Prečo je potrebné, aby ste mali v Androidoch zamknutú obrazovku? Foto: 365.bank

Prečo je potrebné, aby ste mali v Androidoch zamknutú obrazovku?

08.10.2019 10:43 | Internet | Komerčný článok

Moderná doba sa nesie v znamení vývoja, inovácií, zmien. Tomu sa jednoducho nevyhneme. Niektoré zmeny prijímame ľahšie, stotožňujeme sa s nimi, iné možno nie sú až také vítané. S ohľadom na novoprijatú európsku legislatívu súvisiacu s PSD2 sme museli prejsť na novú verziu aplikácie. Tušili sme, že zmeny, ktoré priniesla, sa možno nebudú každému páčiť. Technológie však niekedy nepustia a ja sa vám budem snažiť v nasledujúcich riadkoch priblížiť, prečo po novom našu appku nemôžete používať v nezamknutých zariadeniach Android.

Štrnásty september 2019 pre nás, a ako sa ukázalo ani pre vás – našich klientov, nebol úplne obyčajným dňom. Predpokladali sme, že aplikácia zmien súvisiacich s európskou legislatívou PSD2 môže priniesť negatívne reakcie. Keďže, ak sa niečo mení, u ľudí prirodzene vyvstávajú otázky typu: Prečo je to dobré? Načo fungovanie vecí zbytočne komplikujú? a pod.

Po aktualizácii našej appky v súvislosti s PSD2 bolo potrebné, aby ste si ju nanovo nainštalovali. V nadväznosti na vaše reakcie je však zrejmé, že táto zmena priniesla viacerým diskomfort. Budem otvorený, mrzí nás, že sme niektorých sklamali. Naším zámerom určite nie je veci komplikovať. Budem sa preto snažiť aspoň v krátkosti ozrejmiť celú situáciu.

Aplikácia 365 bola postavená na technológii, ktorú Google aktuálne prestal podporovať – čo sme v čase, keď sme ju vyvíjali a spúšťali, naozaj nemohli tušiť. Museli sme ju teda s ohľadom na pripravované legislatívne zmeny aktualizovať. Jej upgrade, žiaľ, nepodporuje riešenie bez uzamknutej obrazovky.

Uvedomovali sme si, že niektorí z vás budú tento fakt vnímať negatívne, úprimne nás však zaskočilo, koľkí používatelia zariadení Android ich majú nezabezpečené. Pri krádeži alebo strate telefónu bez zámky obrazovky môže používateľ ľahko prísť nielen o peniaze, ale aj o všetky svoje dáta a prihlasovacie údaje do iných služieb a zariadení (t. j. nielen toho, ktorého sa strata týka). Preto zámku obrazovky vyžaduje napr. aj samotný Google vo svojej aplikácii Google Pay.

Chcem vás ubezpečiť, že nútiť vás uzamykať si obrazovky, ak to nechcete, nebolo rozhodne naším zámerom. Situácia je však taká, že vám aktuálne nevieme ponúknuť inú alternatívu. V každom prípade, či už našu aplikáciu budete používať, alebo nie, považujem za svoju povinnosť odporučiť vám, aby ste mali mobil zamknutý.

Bez akéhokoľvek preháňania mobil je dnes neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Nosíme ho a používame všade. Je pomocníkom prakticky na všetko, čo robíme, ale v priebehu minúty dokáže informácie v ňom uchovávané otočiť proti nám. Máme v ňom uložené všetky e-mailové adresy, kontakty, čísla, plánovač, kalendár stretnutí aj mnoho ďalších citlivých informácií, nevynímajúc prístup k informáciám o našich financiách.

Do mobilného telefónu nám prichádzajú autorizačné SMS a mnohí z neho ovládame tiež svoj bankový účet. Útočníci sa čoraz častejšie presúvajú od počítačov k mobilným zariadeniam a využívajú aj nepozornosť ich používateľa. Jednou z ciest je aj krádež mobilu. A vďaka prístupu k informáciám, ktoré neboli dostatočne ochránené uzamknutím, sa útočník môže dostať k vašej identite, informáciám o vašich zvyklostiach, správaní a dokonca aj k uloženým prístupovým heslám alebo k PIN-om.

Krádež a následné využitie dostatočného času, pokiaľ si obeť celú situáciu uvedomí do zablokovania čísla, môže útočník využiť napr. na zaslanie si overovacej SMS pri pokuse o prístup na účet v banke a pod. Nedajte preto útočníkom šancu a správajte sa k svojmu mobilu tak, aby ste ho mali stále pod kontrolou.

V súčasnosti už neexistuje ospravedlniteľný dôvod, prečo nepoužívať zabezpečenie telefónu. Zámka obrazovky je len jedným z možných krokov. Svoj telefón preto zamykajte. Nastavte si zamykanie displeja, a je jedno akou formou, môžete na to využiť jednoduchý PIN kód, vzor alebo dokonca tiež biometriu. Ak aj následne necháte telefón bez dozoru, znížite tak pravdepodobnosť, že útočník využije vašu nepozornosť a prístroj zneužije.

Čo dodať na záver; ak sa aj rozhodnete našu appku viac nepoužívať – čo nám bude ľúto – je to vaša slobodná voľba, ale určite si zamykajte mobily, chránite tým predovšetkým samých seba.

Marek Šupa, 365.bank

pošli na vybrali.sme.sk


Tisícky ľudí šírili podvod so sedačkami, polícia im posiela dôležitú radu

Tisícky ľudí šírili podvod so sedačkami, polícia im posiela dôležitú radu

Ľudia na Slovensku opäť vo vidine, že niečo drahé získajú zadarmo, šírili hoax a zároveň poskytovali dôležité údaje, ktoré mohli následne podvodníci zneužiť.

Vatikán si chce získať mladých – prináša aplikáciu s elektronickým ružencom (VIDEO)

Vatikán si chce získať mladých – prináša aplikáciu s elektronickým ružencom (VIDEO)

Vatikán chce získať sympatie mladých veriacich vďaka technologickej inovácii, ktorá ich má prepojiť s elektronickou aplikáciou, a pomôcť im tak pri tradičných ružencových modlitbách.

Do Na telo príde šéf vyšetrovacieho tímu Gorila (VIDEO)

Do Na telo príde šéf vyšetrovacieho tímu Gorila (VIDEO)

Hostia a témy víkendových diskusii. Na verejnosť sa dostal zvukový záznam z Gorily, ktorý obsahuje nahrávky, ktoré naznačujú politickú korupciu.

Posledný videoklip Karla Gotta už má okolo 23 miliónov zhliadnutí (VIDEO)

Posledný videoklip Karla Gotta už má okolo 23 miliónov zhliadnutí (VIDEO)

Posledný klip Karla Gotta a jeho dcéry Charlotte Elly k piesni Srdcia nehasnú už má na YouTube okolo 23 miliónov zhliadnutí. Singel zložil frontman skupiny Kryštof Richard Krajčo, ktorý ich tiež doprevádzal na akustickej gitare. Ide o prvú pieseň, ktorú Krajčo napísal pre niekoho iného než svoju kapelu. Finálnu podobu doladil s Petrom Harazinom z kapely Nebe.

Wanda Adamík Hrycová sa stala opäť prezidentkou filmovej a televíznej akadémie

Wanda Adamík Hrycová sa stala opäť prezidentkou filmovej a televíznej akadémie

Valné zhromaždenie Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) si zvolilo nových členov prezídia. Tí následne jednohlasne potvrdili v pozícii prezidentky SFTA Wandu Adamík Hrycovú a zvolili dvojicu nových viceprezidentov Katarínu Krnáčovú a Tibora Búzu.

Křetinský a Tkáč vlastnia podiel v nemeckej ProSiebenSat.1

Křetinský a Tkáč vlastnia podiel v nemeckej ProSiebenSat.1

Skupina Czech Media Invest (CMI), ktorú spoluvlastní český podnikateľ Daniel Křetínský a má v nej podiel aj Patrik Tkáč, kúpila podiel zhruba 4,07 percenta v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti ProSiebenSat.1 Media.

Jeden z obvinených z vraždy Kuciaka sa dohodol na znížení trestu

Jeden z obvinených z vraždy Kuciaka sa dohodol na znížení trestu

Dohodu o vine a treste dnes s prokurátorom uzavrel Zoltán Andrusko, sprostredkovateľ minuloročnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Kočnerova Threema: Novinárka Ruttkayová si vypýtala od Kočnera na dovolenku. Z médií sa teraz sťahuje

Kočnerova Threema: Novinárka Ruttkayová si vypýtala od Kočnera na dovolenku. Z médií sa teraz sťahuje

Pokrivený imidž štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej mala na žiadosť Mariana Kočnera v médiách napravovať redaktorka Martina Ruttkayová. Od Kočnera si podľa komunikácie z Kočnerovej Threemy vypýtala peniaze na dovolenku za pomoc pri odchode ministerky Lucie Žitňanskej.

České médiá sú pod tlakom, uvádza Európska novinárska federácia

České médiá sú pod tlakom, uvádza Európska novinárska federácia

Česká média jsou pod tlakem veřejnosti a politiků, část mediálního trhu navíc stále nepřímo ovládá premiér Andrej Babiš, uvádí zpráva Evropské novinářské federace (EJF), na kterou upozornil zpravodajský server iRozhlas.

Kvôli škandalóznej stopke odvolali šéfa bulharského rádia

Kvôli škandalóznej stopke odvolali šéfa bulharského rádia

Odvolanie generálneho riaditeľa bulharského verejnoprávneho rozhlasu BNR Svetoslava Kostova dnes schválila bulharská Rada pre elektronické médiá (SEM).

Najčítanejšie