Hackeri vpašovali do vysielania ukrajinskej televízie falošnú výzvu Zelenského na zloženie zbraní (VIDEO)

Hackeri vpašovali do vysielania ukrajinskej televízie falošnú výzvu Zelenského na zloženie zbraní (VIDEO) Ilust. foto: Eset

Do informačnej lišty, ktorá je súčasťou vysielania ukrajinskej spravodajskej televízie, vpašovali zrejme ruskí hackeri falošnú výzvu prezidenta Volodymyra Zelenského, aby ukrajinskí vojaci zložili zbrane. "Je to fake! Nikto sa vzdávať nechystá," zareagovala vzápätí stanica Ukrajina 24. Informačnú lištu podľa nej prelomili "nepriateľskí hackeri". Zelenskyj incident komentoval ako "detinskú provokáciu" a poradil ruským vojakom, aby oni zložili zbrane.

"Pozor! Výzva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského! Drahí Ukrajinci! Vážení obrancovia! Ukázalo sa, že byť prezidentom nie je až také ľahké. Som nútený prijímať ťažké rozhodnutia. Sprvu som sa rozhodol vrátiť Donbas. Nastal čas pozrieť sa pravde do očí. Nevyšlo to. Situácia sa len zhoršila. Výrazne zhoršila. Žiadne zajtra už nie je. Prinajmenšom pre mňa. Teraz sa rozhodujem rozlúčiť sa s vami. Radím vám zložiť zbrane a vrátiť sa domov k rodinám. V tejto vojne nemá zmysel umierať. Radím vám žiť a chystám sa urobiť totiž," citovala falošné oznámenie ruská redakcia BBC.

"Pokiaľ ide o poslednú detinskú provokáciu, že údajne navrhujem zložiť zbrane, tak ja môžem len poradiť ruským vojakom, aby oni zložili zbrane a vrátili sa domov," uviedol Zelenskyj.

Ukrajina už 21 dní vzdoruje útoku Ruska, ktoré rozpútalo najväčší pozemný konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny. Rusko podľa Kyjeva už prišlo o takmer 14-tisíc vojakov, stovky tankov, obrnencov a desiatky lietadiel a vrtuľníkov. Tieto údaje však nemožno overiť z nezávislých zdrojov.