Blog Miroslavy Kernovej: Prvý diel 1890 priniesol rozpačitý dojem Foto: JOJ

Blog Miroslavy Kernovej: Prvý diel 1890 priniesol rozpačitý dojem

06.03.2017 18:35 | Blog | Miroslava Kernová

Seriál 1890 chce byť aj historický, aj vtipný, aj kriminálny, aj chce diváka zvyknutého na úroveň Paneláku, no zdá sa, že sa všetko spojiť nedá.

 

 

Televízia JOJ v nedeľu večer odvysielala prvý diel dlho avizovaného historického seriálu 1890. „Seriál zaznamenal vynikajúcu 13,2% sledovanosť a 26,8% podiel na trhu, keď si jeho prvú epizódu nenechalo ujsť celkovo 620-tisíc divákov (CS 12+)," pochválila sa televízia v tlačovej správe.

Seriál je neobvyklý tým, že televízia sa pustila do historického projektu, nechala si ušiť historické kostýmy, zasadila dej do prostredia kaštieľa v Betliari, vybrala kvalitných hercov, pohrala sa s výberom prostredia aj s hudbou, čo je príjemná zmena.

Iný dojem však vyvoláva neobvyklá chvála, ktorou nešetrila televízia ani generálny riaditeľ ešte pred prvou epizódou. JOJ napríklad písala o novinke, ktorá prinesie unikátne veci, aké na Slovensku nemajú obdoby. „Sme hrdí na to, že práve TV JOJ priniesla seriál, ktorý je výrazne nadpriemerne urobený a nehanbíme sa zaň. Ide o najkvalitnejšie urobený seriál na Slovensku za posledných 10 – 15 rokov," napísal zas generálny riaditeľ JOJ Marcel Grega. Podľa neho sa seriál rodil na filmovej úrovni.

Ak by tieto vzletné vyjadrenia neodzneli, môžem povedať, že v porovnaní s inými projektami JOJ - ako je Panelák, Naši, Divoké kone - je to posun o level vyššie.

V kontexte vyhlásení Gregu, že je to „nadpriemerne či najkvalitnejšie urobený seriál" je pre mňa 1890 sklamaním a zistením, že Grega veľa kvalitných súčasných seriálov nevidel.

Dokonalé vymaľované steny, upravené interiéry, či čisté oblečenie nenavodzuje skutočný historický dojem, aký sme mohli vidieť napríklad v Červenom víne alebo vo filme Bathory. V seriáli je mnoho kvalitných hercov, no výsledok je rozpačitý. Skratkovité dialógy s pravidelným humorným vyústením pripomínajú dialógy zo seriálu Naši. Hlavná postava Ján Koleník je už pre mňa opozeraným inventárom JOJ. Seriálu by sa viac hodil kratší formát, s minutážou celovečerného filmu sa ukázal ako dosť veľké sústo pre televíziu ale aj trpezlivosť divákov. Výsledkom sú mnohé nudné pasáže, ktoré síce ukazujú peknú prírodu, hru s kamerou, pohľady z dronu, no film zbytočne naťahujú – stráca dynamiku.

Spôsob uvažovania, vyjadrovania hlavného hrdinu vyšetrovateľa Jánoša Martona (J. Koleník) pripomína až veľmi Sherlocka Holmesa zo seriálu BBC. Seriál 1890 chce byť aj historický, aj vtipný, aj kriminálny, aj chce diváka zvyknutého na úroveň Paneláku, no zdá sa, že sa všetko spojiť nedá. Dobrých historických seriálov je na trhu neúrekom – napríklad film The Crown od BBC či The Knick. Tie však so slovenskými možnosťami nechcem porovnávať.

1890 patrí medzi to lepšie a kvalitnejšie, čo JOJ vyprodukovala, ale myslím si, že Kriminálka Staré mesto bola ďaleko lepšia a pútavejší je napríklad aj Svět pod hlavou od ČT, na ktorom spolupracovala a vysiela ho aj JOJ.

pošli na vybrali.sme.sk


Polícia upozorňuje na výhražné správy na facebooku s výzvou platiť

1. Polícia upozorňuje na výhražné správy na facebooku s výzvou platiť

Polícia dnes upozornila, že niektorým užívateľom facebooku prišla správa, ktorej autor sa vyhráža, že sa dostal na ich účtu na facebooku, vie si stiahnuť celý obsah a žiada 100 €, ak ich dostane, ich účet nechá tak.

Zmizol poľský milionár a filmový producent

2. Zmizol poľský milionár a filmový producent

Poľskí policajti, hasiči, pohraničníci a záchranári na severovýchode Poľska druhý deň pátrajú po milionárovi a filmovom producentovi Piotrovi Wozniak-Starakovi, ktorý zmizol na Mazurských jazerách.

Prokurátori vyzvali verejných činiteľov, ktorí s Kočnerom páchali trestnú činnosť, aby sa prihlásili (VIDEO)

3. Prokurátori vyzvali verejných činiteľov, ktorí s Kočnerom páchali trestnú činnosť, aby sa prihlásili (VIDEO)

Pri vyšetrovaní prípadu vraždy Jána Kuciaka boli získané poznatky o trestnej činnosti predstaviteľov štátnych orgánov, oznámili dnes prokurátori špeciálnej prokuratúry na tlačovej besede.

Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

4. Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

Nezáleží na tom, či prázdninové mesiace strávite v Tatrách, pri jadranskom pobreží alebo kdekoľvek inde. Kým budete mimo domu, treba sa postarať o to, aby vaša obývačka zostala bez neželaných návštev.

Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

5. Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

Čínske štátne médiá sa stali nástrojom informačnej vojny Pekingu proti demonštrantom, ktorí sa od júna búria proti pomerom v Hongkongu. Obhajujú kroky tamojšej polície a manipulatívnym spravodajstvom zhadzujú účastníkov protestov, z ktorých zosnovania vinia Západ. V čínskom podaní sú aktuálne udalosti dielom malej skupiny násilníkov, ktorá bez podpory ľudu usiluje o nezávislosť Hongkongu a rozvracia Čínu, píše denník The New York Times.

DIGI prináša najlepší svetový program

6. DIGI prináša najlepší svetový program

DIGI SLOVAKIA si so štartom svetových futbalových líg pripravila pre svojich zákazníkov zaujímavú jesennú kampaň. Na štyroch kanáloch DIGI SPORT a novom programe PREMIER SPORT čaká na divákov to najlepšie zo svetového futbalu. Zákazníci si môžu vychutnať až 11 športových HD kanálov a k tomu 54 rodinných programov už v základnom balíku za stále nezmenených 9,60 € mesačne. Jesennú kampaň DIGI spúšťa od 15. augusta 2019.

Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

7. Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

Spoločnosť Facebook platila stovky externých spolupracovníkov, aby pre ňu prepisovali hlasové správy užívateľov jednej z jej aplikácií.

Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

8. Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

Tri desiatky expertov na Rusko v Európe a USA, medzi nimi pracovníci mimovládnych organizácií, akademici, novinári a politickí aktivisti, sa stali obeťou dômyselného kybernetického útoku, oznámil v sobotu investigatívny server Bellingcat.

Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

9. Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

 V Británii prvýkrát zakázali dve reklamy na základe nového pravidla, ktoré nedovoľuje pri propagácii výrobkov prisudzovať mužom a ženám stereotypné role. Podľa regulačného úradu, ktorý v krajine na reklamy dohliada (ASA), sa nenáležité klišé objavilo v reklame amerického výrobcu potravín Mondelez a automobilky Volkswagen.

Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

10. Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

Odídenci z Trendu pripravujú ďalší nový ekonomický projekt.

Najčítanejšie