RTVS odmieta obvinenia zo zaujatosti zo strany Aliancie za rodinu Reprofoto: RTVS

RTVS odmieta obvinenia zo zaujatosti zo strany Aliancie za rodinu

25.03.2015 12:31 | TV | mk

Aliancia za rodinu vydala dnes protestné stanovisko k diskusnej relácii RTVS. Aktualizácia o stanovisko RTVS.

 

 

Podľa Aliancie diskusná relácia Tvárou v tvár, ktorú RTVS vysielala 13. marca, bola nevyvážená.

Moderátor relácie Rácz Vince mal v relácii obhajkyňu rovností práv žien a detí, literárnu vedkyňu a gender špecialistku Lillu Bolemant.

„Ako je možné, že televízia, ktorá odmietla spoty o rodine bez toho, aby ich videla, a ktorá sa dokonca nebojí cenzurovať kázne náboženského vysielania, nemá problém vysielať celú reláciu bez protistrany," píše hovorkyňa Aliancie Anna Verešová. „Jediný hosť relácie jednostranne obhajuje kontroverznú gender teóriu o tom, že človek má síce biologické pohlavie, ale jeho ženský či mužský rod je meniteľný, ba dokonca, že existujú viac ako dve sociálne pohlavia. Zároveň hosť spolu s moderátorom navodzujú v divákovi dojem, že tí, ktorí majú problém s gender ideológiou, nechcú dopustiť rovnocennosť žien a že nerozumejú pojmom rod/gender," dodala Verešová.

Anton Chormík z Aliancie si myslí, že Aliancia mala byť prítomná v relácii. „Organizácie podporujúce rodinu boli dehonestujúco nazvané, ako „takzvané" organizácie podporujúce rodinu len preto, že v referende hovorili o manželstve muža a ženy a o tom, že aj pri adopcii deti majú právo na otca aj mamu. Čo je však na tomto patriarchálne? Prečo sme nemali možnosť reagovať?" píše Chromík.

Aliancia podáva na RTVS sťažnosť na Radu pre vysielanie a retransmisiu. „Sme presvedčení, že došlo k vážnemu porušeniu zákona. Odmietame propagovanie kontroverzných nevedeckých teórií vo verejnoprávnych i komerčných médiách. Nechceme, aby v deťoch aj dospelých vyvolávali zmätok bez možnosti podania iného názoru," píše Chromík.

Aktualizácia 17:40 o stanovisko RTVS:
"RTVS odmieta obvinenia zo zaujatosti a nestrannosti zo strany Aliancie za rodinu. Relácia Tvárou v tvár je profilovou reláciou národnostného vysielania RTVS v maďarskom jazyku, v ktorej divákom predstavujeme osobnosti verejného, vedeckého a umeleckého života. Hovoria o svojej práci, pričom ide o vyjadrenie ich názoru na nimi bádanú oblasť a je prirodzenou súčasťou rozhovoru. Tvárou tvár je relácia, v ktorej sa vystriedali rôznorodé osobnosti, vrátane cirkevných predstaviteľov a konzervatívnych, verejne činných ľudí.

Požiadavka § 16 Zákona o vysielaní a rentransmisii na vyváženosť a nestrannosť sa týka spravodajských a politicko-publicistických relácií, čo relácia Tvárou v tvár nie je. RTVS tiež odmieta účelové spájanie neodvysielanej bohoslužby, vzhľadom na spornú homíliu počas kampane na referendum, v ktorej boli porušené ustanovenia Zákona o RTVS, s profilovou reláciou, ktorá nemá a nebude mať ambíciu formovať politické a svetonázorové postoje divákov, najmä nie v čase akejkoľvek kampane."4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

V obchodoch je toľko špičkových smartfónov, ktoré dnes dokážu viac, než akýkoľvek starší notebook! Nie každý však musí vo vrecku nosiť mobil za vyše 1 000 eur. Niekto používa mobil len zriedka, iní sa od neho neodlepí po celý deň. 

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Niektoré americké a britské celebrity sa na celý deň odmlčali na platformách prevádzkovaných spoločnosťou Facebook, aby tak upozornili na problémy sociálnych sietí s nenávistnými prejavmi a dezinformáciami.

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Aj poslankyňa Romana Tabak sa rozhodla pripomenúť deň obetí holokaustu, no dosť nešťastným spôsobom.

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

Česká televize (ČT) se nemusí omlouvat koncernu Agrofert za to, že ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Pražský městský soud dnes zamítl žalobu, ve které společnost tvrdila, že reportáže poškodily její pověst.

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového riaditeľa sekcie komunikácie a medzinárodných vzťahov.

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma Zhenhua Data Technology, ktorá sa na svojom už vypnutom webe označovala za pioniera vo využívaní dát pre hybridné vojnu, vplyvných ľudoch zo západu, ktorý z čínskej firmy unikol.

Zomrel herec Martin Horňák (VIDEO)

Zomrel herec Martin Horňák (VIDEO)

V piatok 11. septembra zomrel vo veku 68 rokov herec Martin Horňák.

Otvorený list hygienikom týkajúci sa nových pandemických opatrení

Otvorený list hygienikom týkajúci sa nových pandemických opatrení

Poslanci a právnici posielajú hygienikom otvorený list k opatreniam, týkajúcim sa kultúrnych, športových a ďalších podujatí.

Zlatého leva si z Benátok odváža film Nomadland (VIDEO)

Zlatého leva si z Benátok odváža film Nomadland (VIDEO)

Zlatého leva na 77. filmovom festivale v Benátkach dnes získal film Nomadland (Krajina nomádov) americkej režisérky čínskeho pôvodu Chloé Zhao.

Kde je ten, čo mi zavraždil brata?!

Kde je ten, čo mi zavraždil brata?!

Dlhá cesta nadol je nezvyčajný román napísaný vo veršoch. A hoci to môže mnohých odradiť, počkajte chvíľu.

Najčítanejšie