Kauza Moslimka na koberci v Auparku sa neskončila odstránením článku Reprofoto: Bratislavské noviny

Kauza Moslimka na koberci v Auparku sa neskončila odstránením článku

19.08.2017 10:11 | Hoaxy | Miroslava Kernová

Bratislavské noviny článok s fotkou z facebooku po dvoch dňoch vymazali. Príležitosť zdieľať hoax z ich novín si nenechali ujsť viaceré pochybné weby.

 

 

Bratislavské noviny 16. augusta zverejnili článok Moslimka „zaparkovala" svoj koberec medzi dve autá v známom nákupnom centre s popisom "Obrázok, na ktorý si nielen Bratislavčania vraj budú musieť zvyknúť."

K vzniku článku redakcii stačila fotografia, ktorá sa, ako napísali, „veľkou rýchlosťou šíri" na facebooku. Ako zdroj fotky označili „facebook."

V článku redakcia napísala: „Podľa informácií, ktoré sa Bratislavským novinám podarilo zistiť, je fotografia autentická a vznikla včera, teda v utorok 15. augusta na parkovisku v Auparku. „Keď mi ju známy poslal, myslel som, že ide o nejakú žartovnú koláž urobenú vo photoshope, ale odpísal mi, že ak neverím, tak sa môžem prísť do garáží osobne pozrieť, lebo sa tam ešte stále modlí," napísal nám muž, ktorý fotografiu medzi prvými zdieľal na sociálnej sieti."
Článok vyvolal mnoho rozporuplných reakcií, kde ľudia kritizovali moslimov, iní zase noviny a žiadali ich, aby doložili, ako zistili, že fotka je autentická.

Odporúčame aj: Harabin šíri hoax o nebezpečnej ihle pri tankovaní

Redakcia neuviedla žiaden relevantný zdroj informácie, ani autora fotky, ani meno človeka, od ktorého fotku z facebooku prebrali. Už po zverejnení sa ozvali viacerí grafici, že fotka je výsledkom práce nekvalitného photoshopu. Že na nej nesedí perspektíva, koberec je odfotený z omnoho nižšieho uhla, ako je garáž a že na fotke chýbajú jemne vrhnuté tiene na zemi aj na koberci, napísal napríklad grafik s dlhoročnou praxou Rado Javor. Článok sa zdieľal ako hejt proti moslimom. Redakcia to najprv v diskusii s čitateľmi ospravedlňovala takto: „Článok iba zachytáva nevšednú a skôr milú situáciu, zároveň ju vysvetľuje, podobne ako píšeme o iných zaujímavostiach či už na parkoviskách alebo inde."

Po dvoch dňoch článok zmazala aj s týmto vysvetlením:

 

Napísať tvrdenie, že "fotografia je autentická a vznikla včera" len na základe komunikácie s niekým z facebooku, kto fotku zdieľa a nemá originál, je nezodpovedné.

Informácia o moslimke na parkovisku sa šíri ďalej. Od Bratislavských novín ju šíria stránky kotlebovcov aj viaceré weby, napríklad hlavnespravy.sk, infovojna.sk, ktoré nemajú potrebu overovať, či je informácia pravdivá, ani to, prečo článok, na ktorý sa dnes odvolávajú, bol odstránený.

 

pošli na vybrali.sme.sk


SME spustilo Konzervatívny web a s ním aj kontroverné názory

1. SME spustilo Konzervatívny web a s ním aj kontroverné názory

 Po Postoji či Konzervatívnom denníku, ktorý zakladal Milan Krajniak, vznikol ďalší konzervatívny portál s názvom Konzervatívny web.

OSN odporúča kvôli vražde novinára vyšetrovať saudského korunného princa

2. OSN odporúča kvôli vražde novinára vyšetrovať saudského korunného princa

Osobitná spravodajkyňa OSN pre ľudské práva Agnes Callamardová odporučila začať vyšetrovanie saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána a ďalších predstaviteľov kráľovstva v súvislosti s minuloročnou vraždou novinára Džamal Chášukdžího.

Bývalý šéf spravodajstva RTVS je opäť čiastočne v médiách

3. Bývalý šéf spravodajstva RTVS je opäť čiastočne v médiách

Lukáš Diko, ktorý bol za Václava Miku šéfom spravodajstva RTVS, je opäť čiastočne v médiách.

Neonacistický web musí zaplatiť moslimskému komikovi 4,1 milióna dolárov za falošné správy

4. Neonacistický web musí zaplatiť moslimskému komikovi 4,1 milióna dolárov za falošné správy

Federálny sudca v USA minulý týždeň rozhodol, že neonacistická stránka The Daily Stormer a jej kontroverzný zakladateľ a editor Andrew Anglin musia zaplatiť 4,1 milióna dolárov moslimskému komikovi Deanovi Obeidallahovi za falošné správy.

Otvorená optická sieť, riešenie pre všetkých?

5. Otvorená optická sieť, riešenie pre všetkých?

V rozhovore Ing. Peter Bezák, riaditeľ prevádzky spoločnosti Towercom vysvetľuje, ako je možné nájsť riešenie pre optické pripojenie domácností aj v lokalitách, kde teraz o vysokorýchlostnom internete užívatelia iba snívajú.

Britská televízia si už neobjedná zábavnú reláciu, na ktorej by sa podieľali len mužskí autori

6. Britská televízia si už neobjedná zábavnú reláciu, na ktorej by sa podieľali len mužskí autori

 Britská televízia ITV už si u svojich scenáristov neobjedná žiadnu zábavnú reláciu, na ktorej by sa podieľali výhradne mužskí autori.

Film Amnestie pripomenie najväčšiu väzenskú vzburu v Československu (VIDEO)

7. Film Amnestie pripomenie najväčšiu väzenskú vzburu v Československu (VIDEO)

Najväčšiu vzburu vo väzenskej histórii bývalého Československa stvárni pripravovaný film Amnestie režiséra Jonáša Karáska.

V aplikácii O2 Extra výhody najazdili vodiči takmer milión kilometrov a dostali za odmenu 2000 GB dát

8. V aplikácii O2 Extra výhody najazdili vodiči takmer milión kilometrov a dostali za odmenu 2000 GB dát

Operátor O2 začiatkom apríla odštartoval v rámci svojej iniciatívy Dátuj zodpovedne kampaň Nebuď pirát, ktorej cieľom bolo upozorniť širokú verejnosť na nebezpečenstvo používania telefónov za volantom.

Cenu MTV za najlepší film získal film Avengers: Endgame (VIDEO)

9. Cenu MTV za najlepší film získal film Avengers: Endgame (VIDEO)

Hlavným víťazom tohtoročných filmových a televíznych cien stanice MTV sa stal superhrdinský epos Avengers: Endgame.

Redaktor Trendu je novým analytikom VÚB banky

10. Redaktor Trendu je novým analytikom VÚB banky

Redaktor Trendu nastúpil do VÚB banky, je novým členom analytického tímu banky.

Najčítanejšie