Kauza Moslimka na koberci v Auparku sa neskončila odstránením článku Reprofoto: Bratislavské noviny

Kauza Moslimka na koberci v Auparku sa neskončila odstránením článku

19.08.2017 10:11 | Hoaxy | Miroslava Kernová

Bratislavské noviny článok s fotkou z facebooku po dvoch dňoch vymazali. Príležitosť zdieľať hoax z ich novín si nenechali ujsť viaceré pochybné weby.

 

 

Bratislavské noviny 16. augusta zverejnili článok Moslimka „zaparkovala" svoj koberec medzi dve autá v známom nákupnom centre s popisom "Obrázok, na ktorý si nielen Bratislavčania vraj budú musieť zvyknúť."

K vzniku článku redakcii stačila fotografia, ktorá sa, ako napísali, „veľkou rýchlosťou šíri" na facebooku. Ako zdroj fotky označili „facebook."

V článku redakcia napísala: „Podľa informácií, ktoré sa Bratislavským novinám podarilo zistiť, je fotografia autentická a vznikla včera, teda v utorok 15. augusta na parkovisku v Auparku. „Keď mi ju známy poslal, myslel som, že ide o nejakú žartovnú koláž urobenú vo photoshope, ale odpísal mi, že ak neverím, tak sa môžem prísť do garáží osobne pozrieť, lebo sa tam ešte stále modlí," napísal nám muž, ktorý fotografiu medzi prvými zdieľal na sociálnej sieti."
Článok vyvolal mnoho rozporuplných reakcií, kde ľudia kritizovali moslimov, iní zase noviny a žiadali ich, aby doložili, ako zistili, že fotka je autentická.

Odporúčame aj: Harabin šíri hoax o nebezpečnej ihle pri tankovaní

Redakcia neuviedla žiaden relevantný zdroj informácie, ani autora fotky, ani meno človeka, od ktorého fotku z facebooku prebrali. Už po zverejnení sa ozvali viacerí grafici, že fotka je výsledkom práce nekvalitného photoshopu. Že na nej nesedí perspektíva, koberec je odfotený z omnoho nižšieho uhla, ako je garáž a že na fotke chýbajú jemne vrhnuté tiene na zemi aj na koberci, napísal napríklad grafik s dlhoročnou praxou Rado Javor. Článok sa zdieľal ako hejt proti moslimom. Redakcia to najprv v diskusii s čitateľmi ospravedlňovala takto: „Článok iba zachytáva nevšednú a skôr milú situáciu, zároveň ju vysvetľuje, podobne ako píšeme o iných zaujímavostiach či už na parkoviskách alebo inde."

Po dvoch dňoch článok zmazala aj s týmto vysvetlením:

 

Napísať tvrdenie, že "fotografia je autentická a vznikla včera" len na základe komunikácie s niekým z facebooku, kto fotku zdieľa a nemá originál, je nezodpovedné.

Informácia o moslimke na parkovisku sa šíri ďalej. Od Bratislavských novín ju šíria stránky kotlebovcov aj viaceré weby, napríklad hlavnespravy.sk, infovojna.sk, ktoré nemajú potrebu overovať, či je informácia pravdivá, ani to, prečo článok, na ktorý sa dnes odvolávajú, bol odstránený.

 

pošli na vybrali.sme.sk


RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

1. RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

Všetky kvalifikačné zápasy reprezentantov do 21 rokov prinesie naživo RTVS.

Zomrel fotograf, ktorý sa preslávil fotkou ​​muža s taškou, ktorý sa postavil proti tanku (VIDEO)

2. Zomrel fotograf, ktorý sa preslávil fotkou ​​muža s taškou, ktorý sa postavil proti tanku (VIDEO)

Vo veku 64 rokov zomrel americký fotograf Charlie Cole, ktorý sa preslávil fotkou osamoteného muža, ako stojí proti kolóne tankov. Informoval o tom dnes server BBC News.

Zmeň banku, zmeň svet. Choose your revolution! Odkazuje študentom raper Vec v novej kampani 365.bank

3. Zmeň banku, zmeň svet. Choose your revolution! Odkazuje študentom raper Vec v novej kampani 365.bank

Poukazovanie na klimatické zmeny, boj proti fast fashion, zhromaždenia na námestiach... Spoločným menovateľom všetkých revolučných aktivít sú mladí ľudia. Oni sú mnohokrát zodpovednejší voči svetu ako ich rodičia, ktorí pod tlakom povinností na mnoho vecí rezignovali. Mladí sú často zodpovednejší ako dospelí. Preto by nemali mať „detský účet“, zaslúžia si mať svoj účet navždy zadarmo. Taký je odkaz 365 banky v jej prvej kampani zameranej na študentov.

Experti varujú: Dezinformácie o očkovaní narastajú, ohrozujú zdravie ľudí aj na Slovensku

4. Experti varujú: Dezinformácie o očkovaní narastajú, ohrozujú zdravie ľudí aj na Slovensku

Dezinformácie a nárast nedôvery v očkovanie patrí k zásadným rizikám ohrozujúcim zdravie a životy ľudí na všetkých kontinentoch.

Mafra se nemusí ospravedlniť ani vyplatiť odškodné bývalému ministrovi

5. Mafra se nemusí ospravedlniť ani vyplatiť odškodné bývalému ministrovi

 Mediální dům Mafra se s konečnou platností nemusí omlouvat ani vyplácet odškodnění bývalému ministru vnitra Ivanu Langerovi (ODS).

Petit Press kupuje ďalšiu sieť schránkových novín

6. Petit Press kupuje ďalšiu sieť schránkových novín

Vydavateľstvo Petit Press, ktoré v regiónoch okrem týždenníkov MY a  denníka Korzár, vydáva aj schránkové tituly ECHO, kupuje tretiu najväčšiu sieť schránkových novín na Slovensku - Pardon. O akvizícii informuje vydavateľstvo tlačovou správou.

Twitter zablokoval účty Castrovi, jeho dcére a niektorým novinárom

7. Twitter zablokoval účty Castrovi, jeho dcére a niektorým novinárom

Americká spoločnosť Twitter prevádzkujúca rovnomennú sociálnu sieť zablokovala účty vodcovi kubánskych komunistov Raúlovi Castrovi, jeho dcére Mariele a tiež desiatkam novinárom zo štátnych médií.

Český film získal študentského Oscara (VIDEO)

8. Český film získal študentského Oscara (VIDEO)

Český animovaný film Dcera získal prestižní ocenění americké Akademie filmového umění a věd, zvané studentský Oscar.

O Oscara zabojuje aj slovenský film Nech je svetlo (VIDEO)

9. O Oscara zabojuje aj slovenský film Nech je svetlo (VIDEO)

Dráma Nech je svetlo režiséra Marka Škopa, ktorá vznikla v slovensko-českej koprodukcii s Milanom Ondríkom v hlavnej úlohe,zabojuje o Oscara za najlepší medzinárodný hraný film.

Prieskum: Trnavské rádio patrí v Trnave medzi tri najpočúvanejšie

10. Prieskum: Trnavské rádio patrí v Trnave medzi tri najpočúvanejšie

RegioMedia – media representative pre regionálne rádiá, spustila sériu prieskumov počúvanosti regionálnych rádií. Ako prvé zmonitorovali počúvanosť Trnavského rádia. Z výsledkov vyplýva, že Trnavské rádio patrí v Trnave medzi tri najpočúvanejšie rádiá.

Najčítanejšie