Facebook stiahol reklamy Trumpovej kampane, porušovali zásady Foto: Twitter M.Trump

Facebook stiahol reklamy Trumpovej kampane, porušovali zásady

27.04.2019 11:23 | Internet | ČTK

Facebook dnes deaktivoval sériu reklám od volebného štábu amerického prezidenta Donalda Trumpa šírených pri príležitosti narodenín prvej dámy Melanie Trumpovej.

 

Oznámenie s formuláciou "pozor dámy" porušovali zásady sociálnej siete, ktorá nepovoľuje v reklamách uvádzať osobné vlastnosti, teda napríklad pohlavie osôb, na ktoré cielia. Trumpova kampaň svoje materiály upravila, aby pravidlám vyhovovali.

Facebook zakročil až potom, čo na zjavné porušenie zásad vo štvrtok upozornil novinár Judd Legum na svojom webe Popular Information. "Asi 12 hodín po tom, čo bol tento článok uverejnený, potvrdil zástupca Facebooku, že stovky reklám Trumpovej kampane porušovali jeho pravidlá. Facebook uviedol, že reklamy deaktivoval," napísal Legum.

Séria reklám v mene amerického prezidenta cielila na ženy v štáte Texas nasledujúcim oznámením: "Naša fantastická prvá dáma Melania za deň oslavuje narodeniny a ja pre ňu chcem urobiť niečo výnimočné. Naším cieľom je, aby milión Američanov podpísalo prianie a poprialo Melanii všetko najlepšie." Každá z reklám sponzorovaných skupinou Trump Make America Great Again Committee bola adresovaná "dámam" v istom texaskom meste.

Zásady pre inzerciu na facebooku však neumožňujú "uvádzať či naznačovať osobné vlastnosti" adresátov. Reklama ich napríklad môže nabádať, aby sa zoznámili so seniormi, ale formulácia "zoznámte sa s ďalšími seniormi" je neprijateľná.

Z facebookovej "knižnice reklám" je zrejmé, že Trumpova kampaň teraz v materiáloch týkajúcich sa narodenín prvej dámy vypustila pôvodné oslovenie a nahradila ho prostým "Pozor!" V ďalších materiáloch určených pre voličov v štáte Missouri podľa Popular Information doplnil volebný štáb titulok o slová "... a páni".

Facebook vlani ohlásil prísnejšiu reguláciu politickej reklamy na svojej platforme, avšak nie je celkom jasné, ako monitoruje dodržiavanie pravidiel o jej obsahu. Legumovi spoločnosť oznámila, že jej systém kontroly reklám "sa opiera predovšetkým o automatizované nástroje, ktoré porovnávajú reklamy s príslušnými pravidlami". Trumpov tím vraj prevádzkovateľ sociálnej siete upozornil, aby svoju inzerciu zásadám prispôsobil.

"Aký je ale zmysel pravidiel Facebooku, ak nie sú vymáhané ešte pred publikáciou? Za aktuálneho stavu vám v nepravdepodobnom prípade, že vás chytia, povedia, aby ste problém napravili. Nič vás nenabáda k tomu, aby ste pravidlá dodržiavali od začiatku," komentoval záležitosť Legum.

pošli na vybrali.sme.sk


Denník SME spustil smeti.sme.sk a ďalší špecializovaný web

1. Denník SME spustil smeti.sme.sk a ďalší špecializovaný web

Denník SME spustil špecializované weby.

Útoky Tibora Gašpara na novinárov odsúdilo aj Európske centrum pre slobodu tlače a médií

2. Útoky Tibora Gašpara na novinárov odsúdilo aj Európske centrum pre slobodu tlače a médií

Sponzorované statusy útočiace na novinárov, ktoré zverejňuje bývalý policajný prezident Tibor Gašpar na facebooku, si všimli medzinárodné novinárske organizácie Európske centrum pre slobodu tlače a médií a organizácia Reportéri bez hraníc.

NSS: Homeopatia nie je zdravotná služba, nie je vedecky preukázaná

3. NSS: Homeopatia nie je zdravotná služba, nie je vedecky preukázaná

Homeopatia nenapĺňa znaky zdravotnej služby, ako ju definuje zákon. Jej účinky nie sú vedecky preukázané. Ak nie je možné homeopatiu poskytovať podľa pravidiel vedy a uznávaných medicínskych postupov, potom nemôže ísť o zdravotnú službu, rozhodla rozšírená komora českého Najvyššieho správneho súdu (NSS).

Organizátori Eurovízie dali pokutu Islandu kvôli skupine Hatari (VIDEO)

4. Organizátori Eurovízie dali pokutu Islandu kvôli skupine Hatari (VIDEO)

Organizátori medzinárodnej súťaže Eurovízia potrestali Island pokutou za správanie skupiny Határ pri tohtoročnom ročníku akcie, ktorej finále sa konalo v máji v Tel Avive.

Twitter zrušil tisíce účtov na Blízkom východe, šírili propagandu

5. Twitter zrušil tisíce účtov na Blízkom východe, šírili propagandu

Twitter zrušil 4258 účtov zo Spojených arabských emirátov, ktoré prostredníctvom falošných mien šírili tweety o Katare a Jemene.

Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

6. Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

Americký seriál Priatelia patril k najúspešnejším televíznym projektom vysielaným na prelome storočia.

Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

7. Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

Niektoré štúdie uvádzajú, že na internete je závislá až polovica tínedžerov. Na sociálnych sieťach sú závislí aj dospelí.

Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

8. Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

Medzi najväčších favoritov tohtoročných amerických televíznych cien Emmy patria kandidáti z produkcie televízneho velikána HBO - fantasy seriál Hra o tróny alebo miniséria Černobyľ o havárii jadrovej elektrárne v roku 1986.

O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

9. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

10. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

Najčítanejšie