Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval Reprofoto Spiegel

Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

18.05.2019 21:17 | Hoaxy | ČTK

Rakúsky vicekanclár a predseda protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache dnes oznámil odchod z oboch politických funkcií. Stalo sa to po tom, čo nemecké médiá zverejnili videonahrávku, na ktorej s údajnou príbuznou ruského oligarchu jedná o politickej podpore svojej strany výmenou za zabezpečenie štátnych zákaziek. Predseda ľudovcov vlády Sebastian Kurz podľa Stracheho rezignáciu na post vicekancelára prijal.

 

Strache sa na dnešnej tlačovej konferencii označil za obeť akcie tajných služieb, ktorých cieľom je zvrhnúť rakúsku vládu. Zároveň sa však ospravedlnil za svoje správanie na schôdzke, ktorá sa uskutočnila na španielskej Ibize predvlani v lete, len niekoľko mesiacov pred rakúskymi voľbami. "Bolo to typické macherské správanie ovplyvnené alkoholom," uznal. Zúčastnil sa jej tiež súčasný šéf parlamentnej frakcie FPÖ Johann Gudenus. Aj on dnes oznámil, že sa všetkých politických funkcií vzdáva.

 Podrobnosti: Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

Pri rokovaní zachytenom na tajne urobenej videonahrávke sa hovorilo o tom, že žena vydávajúca sa za neter ruského oligarchu by mohla kúpiť podiel v bulvárnom denníku Kronen Zeitung, najčítanejšom rakúskom denníku, a jeho prostredníctvom podporovať Stracheho slobodných. Za odmenu by v okamihu, keď sa FPÖ dostane k moci, získala v Rakúsku verejné obstarávanie.

FPÖ, do ktorej čela sa Strache postavil v roku 2005, je vo vláde s ľudovcami (ÖVP) od predminulého decembra. Strache stranu priviedol späť do hlavného politického prúdu a pod jeho vedením FPÖ zažíva úspech nevídaný od čias, kedy bol jej predsedom Jörg Haider, pripomenula agentúra Reuters. Slobodní ovládajú okrem iného ministerstvá zahraničia, vnútra a obrany. Strache sa v minulosti snažil vytvoriť obraz FPÖ ako umiernenej strany, pomerne často sa ale na verejnosť dostávajú rasistické, xenofóbne a antisemitské názory jej členov.

Nemecké médiá tvrdia, že stretnutie na španielskom ostrove bolo zorganizované ako pasca na Stracheho, a denník Wiener Zeitung k nahrávke napísal, že ukázala Stracheho a Gudenuse so stiahnutými nohavicami. Hovorí sa o tom, že za videom, ktoré podľa všetkého znamená koniec vrcholovej politickej kariéry kontroverzného politika, stojí nemecký satirik Jan Böhmermann. O scénach z videonahrávky hovoril už minulý mesiac, keď dostal rakúsku televíznu cenu Rómami.

Pred sídlom rakúskeho kancelára sa dnes zišlo asi 5000 demonštrantov, ktorí požadovali nové voľby.

Škandál okolo Stracheho prišiel len niekoľko dní pred voľbami do Európskeho parlamentu. Líder kandidátky FPÖ Harald Vilimsky tvrdí, že aféra prospieva nemeckej kresťansko-demokratickej kancelárke Angele Merkelovej a šéfovi Európskej komisie Jeanovi-Claudeovi Junckerovi.

Podľa prieskumov verejnej mienky by voľby v Rakúsku teraz vyhrali ľudovci. Avšak nezískali by takúto podporu, aby mali v parlamente väčšinu. Tú by mohli mať jedine spoločne so sociálnymi demokratmi (SPÖ). Kurz, zástanca tvrdej protiimigačnej politiky, má však s SPÖ problematické vzťahy.

pošli na vybrali.sme.sk


Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

1. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

2. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

3. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

4. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

5. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

6. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

7. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

8. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

9. Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

Poľskej vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) pripadne podľa vicepremiéra Jaroslawa Gowino v prípade volebného víťazstva úloha vrátiť médiá pôsobiace v jeho krajine do poľských rúk. Informoval o tom internetový portál Onet.pl. Gowin je presvedčený o tom, že zahraniční majitelia médií budú vždy reprezentovať záujmy tej krajiny, odkiaľ pochádzajú.

Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

10. Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

 

Viac ako tretina útokov na slobodu prejavu novinárov z rokov 2018 a 2019 sa udiala na Balkáne, pričom za polovicou z nich stáli priamo miestne vlády. S odkazom na oznámenie generálneho tajomníka Európskeho zväzu novinárov Ricarda Gutierreza o tom informovala agentúra Reuters. Útokov na novinárov pritom podľa neho stále pribúda.

"Sloboda médií je na ústupe všade v Európe, ale situácia v tomto regióne (na Balkáne) je horšia, než kdekoľvek inde," uviedol Gutierrez v stredu na záver dvojdňovej konferencie organizovanej Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Sarajeve. Mnoho novinárov z Albánska, Turecka, Bosny, Macedónska či Srbska na nej hovorili o strastiach pri výkone ich povolania.

Viac ako tretina zo 79 útokov na slobodu prejavu novinárov zaznamenaných v Európe sa udiala práve na Balkáne. Podľa Gutierezzu pritom ohrozenie novinárskej práce začína u politikov, ktorí hovoria o žurnalistoch spôsobom podnecujúcim násilnosti.

Časť viny podľa neho leží tiež na miestnych súdoch, ktoré prešetrujú sťažnosti podané novinármi príliš pomaly, alebo sa nimi vôbec nezaoberajú. Mnoho útokov na žurnalistov pritom súvisí s ich prácou pri odkrývaní korupčných afér.

Štefica Galićová, editorka bosnianskeho nezávislého spravodajského portálu tacno.net, na konferencii uviedla, že bola kvôli svojej práci niekoľkokrát fyzicky napadnutá, súdy však všetky jej žaloby proti útočníkom zamietli. "Nehľadiac na to, ako veľmi bojujem, všetky bitky prehrávam," povedala Galićová. "Budem naďalej pracovať, nikoho sa nebojím," dodala.

Námestník britského ministra zahraničia Tariq Ahmad na konferencii sľúbil, že Spojené kráľovstvo poskytne na podporu nezávislých médií na západnom Balkáne desať miliónov libier. Ochrana miestnych novinárov je podľa jeho slov pre Britániu prioritou.

Najčítanejšie