Úradnícka vláda v Rakúsku je terčom kritiky za prístup k médiám Reprofoto FB A. Van der Bellen

Úradnícka vláda v Rakúsku je terčom kritiky za prístup k médiám

06.06.2019 23:25 | Tlač | ČTK

Nová rakúska kancelárka Brigitte Bierleinová sa dnes stala terčom kritiky novinárskych organizácií.

 

Ministrom svojej úradníckej vlády totiž rozdala pokyn, podľa ktorého sa majú vyhýbať kontaktu s novinármi a rozhovory poskytovať len po predchádzajúcom súhlase zo strany kancelárkinho úradu. Informovala o tom agentúra APA.

Bierleinová, ktorá sa po páde vlády kancelára Sebastiana Kurza stala prvou ženou na čele rakúskeho kabinetu, rozdala v stredu na prvom zasadnutí úradníckej vlády ministrom dokument s názvom "Základné pravidlá práce s médiami". V ňom podľa agentúry APA kancelárka vyzýva, aby sa ministri vyhýbali priamemu kontaktu s novinármi a rozhovory poskytovali len po predchádzajúcej dohode s jej úradom.

Niekoľko organizácií rakúskych novinárov v dnešnom vyhlásení uviedlo, že ani prechodná úradnícka vláda sa nemôže vyhnúť kritickej kontrole zo strany verejnosti. Priamy kontakt jej členov s novinármi je preto podľa nich "bezpodmienečne nutný". Bierleinovú novinári vyzvali, aby pokyn vzala späť. Uchlácholiť sa nedali ani vysvetlením, ktoré v reakcii na kritiku poskytol jej úrad. Ten upozornil na "zvláštnu formu" súčasnej vlády, v ktorej zasadli miesto politikov odborníci a úradníci.

Prvá úradnícka vláda v dejinách povojnového Rakúska má doviesť krajinu k predčasným voľbám na začiatku septembra. Prezident Alexander Van der Bellen sa ich rozhodol vypísať potom, čo sa rozpadla koalícia ľudovcov (ÖVP) kancelára Kurza a protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). Dôvodom bolo zverejnenie tajne vytvoreného videa, na ktorom vtedajší predseda FPÖ Heinz-Christian Strach pred voľbami v roku 2017 sľubuje domnelej neteri ruského oligarchu štátne zákazky výmenou za podporu svojej strany v predvolebnej kampani.

pošli na vybrali.sme.sk


Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

1. Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

Nezáleží na tom, či prázdninové mesiace strávite v Tatrách, pri jadranskom pobreží alebo kdekoľvek inde. Kým budete mimo domu, treba sa postarať o to, aby vaša obývačka zostala bez neželaných návštev.

Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

2. Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

Čínske štátne médiá sa stali nástrojom informačnej vojny Pekingu proti demonštrantom, ktorí sa od júna búria proti pomerom v Hongkongu. Obhajujú kroky tamojšej polície a manipulatívnym spravodajstvom zhadzujú účastníkov protestov, z ktorých zosnovania vinia Západ. V čínskom podaní sú aktuálne udalosti dielom malej skupiny násilníkov, ktorá bez podpory ľudu usiluje o nezávislosť Hongkongu a rozvracia Čínu, píše denník The New York Times.

DIGI prináša najlepší svetový program

3. DIGI prináša najlepší svetový program

DIGI SLOVAKIA si so štartom svetových futbalových líg pripravila pre svojich zákazníkov zaujímavú jesennú kampaň. Na štyroch kanáloch DIGI SPORT a novom programe PREMIER SPORT čaká na divákov to najlepšie zo svetového futbalu. Zákazníci si môžu vychutnať až 11 športových HD kanálov a k tomu 54 rodinných programov už v základnom balíku za stále nezmenených 9,60 € mesačne. Jesennú kampaň DIGI spúšťa od 15. augusta 2019.

Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

4. Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

Spoločnosť Facebook platila stovky externých spolupracovníkov, aby pre ňu prepisovali hlasové správy užívateľov jednej z jej aplikácií.

Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

5. Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

Tri desiatky expertov na Rusko v Európe a USA, medzi nimi pracovníci mimovládnych organizácií, akademici, novinári a politickí aktivisti, sa stali obeťou dômyselného kybernetického útoku, oznámil v sobotu investigatívny server Bellingcat.

Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

6. Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

 V Británii prvýkrát zakázali dve reklamy na základe nového pravidla, ktoré nedovoľuje pri propagácii výrobkov prisudzovať mužom a ženám stereotypné role. Podľa regulačného úradu, ktorý v krajine na reklamy dohliada (ASA), sa nenáležité klišé objavilo v reklame amerického výrobcu potravín Mondelez a automobilky Volkswagen.

Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

7. Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

Odídenci z Trendu pripravujú ďalší nový ekonomický projekt.

Relácia Jaromíra Soukupa dostala pokutu za neobjektivitu a nevyváženosť

8. Relácia Jaromíra Soukupa dostala pokutu za neobjektivitu a nevyváženosť

 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na svém dnešním zasedání vyměřila pokutu 400.000 korun televizi Barrandov za neobjektivitu a nevyváženost v pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa.

Každý desiaty dôchodca si musí privyrábať

9. Každý desiaty dôchodca si musí privyrábať

Na Slovensku nie je veľa ľudí, ktorí majú dve zamestnania. Pätina pracujúcich, každý desiaty dôchodca a každý ôsmy rodič, starajúci sa o dieťa do troch rokov však v prieskume uviedli, že musia mať ešte jeden džob.

Marta Jandová bude mať vlastnú talk show MARTA (VIDEO)

10. Marta Jandová bude mať vlastnú talk show MARTA (VIDEO)

Speváčka Marta Jandová bude mať vlastnú televíznu talkshow.

Najčítanejšie