V RTVS majú avatarov - vedenie spravodajstva si nakreslilo ideálnych redaktorov (FOTO) Zdroj: Facebook Michal Katuška

V RTVS majú avatarov - vedenie spravodajstva si nakreslilo ideálnych redaktorov (FOTO)

13.02.2020 21:20 | Blog | Miroslava Kernová

Keď už po chodbách nemôžu chodiť skúsení redaktori, lebo z RTVS znechutene odišli, tak si vedenie spravodajstva nejakých nakreslilo.

V RTVS majp zvláštnu internú kampaň. V newsroome a na chodbách spravodajstva pribudli ilustrované plagáty s názvom „Som redaktor/ka spravodajstva RTVS.“ Kampaň má dve verzie: s ilustrovanou redaktorkou a s ilustrovaným redaktorom, pri oboch sú bubliny s očakávanými hodnotami. Napríklad „som lojálny a hrdý na prácu v RTVS... rešpektujem pravidlá… v práci som apolitický, nestranný a objektívny... odolávam politickým, lobistickým a iným tlakom“ a pod.

Foto: Omediach.com

Autorom myšlienky je podľa informácií Omediach.com šéf spravodajstva Vahram Chuguryan, bývalý hovorca ministrov za SNS, za ktorého riadenia odišla z RTVS podstatná časť redaktorov spravodajstva, ktorým práve rešpektovanie mnohých hodnôt, ktoré sú v bublinkách na plagátoch, u vedenia chýbalo. Apolitickosť a nestrannosť tiež vyznieva na plagátoch smiešne, keďže šéf spravodajstva pracoval na tlačových oddeleniach ministerstiev a v spravodajstve má SNS ochranné krídla.

Viac: V RTVS stopli pripravené reportáže o Dankovi a Zsuzsovej, dvaja redaktori dali výpoveď

Chuguryan prišiel s ideou tzv. "avatarov," akýchsi ideálnych redaktorov, už krátko po príchode na pozíciu šéfa spravodajstva. Po dvoch rokoch jeho riadenia je situácia v spravodajstve taká, že noví a menej skúsení redaktori sa nemajú od koho učiť, vedenie neprinieslo žiadnu ucelenú dlhodobú koncepciu spravodajstva a publicistiky a nepritiahlo do RTVS žiadne silné spravodajské mená a spravodajstvo RTVS je pod paľbou kritiky za agendu v prospech Andreja Danka.

Takto komentujú kampaň odchádzajúci a bývalý redaktor RTVS:

 

Na otázku, kto je autorom nápadu, hovorkyňa neodpovedala. Vizuálne prevedenia plagátu je podľa nej prácou kreatívneho odboru RTVS. A aký je účel tejto kampane? „Tím spravodajstva RTVS pravidelne diskutuje o tom, ako poskytovať poslucháčom a divákom čo najkvalitnejšie, vyvážené a nestranné informácie. Preto sa redaktori RTVS pravidelne vzdelávajú aj v rámci medzinárodných workshopov, prechádzajú špeciálnymi skúškami pred odbornou komisiou, zdokonaľujú sa v kultúre prejavu a majú možnosť pripomienkovať konkrétne pomenovanie základných zásad a hodnôt zhrnutých hravou a modernou formou na plagáte. Cieľom je ujednotenie si odpovedí na často diskutované otázky, aké vlastnosti a kvality by mal mať redaktor verejnoprávneho média, na ktorého sú kladené oveľa vyššie nároky ako na kolegov z komerčnej oblasti,“ povedala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Zaujíma vás zákulisie médií, sledujte nás aj na Facebooku.Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Najčítanejšie