Hovorca RTVS k odchodu dlhoročného redaktora: Nie je možné, aby odišiel niekto, kto ešte do RTVS neprišiel Reprofoto: FB TV/Týždeň

Hovorca RTVS k odchodu dlhoročného redaktora: Nie je možné, aby odišiel niekto, kto ešte do RTVS neprišiel

13.08.2018 20:22 | Blog | Miroslava Kernová

Pre vedenie RTVS už redaktor, ktorý je podpísaný pod 1500 reportážami, neexistuje.

 

Vedenie RTVS pri čistení spravodajstva a publicistiky od redaktorov, ktorí si dovolili verejne nesúhlasiť s ich spôsobom riadenia, využíva dlhoročný problém vo vnútri RTVS - externé zmluvy s redaktormi, ktorí pre RTVS pracujú roky a väčšinou na dennej báze. Je to chyba predchádzajúceho vedenia, ktoré takýto spôsob prijímania redaktorov vymysleli, a súčasné vedenie ho využíva na jednoduché zbavovanie sa nepohodlných ľudí. Na jar šéfka televízneho spravodajstva Hana Lyons nečakane ukončila spoluprácu so 4 redaktormi, všetci boli podpísaní pod kritickým listom.

Dnes sa o tom, že končí od septembra spoluprácu s RTVS, dozvedel rozhlasový redaktor Peter Hanák, ktorý pre RTVS za posledných 6 rokov pripravil viac ako 1500 reportáží. Posledný rok je na stáží v zahraničí (čo pre novinárov nie je nič neobvyklé, pretože si tým zvyšujú odbornosť a prehľad).

Podrobnosti: Redaktor RTVS, ktorý kritizoval vedenie, sa SMSkou od šéfky dozvedel, že končí

Posledný rok posiela reportáže z Nemecka a Izraela a RTVS ho uvádza ako redaktora. Napriek tomu, pre PR manažéra RTVS Juraja Kača, ktorý sa vyjadruje v súčasnosti za vedenie RTVS, ako redaktor RTVS neexistuje.

Tieto otázky som poslala PR manažérovi RTVS Kačovi a riaditeľke rozhlasového spravodajstva a publicistiky Petre Stano Maťašovskej:

Prečo končí Peter Hanák?
Kto okrem Petra Hanáka konči v spravodajstve a publicistike?
Hanák zverejnil na facebooku k odchodu verejný status, ak sa chcete k nemu vyjadriť, pošlite mi, prosím, stanovisko.

Od PR manažéra prišla táto odpoveď:

Peter Hanák nikdy nebol zamestnancom RTVS, preto tvrdenia o výpovedi nie sú pravdivé. Do septembra 2017 pôsobil ako externista v rozhlasovom vysielaní v štúdiu v BA, potom odišiel súkromne do zahraničia, odkiaľ sporadicky prispieva ako korešpondent na základe ďalšej externej zmluvy. Tá stále trvá.
Peter Hanák z RTVS neodchádza, nie je totiž možné, aby odišiel niekto, kto ešte ani neprišiel. V spravodajstve RTVS evidujeme jednu podanú výpoveď v rozhlasovej časti.

Dodatočné otázky z Omédiách.com:

Pán Kačo, a kde v mojich otázkach alebo statuse Hanáka máte slovo výpoveď? Nikto o výpovedi nepíše.
Ako si vysvetľujete to, že človek, ktorý podľa vás do RTVS ešte "ani neprišiel", pre RTVS pripravil viac ako 1500 príspevkov?
Prečo, keď do RTVS ešte "ani neprišiel", ho RTVS označovala vo vysielaní 6 rokov ako redaktora?

Odpoveď od PR manažéra Kača:

"Do septembra 2017 pôsobil ako externista v rozhlasovom vysielaní v štúdiu v BA, potom odišiel súkromne do zahraničia, odkiaľ sporadicky prispieva ako korešpondent na základe ďalšej externej zmluvy. Tá stále trvá. Za rok, čo je v zahraničí, vyrába ako korešpondent 2-3 príspevky mesačne."

Čo sa teda Petre Stano Maťašovskej nepáčilo na doterajšej 6-ročnej práci Hanáka a prečo mu poslala SMS, že mu od septembra neponúknu zmluvu, som sa z odpovedí nedozvedela.

Medzi požiadavky Spravodajských odborov, ktoré nedávno neúspešne poslali šéfovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi, bola práve úprava postavenia externých zamestnancov spravodajstva. Chceli určenie jasných podmienok, ako a kedy sa z externého spolupracovníka môže stať interný, a zavedenie dvojmesačnej výpovednej lehoty aj pre externých zamestnancov tak, ako to majú interní. „Zmluvy na mesačné obdobie sú v rozpore zo základnými princípmi sociálneho štátu a zamestnanca stavajú do pozície druhoradého pracovníka, čím ohrozujú jeho slobodu prejavu v práci,“ tvrdia Spravodajské odbory.

Štyria redaktori, s ktorými vedenie RTVS ukončilo spoluprácu, podali na RTVS žalobu, v ktorej namietajú, že i keď pracovali na externú zmluvu, v skutočnosti išlo o zastretý pracovný pomer. RTVS im zmluvu predlžovala každý mesiac, takto tam robili aj niekoľko rokov. Keď si jeden z redaktorov, Kristián Čekovský, od vedenia pýtal klasickú internú zmluvu, nedostal ju s vysvetlením, že by to bolo drahšie. Právnik dotknutých redaktorov tvrdí, že práca, ktorú redaktori pre RTVS vykonávali, vykazovala všetky znaky závislej práce - vykonávali pre RTVS dlhodobo a sústavne prácu osobne, podľa pokynov nadriadených zamestnancov, v mene RTVS a v pracovnom čase určenom RTVS.

pošli na vybrali.sme.sk


Klienti 365.bank a Poštovej banky si budú môcť vyberať z bankomatov aj bezkontaktne

Klienti 365.bank a Poštovej banky si budú môcť vyberať z bankomatov aj bezkontaktne

365.bank spolu s Poštovou bankou od dnešného dňa spúšťajú bezkontaktné transakcie v celej sieti 187 bankomatov.

Od statusov Ľuboša Blahu sa dištancuje aj Akadémia Policajného zboru

Od statusov Ľuboša Blahu sa dištancuje aj Akadémia Policajného zboru

Akadémia Policajného zboru v Bratislave sa vo vyhlásení dištancuje od nenávistných statusov poslanca Ľuboša Blahu, ktorý je vedený na akadémii ako vyučujúci.

Čo predchádzalo vojne, v ktorej zahynuli milióny ľudí?

Čo predchádzalo vojne, v ktorej zahynuli milióny ľudí?

Zneli mierové zvony a Európa ich počúvala s nádejou. Zdalo sa, že svetová vojna, vražedný konflikt veľmocí, je navždy zažehnaný. Vďaka bezpríkladnému priemyselnému rozvoju silneli vo všetkých krajinách myšlienky socializmu, ktorého prvoradým cieľom bolo ukončenie nepriateľstva medzi národmi.

Pozor na podvodné ponuky smartfónov na akoby serióznych stránkach médií

Pozor na podvodné ponuky smartfónov na akoby serióznych stránkach médií

Spoločnosť Samsung varuje pred podvodnými ponukami na internete.

Ukrajinská polícia zadržala podozrivých z vraždy novinára, ktorého ubili na smrť

Ukrajinská polícia zadržala podozrivých z vraždy novinára, ktorého ubili na smrť

Ukrajinská polícia zadržala a obvinila podozrivých z vraždy novinára Pavla Seremeta. Toho pred tromi rokmi zabil v centre Kyjeva výbuch bomby nastraženej v aute. Zadržanie podozrivých dnes oznámil minister vnútra Arsen Avakov.
Seremet v minulosti pracoval ako novinár aj v Bielorusku a v Rusku.

Greta Thunbergová sa stala osobnosťou roka časopisu Time (VIDEO)

Greta Thunbergová sa stala osobnosťou roka časopisu Time (VIDEO)

Osobnosťou roka, ktorú každoročne vyberá časopis Time, sa tento rok stala švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Informoval o tom tento americký týždenník.

Podpredseda OKS podal na Blahu trestné oznámenie za fotku na facebooku

Podpredseda OKS podal na Blahu trestné oznámenie za fotku na facebooku

Podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Juraj Petrovič podal trestné oznámenie na poslanca Smeru Ľuboša Blahu za status s fotkou Roboerta Fica, na ktorej drží Blaha v ruke hviezdu s kosákom a kladivom, ktorú dostal k 40tke od Fica.

PR projekty je už možné prihlasovať do súťaže PROKOP

PR projekty je už možné prihlasovať do súťaže PROKOP

Asociácia Public Relations na Slovensku (APRSR) vyhlásila nový, v poradí už 10 ročník súťaže  najlepších PR projektov na Slovensku – PROKOP 2019.

Vedenie SAV sa striktne dištancuje od statusov Blahu a vyzýva ho na odchod

Vedenie SAV sa striktne dištancuje od statusov Blahu a vyzýva ho na odchod

Primitívne, dehonestujúce a klamlivé statusy poslanca Smeru Ľuboša Blahu na facebooku už nahnevali aj vedenie Slovenskej akadémie vied, kde je Blaha stále zamestnancom. A keďže s ním nemôžu podľa zákona rozviazať pracovný pomer, vyzývajú ho nepriamo na odchod, lebo „inštitúciu vážne poškodzuje.“

Američania mimoriadne zasiahli voči Kočnerovi a zmrazili mu všetky financie

Američania mimoriadne zasiahli voči Kočnerovi a zmrazili mu všetky financie

Ministerstvo financií Spojených štátov amerických dalo Mariana Kočnera a šesť jeho firiem na Magnitského sankčný zoznam. Znamená to, že v Amerike a zrejme ani v Európe už nebude môcť obchodovať. Ak tam má peniaze, o všetky príde.

 

Najčítanejšie