Žiadna úcta: Pluska zverejnila skok zúfalého muža z horiacej bytovky ako exkluzívne video Foto: Polícia SR

Žiadna úcta: Pluska zverejnila skok zúfalého muža z horiacej bytovky ako exkluzívne video

06.12.2019 15:27 | Blog | Miroslava Kernová

Novinári sa pri svojej práci dostanú k rôznym materiálom, špeciálne pri tragédiách. Nie všetko je však možné zverejniť.

Úcta k mŕtvym, obetiam aj ich pozostalým by mala byť pre novinárov alfou a omegou. Posledné roky sa citlivosť mnohých médií pri obetiach stráca. Web denníka Plus Jeden deň opäť ukázal, že etické zábrany v tomto ohľade nemá.

V Prešove dnes došlo k mimoriadnej tragédii – k mohutnému výbuchu v 12-poschodovom paneláku. Požiar zasiahol približne 4 - 5 poschodí, pričom bola zrútená konštrukcia schodiska a hrozil kolaps budovy. Ľudia ostali uväznení na streche ale aj v horiacich bytoch. Polícia popoludní hovorila o 5 obetiach a o tom, že jedna z nich zahynula pri páde z balkóna.

Redakcia Pluska sa dostala k videu, na ktorom je zachytený práve pád človeka z horiaceho balkóna.

V serióznej redakcii by toto video nikto nezverejnil.

Odporúčame aj: Tragédia v Prešove: Polícia na facebooku oznámila ďalších 6 obetí, neskôr to zmenila (FOTO)

Pluska využila špeciálne práve video, ktoré zaznamenalo úmrtie človeka, na samostatný článok s cynickým označením „exkluzívne video“ a titulkom: Exkluzívne video, z ktorého budete mať zimomriavky. Z horiacej bytovky vyskočil človek, ktorý neskôr upravili na nasledujúci:

Pred spustením videa síce bolo upozornenie na to, že je pre čitateľov od 18 rokov, ale to bolo možno len preto, že súčasťou videa, zobrazujúceho smrť, bola aj reklama na limitovanú edíciu alkoholu Captain Morgan.

V článku bola prvých cca 30 minút len jedna veta a k nej pripojené až tri rovnaké videá zobrazujúce tragédiu a obalené v reklame. Plus medzi tým ešte štvrté čisto reklamné video. Pod posledným videom bola nasledujúca otázka aj s emotikónmi, (ktorú, tvrdí Pluska, že má automaticky pod každým článkom) no v tomto prípade to vyznieva mimoriadne cynicky:

Reprofoto pluska.sk

Podvečer odvysielala video s upozornením, že "nasledujúci záber nie je vhodný pre deti a citlivé povahy" aj televízia Markíza v Prvých Televíznych novinách. Video mali v článku bez upozornenia aj Aktuality.sk.

Takéto zábery nemajú čo robiť v médiách a to ani s upozornením, ani bez neho. Ide tu o niečo viac - o ľudskú dôstojnosť. Redakcia predviedla bezcitný prístup k obeti tragédie, čitateľom a pozostalým, ktorí sa o smrti blízkeho dozvedeli možno z webu plusky.

Odporúčame aj: Plus Jeden deň prerazil dno: vysielal naživo obhliadku mŕtveho po nehode

Aktualizácia
: Približne po 1,5 hodine od zverejnenia a desiatkách pobúrených reakcií čitateľov, redakcia bez ospravedlnenia oznámila, že video, ktoré mala od čitateľa, stiahla.

Odporúčame aj: Šéf spravodajstva Markízy: Zverejnenie videa smrteľného pádu muža z paneláku považuje za verejný záujemAle bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího zavraždeného v roku 2018 dnes oznámili, že otcovým vrahom odpustili. Novinár, ktorý kritizoval saudskoarabských predstaviteľov, bol zabitý na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule a jeho telo sa nenašlo.

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Pesnička populárneho poľského speváka o privilégiách šéfa vládnej strany Jaroslawa Kaczyńského sa dostala až na vrchol hitparády populárnej stanice verejnoprávneho poľského rozhlasu Trojka, ale potom náhle zmizla. Rozhlas obviňujú z cenzúry, hrozia odchody novinárov aj bojkot časti umelcov. Pesnička sa stala hitom, na internete má seďem miliónov zhliadnutí.

Najčítanejšie