Aj seriózne médiá neodolali a priživili sa na smrti Foto: Facebook Daniela Lipšica

Aj seriózne médiá neodolali a priživili sa na smrti

10.10.2016 14:45 | Blog | Miroslava Kernová

Slovenský bulvár a viaceré serióznejšie médiá dnes ukázali, že pri honbe za číslami je im úcta k ľudskej dôstojnosti ukradnutá.

 


Dnes bolo do viacerých redakcií doručené na USB kľúči video, ktoré má zachytávať nehodu Daniela Lipšica. Po nehode, pri ktorej zomrel človek, sa poslanec vzdal poslaneckého mandátu.

 

Čo urobili médiá?

Prvá prišla s videom pravdepodobne redakcia Plus 7 dní, potom čas.sk aj topky.sk. Redakcie využili výkričníky, emotívne slová, veľké písmená na upútanie pozornosti: „Máme ŠOKUJÚCE VIDEO z Lipšicovej nehody: Dôkaz, že chodca zrazil na priechode," píše Plus 7 dní na webe pluska.sk. V článku zverejnili video, ktoré zreteľne zobrazuje smrteľný úraz (chodec po nehode zomrel).

Video sa za krátko objavilo aj na webe Nového Času. „Nový Čas dostal anonymnú zásielku s videom: Šokujúce zábery z nehody Daniela Lipšica!" píše v titulku cas.sk. Video zverejnili aj topky.sk, neodolala ani redakcia Hospodárskych novín, Pravdy a ďalší. Video priniesol aj spravodajský web Markízy tvnoviny.sk. Ten síce stihol dať na začiatok videa reklamu, ale upozornenie, že video, prináša zábery, ktoré nie sú vhodné pre slabšie povahy, už nedal.

Video prišlo aj do ďalších redakcií, no mnohé sa rozhodli ho nezverejniť. „Nie je to druh obsahu, ktorý zverejňujeme," povedal šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy, s tým, že jeho redakcia video dostala, nezverejní ho a chystá o ňom článok. Neskôr však do textu pripojili link na článok s videom zo sesterského webu cas.sk. Následne neskoro večer, napriek vyjadreniu šéfredaktora, aj Aktuality.sk zverejnili samotné video, v utorok ráno už v článku opäť nebolo.

Aktualizácia: Nie samotné video ale preklik na článok s videom z pluska.sk dal do svojho článku denník SME, web TA3.com a do textu v Minúte po minúte aj Dennik N. Celé video zverejnil aj spravodajský web televízie JOJ noviny.sk. Hospodárske noviny dodatočne video z článku stiahli, nechali preklik na video na pluska.sk s vysvetlením: "Pôvodne článok obsahoval aj video z nehody. Pre brutálne zábery, ktoré obsahovalo, sme sa ho však v redakcii rozhodli stiahnuť."

Odporúčame aj: Lipšic kritizuje Plus 7 dní za článok Chaos a čumilovia

Majú médiá zverejňovať takéto zábery?

Lipšic je verejnou osobou a preto je povinnosťou médií informovať o okolnostiach nehody a teda je na mieste informovať aj o tomto videu.

No médiá majú zároveň brať ohľad aj na ľudskú dôstojnosť, na zosnulého, jeho rodinu a čitateľov. Ako sa cíti blízky zosnulého, ak takéto niečo vidí a vie, že takéto video vidí celá republika, a bude kolovať roky na internete?

Video nehody médiá zverejňovať nemali. Čitatelia by o nič neprišli, ak by novinári situáciu vo videu popísali. Smrť však predáva a tak sa redakcie doslova pretekali v tom, kto ho vypustí skôr. Bez toho, aby pátrali, kto im ho poslal, prečo práve dnes (o videu sa vie už dlhšie), ako ho získal?

 

pošli na vybrali.sme.sk


Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

1. Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý bude tento víkend, zverejnili vyhlásenie, v ktorom sa dištancujú od "násilných a urážlivých prejavov ... a od všetkých možných foriem, ktoré by smerovali k potláčaniu ľudských práv a slobôd."

Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

2. Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

Stovky svetových médií a ďalších inštitúcií upozorňujú tento týždeň vo zvýšenej miere na klimatické hrozby dnešnej doby. Pridali k iniciatíve s názvom Covering Climate Now.

Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

3. Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

Čína stála za hackerským útokom na austrálsky parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými parlamentnými voľbami. Vyplýva to zo správy austrálskych tajných služieb, o ktorej s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom dokumentu informovala agentúra Reuters.

Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

4. Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

Viac ako polovica Slovákov priznáva, že má plný šatník, ale napriek tomu stále „nemá čo na seba“. 53% našincov má problém s výberom oblečenia, pretože ho nevedia správne kombinovať, a tak si pravidelne dokupujú nové kúsky. V tomto začarovanom kruhu plnom plytvania sa točia viac ženy ako muži a najmä mladí do 24 rokov. Jeden Slovák vyhodí ročne v priemere 4 – 12 kg šatstva.

Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

5. Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

Noviny regionálnej siete REGIONPRESS sú bezplatne distribuované až do 1,5 milióna domácností. Dokážu týždenne osloviť takmer pol milióna čitateľov.

Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

6. Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

Americký magazín The Hollywood Reporter zaradil nový film Pomaľované vtáča do výberu dvadsiatich najlepších snímok z filmových festivalov tohtoročnej jesene. Film sa dostal aj do nominácie na Oscara.

Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

7. Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

Štát Izrael existuje len sedem desaťročí, no za svoju krátku existenciu dokázal zúrodniť nehostinné miesta vďaka dômyselným zavlažovacím technológiám, vybudovať infraštruktúru, postaviť špičkové nemocnice a vzdelávať svoje obyvateľstvo na prestížnych univerzitách.

Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

8. Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

Americká herečka Felicity Huffmanova, známa zo seriálu Zúfalé manželky, bola odsúdená k 14 dňom väzenia, 250 hodinám verejnoprospešných prác a pokute 30.000 dolárov v korupčnom škandále s prijímacími testami na prestížnej americkej univerzite. Informovala o tom televízia CNN.

RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

9. RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

Všetky kvalifikačné zápasy reprezentantov do 21 rokov prinesie naživo RTVS.

Zomrel fotograf, ktorý sa preslávil fotkou ​​muža s taškou, ktorý sa postavil proti tanku (VIDEO)

10. Zomrel fotograf, ktorý sa preslávil fotkou ​​muža s taškou, ktorý sa postavil proti tanku (VIDEO)

Vo veku 64 rokov zomrel americký fotograf Charlie Cole, ktorý sa preslávil fotkou osamoteného muža, ako stojí proti kolóne tankov. Informoval o tom dnes server BBC News.

Najčítanejšie