTVS reportáž podľa vlastného scenára.


Aliancia za rodinu dnes vydala vyhlásenie, v ktorom verejne vyzýva generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku, aby sa ospravedlnil Slovincom za reportáž o slovinskom referende. Reportáž, ktorá odznela v Správach RTVS, bola podľa AZR nekompetentná.

V reportáži s názvom Slovinci hlasovali o manželstvách gejov televízia informovala o výsledkoch referenda.
(celý text reportáže je pod článkom).

„Správy RTVS, ktoré uviedli iba názory podporujúce manželstvá osôb rovnakého pohlavia, sú ukážkou jednostrannosti, akú si verejnoprávna televízia nesmie dovoliť. Ak jej redaktori neboli schopní kontaktovať zástupcov dvoch opačných názorových skupín a pri otázke položenej hlasujúcim vybrali iba zástancov jedného názoru, ide o nekompetentnosť a zaujatosť RTVS," píše Aliancia vo vyhlásení.
Aliancii chýbala v reportáži aj zmienka o tom, že v Slovinsku už občania v roku 2012 takéto manželstvá referendom odmietli.

„Ak pán riaditeľ túto reportáž považuje za nezaujatú a vyváženú, žiadame ho, aby urobil presne takú istú „nezaujatú" o výsledkoch referenda, len v opačnom garde!," napísal Anton Chromík, predseda Aliancie za rodinu. Zároveň RTVS radí, ako presne má nová reportáž vyzerať: "Nech v nej zaznie, že vláda išla proti vôli väčšiny ľudí pri predefinovaní manželstva. Že zástancovia manželstva tým chceli odstrániť diskrimináciu detí, s čím vláda a parlament, a liberálni LGBT aktivisti podporovaní aj americkou ambasádou nesúhlasili. Potom nech zaznie hlas dvoch voličov za zachovanie manželstva muža a ženy. Následne názor redaktora, ktorý bude komentovať, že Slovinci sa tak symbolicky spojili s krajinami ako je Slovensko, Poľsko a Maďarsko v ochrane manželstva. Následne by mohol zaznieť hlas dvoch iniciátorov referenda. A prípadne koment o tom, ako boli prieskumy absolútne nedôveryhodné, keď nakoniec viac ako 63 % Slovincov hlasovalo za manželstvo muža a ženy."

Prinesieme stanovisko RTVS.

Slovinci hlasovali o manželstvách gejov

Slovinci v referende hlasovali o manželstvách homosexuálov. Zákon, ktorý sobáše povoľuje, pritom v krajine už majú. Tento rok ho schválil slovinský parlament. Odporcovia sa proti zákonu vzbúrili. Referendom chceli zabrániť tomu, aby vstúpil do platnosti.
Matúš Dávid, redaktor: „Poslanci ešte v marci schválili novelu zákona o rodine, ktorá definuje manželstvo ako zväzok dvoch dospelých ľudí a nie výlučne muža a ženy. Stredoľavicová vláda vtedy argumentovala, že v spoločnosti treba odstrániť diskrimináciu gejov a lesieb. S tým však nesúhlasia niektoré konzervatívne skupiny v Slovinsku, podporované aj katolíckou cirkvou. Zákon chcú zrušiť. Založili kampaň s názvom "V stávke sú deti". Zozbierali štyridsaťtisíc podpisov a iniciovali referendum. Na to, aby bolo platné, musí hlasovať najmenej dvadsať percent z vyše jeden a pol milióna registrovaných voličov."
Volička: „Zbytočné referendum, ktoré stálo veľa peňazí. No dúfam, že sa skončí v prospech homosexuálov. Som za rovnaké práva pre každého."
Volič: „Ak väčšina Slovincov podporí zákon, v otázke rovnakých práv pre všetkých to môže mať vplyv aj na susedné krajiny, tak ako to bolo pred mnohými rokmi v západnej Európe."
Matúš Dávid: „Aby sa odporcom manželstiev homosexuálov podarilo zrušiť schválený zákon, musia v referende získať väčšinu odovzdaných hlasov. Prieskumy naznačovali tesný výsledok. Slovenskí konzervatívci tvrdia, že sobáše by gejom a lesbám otvorili cestu k adopcií detí. Stúpenci manželstiev homosexuálov chcú zase Slovinsko ako postkomunistickú krajinu symbolicky spojiť s liberálnejšou západnou Európou, kde má LGBTI komunita ďaleko väčšie práva."
Miha Istenić, šéf kampane za práva homosexuálov: „Vyše dva mesiace som spolupracoval s dobrovoľníkmi, mimovládnymi organizáciami, aj politickými stranami. Je to pre blaho Slovinska, jeho lepšiu budúcnosť. Uvidíme, aké budú výsledky."
Bojana Istenić, matka: „V každodennom živote sa nič nezmení, no homosexuálom sa bude lepšie dýchať, keď budeme mať všetci rovnaké práva."
Matúš Dávid: „Volebné miestnosti v Slovinsku zatvorili o siedmej hodine večer. Prvé neoficiálne výsledky referenda zverejnia ešte dnes pred polnocou."

Zdroj: www.rtvs.sk

pošli na vybrali.sme.sk


Wanda Adamík Hrycová sa stala opäť prezidentkou filmovej a televíznej akadémie

Wanda Adamík Hrycová sa stala opäť prezidentkou filmovej a televíznej akadémie

Valné zhromaždenie Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) si zvolilo nových členov prezídia. Tí následne jednohlasne potvrdili v pozícii prezidentky SFTA Wandu Adamík Hrycovú a zvolili dvojicu nových viceprezidentov Katarínu Krnáčovú a Tibora Búzu.

Křetinský a Tkáč vlastnia podiel v nemeckej ProSiebenSat.1

Křetinský a Tkáč vlastnia podiel v nemeckej ProSiebenSat.1

Skupina Czech Media Invest (CMI), ktorú spoluvlastní český podnikateľ Daniel Křetínský a má v nej podiel aj Patrik Tkáč, kúpila podiel zhruba 4,07 percenta v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti ProSiebenSat.1 Media.

Jeden z obvinených z vraždy Kuciaka sa dohodol na znížení trestu

Jeden z obvinených z vraždy Kuciaka sa dohodol na znížení trestu

Dohodu o vine a treste dnes s prokurátorom uzavrel Zoltán Andrusko, sprostredkovateľ minuloročnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Kočnerova Threema: Novinárka Ruttkayová si vypýtala od Kočnera na dovolenku. Z médií sa teraz sťahuje

Kočnerova Threema: Novinárka Ruttkayová si vypýtala od Kočnera na dovolenku. Z médií sa teraz sťahuje

Pokrivený imidž štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej mala na žiadosť Mariana Kočnera v médiách napravovať redaktorka Martina Ruttkayová. Od Kočnera si podľa komunikácie z Kočnerovej Threemy vypýtala peniaze na dovolenku za pomoc pri odchode ministerky Lucie Žitňanskej.

České médiá sú pod tlakom, uvádza Európska novinárska federácia

České médiá sú pod tlakom, uvádza Európska novinárska federácia

Česká média jsou pod tlakem veřejnosti a politiků, část mediálního trhu navíc stále nepřímo ovládá premiér Andrej Babiš, uvádí zpráva Evropské novinářské federace (EJF), na kterou upozornil zpravodajský server iRozhlas.

Kvôli škandalóznej stopke odvolali šéfa bulharského rádia

Kvôli škandalóznej stopke odvolali šéfa bulharského rádia

Odvolanie generálneho riaditeľa bulharského verejnoprávneho rozhlasu BNR Svetoslava Kostova dnes schválila bulharská Rada pre elektronické médiá (SEM).

Dano Dangl o novej Mall.tv: Vyrábame necenzurovaný obsah, nepozeráme sa na to, či sa niekto urazí (VIDEO)

Dano Dangl o novej Mall.tv: Vyrábame necenzurovaný obsah, nepozeráme sa na to, či sa niekto urazí (VIDEO)

Už mesiac na Slovensku vysiela nová internetová televízna platforma Mall.tv. Má veľké ambície, chce "dobyť slovenský trh".

Markíza kvôli násiliu nečakane vylúčila z Farmy jedného súťažiaceho (VIDEO)

Markíza kvôli násiliu nečakane vylúčila z Farmy jedného súťažiaceho (VIDEO)

Televízia Markíza dnes oznámila, že z reality šou Farma vylúčila jedného zo súťažiacich - Mateja Jurkoviča.

Marocký kráľ omilostil novinárku odsúdenú za interrupciu

Marocký kráľ omilostil novinárku odsúdenú za interrupciu

Marocký kráľ včera omilostil novinárku Hadžáru Rajsúníovú, ktorá bola minulý mesiac odsúdená k ročnému väzenia za nemanželský sex a interrupciu spolu so svojím snúbencom, lekárom a dvoma jeho kolegami.

Kontroverznej piesni Elánu dali viaceré rádiá stopku, čo hovorí na kritiku skupina Elán? (VIDEO)

Kontroverznej piesni Elánu dali viaceré rádiá stopku, čo hovorí na kritiku skupina Elán? (VIDEO)

Najnovší počin skupiny Elán videoklip Bulvárne krysy vyvolal nielen medzi novinármi ale aj mnohými fanúšikmi skupiny pobúrenie a kritiku.

Najčítanejšie