Reprofoto ČT Reprofoto ČT

Nedožité osemdesiatiny Václava Havla pripomenie ČT i ČRo Vltava

01.10.2016 14:25 | Česko | ČTK

 

 

U příležitosti nedožitých osmdesátin bývalého prezidenta Václava Havla uvede Česká televize (ČT) mimo jiné televizní premiéru dokumentu Občan Havel přikuluje nebo přímý přenos koncertu v podání České filharmonie z pražského Rudolfina. Ve vysílání Českého rozhlasu stanice Vltava zazní poprvé nahrávka Havlovy hry Pokoušení, jak ji sám autor načetl na podzim roku 1985. Nedožité Havlovy 80. narozeniny si lidé připomenou 5. října, bývalý prezident zemřel 18. prosince 2011.

Unikátní možností slyšet Havla jako interpreta všech postav jedné ze svých her odstartuje na Vltavě 4. října série pořadů, kterými ho stanice připomíná především jako divadelního autora. "Hra Pokoušení zazní v éteru, pokud vím, poprvé, protože jedinou možností jak ji slyšet bylo z ohraných kazet, které mezi lidmi kolovaly," uvedl dramaturg stanice Vltava Martin Velíšek. Mimořádné pořady k Havlovu výročí budou pokračovat do konce týdne. Podrobný program je na webu ČRo.

Česká televize si Havlovo výročí připomene ve třech dnech. V jeho předvečer nabídne dokument Občan Havel přikuluje. Tvůrci Jan a Adam Novákovi se v něm vracejí do minulosti, aby ilustrovali, jak vznikla Havlova hra Audience. Samotnou jednoaktovou hru Audience uvede kulturní program ČT art v den výročí narození Václava Havla. Speciální představení z Činoherního klubu, v hlavní roli s Josefem Abrhámem a Pavlem Landovským, se v lednu roku 1990 stalo významnou událostí porevoluční Prahy. Vzniklo prakticky pouze pro televizní záznam. Divadelní, stejně jako televizní režie, se tehdy ujal Jiří Menzel.

Na Audienci naváže 5. října na ČT art dokumentární pořad Dopisy Olze, Havlova reflexe jednoho z jeho nejvíce oceňovaných filozofických textů. Druhý program ČT odvysílá 5. října přímý přenos slavnostního koncertu České filharmonie z pražského Rudolfina. Zazní Symfonie č. 9 Antonína Dvořáka pod taktovkou dirigenta Semjona Byčkova.

Dále ČT odvysílá rozhovor Václava Havla s Markem Ebenem z období, kdy Havel opustil prezidentský post. Sérii pořadů doplní diskusní pořad Konfrontace Petra Fischera - Divadlo Havel 80. Hosty budou divadelní režiséři Vladimír Morávek a Břetislav Rychlík, kteří inscenovali Havlova dramata. Přehled pořadů k Havlovu výročí je na webových stránkách ČT.

Jako speciální projekt připravila ČT sérii projekcí snímku Poslední hurá, který v rámci cyklu České století mapuje události roku 1989.

pošli na vybrali.sme.sk


Apple predstavil veľké novinky: novú TV aj spravodajskú službu a kreditnú kartu (VIDEO)

1. Apple predstavil veľké novinky: novú TV aj spravodajskú službu a kreditnú kartu (VIDEO)

Americká spoločnosť Apple dnes predstavila detaily svojej novej spravodajskej predplatiteľskej služby Apple News Plus, hernej predplatiteľskej služby Apple Arcade a nové kreditné karty. Spoločnosť tiež plánuje spustiť novú videoslužbu, ktorá by mala konkurovať Netflix, Amazonu a káblovej televízii.

Obvinený z vraždy hovoril vo výpovedi o otrávení televíznej redaktorky

2. Obvinený z vraždy hovoril vo výpovedi o otrávení televíznej redaktorky

Ján Kuciak možno nie je jediný novinár, ktorý sa stal obeťou vraždiaceho komanda Mariana Kočnera.

Majiteľ Markízy zvažuje majetkové zmeny vrátane predaja celej spoločnosti

3. Majiteľ Markízy zvažuje majetkové zmeny vrátane predaja celej spoločnosti

Spoločnosť Central European Media Enterprises (CME), ktorá prevádzkuje aj TV Markíza a českú TV Nova, začala revíziu strategických možností, vrátane prípadného predaja spoločnosti.

Šéf Penty tvrdí, že SMS o odj... čuráka nesúvisí s Kuciakom

4. Šéf Penty tvrdí, že SMS o odj... čuráka nesúvisí s Kuciakom

Haščák pre Aktuality.sk: Penta v roku 2017 takmer kúpila Markízu

Europoslanci sa budú zaoberať právnym štátom na Slovensku po vražde novinára

5. Europoslanci sa budú zaoberať právnym štátom na Slovensku po vražde novinára

Európsky parlament sa dnes večer bude zaoberať správou skupiny europoslancov, ktorá vlani navštívila Slovensko kvôli vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Vnučka výtvarníka Milera nemá licenciu ku Krtkovi, potvrdil to súd

6. Vnučka výtvarníka Milera nemá licenciu ku Krtkovi, potvrdil to súd

Smlouva, na jejímž základě poskytuje Karolína Milerová povolení k výrobě produktů s populární pohádkovou postavičkou Krtečkem, je neplatná.

Najväčšie hoaxy v zdravotníctve: Aká je pravda o očkovaní a autizme? (VIDEO)

7. Najväčšie hoaxy v zdravotníctve: Aká je pravda o očkovaní a autizme? (VIDEO)

Polícia SR pripravila rozhovor o očkovaní a hoaxoch pri téme očkovania s doktorom Mariánom Jánošom.

Kočner sa pochválil, že do sledovania novinárov investoval za rok 200 tisíc

8. Kočner sa pochválil, že do sledovania novinárov investoval za rok 200 tisíc

Marian Kočner, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, mesiace predtým platil sledovanie novinárov, medzi ktorými bol aj zavraždený novinár.

Peter Tóth, ktorý pre Kočnera sledoval novinárov, vypovedá na NAKA (VIDEO)

9. Peter Tóth, ktorý pre Kočnera sledoval novinárov, vypovedá na NAKA (VIDEO)

Bývalý siskár a komentátor denníka SME a ďalších médií Peter Tóth prišiel dnes vypovedať na Národnú kriminálnu agentúru v Nitre.

Internet oslavuje 30 rokov. Pamätáte si ešte tieto webové stránky?

10. Internet oslavuje 30 rokov. Pamätáte si ešte tieto webové stránky?

Pred 30-timi rokmi sme spoznali internet tak, ako funguje doteraz. Za úplne prvou webovou stránkou stál britský inžinier Tim Berners-Lee a na adrese info.cern.ch ju nájdete aj dnes.

Najčítanejšie