Žiadna úcta: Pluska zverejnila skok zúfalého muža z horiacej bytovky ako exkluzívne video Foto: Polícia SR

Žiadna úcta: Pluska zverejnila skok zúfalého muža z horiacej bytovky ako exkluzívne video

06.12.2019 15:27 | Blog | Miroslava Kernová

Novinári sa pri svojej práci dostanú k rôznym materiálom, špeciálne pri tragédiách. Nie všetko je však možné zverejniť.

Úcta k mŕtvym, obetiam aj ich pozostalým by mala byť pre novinárov alfou a omegou. Posledné roky sa citlivosť mnohých médií pri obetiach stráca. Web denníka Plus Jeden deň opäť ukázal, že etické zábrany v tomto ohľade nemá.

V Prešove dnes došlo k mimoriadnej tragédii – k mohutnému výbuchu v 12-poschodovom paneláku. Požiar zasiahol približne 4 - 5 poschodí, pričom bola zrútená konštrukcia schodiska a hrozil kolaps budovy. Ľudia ostali uväznení na streche ale aj v horiacich bytoch. Polícia popoludní hovorila o 5 obetiach a o tom, že jedna z nich zahynula pri páde z balkóna.

Redakcia Pluska sa dostala k videu, na ktorom je zachytený práve pád človeka z horiaceho balkóna.

V serióznej redakcii by toto video nikto nezverejnil.

Odporúčame aj: Tragédia v Prešove: Polícia na facebooku oznámila ďalších 6 obetí, neskôr to zmenila (FOTO)

Pluska využila špeciálne práve video, ktoré zaznamenalo úmrtie človeka, na samostatný článok s cynickým označením „exkluzívne video“ a titulkom: Exkluzívne video, z ktorého budete mať zimomriavky. Z horiacej bytovky vyskočil človek, ktorý neskôr upravili na nasledujúci:

Pred spustením videa síce bolo upozornenie na to, že je pre čitateľov od 18 rokov, ale to bolo možno len preto, že súčasťou videa, zobrazujúceho smrť, bola aj reklama na limitovanú edíciu alkoholu Captain Morgan.

V článku bola prvých cca 30 minút len jedna veta a k nej pripojené až tri rovnaké videá zobrazujúce tragédiu a obalené v reklame. Plus medzi tým ešte štvrté čisto reklamné video. Pod posledným videom bola nasledujúca otázka aj s emotikónmi, (ktorú, tvrdí Pluska, že má automaticky pod každým článkom) no v tomto prípade to vyznieva mimoriadne cynicky:

Reprofoto pluska.sk

Podvečer odvysielala video s upozornením, že "nasledujúci záber nie je vhodný pre deti a citlivé povahy" aj televízia Markíza v Prvých Televíznych novinách. Video mali v článku bez upozornenia aj Aktuality.sk.

Takéto zábery nemajú čo robiť v médiách a to ani s upozornením, ani bez neho. Ide tu o niečo viac - o ľudskú dôstojnosť. Redakcia predviedla bezcitný prístup k obeti tragédie, čitateľom a pozostalým, ktorí sa o smrti blízkeho dozvedeli možno z webu plusky.

Odporúčame aj: Plus Jeden deň prerazil dno: vysielal naživo obhliadku mŕtveho po nehode

Aktualizácia
: Približne po 1,5 hodine od zverejnenia a desiatkách pobúrených reakcií čitateľov, redakcia bez ospravedlnenia oznámila, že video, ktoré mala od čitateľa, stiahla.

Odporúčame aj: Šéf spravodajstva Markízy: Zverejnenie videa smrteľného pádu muža z paneláku považuje za verejný záujemCNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

Televizní skupina Prima v příštích týdnech stáhne svou hlavní zpravodajskou relaci Hlavní zprávy ze CNN Prima News, dále ji bude vysílat už jen na stanici Prima.

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Aj tlačové oddelenie ministerstva kultúry, na čele ktorého je nominantka OĽaNO Natália Milanová, prešlo po voľbách zmenou.

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Počet zákazníkov operátora O2 dosiahol koncom júna už takmer 2,16 mil., čo je o 4% viac ako pred rokom. Výnosy skupiny O2 na Slovensku, ktorá zahŕňa aj výsledky spoločnosti O2 Business Services, dosiahli koncom júna 138 mil. eur, čo je medziročne menej o 6%. Do polročných výnosov sa tak naplno premietla už aj situácia spojená so šírením koronavírusu na Slovensku a štátnych opatrení k jeho zamedzeniu, ako aj tretinový pokles ceny prepojovacích poplatkov. Zisk skupiny O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o necelé 2% na 58 mil. eur.

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Televize Nova chystá na podzim nové díly krimi seriálu Specialisté, na obrazovky se po několikaměsíční pauze způsobené koronavirem vrátí seriál Ulice.

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Do vedenia televízneho spravodajstva prichádza Slávka Gáborová.

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

Americkému vydavateľovi novín The New York Times (NYT) klesol v druhom štvrťroku čistý zisk o šesť percent na 23,7 milióna dolárov. Tržby digitálnej divízie prvýkrát prevýšili tržby z tlačenej verzie novín. Celkové tržby sa síce znížili, ale prekonali odhady analytikov.

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Platforma Ambrela, združujúca 27 humanitárnych a rozvojových organizácií na Slovensku, prináša zoznam verejných zbierok svojich členov na podporu obyvateľstva Libanonu po utorkovej masívnej explózii v Bejrúte. Do zdieľania výzvy či priamej finančnej pomoci sa môže zapojiť každý z nás.

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Spoločnosť Facebook spúšťa v Spojených štátoch a desiatkach ďalších krajín službu na zdieľanie krátkych videí. Nová služba s označením Reels je obdobou čínskej aplikácie TikTok, ktorej teraz napríklad v USA hrozí zákaz.

Najčítanejšie