Hovorca RTVS k odchodu dlhoročného redaktora: Nie je možné, aby odišiel niekto, kto ešte do RTVS neprišiel Reprofoto: FB TV/Týždeň

Hovorca RTVS k odchodu dlhoročného redaktora: Nie je možné, aby odišiel niekto, kto ešte do RTVS neprišiel

13.08.2018 20:22 | Blog | Miroslava Kernová

Pre vedenie RTVS už redaktor, ktorý je podpísaný pod 1500 reportážami, neexistuje.

 

Vedenie RTVS pri čistení spravodajstva a publicistiky od redaktorov, ktorí si dovolili verejne nesúhlasiť s ich spôsobom riadenia, využíva dlhoročný problém vo vnútri RTVS - externé zmluvy s redaktormi, ktorí pre RTVS pracujú roky a väčšinou na dennej báze. Je to chyba predchádzajúceho vedenia, ktoré takýto spôsob prijímania redaktorov vymysleli, a súčasné vedenie ho využíva na jednoduché zbavovanie sa nepohodlných ľudí. Na jar šéfka televízneho spravodajstva Hana Lyons nečakane ukončila spoluprácu so 4 redaktormi, všetci boli podpísaní pod kritickým listom.

Dnes sa o tom, že končí od septembra spoluprácu s RTVS, dozvedel rozhlasový redaktor Peter Hanák, ktorý pre RTVS za posledných 6 rokov pripravil viac ako 1500 reportáží. Posledný rok je na stáží v zahraničí (čo pre novinárov nie je nič neobvyklé, pretože si tým zvyšujú odbornosť a prehľad).

Podrobnosti: Redaktor RTVS, ktorý kritizoval vedenie, sa SMSkou od šéfky dozvedel, že končí

Posledný rok posiela reportáže z Nemecka a Izraela a RTVS ho uvádza ako redaktora. Napriek tomu, pre PR manažéra RTVS Juraja Kača, ktorý sa vyjadruje v súčasnosti za vedenie RTVS, ako redaktor RTVS neexistuje.

Tieto otázky som poslala PR manažérovi RTVS Kačovi a riaditeľke rozhlasového spravodajstva a publicistiky Petre Stano Maťašovskej:

Prečo končí Peter Hanák?
Kto okrem Petra Hanáka konči v spravodajstve a publicistike?
Hanák zverejnil na facebooku k odchodu verejný status, ak sa chcete k nemu vyjadriť, pošlite mi, prosím, stanovisko.

Od PR manažéra prišla táto odpoveď:

Peter Hanák nikdy nebol zamestnancom RTVS, preto tvrdenia o výpovedi nie sú pravdivé. Do septembra 2017 pôsobil ako externista v rozhlasovom vysielaní v štúdiu v BA, potom odišiel súkromne do zahraničia, odkiaľ sporadicky prispieva ako korešpondent na základe ďalšej externej zmluvy. Tá stále trvá.
Peter Hanák z RTVS neodchádza, nie je totiž možné, aby odišiel niekto, kto ešte ani neprišiel. V spravodajstve RTVS evidujeme jednu podanú výpoveď v rozhlasovej časti.

Dodatočné otázky z Omédiách.com:

Pán Kačo, a kde v mojich otázkach alebo statuse Hanáka máte slovo výpoveď? Nikto o výpovedi nepíše.
Ako si vysvetľujete to, že človek, ktorý podľa vás do RTVS ešte "ani neprišiel", pre RTVS pripravil viac ako 1500 príspevkov?
Prečo, keď do RTVS ešte "ani neprišiel", ho RTVS označovala vo vysielaní 6 rokov ako redaktora?

Odpoveď od PR manažéra Kača:

"Do septembra 2017 pôsobil ako externista v rozhlasovom vysielaní v štúdiu v BA, potom odišiel súkromne do zahraničia, odkiaľ sporadicky prispieva ako korešpondent na základe ďalšej externej zmluvy. Tá stále trvá. Za rok, čo je v zahraničí, vyrába ako korešpondent 2-3 príspevky mesačne."

Čo sa teda Petre Stano Maťašovskej nepáčilo na doterajšej 6-ročnej práci Hanáka a prečo mu poslala SMS, že mu od septembra neponúknu zmluvu, som sa z odpovedí nedozvedela.

Medzi požiadavky Spravodajských odborov, ktoré nedávno neúspešne poslali šéfovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi, bola práve úprava postavenia externých zamestnancov spravodajstva. Chceli určenie jasných podmienok, ako a kedy sa z externého spolupracovníka môže stať interný, a zavedenie dvojmesačnej výpovednej lehoty aj pre externých zamestnancov tak, ako to majú interní. „Zmluvy na mesačné obdobie sú v rozpore zo základnými princípmi sociálneho štátu a zamestnanca stavajú do pozície druhoradého pracovníka, čím ohrozujú jeho slobodu prejavu v práci,“ tvrdia Spravodajské odbory.

Štyria redaktori, s ktorými vedenie RTVS ukončilo spoluprácu, podali na RTVS žalobu, v ktorej namietajú, že i keď pracovali na externú zmluvu, v skutočnosti išlo o zastretý pracovný pomer. RTVS im zmluvu predlžovala každý mesiac, takto tam robili aj niekoľko rokov. Keď si jeden z redaktorov, Kristián Čekovský, od vedenia pýtal klasickú internú zmluvu, nedostal ju s vysvetlením, že by to bolo drahšie. Právnik dotknutých redaktorov tvrdí, že práca, ktorú redaktori pre RTVS vykonávali, vykazovala všetky znaky závislej práce - vykonávali pre RTVS dlhodobo a sústavne prácu osobne, podľa pokynov nadriadených zamestnancov, v mene RTVS a v pracovnom čase určenom RTVS.365.bank si odnáša Zlatý klinec za svoje „Reklamy z obývačky“ (VIDEO)

365.bank si odnáša Zlatý klinec za svoje „Reklamy z obývačky“ (VIDEO)

Jarná kampaň 365 banky, v ktorej využila nový marketingový prístup, tzv. „crowdvertising“, a vyzvala ľudí, aby jej natočili spoty z pohodlia svojej obývačky, zabodovala.

Spolužitie majority s rómskou menšinou bude v Rádiu Slovensko pravidelnou témou relácie Kontakty

Spolužitie majority s rómskou menšinou bude v Rádiu Slovensko pravidelnou témou relácie Kontakty

Rádio Slovensko sa od pondelka 21. septembra v publicistickej relácii Kontakty bude v dvojtýždňovej periodicite venovať otázkam života rómskej národnostnej menšiny.

Trump v USA zablokuje TikTok a WeChat

Trump v USA zablokuje TikTok a WeChat

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa od nedele v Spojených štátoch zablokuje možnosť sťahovať aplikácie TikTok a WeChat, ktoré sú v čínskom vlastníctve.

Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Zdravotný stav ruského opozičného politika Alexeja Navaľného sa ďalej zlepšuje, aj keď pomaly. Kritik ruského prezidenta Vladimira Putina o tom dnes sám informoval na sociálnej sieti Instagram, kde tiež zverejnil svoju fotografiu z prechádzky po schodisku.

4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

V obchodoch je toľko špičkových smartfónov, ktoré dnes dokážu viac, než akýkoľvek starší notebook! Nie každý však musí vo vrecku nosiť mobil za vyše 1 000 eur. Niekto používa mobil len zriedka, iní sa od neho neodlepí po celý deň. 

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Niektoré americké a britské celebrity sa na celý deň odmlčali na platformách prevádzkovaných spoločnosťou Facebook, aby tak upozornili na problémy sociálnych sietí s nenávistnými prejavmi a dezinformáciami.

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Aj poslankyňa Romana Tabak sa rozhodla pripomenúť deň obetí holokaustu, no dosť nešťastným spôsobom.

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

Česká televize (ČT) se nemusí omlouvat koncernu Agrofert za to, že ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Pražský městský soud dnes zamítl žalobu, ve které společnost tvrdila, že reportáže poškodily její pověst.

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového riaditeľa sekcie komunikácie a medzinárodných vzťahov.

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma Zhenhua Data Technology, ktorá sa na svojom už vypnutom webe označovala za pioniera vo využívaní dát pre hybridné vojnu, vplyvných ľudoch zo západu, ktorý z čínskej firmy unikol.

Najčítanejšie