V RTVS majú avatarov - vedenie spravodajstva si nakreslilo ideálnych redaktorov (FOTO) Zdroj: Facebook Michal Katuška

V RTVS majú avatarov - vedenie spravodajstva si nakreslilo ideálnych redaktorov (FOTO)

13.02.2020 21:20 | Blog | Miroslava Kernová

Keď už po chodbách nemôžu chodiť skúsení redaktori, lebo z RTVS znechutene odišli, tak si vedenie spravodajstva nejakých nakreslilo.

V RTVS majp zvláštnu internú kampaň. V newsroome a na chodbách spravodajstva pribudli ilustrované plagáty s názvom „Som redaktor/ka spravodajstva RTVS.“ Kampaň má dve verzie: s ilustrovanou redaktorkou a s ilustrovaným redaktorom, pri oboch sú bubliny s očakávanými hodnotami. Napríklad „som lojálny a hrdý na prácu v RTVS... rešpektujem pravidlá… v práci som apolitický, nestranný a objektívny... odolávam politickým, lobistickým a iným tlakom“ a pod.

Foto: Omediach.com

Autorom myšlienky je podľa informácií Omediach.com šéf spravodajstva Vahram Chuguryan, bývalý hovorca ministrov za SNS, za ktorého riadenia odišla z RTVS podstatná časť redaktorov spravodajstva, ktorým práve rešpektovanie mnohých hodnôt, ktoré sú v bublinkách na plagátoch, u vedenia chýbalo. Apolitickosť a nestrannosť tiež vyznieva na plagátoch smiešne, keďže šéf spravodajstva pracoval na tlačových oddeleniach ministerstiev a v spravodajstve má SNS ochranné krídla.

Viac: V RTVS stopli pripravené reportáže o Dankovi a Zsuzsovej, dvaja redaktori dali výpoveď

Chuguryan prišiel s ideou tzv. "avatarov," akýchsi ideálnych redaktorov, už krátko po príchode na pozíciu šéfa spravodajstva. Po dvoch rokoch jeho riadenia je situácia v spravodajstve taká, že noví a menej skúsení redaktori sa nemajú od koho učiť, vedenie neprinieslo žiadnu ucelenú dlhodobú koncepciu spravodajstva a publicistiky a nepritiahlo do RTVS žiadne silné spravodajské mená a spravodajstvo RTVS je pod paľbou kritiky za agendu v prospech Andreja Danka.

Takto komentujú kampaň odchádzajúci a bývalý redaktor RTVS:

 

Na otázku, kto je autorom nápadu, hovorkyňa neodpovedala. Vizuálne prevedenia plagátu je podľa nej prácou kreatívneho odboru RTVS. A aký je účel tejto kampane? „Tím spravodajstva RTVS pravidelne diskutuje o tom, ako poskytovať poslucháčom a divákom čo najkvalitnejšie, vyvážené a nestranné informácie. Preto sa redaktori RTVS pravidelne vzdelávajú aj v rámci medzinárodných workshopov, prechádzajú špeciálnymi skúškami pred odbornou komisiou, zdokonaľujú sa v kultúre prejavu a majú možnosť pripomienkovať konkrétne pomenovanie základných zásad a hodnôt zhrnutých hravou a modernou formou na plagáte. Cieľom je ujednotenie si odpovedí na často diskutované otázky, aké vlastnosti a kvality by mal mať redaktor verejnoprávneho média, na ktorého sú kladené oveľa vyššie nároky ako na kolegov z komerčnej oblasti,“ povedala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Zaujíma vás zákulisie médií, sledujte nás aj na Facebooku.Členovia Klubu reklamných agentúr posielajú vláde, zadávateľom aj kolegom otvorený list

Členovia Klubu reklamných agentúr posielajú vláde, zadávateľom aj kolegom otvorený list

Zástupcovia reklamných agentúr združených v KRAS-e zverejnili otvorený list, ktorý adresujú kolegom, zadávateľom ja vláde. Prinášame celé znenie:

Kontroverzný youtuber Rudolf Vasky je opäť zadržaný

Kontroverzný youtuber Rudolf Vasky je opäť zadržaný

Vyšetrovateľ NAKA dnes opätovne zadržal Rudolfa Vaskyho. „Dôvodom je nerešpektovanie rozhodnutia súdu, ktorým tejto osobe zakázal uverejňovať príspevky na verejnosť, alebo sa na ich tvorbe akýmkoľvek spôsobom podieľať,“ píše polícia na facebooku.

Chystá sa náhrada za zrušenú Eurovíziu (VIDEO)

Chystá sa náhrada za zrušenú Eurovíziu (VIDEO)

Európska vysielacia únia (EBU) chystá náhradu za medzinárodnú spevácku súťaž Eurovízia, ktorej tento ročník sa zrušil kvôli pandémii koronavírusu.

Maďarský provládny podnikateľ kúpil polovicu nezávislej mediálnej skupiny Index.hu

Maďarský provládny podnikateľ kúpil polovicu nezávislej mediálnej skupiny Index.hu

Maďarský podnikateľ Miklós Vaszily, ktorý už riadi provládnu stanicu TV2, dnes oznámil, že kúpil päťdesiatpercentný podiel v holdingovej spoločnosti Indamedia. Tá kontroluje reklamné príjmy pre nezávislý spravodajský portál Index.hu.

4ka: Spolu to dokážeme. Dáta na to!

4ka: Spolu to dokážeme. Dáta na to!

Ku každému paušálu SLOBODA+ alebo SLOBODA DÁTA prináša mobilný operátor 4ka od 1. apríla zadarmo balík NEKONEČNO NA DOMA. „Dnes, viac ako inokedy je dôležité, aby rodina držala spolu. Chceme rodine našich zákazníkov uľahčiť tieto chvíle, keď trávime čas doma viac ako inokedy a preto im dávame dáta zadarmo,“ vysvetľuje generálny riaditeľ 4ky Juraj Ondriš.

Miloš Zeman bude v nedeľu naživo hovoriť o koronavíruse

Miloš Zeman bude v nedeľu naživo hovoriť o koronavíruse

Prezident Miloš Zeman v neděli okomentuje opatření, která vláda přijala v souvislosti s epidemií koronaviru, v rozhovoru pro server Blesk.cz.

V súvislosti s úmrtím herečky Evy Krížikovej mení RTVS program (VIDEO)

V súvislosti s úmrtím herečky Evy Krížikovej mení RTVS program (VIDEO)

Vo veku 85 rokov dnes v nemocnici v Malackách zomrela legendárna divadelná, filmová, televízna a rozhlasová herečka Eva Krížiková.

Alexej Fulmek: Situácia je veľmi vážna

Alexej Fulmek: Situácia je veľmi vážna

Súčasná kríza spôsobená koronavírusom sa bolestne začína dotýkať aj niektorých médií. V niektorých vydavateľských domoch sa už začalo prepúšťať, znižujú sa platy, rušia sa aj niektoré tituly.

Zomrela herečka Eva Krížiková (VIDEO)

Zomrela herečka Eva Krížiková (VIDEO)

Zomrela známa herečka a popredná členka Činohry SND Eva Krížiková. O úmrtí informovalo Slovenské národné divadlo.

Končí niekoľko webov: hokej.sk, infospravy.sk, mobil.sk, auto.sk a ďalšie

Končí niekoľko webov: hokej.sk, infospravy.sk, mobil.sk, auto.sk a ďalšie

Súčasná kríza spôsobená koronavírusom má v médiách ďalšie obete.

Najčítanejšie