Blog Miroslavy Kernovej: Prvý diel 1890 priniesol rozpačitý dojem Foto: JOJ

Blog Miroslavy Kernovej: Prvý diel 1890 priniesol rozpačitý dojem

06.03.2017 18:35 | Blog | Miroslava Kernová

Seriál 1890 chce byť aj historický, aj vtipný, aj kriminálny, aj chce diváka zvyknutého na úroveň Paneláku, no zdá sa, že sa všetko spojiť nedá.

 

 

Televízia JOJ v nedeľu večer odvysielala prvý diel dlho avizovaného historického seriálu 1890. „Seriál zaznamenal vynikajúcu 13,2% sledovanosť a 26,8% podiel na trhu, keď si jeho prvú epizódu nenechalo ujsť celkovo 620-tisíc divákov (CS 12+)," pochválila sa televízia v tlačovej správe.

Seriál je neobvyklý tým, že televízia sa pustila do historického projektu, nechala si ušiť historické kostýmy, zasadila dej do prostredia kaštieľa v Betliari, vybrala kvalitných hercov, pohrala sa s výberom prostredia aj s hudbou, čo je príjemná zmena.

Iný dojem však vyvoláva neobvyklá chvála, ktorou nešetrila televízia ani generálny riaditeľ ešte pred prvou epizódou. JOJ napríklad písala o novinke, ktorá prinesie unikátne veci, aké na Slovensku nemajú obdoby. „Sme hrdí na to, že práve TV JOJ priniesla seriál, ktorý je výrazne nadpriemerne urobený a nehanbíme sa zaň. Ide o najkvalitnejšie urobený seriál na Slovensku za posledných 10 – 15 rokov," napísal zas generálny riaditeľ JOJ Marcel Grega. Podľa neho sa seriál rodil na filmovej úrovni.

Ak by tieto vzletné vyjadrenia neodzneli, môžem povedať, že v porovnaní s inými projektami JOJ - ako je Panelák, Naši, Divoké kone - je to posun o level vyššie.

V kontexte vyhlásení Gregu, že je to „nadpriemerne či najkvalitnejšie urobený seriál" je pre mňa 1890 sklamaním a zistením, že Grega veľa kvalitných súčasných seriálov nevidel.

Dokonalé vymaľované steny, upravené interiéry, či čisté oblečenie nenavodzuje skutočný historický dojem, aký sme mohli vidieť napríklad v Červenom víne alebo vo filme Bathory. V seriáli je mnoho kvalitných hercov, no výsledok je rozpačitý. Skratkovité dialógy s pravidelným humorným vyústením pripomínajú dialógy zo seriálu Naši. Hlavná postava Ján Koleník je už pre mňa opozeraným inventárom JOJ. Seriálu by sa viac hodil kratší formát, s minutážou celovečerného filmu sa ukázal ako dosť veľké sústo pre televíziu ale aj trpezlivosť divákov. Výsledkom sú mnohé nudné pasáže, ktoré síce ukazujú peknú prírodu, hru s kamerou, pohľady z dronu, no film zbytočne naťahujú – stráca dynamiku.

Spôsob uvažovania, vyjadrovania hlavného hrdinu vyšetrovateľa Jánoša Martona (J. Koleník) pripomína až veľmi Sherlocka Holmesa zo seriálu BBC. Seriál 1890 chce byť aj historický, aj vtipný, aj kriminálny, aj chce diváka zvyknutého na úroveň Paneláku, no zdá sa, že sa všetko spojiť nedá. Dobrých historických seriálov je na trhu neúrekom – napríklad film The Crown od BBC či The Knick. Tie však so slovenskými možnosťami nechcem porovnávať.

1890 patrí medzi to lepšie a kvalitnejšie, čo JOJ vyprodukovala, ale myslím si, že Kriminálka Staré mesto bola ďaleko lepšia a pútavejší je napríklad aj Svět pod hlavou od ČT, na ktorom spolupracovala a vysiela ho aj JOJ.O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní na zákaznícke linky. Preto v týchto dňoch pristúpilo k vypnutiu prednahratých hlášok, ktoré slúžili na navigovanie zákazníka a prináša priame spojenie so zamestnancom zákazníckej linky  už od začiatku hovoru. Zákazník tak po novom nebude musieť počúvať vopred nahraté dlhé zoznamy možností ani zadávať žiadne čísla v menu, ale hneď po vytočení čísla 949 je privítaný a spojený s najbližším voľným asistentom.

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

S čiernou šatkou zakrývajúcou ústa a nos dnes prišiel na súd v Londýne hrdina Pirátov z Karibiku a hollywoodsky herec Johnny Depp.

VÚB banka má novú kampaň s Petrou Polnišovou aj Evou Večerovou (VIDEO)

VÚB banka má novú kampaň s Petrou Polnišovou aj Evou Večerovou (VIDEO)

VÚB banka začiatkom júla spustila novú kampaň s názvom „Čo je v rodine to sa počíta“, ktorá sa odohráva v prostredí rodiny a susedov.

EÚ musí bojovať s nenávisťou na internete spoločne, povedala podpredsedníčka EK

EÚ musí bojovať s nenávisťou na internete spoločne, povedala podpredsedníčka EK

Európska únia potrebuje záväzné spoločné pravidlá, ktoré by prinútili internetové sociálne siete aktívne bojovať proti nenávistným prejavom a zároveň rešpektovať slobodu prejavu.

Špeciálna verzia festivalu – Nádych s Atmosférou – bude a až trikrát

Špeciálna verzia festivalu – Nádych s Atmosférou – bude a až trikrát

Výnimočné situácie si žiadajú výnimočné riešenia. Preto sa organizátori festivalu Atmosféra, ktorý sa koná v prekrásnom prostredí viníc neďaleko Hontianskych Nemiec, rozhodli priniesť festival k návštevníkom aj tento rok – avšak v komornejšej verzii s dôrazom na bezpečnosť. Miniséria podujatí Nádych s Atmosférou ovládne atmosférickú lúku v auguste 2020 dokonca trikrát!

RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

Od pondelka 6. júla sa na obrazovky RTVS vráti populárny výpravný seriálový hit z dielne HBO - Babylon Berlín. RTVS odvysiela vždy dva diely za sebou každý pondelok o 22:00 na Dvojke.

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Od 1. júla 2020 došlo k zmene vo vedení v spoločnosti Panta Rhei.

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

O2 sa rozhodla zmeniť komunikáciu so zákazníkmi.

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán podnikne odvetu proti ktorejkoľvek krajine, ktorá spácha kybernetický útok na jeho jadrové zariadenia. Po štvrtkovom požiari v blízkosti továrne na obohacovanie uránu v Natanze to vyhlásil šéf iránskej civilnej obrany.

Bývalý redaktor Trendu sa vyjadruje za ministerstvo školstva

Bývalý redaktor Trendu sa vyjadruje za ministerstvo školstva

Tomáš Nejedlý, ktorý patril medzi skupinu redaktorov, s ktorými vydavateľstvo News and Media Holding počas pandémie koronavírusu ukončilo spoluprácu, už pracuje na ministerstve školstva.

Najčítanejšie