Facebook stiahol reklamy Trumpovej kampane, porušovali zásady Foto: Twitter M.Trump

Facebook stiahol reklamy Trumpovej kampane, porušovali zásady

27.04.2019 11:23 | Internet | ČTK

Facebook dnes deaktivoval sériu reklám od volebného štábu amerického prezidenta Donalda Trumpa šírených pri príležitosti narodenín prvej dámy Melanie Trumpovej.

 

Oznámenie s formuláciou "pozor dámy" porušovali zásady sociálnej siete, ktorá nepovoľuje v reklamách uvádzať osobné vlastnosti, teda napríklad pohlavie osôb, na ktoré cielia. Trumpova kampaň svoje materiály upravila, aby pravidlám vyhovovali.

Facebook zakročil až potom, čo na zjavné porušenie zásad vo štvrtok upozornil novinár Judd Legum na svojom webe Popular Information. "Asi 12 hodín po tom, čo bol tento článok uverejnený, potvrdil zástupca Facebooku, že stovky reklám Trumpovej kampane porušovali jeho pravidlá. Facebook uviedol, že reklamy deaktivoval," napísal Legum.

Séria reklám v mene amerického prezidenta cielila na ženy v štáte Texas nasledujúcim oznámením: "Naša fantastická prvá dáma Melania za deň oslavuje narodeniny a ja pre ňu chcem urobiť niečo výnimočné. Naším cieľom je, aby milión Američanov podpísalo prianie a poprialo Melanii všetko najlepšie." Každá z reklám sponzorovaných skupinou Trump Make America Great Again Committee bola adresovaná "dámam" v istom texaskom meste.

Zásady pre inzerciu na facebooku však neumožňujú "uvádzať či naznačovať osobné vlastnosti" adresátov. Reklama ich napríklad môže nabádať, aby sa zoznámili so seniormi, ale formulácia "zoznámte sa s ďalšími seniormi" je neprijateľná.

Z facebookovej "knižnice reklám" je zrejmé, že Trumpova kampaň teraz v materiáloch týkajúcich sa narodenín prvej dámy vypustila pôvodné oslovenie a nahradila ho prostým "Pozor!" V ďalších materiáloch určených pre voličov v štáte Missouri podľa Popular Information doplnil volebný štáb titulok o slová "... a páni".

Facebook vlani ohlásil prísnejšiu reguláciu politickej reklamy na svojej platforme, avšak nie je celkom jasné, ako monitoruje dodržiavanie pravidiel o jej obsahu. Legumovi spoločnosť oznámila, že jej systém kontroly reklám "sa opiera predovšetkým o automatizované nástroje, ktoré porovnávajú reklamy s príslušnými pravidlami". Trumpov tím vraj prevádzkovateľ sociálnej siete upozornil, aby svoju inzerciu zásadám prispôsobil.

"Aký je ale zmysel pravidiel Facebooku, ak nie sú vymáhané ešte pred publikáciou? Za aktuálneho stavu vám v nepravdepodobnom prípade, že vás chytia, povedia, aby ste problém napravili. Nič vás nenabáda k tomu, aby ste pravidlá dodržiavali od začiatku," komentoval záležitosť Legum.

pošli na vybrali.sme.sk


Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

1. Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu.

Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

2. Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci. Dokonalá renesančná osobnosť, ktorá mala ruky umelca a myseľ vedca. Leonardo nám zanechal rozsiahle dielo, a to veľká časť jeho výtvarných prác a vedeckých rozpráv bola zničená.

Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

3. Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

4. Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

Na Slovensku máme kvalitné pivo. Potvrdzujú to nielen milovníci piva, ale aj odborníci, ktorí tento týždeň v rámci 13. ročníka degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka hodnotia slovenské pivá. V nedávnom prieskume agentúry Kantar navyše tri štvrtiny slovenských pivárov potvrdili, že kultúra pitia piva sa u nás zlepšuje.

ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

5. ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

 Český stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

6. Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 16. ročníka súťaže Podnikové Médium Roka 2018. Do súťaže sa zapojili firmy, podniky, agentúry, štátne aj mimovládne organizácie, mestá a obce.

Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre

7. Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre


23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť nové pravidlá poskytovania dotácií do budúcnosti. Udialo sa tak bez akejkoľvek konzultácie, poza chrbát dotknutých subjektov a to nás utvrdzuje v tom, že snaha ministerky Laššákovej o dialóg je neúprimná a hraná.

Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

8. Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

Mnoho ľudí napomáha šíreniu dezinformácií a manipulácií nechtiac, len pod vplyvom emócií či povrchnosti. Nechajú sa strhnúť emtívnou fotkou, titulkom, či vymysleným textom.

Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

9. Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú v štátoch EU priebežne od 23. do 26. mája. Na Slovensku budú 25. mája. Výsledky budú zverejňované postupne v jednotlivých krajinách ale aj v EP.

K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

10. K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

Časopisy ako Vogue v Taliansku, Nemecku a Poľsku, L’Uomo Vogue, Elle v Poľsku a Glamour v Maďarsku vyzývajú na svojich stránkach čitateľov na účasť vo voľbách. Výzvu podporili modelky a modeli a osobnosti sveta módy, vrátane Vanessy Paradis či Joela Kinnamana.

Najčítanejšie