Macron kritizoval brazílskeho prezidenta za výsmešky na adresu jeho ženy Brigitte Foto: FB B. Macron

Macron kritizoval brazílskeho prezidenta za výsmešky na adresu jeho ženy Brigitte

26.08.2019 17:03 | Internet | ČTK

Francúzsky prezident Emmanuel Macron dnes vyjadril nádej, že Brazília bude mať čoskoro nového prezidenta, ktorý bude kompetentný.

 

Nezvyčajne ostrou kritikou tak reagoval na krok Jaira Bolsonara, ktorý na facebooku podporil komentárom sexistický útok na Macronovu manželku Brigitte. Podľa francúzskeho prezidenta sa Bolsonaro správal "mimoriadne neúctivo" a Brazílčania, ktorých si váži, sú bezpochyby zahanbení.

Francúzske médiá dnes informovali, že brazílsky prezident Bolsonaro komentoval na facebooku fotomontáž jedného z užívateľov, na ktorej je Macron s manželkou Brigitte a Bolsonaro s manželkou Michelle. "Už rozumieš, prečo Macron Bolsonara prenasleduje?" píše sa pri obrázku. Brazílsky prezident z overeného účtu to kometoval takto: "Neponižuj toho chlapíka, cha, cha, cha."

Zdroj: Facebook Rodrigo Andreaça

Na otázku agentúry AFP, či komentár zverejnil sám prezident, alebo niekto z jeho tímu, Bolsonarov úrad odmietol odpovedať.

"Je to smutné pre neho i pre Brazílčanov, brazílske ženy, ktoré bez pochyby cítia stud, keď čítajú niečo také od svojho prezidenta ... sú to mimoriadne neúctivé útoky na moju ženu," povedal Macron počas rokovaní na summite G7 v juhofrancúzskom Biarritzi. Bolsonara tiež obvinil, že v júli zrušil plánovanú schôdzku s francúzskym ministrom zahraničia Jeanom-Yvesom Le Drianom a namiesto toho šiel k holičovi.

Spor okolo facebookového príspevku prehĺbil nevraživosť medzi prezidentmi Francúzska a Brazílie. Macron už skôr brazílskeho prezidenta obvinil, že klamal, keď v júni sľúbil, že bude bojovať s klimatickými zmenami. Minulý týždeň potom pohrozil, že zablokuje ratifikáciu dohody o voľnom obchode medzi EÚ a skupinou juhoamerických krajín Mercosur kvôli údajne málo ráznemu postupu Brazílie v boji s požiarmi Amazonského pralesa.

Bolsonaro Macrona následne obvinil z koloniálneho zmýšľania a brazílsky minister školstva Abraham Weintraub označil šéfa Elyzejského paláca za "oportunistického kreténa", ktorý si chce svojimi krokmi získať francúzsku poľnohospodársku lobby.

Dnes Macron oznámil, že skupina G7 uvoľní na hasenie požiarov v Amazonskom pralese okamžitú finančnú pomoc 20 miliónov dolárov. Bolsonaro následne na twitteri napísal, že nezamýšľa prijať "nemiestne" a "zlovoľné" útoky francúzskeho prezidenta, ktorého predstava o záchrane Amazónie by znamenala, že sa s Brazíliou bude zaobchádzať ako s kolóniou.

pošli na vybrali.sme.sk


O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

1. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

2. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

3. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

4. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

5. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

6. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

7. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

8. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

9. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

10. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Najčítanejšie