Súd v Turecku nariadil zablokovať nezávislý server a účty na sieti Ilustr. foto: Facebook

Súd v Turecku nariadil zablokovať nezávislý server a účty na sieti

07.08.2019 09:54 | Internet | ČTK

S poukazovaním na národnú bezpečnosť nariadil súd v Turecku zablokovať nezávislý server Bianet a desiatky ďalších médií aj kont na sociálnych sieťach.

 

O skoršom rozhodnutí súdu, ktoré bolo oznámené včera, informovala agentúra AFP. Bianet je známy vďaka článkom venovaným ľudským právam a násiliu páchanom na ženách. Pokrýva procesy spojené so slobodou prejavu. Za 20 rokov existencie zverejnil okolo 20.000 článkov.

Rozhodnutie sa okrem servera Bianet týka 135 ďalších webov, kont na sociálnych sieťach a videí zdieľaných na platformách YouTube a Dailymotion. Zablokovaný má byť aj twitterový účet poslankyne prokurdskej Ľudovej demokratickej strany (HDP) Oyae Ersoyovej.

Súd v Ankare uviedol, že zmyslom rozhodnutie je "ochrana národnej bezpečnosti a verejného poriadku". Na nič konkrétne, čoho sa podľa neho weby a účty na sociálnych sieťach dopustili, ale nepoukázal. Proces iniciovalo vedenie polície spadajúce pod ministerstvo vnútra.

"Rozhodnutie nebolo serveru Bianet ani doručené. Prišli sme na to náhodou," povedala agentúre AFP právna zástupkyňa prevádzkovateľa webu. Potvrdila, že celá internetová stránka môže byť uzavretá každú chvíľu. Krok súdu považuje za útok na slobodu tlače.

Podobne sa k veci stavia zástupca organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) v Turecku Erol Önderoglu. Vyzval úrady, aby "úplne svojvoľné rozhodnutie anulovali".

RSF na porušovanie slobody tlače v Turecku za vlády súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana poukazuje pravidelne. Ťaženie vlády proti médiám sa podľa organizácie vystupňovalo po pokuse o vojenský prevrat v lete 2016. Od apríla roku 2017 je napríklad v Turecku blokovaná internetová encyklopédia Wikipedia.

Na rebríčku 180 krajín, ktorý zostavuje RSF s ohľadom na slobodu tlače, sa teraz Turecko nachádza na 157. mieste v susedstve Iraku, Kazachstane, Rwandy a Burundi.

pošli na vybrali.sme.sk


Pozrite si rebríček najlepšie platených hercov herečiek. Medzi ženami vedie Scarlett Johansson (VIDEO)

1. Pozrite si rebríček najlepšie platených hercov herečiek. Medzi ženami vedie Scarlett Johansson (VIDEO)

Najlepšie platenou herečkou na svete sa tento rok rovnako ako minulý rok, stala Američanka Scarlett Johansson. Podľa rebríčka časopisu Forbes zverejneného v piatok si zarobila 56 miliónov dolárov.

Mobilné hry na horúce leto aj daždivé dni: Harry Potter a legendárna strieľačka Doom

2. Mobilné hry na horúce leto aj daždivé dni: Harry Potter a legendárna strieľačka Doom

Smartfóny v našich vreckách majú stále lepšie displeje, výkonnejší hardvér a silnejšie batérie. Bez veľkého preháňania sa dá povedať, že začínajú poriadne zatápať herným konzolám. 

Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

3. Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

Český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) posudzuje koncentrácie čínskej spoločnosti Rainbow Wisdom Investment zo skupiny CITIC a podnikateľa Jaromíra Soukupa pri kontrole spoločností Empresa Media a Médea.

Známe osobnosti bojujú za Amazonský prales, ale so zavádzajúcimi fotkami

4. Známe osobnosti bojujú za Amazonský prales, ale so zavádzajúcimi fotkami

Mnoho celebrít a politikov sa v týchto dňoch vyjadruje na sociálnych sieťach k obrovským lesným požiarom v Amazónii a vyzýva k boju za záchranu tamojšieho dažďového pralesa, označovaného za pľúca planéty.

Trend pomáha šíriť dezinformácie Číny

5. Trend pomáha šíriť dezinformácie Číny

V najnovšom vydaní týždenníka Trend vyšiel neobvyklý PR článok.

Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

6. Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

V stredu a vo štvrtok viaceré médiá a stránky na sociálnych sieťach zdieľali video, na ktorom je zaznamenený konflikt mladého dievčaťa a policajta.

S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

7. S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

S vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vychádzajú na povrch nové obludné skutočnosti.

Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

8. Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí pražského vrchního soudu, který přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy jí umíral manžel, bývalý prezident Václav Havel.

Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

9. Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

Finančná správa upozorňuje na podvodnú internetovú stránku, ktorá predáva zájazdy do zahraničia.

Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

10. Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

Protimonopolní regulátori Európskej únie sa rozhodli preskúmať plány americkej internetovej spoločnosti Facebook na vytvorenie novej digitálnej meny.

Najčítanejšie