Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých Ilustr. foto Facebook

Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

21.09.2019 17:44 | Česko | ČTK

Niektoré štúdie uvádzajú, že na internete je závislá až polovica tínedžerov. Na sociálnych sieťach sú závislí aj dospelí.

 

V tlačovej správe o tom informovala Česká koalícia proti tabaku, ktorá prevádzkuje bezplatnú Národnú linku pre odvykanie. Novou spoločenskou hrozbou sa podľa odborníkov stáva netolismus, teda potreba neustáleho pripojenia k internetu, a závislosť na hraní hier.

Záujem o alkohol u teenagerov klesol od roku 2011 o viac ako tretinu, o cigarety takmer o polovicu. Mladí už toľko nechodia po krčmách, ale podľa odborníkov radšej hrajú online hry alebo po nociach chatujú s kamarátmi. Podľa prieskumov sú Česi siedmym najväčším "hráči" online hier, vo veku 16 až 24 rokov si niekedy zahrajú skoro tri štvrtiny mužov a takmer 60 percent žien.

"Niektoré štúdie uvádzajú, že polovica mladých ľudí je na internete závislá, pritom iné štúdie odhadujú mieru závislosti pod desať percent populácie. Závislosť na sociálnych sieťach sa však týka aj dospelých, o ktorých sa v tejto súvislosti príliš nehovorí, čo je škoda," uviedol Lukáš Kohútik, prezident Českej koalície proti tabaku.

Na koalíciou prevádzkovanej odvykacej linke s číslom 800 350 000, ktorú zriadil český Úrad vlády, sa posledný rok vyškolení konzultanti zameriavajú tiež na ľudí závislých na technológiách či hraní hier. Herná porucha bola vlani na jeseň Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) zaradená na zoznam duševných ochorení.

"Technológie prestupujú osobný aj pracovný život, je dôležité včas rozlíšiť hranicu, čo je ešte bežné používanie internetu a kedy už človek prepadá netolismu," uviedla odborníčka z linky Kristýna Fišerová. Podobne ako pri gamblingu sa na linku podľa nej obracajú príbuzní až potom, čo odhalia finančné problémy či dlhy.

Netolismus je podľa odborníkov nutkavá potreba stáleho pripojenia k internetu a jeho chorobné používanie, ktoré spôsobuje psychické, sociálne a pracovné ťažkosti. Ľudia zapínajú počítač bez jasného cieľa a neustále sledujú mobil, či neprehliadli správu alebo upozornenie od aplikácie. Väčšinu voľného času trávia prehliadaním statusov na sociálnych sieťach. Môže to viesť k strate kontroly nad denným režimom, poruchám spánku, zníženej pozornosti a sústredenia a k oslabenému mentálnemu výkonu.

Pozornosť rodičov bol mala vyvolať najmä strata záujmu o aktivity off-line a odcudzenie rovesníkom a kamarátom. Nemožnosť tráviť čas na internete alebo mobile môže viesť k hádkam a záchvatom hnevu.Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

Technologickí giganti Apple a Google vo štvrtok odstránili úspešnú hru Fortnite zo svojich ponúk mobilných aplikácií kvôli aktualizácii, ktorá údajne porušuje ich pravidlá o platbách vnútri aplikácií. Herné štúdio Epic Games reagovalo podaním žalôb proti obom spoločnostiam, ktoré obviňuje z monopolistického správania. Informovala o tom agentúra Reuters.

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Konzervatívny web Postoj.sk sa rozširuje - v septembri chce spustiť vlastnú TV Postoj.

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Letné mesiace patria vo všeobecnosti k tým obdobiam, kedy viac míňame. Takýto trend sa potvrdzuje aj tento rok, a to aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Aj keď obavy zo straty príjmu mala v apríli polovica populácie, dnes sa situácia stabilizuje, čo môžeme sledovať na narastajúcej spotrebe a výdavkoch.

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Spoločnosť AMC Networks International - Central and Northern Europe predĺžila svoj kontrakt na vysielanie Formuly 1 na Slovensku a v Českej republike o ďalšie tri sezóny.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

76. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. RTVS zaradila do vysielania dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Najčítanejšie