Prečo je potrebné, aby ste mali v Androidoch zamknutú obrazovku? Foto: 365.bank

Prečo je potrebné, aby ste mali v Androidoch zamknutú obrazovku?

08.10.2019 10:43 | Internet | Komerčný článok

Moderná doba sa nesie v znamení vývoja, inovácií, zmien. Tomu sa jednoducho nevyhneme. Niektoré zmeny prijímame ľahšie, stotožňujeme sa s nimi, iné možno nie sú až také vítané. S ohľadom na novoprijatú európsku legislatívu súvisiacu s PSD2 sme museli prejsť na novú verziu aplikácie. Tušili sme, že zmeny, ktoré priniesla, sa možno nebudú každému páčiť. Technológie však niekedy nepustia a ja sa vám budem snažiť v nasledujúcich riadkoch priblížiť, prečo po novom našu appku nemôžete používať v nezamknutých zariadeniach Android.

Štrnásty september 2019 pre nás, a ako sa ukázalo ani pre vás – našich klientov, nebol úplne obyčajným dňom. Predpokladali sme, že aplikácia zmien súvisiacich s európskou legislatívou PSD2 môže priniesť negatívne reakcie. Keďže, ak sa niečo mení, u ľudí prirodzene vyvstávajú otázky typu: Prečo je to dobré? Načo fungovanie vecí zbytočne komplikujú? a pod.

Po aktualizácii našej appky v súvislosti s PSD2 bolo potrebné, aby ste si ju nanovo nainštalovali. V nadväznosti na vaše reakcie je však zrejmé, že táto zmena priniesla viacerým diskomfort. Budem otvorený, mrzí nás, že sme niektorých sklamali. Naším zámerom určite nie je veci komplikovať. Budem sa preto snažiť aspoň v krátkosti ozrejmiť celú situáciu.

Aplikácia 365 bola postavená na technológii, ktorú Google aktuálne prestal podporovať – čo sme v čase, keď sme ju vyvíjali a spúšťali, naozaj nemohli tušiť. Museli sme ju teda s ohľadom na pripravované legislatívne zmeny aktualizovať. Jej upgrade, žiaľ, nepodporuje riešenie bez uzamknutej obrazovky.

Uvedomovali sme si, že niektorí z vás budú tento fakt vnímať negatívne, úprimne nás však zaskočilo, koľkí používatelia zariadení Android ich majú nezabezpečené. Pri krádeži alebo strate telefónu bez zámky obrazovky môže používateľ ľahko prísť nielen o peniaze, ale aj o všetky svoje dáta a prihlasovacie údaje do iných služieb a zariadení (t. j. nielen toho, ktorého sa strata týka). Preto zámku obrazovky vyžaduje napr. aj samotný Google vo svojej aplikácii Google Pay.

Chcem vás ubezpečiť, že nútiť vás uzamykať si obrazovky, ak to nechcete, nebolo rozhodne naším zámerom. Situácia je však taká, že vám aktuálne nevieme ponúknuť inú alternatívu. V každom prípade, či už našu aplikáciu budete používať, alebo nie, považujem za svoju povinnosť odporučiť vám, aby ste mali mobil zamknutý.

Bez akéhokoľvek preháňania mobil je dnes neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Nosíme ho a používame všade. Je pomocníkom prakticky na všetko, čo robíme, ale v priebehu minúty dokáže informácie v ňom uchovávané otočiť proti nám. Máme v ňom uložené všetky e-mailové adresy, kontakty, čísla, plánovač, kalendár stretnutí aj mnoho ďalších citlivých informácií, nevynímajúc prístup k informáciám o našich financiách.

Do mobilného telefónu nám prichádzajú autorizačné SMS a mnohí z neho ovládame tiež svoj bankový účet. Útočníci sa čoraz častejšie presúvajú od počítačov k mobilným zariadeniam a využívajú aj nepozornosť ich používateľa. Jednou z ciest je aj krádež mobilu. A vďaka prístupu k informáciám, ktoré neboli dostatočne ochránené uzamknutím, sa útočník môže dostať k vašej identite, informáciám o vašich zvyklostiach, správaní a dokonca aj k uloženým prístupovým heslám alebo k PIN-om.

Krádež a následné využitie dostatočného času, pokiaľ si obeť celú situáciu uvedomí do zablokovania čísla, môže útočník využiť napr. na zaslanie si overovacej SMS pri pokuse o prístup na účet v banke a pod. Nedajte preto útočníkom šancu a správajte sa k svojmu mobilu tak, aby ste ho mali stále pod kontrolou.

V súčasnosti už neexistuje ospravedlniteľný dôvod, prečo nepoužívať zabezpečenie telefónu. Zámka obrazovky je len jedným z možných krokov. Svoj telefón preto zamykajte. Nastavte si zamykanie displeja, a je jedno akou formou, môžete na to využiť jednoduchý PIN kód, vzor alebo dokonca tiež biometriu. Ak aj následne necháte telefón bez dozoru, znížite tak pravdepodobnosť, že útočník využije vašu nepozornosť a prístroj zneužije.

Čo dodať na záver; ak sa aj rozhodnete našu appku viac nepoužívať – čo nám bude ľúto – je to vaša slobodná voľba, ale určite si zamykajte mobily, chránite tým predovšetkým samých seba.

Marek Šupa, 365.bankOrange Slovensko má nového šéfa strategického oddelenia

Orange Slovensko má nového šéfa strategického oddelenia

Strategické oddelenie Orange Slovensko má nového šéfa. Od 1. júna pozíciu Senior manažéra zodpovedného za strategické oddelenie zastáva Martin Mosný.

Hoax o dodávke unášajúcej deti sa šíri už 20 rokov, aká je pravda? (VIDEO)

Hoax o dodávke unášajúcej deti sa šíri už 20 rokov, aká je pravda? (VIDEO)

Jedna z najčastejších „zaručených správ“, ktorá sa v pravidelných intervaloch šíri nielen na sociálnych sieťach, je, že okolo škôl sa pohybuje podozrivá dodávka, ktorá striehne a unáša deti alebo sa ich pokúša uniesť.

Koronavírus prevetral ľuďom finančné rezervy. Tieto tipy pomôžu reštartovať hospodárenie s peniazmi

Koronavírus prevetral ľuďom finančné rezervy. Tieto tipy pomôžu reštartovať hospodárenie s peniazmi

Pandémia koronavírusu donútila mnohých Slovákov siahnuť po finančných rezervách. Na horšie časy však podľa štatistík* nemyslia štyria z desiatich ľudí, a tak naštartovať ich fungovanie môže byť o čosi náročnejšie. Kedy si začať vytvárať úspory do rezervy, ako správne postupovať a hlavne ako vytrvať? Pozreli sme sa aj na to, ako sa psychicky vyrovnať so zhoršenou finančnou situáciou.

Z vydavateľstva KOŠICE:DNES odchádza generálna riaditeľka

Z vydavateľstva KOŠICE:DNES odchádza generálna riaditeľka

Alexandra Mihók-Kvietková odchádza z pozície generálnej riaditeľky mediálneho domu KOŠICE:DNES. Vo vedení firmy zostávajú šéfredaktor Dušan Karolyi a obchodný riaditeľ Marko Duditš.

Digitálnou agentúrou značky ŠKODA na Slovensku bude aj naďalej agentúra Socialists

Digitálnou agentúrou značky ŠKODA na Slovensku bude aj naďalej agentúra Socialists

V tendri na digitálnu agentúru, ktorá sa bude starať o obraz značky ŠKODA na sociálnych sieťach, vyhrala agentúra Socialists.

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Americká technologická spoločnosť Microsoft chce nahradiť niekoľko desiatok novinárskych pozícií robotickým systémom umelej inteligencie.

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Obľúbený, pôvodne sovietsky kreslený seriál pre deti No počkaj, zajac! sa rozšíri o ďalšie desiatky epizód. Premiéra prvej z nich bude v Rusku na prelome leta a jesene.

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Let historicky prvej vesmírnej lode súkromnej výroby v stredu 27. mája pre nepriaznivé počasie nevyšiel. Druhý pokus je naplánovaný na dnes, sobotu 30. mája.

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Najčítanejšie