Sajfa, Selassie či Fero Joke dohovárajú ľuďom, aby šli k voľbám (VIDEO) Foto: Instagram Sellasie

Sajfa, Selassie či Fero Joke dohovárajú ľuďom, aby šli k voľbám (VIDEO)

23.04.2019 12:05 | Internet | mk

Na sociálnych sieťach známych influencerov a youtuberov pribudli neobvyklé videá, fotky a statusy, v ktorých známe tváre nepromujú žuvačky, nápoje, či aplikácie, ale mladým vysvetľujú, prečo je dôležité ísť k eurovoľbám.

 

„Nezaoberajú sa len tým, že či treba, aby banány boli ohnuté viac doprava alebo doľava, alebo čo hovorí nórsky losos na to, že sa musí páriť s fínskym lososom alebo, ja neviem, že proste sú aj hovadiny, ktoré sa riešia, ale tá prapodstata toho je, že všetci chceme žiť v pekných krajinách, v čistých krajinách, v slušných krajinách, kde všetko funguje a kde, preboha, nie je vojna,“ vysvetľuje moderátor Matej Sajfa Cifra prácu europoslancov.

 Sajfa, Matúš Krnčok, Fero Joke či Menamesalassie sa zapojili do komunikačnej kampane Teraz idem voliť, v ktorej vyzývajú hlavne mladých ľudí, aby šli k eurovoľbám.

Slovensko spomedzi krajín EÚ máva tradične jednu z najhorších volebných účasti na voľbách do Európskeho parlamentu. Pred 5 rokmi prišlo k urnám len 13 percent oprávnených voličov. Medzi mladými to však bolo len približne 6 percent.

Aj preto sa Kancelária EP na Slovensku rozhodla zapojiť do kampane známe tváre. Sajfa prvé video zdieľal už na konci minulého roku. Ďalší sa pripojili v apríli, pričom navštívili EP. Ich statusy s fotkami, videami, v ktorých hovoria o tom, prečo je dôležité ísť voliť, videli státisíce.
Kancelária EP oslovila známe tváre podľa Soni Mellak z Kancelárie EP preto, lebo vedia najlepšie mladým vysvetliť, že Európa nemusí byť niečo nudné a môže byť pre nich zaujímavou témou. 

Správy o voľbách od spomínaných influencerov mali už po pár dňoch zásah na Facebooku viac ako 360 tisíc followerov, na Instagrame okolo 750 tisíc. Len vlog Sajfu na youtube mal okolo 80 tisíc videní.

"Ja, samozrejme, využívam svoje sociálne siete a tie kanály na to, aby som tým ľuďom povedal, že sa to blíži, že 25. máj je dôležitý deň a myslím si, že neobstojí argument, že - júj, ale ja si nemám z koho vybrať," povedal podľa RTVS Sajfa, ktorý je známy nielen ako moderátor, ale aj ako youtuber, ktorý má vlastnú reláciu a je aktívny aj na Instagrame. 

„Je to veľmi pozoruhodná skúsenosť, že vlastne je to pre nás aj novinka, že sú to ľudia, ktorí aj nepoužívajú ten bežný jazyk Európskej únie. Možnože je to aj pekný príklad, že Európska únia nemusí byť len vážna téma,“ povedal pre televíziu Markíza Dionýz Hochel z Informačnej kancelárie EP na Slovensku. „Že vlastne prečo by sme nemohli na to ísť cez satiru, cez iróniu a cez humor. To je predsa prirodzená časť nášho života,“ dodal.

Do inicicatívy teraz idem voliť sa okrem známych tvárí pripojili stovky dobrovoľníkov, ktorí organizujú diskusie a presviedčajú ľudí, aby išli voliť. Zapojiť sa do nej môže každý, stačí sa zaregistrovať na internetovej stránke Tentorazidemvolit.eu.

Influenceri sa zapojili do kampane bez nároku na honorár.

Článok vznikol na základe spolupráce Omediach.com a Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.

pošli na vybrali.sme.sk


Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

1. Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

Orange a festival Pohoda idú ruka v ruke už osem rokov k stále vydarenejším ročníkom tohto obľúbeného festivalu. Tento rok však návštevníci nezdieľali len jedinečnú atmosféru, hudbu či zážitky s priateľmi, ale aj myšlienku o zodpovednom používaní telefónu či podporu ekologického recyklovania elektro-odpadu. Štatistiky sú aj tento rok plné rekordov.

Ten chlapec jej môže zničiť život!

2. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

3. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

4. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

5. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

6. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

7. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

8. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

10. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Najčítanejšie