Sajfa, Selassie či Fero Joke dohovárajú ľuďom, aby šli k voľbám (VIDEO) Foto: Instagram Sellasie

Sajfa, Selassie či Fero Joke dohovárajú ľuďom, aby šli k voľbám (VIDEO)

23.04.2019 12:05 | Internet | mk

Na sociálnych sieťach známych influencerov a youtuberov pribudli neobvyklé videá, fotky a statusy, v ktorých známe tváre nepromujú žuvačky, nápoje, či aplikácie, ale mladým vysvetľujú, prečo je dôležité ísť k eurovoľbám.

 

„Nezaoberajú sa len tým, že či treba, aby banány boli ohnuté viac doprava alebo doľava, alebo čo hovorí nórsky losos na to, že sa musí páriť s fínskym lososom alebo, ja neviem, že proste sú aj hovadiny, ktoré sa riešia, ale tá prapodstata toho je, že všetci chceme žiť v pekných krajinách, v čistých krajinách, v slušných krajinách, kde všetko funguje a kde, preboha, nie je vojna,“ vysvetľuje moderátor Matej Sajfa Cifra prácu europoslancov.

 Sajfa, Matúš Krnčok, Fero Joke či Menamesalassie sa zapojili do komunikačnej kampane Teraz idem voliť, v ktorej vyzývajú hlavne mladých ľudí, aby šli k eurovoľbám.

Slovensko spomedzi krajín EÚ máva tradične jednu z najhorších volebných účasti na voľbách do Európskeho parlamentu. Pred 5 rokmi prišlo k urnám len 13 percent oprávnených voličov. Medzi mladými to však bolo len približne 6 percent.

Aj preto sa Kancelária EP na Slovensku rozhodla zapojiť do kampane známe tváre. Sajfa prvé video zdieľal už na konci minulého roku. Ďalší sa pripojili v apríli, pričom navštívili EP. Ich statusy s fotkami, videami, v ktorých hovoria o tom, prečo je dôležité ísť voliť, videli státisíce.
Kancelária EP oslovila známe tváre podľa Soni Mellak z Kancelárie EP preto, lebo vedia najlepšie mladým vysvetliť, že Európa nemusí byť niečo nudné a môže byť pre nich zaujímavou témou. 

Správy o voľbách od spomínaných influencerov mali už po pár dňoch zásah na Facebooku viac ako 360 tisíc followerov, na Instagrame okolo 750 tisíc. Len vlog Sajfu na youtube mal okolo 80 tisíc videní.

"Ja, samozrejme, využívam svoje sociálne siete a tie kanály na to, aby som tým ľuďom povedal, že sa to blíži, že 25. máj je dôležitý deň a myslím si, že neobstojí argument, že - júj, ale ja si nemám z koho vybrať," povedal podľa RTVS Sajfa, ktorý je známy nielen ako moderátor, ale aj ako youtuber, ktorý má vlastnú reláciu a je aktívny aj na Instagrame. 

„Je to veľmi pozoruhodná skúsenosť, že vlastne je to pre nás aj novinka, že sú to ľudia, ktorí aj nepoužívajú ten bežný jazyk Európskej únie. Možnože je to aj pekný príklad, že Európska únia nemusí byť len vážna téma,“ povedal pre televíziu Markíza Dionýz Hochel z Informačnej kancelárie EP na Slovensku. „Že vlastne prečo by sme nemohli na to ísť cez satiru, cez iróniu a cez humor. To je predsa prirodzená časť nášho života,“ dodal.

Do inicicatívy teraz idem voliť sa okrem známych tvárí pripojili stovky dobrovoľníkov, ktorí organizujú diskusie a presviedčajú ľudí, aby išli voliť. Zapojiť sa do nej môže každý, stačí sa zaregistrovať na internetovej stránke Tentorazidemvolit.eu.

Influenceri sa zapojili do kampane bez nároku na honorár.

Článok vznikol na základe spolupráce Omediach.com a Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.

pošli na vybrali.sme.sk


Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

1. Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu.

Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

2. Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci. Dokonalá renesančná osobnosť, ktorá mala ruky umelca a myseľ vedca. Leonardo nám zanechal rozsiahle dielo, a to veľká časť jeho výtvarných prác a vedeckých rozpráv bola zničená.

Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

3. Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

4. Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

Na Slovensku máme kvalitné pivo. Potvrdzujú to nielen milovníci piva, ale aj odborníci, ktorí tento týždeň v rámci 13. ročníka degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka hodnotia slovenské pivá. V nedávnom prieskume agentúry Kantar navyše tri štvrtiny slovenských pivárov potvrdili, že kultúra pitia piva sa u nás zlepšuje.

ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

5. ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

 Český stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

6. Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 16. ročníka súťaže Podnikové Médium Roka 2018. Do súťaže sa zapojili firmy, podniky, agentúry, štátne aj mimovládne organizácie, mestá a obce.

Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre

7. Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre


23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť nové pravidlá poskytovania dotácií do budúcnosti. Udialo sa tak bez akejkoľvek konzultácie, poza chrbát dotknutých subjektov a to nás utvrdzuje v tom, že snaha ministerky Laššákovej o dialóg je neúprimná a hraná.

Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

8. Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

Mnoho ľudí napomáha šíreniu dezinformácií a manipulácií nechtiac, len pod vplyvom emócií či povrchnosti. Nechajú sa strhnúť emtívnou fotkou, titulkom, či vymysleným textom.

Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

9. Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú v štátoch EU priebežne od 23. do 26. mája. Na Slovensku budú 25. mája. Výsledky budú zverejňované postupne v jednotlivých krajinách ale aj v EP.

K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

10. K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

Časopisy ako Vogue v Taliansku, Nemecku a Poľsku, L’Uomo Vogue, Elle v Poľsku a Glamour v Maďarsku vyzývajú na svojich stránkach čitateľov na účasť vo voľbách. Výzvu podporili modelky a modeli a osobnosti sveta módy, vrátane Vanessy Paradis či Joela Kinnamana.

Najčítanejšie