Šéf spravodajstva Markízy: Zverejnenie videa smrteľného pádu muža z paneláku považuje za verejný záujem Reprofoto Markíza

Šéf spravodajstva Markízy: Zverejnenie videa smrteľného pádu muža z paneláku považuje za verejný záujem

09.12.2019 15:15 | Blog | Miroslava Kernová

Na Radu pre vysielanie a retransmisiu prišlo zatiaľ 20 sťažností na zverejnenie videa, zobrazujúceho zúfalý pád muža z deviateho poschodia.

Veľké pobúrenie medzi divákmi a čitateľmi vyvolalo v piatok zverejnenie videa, zachytávajúceho pád muža z horiaceho paneláku. Hranice, čo z pohľadu ľudskej dôstojnosti patrí alebo nepatrí do vysielania, sa v médiách rôznia. Video vedome zverejnili Markíza a Pluska.sk, „nedopatrením“ krátko aj Aktuality.sk.

Markíza zverejnila video najprv v Mimoriadnych správach o 15 hodine, kde moderátorka povedala, že sa nevie, či to dotyčný človek prežil. O 17 hodine video televízia zverejnila opäť aj s upozornením, že nie je vhodné pre deti a citlivé povahy.
Medzi tým na sociálnych sieťach pribúdali stovky rozhorčených komentárov divákov:

 

Vysielanie pádu na Markíze bude riešiť rada

Na Radu pre vysielanie a retransmisiu prišlo od piatku do pondelka 20 sťažností. „Všetky podnety sa týkali reportáží, kde bola zobrazená osoba vyskakujúca z okna a všetky sťažnosti sa týkali odvysielania na programovej službe TV MARKÍZA. Samozrejme, Rada si v najbližších dňoch vyžiada záznamy od vysielateľa a reportáž preverí z pohľadu zákona,“ povedala pre Omediach.com hovorkyňa rady Ivana Čaučíková.

Markíza si za zaradením videa do vysielania stojí, no z archívu ho stiahla

„Povinnosťou televízneho redaktora či kameramana je priniesť realitu bez prikrášľovania či zamlčovania, samozrejme všetko v rámci etiky a zákona. V tomto prípade sme ukázali bezvýchodiskovú situáciu človeka, ktorý volil smrť medzi uhorením v byte alebo skokom z balkóna, pretože mu nikto nedokázal pomôcť. Práve tento záber umocnil rozsah tejto tragédie a jeho odvysielanie považujeme za verejný záujem. Nakoniec muž musel zoskočiť a v momente skoku naše vysielanie tohto záberu skončilo,“ reagoval riaditeľ Centra spravodajstva s publicistiky Markízy Henrich Krejča. Etickým či právnym problémom by to podľa neho mohlo byť, „ak by sme osobu identifikovali alebo ukázali dokonanú smrť (na zemi) akoby v priamom prenose, a to sa nestalo, lebo na toto si dávame špeciálny pozor.“

V hlavných večerných správach sa už toto video neobjavilo. Zmizlo aj z archívu televízie na webe - televízia ho vystrihla z Mimoriadnych správ a z archívu zmizlo celé vydanie Prvých Televíznych novín. Na webe sme nikde nenašli vysvetlenie ani ospravedlnenie.

„Neskôr, aj na základe žiadosti polície sme sa rozhodli, že daný záber už ďalej nebudeme vysielať a vydal som pokyn, aby bol vymazaný aj z archívu či webu, aby sa nemohol ďalej šíriť,“ povedal Krejča.
 
Video zverejnil v piatok aj web denníka Plus Jeden deň, ktorý o ňom napísal článok s titulkom a titulkom: Exkluzívne video, z ktorého budete mať zimomriavky. Z horiacej bytovky vyskočil človek. Po kritických reakciách čitateľov ho redakcia s poznámkou stiahla.

Podrobnosti: Žiadna úcta: Pluska zverejnila skok zúfalého muža z horiacej bytovky ako exkluzívne video

Video sa na niekoľko minút objavilo aj na webe Aktuality.sk. „Video sme mali na webe nedopatrením. Editor dával do článku fotky a videá od svedkov udalostí, pričom si nevšimol, že na videu je zachytený aj tento pád. Len čo sme si to v redakcii všimli, okamžite sme video odstránili,“ povedal pre Omediach.com šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy, podľa ktorého takéto video nepatrí do spravodajstva a redakcii je ľúto, že takúto chybu nedopatrením urobili.CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

Televizní skupina Prima v příštích týdnech stáhne svou hlavní zpravodajskou relaci Hlavní zprávy ze CNN Prima News, dále ji bude vysílat už jen na stanici Prima.

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Aj tlačové oddelenie ministerstva kultúry, na čele ktorého je nominantka OĽaNO Natália Milanová, prešlo po voľbách zmenou.

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Počet zákazníkov operátora O2 dosiahol koncom júna už takmer 2,16 mil., čo je o 4% viac ako pred rokom. Výnosy skupiny O2 na Slovensku, ktorá zahŕňa aj výsledky spoločnosti O2 Business Services, dosiahli koncom júna 138 mil. eur, čo je medziročne menej o 6%. Do polročných výnosov sa tak naplno premietla už aj situácia spojená so šírením koronavírusu na Slovensku a štátnych opatrení k jeho zamedzeniu, ako aj tretinový pokles ceny prepojovacích poplatkov. Zisk skupiny O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o necelé 2% na 58 mil. eur.

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Televize Nova chystá na podzim nové díly krimi seriálu Specialisté, na obrazovky se po několikaměsíční pauze způsobené koronavirem vrátí seriál Ulice.

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Do vedenia televízneho spravodajstva prichádza Slávka Gáborová.

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

Americkému vydavateľovi novín The New York Times (NYT) klesol v druhom štvrťroku čistý zisk o šesť percent na 23,7 milióna dolárov. Tržby digitálnej divízie prvýkrát prevýšili tržby z tlačenej verzie novín. Celkové tržby sa síce znížili, ale prekonali odhady analytikov.

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Platforma Ambrela, združujúca 27 humanitárnych a rozvojových organizácií na Slovensku, prináša zoznam verejných zbierok svojich členov na podporu obyvateľstva Libanonu po utorkovej masívnej explózii v Bejrúte. Do zdieľania výzvy či priamej finančnej pomoci sa môže zapojiť každý z nás.

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Spoločnosť Facebook spúšťa v Spojených štátoch a desiatkach ďalších krajín službu na zdieľanie krátkych videí. Nová služba s označením Reels je obdobou čínskej aplikácie TikTok, ktorej teraz napríklad v USA hrozí zákaz.

Najčítanejšie