Blog Miroslavy Kernovej: Prvý diel 1890 priniesol rozpačitý dojem Foto: JOJ

Blog Miroslavy Kernovej: Prvý diel 1890 priniesol rozpačitý dojem

06.03.2017 18:35 | Blog | Miroslava Kernová

Seriál 1890 chce byť aj historický, aj vtipný, aj kriminálny, aj chce diváka zvyknutého na úroveň Paneláku, no zdá sa, že sa všetko spojiť nedá.

 

 

Televízia JOJ v nedeľu večer odvysielala prvý diel dlho avizovaného historického seriálu 1890. „Seriál zaznamenal vynikajúcu 13,2% sledovanosť a 26,8% podiel na trhu, keď si jeho prvú epizódu nenechalo ujsť celkovo 620-tisíc divákov (CS 12+)," pochválila sa televízia v tlačovej správe.

Seriál je neobvyklý tým, že televízia sa pustila do historického projektu, nechala si ušiť historické kostýmy, zasadila dej do prostredia kaštieľa v Betliari, vybrala kvalitných hercov, pohrala sa s výberom prostredia aj s hudbou, čo je príjemná zmena.

Iný dojem však vyvoláva neobvyklá chvála, ktorou nešetrila televízia ani generálny riaditeľ ešte pred prvou epizódou. JOJ napríklad písala o novinke, ktorá prinesie unikátne veci, aké na Slovensku nemajú obdoby. „Sme hrdí na to, že práve TV JOJ priniesla seriál, ktorý je výrazne nadpriemerne urobený a nehanbíme sa zaň. Ide o najkvalitnejšie urobený seriál na Slovensku za posledných 10 – 15 rokov," napísal zas generálny riaditeľ JOJ Marcel Grega. Podľa neho sa seriál rodil na filmovej úrovni.

Ak by tieto vzletné vyjadrenia neodzneli, môžem povedať, že v porovnaní s inými projektami JOJ - ako je Panelák, Naši, Divoké kone - je to posun o level vyššie.

V kontexte vyhlásení Gregu, že je to „nadpriemerne či najkvalitnejšie urobený seriál" je pre mňa 1890 sklamaním a zistením, že Grega veľa kvalitných súčasných seriálov nevidel.

Dokonalé vymaľované steny, upravené interiéry, či čisté oblečenie nenavodzuje skutočný historický dojem, aký sme mohli vidieť napríklad v Červenom víne alebo vo filme Bathory. V seriáli je mnoho kvalitných hercov, no výsledok je rozpačitý. Skratkovité dialógy s pravidelným humorným vyústením pripomínajú dialógy zo seriálu Naši. Hlavná postava Ján Koleník je už pre mňa opozeraným inventárom JOJ. Seriálu by sa viac hodil kratší formát, s minutážou celovečerného filmu sa ukázal ako dosť veľké sústo pre televíziu ale aj trpezlivosť divákov. Výsledkom sú mnohé nudné pasáže, ktoré síce ukazujú peknú prírodu, hru s kamerou, pohľady z dronu, no film zbytočne naťahujú – stráca dynamiku.

Spôsob uvažovania, vyjadrovania hlavného hrdinu vyšetrovateľa Jánoša Martona (J. Koleník) pripomína až veľmi Sherlocka Holmesa zo seriálu BBC. Seriál 1890 chce byť aj historický, aj vtipný, aj kriminálny, aj chce diváka zvyknutého na úroveň Paneláku, no zdá sa, že sa všetko spojiť nedá. Dobrých historických seriálov je na trhu neúrekom – napríklad film The Crown od BBC či The Knick. Tie však so slovenskými možnosťami nechcem porovnávať.

1890 patrí medzi to lepšie a kvalitnejšie, čo JOJ vyprodukovala, ale myslím si, že Kriminálka Staré mesto bola ďaleko lepšia a pútavejší je napríklad aj Svět pod hlavou od ČT, na ktorom spolupracovala a vysiela ho aj JOJ.

pošli na vybrali.sme.sk


Británia zakázala sexistické reklamy

1. Británia zakázala sexistické reklamy

Výjavy, v ktorých žena nevie riadiť a muž nezvláda postarať sa o rodinu, zmiznú z britských médií.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

2. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

Po novom šéfredaktorovi má Trend aj nového zástupcu

3. Po novom šéfredaktorovi má Trend aj nového zástupcu

 Po vlne odchodov sa v Trende mení vedenie.

Zomrela speváčka Lýdia Volejníčková (VIDEO)

4. Zomrela speváčka Lýdia Volejníčková (VIDEO)

Včera 13. júna zomrela vo veku 66 rokov speváčka Lýdia Volejníčková.

Ringier Axel Springer na Slovensku bude mať nové vedenie, doterajší šéf odstupuje

5. Ringier Axel Springer na Slovensku bude mať nové vedenie, doterajší šéf odstupuje

Od 1.septembra 2019, preberú riadenie Ringier Axel Springer SK dvaja členovia predstavenstva spoločnosti. Michal Maruška, ktorý sa stane novým Chief Operations Officer (COO) a Peter Hollý, ktorý bude naďalej zastávať pozíciu Chief Financial Officer (CFO), budú spoločne riadiť vydavateľstvo. Doterajší CEO spoločnosti Milan Dubec, sa rozhodol odstúpiť a zostane akcionárom spoločnosti.

Trumpa opúšťa tlačová hovorkyňa Sandersová

6. Trumpa opúšťa tlačová hovorkyňa Sandersová

Tlačová hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová opustí na konci júna svoju funkciu.

Za masívnym kybernetickým útokom na aplikáciu Telegram je Čína, tvrdí jej zakladateľ

7. Za masívnym kybernetickým útokom na aplikáciu Telegram je Čína, tvrdí jej zakladateľ

Masívny kybernetický útok na komunikačnú platformu Telegram, ktorú používali aj protestujúci v Hongkongu, bol vedený z Číny. Informoval o tom dnes spravodajský server BBC s odvolaním sa na zakladateľa aplikácie Telegram Pavla Durova.

PRIESKUM: Dôchodcovia zdieľajú takmer 7-krát viac dezinformácií ako dospelí do 30 rokov

8. PRIESKUM: Dôchodcovia zdieľajú takmer 7-krát viac dezinformácií ako dospelí do 30 rokov

Známa veta „viac rokov, viac skúseností“ v prípade sociálnych sietí neplatí.

Toto sú víťazi Slovenskej pivnej korunky: Najlepšie pivá za rok 2019

9. Toto sú víťazi Slovenskej pivnej korunky: Najlepšie pivá za rok 2019

V stredu večer Slovenské združenie výrobcov piva a sladu vyhlásilo výsledky súťaže o najlepšie slovenské pivá - víťazov tohtoročnej anonymnej degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka.

V Moskve sa demonštruje, polícia zatýka aj novinárov (VIDEO)

10. V Moskve sa demonštruje, polícia zatýka aj novinárov (VIDEO)

Viac ako 200 ľudí dnes zadržala moskovská polícia pri nepovolenom pochode, ktorého účastníci vyzývali k potrestanie vinníkov nespravodlivého stíhaného investigatívneho novinára Ivana Golunova. O zatýkaní informoval portál OVD-Info, špecializujúci sa na policajné zákroky. Medzi zadržanými sú aj reportéri a opozičný politik Alexej Navalnyj, považovaný za hlavného oponenta Kremľa.

Najčítanejšie