Czech Media Invest prodala skupinu polských rádií Eurozet

Czech Media Invest prodala skupinu polských rádií Eurozet Foto: EPHolding

Společnost Czech Media Invest (CMI) prodala skupinu polských rozhlasových stanic Eurozet, které loni získala od francouzského koncernu Lagardere.

 

Kupujícími jsou ze 60 procent česká společnost SFS Ventures, zbytek získala polská společnost Agora. CMI držela akcie Eurozetu prostřednictvím své dceřiné společnosti Czech Radio Center. Uvedla to dnes v tiskové zprávě.

Agora podle sdělení zůstává se zbývajícími 40 procenty pasivním minoritním akcionářem Eurozetu. Agora má zároveň možnost uplatit v budoucnu opci na podíl v držení SFS Ventures.

Součástí skupiny Eurozet je druhá nejposlouchanější polská stanice Radio Zet, stejně jako stanice Antyradio, Meloradio a Chillizet. Agora, jejímž hlavním produktem je polský opoziční deník Gazeta Wyborcza, podle agentury Reuters za 40procentní podíl v Eurozetu zaplatila 131 milionů zlotých (zhruba 776 milionů Kč).

Transakci, kterou Agora avizovala již v lednu, kritizovala polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) jako hrozbu pro pluralitu polských médií. Objevily se zprávy, že společnost SFS Ventures je spojena s miliardářem Georgem Sorosem, který má liberální postoje a podporuje polská opoziční média. Sorosův mluvčí se k těmto informacím podle agentury Reuters nevyjádřil.

Server Wirtualnemedia v prosinci informoval, že o převzetí stanice Radio Zet má zájem rovněž mediální skupina Fratria, která je nakloněna PiS. Mluvčí PiS Beata Mazureková v lednu uvedla, že polský stát musí udělat vše, co je v jeho silách, aby zabránil spekulantům ve zvyšování jejich vlivu na mediálním trhu.

Skupina Eurozet měla předloni tržby 172 milionů zlotých (téměř 1,1 miliardy Kč) a čistý zisk 38 milionů zlotých (227,8 milionu Kč); meziročně obrat klesl o tři procenta, zisk naopak o 14 procent vzrostl.

CMI od skupiny Lagardere koupila rozhlasové stanice v Česku, Polsku, na Slovensku a v Rumunsku za 73 milionů eur (podle tehdejšího kurzu asi 1,8 miliardy Kč).