Facebook stiahol reklamy Trumpovej kampane, porušovali zásady Foto: Twitter M.Trump

Facebook stiahol reklamy Trumpovej kampane, porušovali zásady

27.04.2019 11:23 | Internet | ČTK

Facebook dnes deaktivoval sériu reklám od volebného štábu amerického prezidenta Donalda Trumpa šírených pri príležitosti narodenín prvej dámy Melanie Trumpovej.

 

Oznámenie s formuláciou "pozor dámy" porušovali zásady sociálnej siete, ktorá nepovoľuje v reklamách uvádzať osobné vlastnosti, teda napríklad pohlavie osôb, na ktoré cielia. Trumpova kampaň svoje materiály upravila, aby pravidlám vyhovovali.

Facebook zakročil až potom, čo na zjavné porušenie zásad vo štvrtok upozornil novinár Judd Legum na svojom webe Popular Information. "Asi 12 hodín po tom, čo bol tento článok uverejnený, potvrdil zástupca Facebooku, že stovky reklám Trumpovej kampane porušovali jeho pravidlá. Facebook uviedol, že reklamy deaktivoval," napísal Legum.

Séria reklám v mene amerického prezidenta cielila na ženy v štáte Texas nasledujúcim oznámením: "Naša fantastická prvá dáma Melania za deň oslavuje narodeniny a ja pre ňu chcem urobiť niečo výnimočné. Naším cieľom je, aby milión Američanov podpísalo prianie a poprialo Melanii všetko najlepšie." Každá z reklám sponzorovaných skupinou Trump Make America Great Again Committee bola adresovaná "dámam" v istom texaskom meste.

Zásady pre inzerciu na facebooku však neumožňujú "uvádzať či naznačovať osobné vlastnosti" adresátov. Reklama ich napríklad môže nabádať, aby sa zoznámili so seniormi, ale formulácia "zoznámte sa s ďalšími seniormi" je neprijateľná.

Z facebookovej "knižnice reklám" je zrejmé, že Trumpova kampaň teraz v materiáloch týkajúcich sa narodenín prvej dámy vypustila pôvodné oslovenie a nahradila ho prostým "Pozor!" V ďalších materiáloch určených pre voličov v štáte Missouri podľa Popular Information doplnil volebný štáb titulok o slová "... a páni".

Facebook vlani ohlásil prísnejšiu reguláciu politickej reklamy na svojej platforme, avšak nie je celkom jasné, ako monitoruje dodržiavanie pravidiel o jej obsahu. Legumovi spoločnosť oznámila, že jej systém kontroly reklám "sa opiera predovšetkým o automatizované nástroje, ktoré porovnávajú reklamy s príslušnými pravidlami". Trumpov tím vraj prevádzkovateľ sociálnej siete upozornil, aby svoju inzerciu zásadám prispôsobil.

"Aký je ale zmysel pravidiel Facebooku, ak nie sú vymáhané ešte pred publikáciou? Za aktuálneho stavu vám v nepravdepodobnom prípade, že vás chytia, povedia, aby ste problém napravili. Nič vás nenabáda k tomu, aby ste pravidlá dodržiavali od začiatku," komentoval záležitosť Legum.

pošli na vybrali.sme.sk


Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

1. Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

Orange a festival Pohoda idú ruka v ruke už osem rokov k stále vydarenejším ročníkom tohto obľúbeného festivalu. Tento rok však návštevníci nezdieľali len jedinečnú atmosféru, hudbu či zážitky s priateľmi, ale aj myšlienku o zodpovednom používaní telefónu či podporu ekologického recyklovania elektro-odpadu. Štatistiky sú aj tento rok plné rekordov.

Ten chlapec jej môže zničiť život!

2. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

3. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

4. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

5. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

6. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

7. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

8. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

10. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Najčítanejšie