Denník N sa ospravedlnil za zombie a idiota hudby v titulku v deň úmrtia Karla Gotta Foto:ČT, reprofoto Nko

Denník N sa ospravedlnil za zombie a idiota hudby v titulku v deň úmrtia Karla Gotta

03.10.2019 16:49 | Internet | mk

Denník N sa stal terčom mnohých kritických komentárov na sociálnych sieťach aj na webe za titulku staršieho článku, ktorý sa objavil v deň úmrtia na titulke webu Denníka N.

Včera vo veku 80 rokov zomrel spevák Karol Gott. Krátko po tom, ako informácia zaplavila všetky médiá a sociálne siete, Denník N zverejnil na webe článok, ktorý vznikol v lete 21. júla s titulkom Zlatý hlas z Prahy, božský Kája, národný umelec, ale aj zombie či idiot hudby. Kto je vlastne Karel Gott?

Článok vznikol v lete krátko po oslave 80-tých narodenín speváka a bol o jeho speváckom diele ale aj prinášal hodnotenia speváka počas jeho kariéry.
Autor Oliver Rehák cituje v článku hodnotenia Gotta od viacero kolegov, publicistov.

Píše aj o jeho spojitosti s komunistickým režimom ale aj o tom, že zvažoval emigráciu a že jeho vzťah s komunistickým režimom nebol čierno-biely. „Existuje list z júla 1971, v ktorom sa generálnemu tajomníkovi KSČ Gustávovi Husákovi sťažuje na to, že hoci sa postavil „do zástupu tých, ktorí si úprimne priali normalizáciu občianskeho a kultúrneho života v našej krajine, a tento postoj som jasne vyjadril činmi, stretával som sa doma na každom kroku s neprekonateľnými prekážkami“. Autor ďalej píše, že spisovateľ Milan Kundera v románe Kniha smíchu a zapomnění ponúkol odpoveď Husáka spevákovi: „Karle, vraťte se. My potřebujeme vás, vy potřebujete nás“ s vysvetlením „prezident zapomnění a idiot hudby patřili k sobě“. Citoval aj historika architektúry Zdeňka Lukeša, ktorý Gotta v ankete pre Lidové noviny nazval „zombie, ktorý kazí vkus už niekoľkým generáciám“, čím vyvolal veľkú diskusiu.

Tieto vyjadrenia sa stali inšpiráciou pre titulok článku.

Pôvodný a zmenený titulok:

 

Zverejnenie článku vyvolalo včera množstvo kritických reakcií. Nevhodnosť takéhoto titulku v deň úmrtia si uvedomila aj redakcia a titulok zmenila, a v komentároch sa čitateľom ospravedlnila.

 

Na facebooku reagoval aj autor článku Oliver Rehák. "Áno, mal som sám najskôr pretitulkovať starý článok o Gottovi, keď som ho posielal editorom, lebo včera pochopiteľne vyznieval inak ako v lete, keď sme ho zverejnili prvýkrát. Popri písaní nekrológu mi to nedošlo, až po pár minutách sme titulok upravili a ospravedlnili sa," popisuje situáciu Rehák. "Každopádne za tým starým textom si stojím - nechcel som robiť nekriticky pomník idolu más, ale ani na neho moralizujúco útočiť. Preto som tam uviedol aj to, že Kundera svoje slova z roku 1981 v novom českom vydaní románu vynechal, aj pripomenul informáciu, že sa objavilo tvrdenie podľa ktorého legendárny list Husákovi nenapísal Gott, ale niekto iný," napísal Rehák:

pošli na vybrali.sme.sk


O2: Slovensko pred rokom 89 je krajina, kam sa nechceme nikdy vrátiť

O2: Slovensko pred rokom 89 je krajina, kam sa nechceme nikdy vrátiť

Spoločnosť O2 si pripomína 30. výročie Nežnej revolúcie a pri tejto príležitosti podporila projekty, ktoré mladým ľuďom približujú, prečo sa pred 30 rokmi ľudia postavili za slobodu a demokraciu a prečo sa za tieto hodnoty oplatí bojovať aj dnes.

Biele vrany 2019 pripomínajú dôležitosť a aktuálnosť hodnôt Nežnej revolúcie

Biele vrany 2019 pripomínajú dôležitosť a aktuálnosť hodnôt Nežnej revolúcie

Organizátori dnes už po dvanásty raz slávnostne odovzdali ocenenia Biela vrana za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra. V čase 30-teho výročia Nežnej revolúcie nám príbehy ocenených pripomínajú obrovskú hodnotu slobody, ale aj to, aké dôležité je neustále sa o ňu starať. Zároveň upozorňujú na to, že ani 30 rokov po prevrate nežijeme v spoločnosti, kde sú právo a spravodlivosť rovnako dostupné pre všetkých. Ocenenie preto získali štyria laureáti, ktorí tieto odkazy stelesňujú.

Vznikol portál Defence News. Šéfuje mu novinár, ktorý musel odísť kvôli článku o Paškovi

Vznikol portál Defence News. Šéfuje mu novinár, ktorý musel odísť kvôli článku o Paškovi

Dnes 17. novembra, symbolicky na 30. výročie od Nežnej revolúcie, odštartoval nový portál s názvom Defence News.

30 rokov od Nežnej revolúcie: Sú pre mladých ľudí dôležitejšie peniaze alebo sloboda?

30 rokov od Nežnej revolúcie: Sú pre mladých ľudí dôležitejšie peniaze alebo sloboda?

Čo znamená pre mladých Slovákov sloboda? Vedia niečo o Nežnej revolúcii a živote pred rokom 1989? A aký je podľa nich vzťah medzi slobodou a peniazmi? Odpovede aj na tieto otázky dal exkluzívny prieskum, ktorý pre Slovenskú sporiteľňu pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravili spoločnosti Insight Diver a G82.

CNN: Trump osobne riadil kampaň proti Bidenovi na Ukrajine

CNN: Trump osobne riadil kampaň proti Bidenovi na Ukrajine

Donald Trump sa vlani v decembri osobne stretol s dvomi podnikateľmi z bývalého ZSSR a poveril ich "tajnou misiou" na Ukrajine, ktorá mala poškodiť povesť prezidentovho volebného soka Joea Bidena.

SodaStream ďakuje za 30 rokov slobody emotívnym videom a špeciálnymi fľašami (VIDEO)

SodaStream ďakuje za 30 rokov slobody emotívnym videom a špeciálnymi fľašami (VIDEO)

Výrobca prístrojov na domácu perlivú vodu SodaStream si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomína limitovanou edíciou fliaš so symbolmi Novembra 1989 pripravenou špeciálne pre slovenský a český trh.

Aký skutočne bol Ernest Hemingway?

Aký skutočne bol Ernest Hemingway?

Pre mnohých ľudí predstavuje Ernest Hemingway skôr mýtus než človeka z mäsa a kostí. Vie sa o ňom, že bol vojakom, športovcom, vášnivým milencom, emigrantom s, samozrejme, vynikajúcim spisovateľom.

Zomrel režisér trezorového filmu Všetci dobrí rodáci (VIDEO)

Zomrel režisér trezorového filmu Všetci dobrí rodáci (VIDEO)

Vo veku 93 rokov zomrel režisér, scenárista i odbojár Vojtěch Jasný, autor trezorového filmu Všetci dobrí rodáci. ČTK to z poverenia rodiny oznámil Vítězslav Tichý. Potvrdil to tiež hovorca Slováckeho divadla Josef Kubáník. Uherskohradišťske divadlo to tiež uviedlo na svojom facebooku.

České televízie pripravujú k 30. výročiu revolúcie špeciálne relácie (VIDEO)

České televizní stanice připravují na neděli k 30. výročí začátku sametové revoluce speciální vysílání nebo pořady. Česká televize bude mít několik venkovních studií v centru Prahy.

Magio TV prináša viacero noviniek

Magio TV prináša viacero noviniek

Telekom vylepšuje svoju televíznu ponuku: prináša nové kanály v Magio TV, aj filmové a seriálové novinky vo videopožičovni Magio Kino. Zároveň vylepšuje aplikáciu Magio GO, ktorá je dostupná už aj pre Smart TV a prináša nové zaradenie Magio GO TV Box.

Najčítanejšie