Babiš dal prednosť rozhovoru v súkromnej televízii pred debatou lídrov v ČT

Babiš dal prednosť rozhovoru v súkromnej televízii pred debatou lídrov v ČT Foto: TV Barrandov

  

Zatímco volební lídři většiny stran, co vstoupily do Sněmovny, debatovali v České televizi (ČT), šéf vítězného hnutí ANO Andrej Babiš dal přednost rozhovoru v televizi Barrandov. Mimo jiné řekl, že si neumí představit společnou vládu ANO s lídrem hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomiem Okamurou a odmítl i spolupráci s KSČM.

Okamuru Babiš sice kritizoval, některá témata z programu SPD jsou ale podle něj programu ANO blízká. Zmínil mimo jiné zákon o referendu, podle něj by ale bylo třeba stanovit hranici, od jakého počtu voličů budou výsledky referenda závazné. ANO je podle Babiše i pro odvolatelnost politiků, kterou prosazuje SPD.

Babiš v rozhovoru také ostře kritizoval volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka, který podle něj "lhal do poslední chvíle". Sociální demokracii obvinil, že stála za aférami, s nimiž se předseda ANO v poslední době potýkal, ČSSD tak podle něj poškodila dojem vlády a sama na to doplatila.

Kriticky se Babiš postavil také k předsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi nebo k volebnímu lídrovi Starostů a nezávislých (STAN) Janu Farskému. Tvrdil, že Farský je vůči němu osobně zaujatý, se STAN přitom vidí programové styčné plochy.

O zorganizování ustavující schůze Sněmovny i o vzniku vlády chce Babiš jednat s ostatními stranami, které se dostaly do Sněmovny. Všechny jejich předsedy oslovil a čeká na jejich návrhy, kdy by mohli spolu začít jednat.

O tom, jak by mohlo vypadat rozdělování funkcí v čele dolní komory, jednali v debatě ČT volební lídři osmi stran, co vstoupily do Sněmovny, a první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Diskutovali také o možných změnách v budoucím zahraničněpolitickém směřování a o tom, kdo by mohl utvořit vládní koalici s vítězným hnutím ANO.

Babiš se na Barrandově setkal s kladným ohlasem publika, lidé v hledišti se označovali za jeho příznivce. Moderátor Jaromír Soukup Babiše označoval za "vlídného státníka" a za politika, který si hraje vlastní ligu, zatímco ostatní koukají jako surikaty.