Prečo je potrebné, aby ste mali v Androidoch zamknutú obrazovku? Foto: 365.bank

Prečo je potrebné, aby ste mali v Androidoch zamknutú obrazovku?

08.10.2019 10:43 | Internet | Komerčný článok

Moderná doba sa nesie v znamení vývoja, inovácií, zmien. Tomu sa jednoducho nevyhneme. Niektoré zmeny prijímame ľahšie, stotožňujeme sa s nimi, iné možno nie sú až také vítané. S ohľadom na novoprijatú európsku legislatívu súvisiacu s PSD2 sme museli prejsť na novú verziu aplikácie. Tušili sme, že zmeny, ktoré priniesla, sa možno nebudú každému páčiť. Technológie však niekedy nepustia a ja sa vám budem snažiť v nasledujúcich riadkoch priblížiť, prečo po novom našu appku nemôžete používať v nezamknutých zariadeniach Android.

Štrnásty september 2019 pre nás, a ako sa ukázalo ani pre vás – našich klientov, nebol úplne obyčajným dňom. Predpokladali sme, že aplikácia zmien súvisiacich s európskou legislatívou PSD2 môže priniesť negatívne reakcie. Keďže, ak sa niečo mení, u ľudí prirodzene vyvstávajú otázky typu: Prečo je to dobré? Načo fungovanie vecí zbytočne komplikujú? a pod.

Po aktualizácii našej appky v súvislosti s PSD2 bolo potrebné, aby ste si ju nanovo nainštalovali. V nadväznosti na vaše reakcie je však zrejmé, že táto zmena priniesla viacerým diskomfort. Budem otvorený, mrzí nás, že sme niektorých sklamali. Naším zámerom určite nie je veci komplikovať. Budem sa preto snažiť aspoň v krátkosti ozrejmiť celú situáciu.

Aplikácia 365 bola postavená na technológii, ktorú Google aktuálne prestal podporovať – čo sme v čase, keď sme ju vyvíjali a spúšťali, naozaj nemohli tušiť. Museli sme ju teda s ohľadom na pripravované legislatívne zmeny aktualizovať. Jej upgrade, žiaľ, nepodporuje riešenie bez uzamknutej obrazovky.

Uvedomovali sme si, že niektorí z vás budú tento fakt vnímať negatívne, úprimne nás však zaskočilo, koľkí používatelia zariadení Android ich majú nezabezpečené. Pri krádeži alebo strate telefónu bez zámky obrazovky môže používateľ ľahko prísť nielen o peniaze, ale aj o všetky svoje dáta a prihlasovacie údaje do iných služieb a zariadení (t. j. nielen toho, ktorého sa strata týka). Preto zámku obrazovky vyžaduje napr. aj samotný Google vo svojej aplikácii Google Pay.

Chcem vás ubezpečiť, že nútiť vás uzamykať si obrazovky, ak to nechcete, nebolo rozhodne naším zámerom. Situácia je však taká, že vám aktuálne nevieme ponúknuť inú alternatívu. V každom prípade, či už našu aplikáciu budete používať, alebo nie, považujem za svoju povinnosť odporučiť vám, aby ste mali mobil zamknutý.

Bez akéhokoľvek preháňania mobil je dnes neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Nosíme ho a používame všade. Je pomocníkom prakticky na všetko, čo robíme, ale v priebehu minúty dokáže informácie v ňom uchovávané otočiť proti nám. Máme v ňom uložené všetky e-mailové adresy, kontakty, čísla, plánovač, kalendár stretnutí aj mnoho ďalších citlivých informácií, nevynímajúc prístup k informáciám o našich financiách.

Do mobilného telefónu nám prichádzajú autorizačné SMS a mnohí z neho ovládame tiež svoj bankový účet. Útočníci sa čoraz častejšie presúvajú od počítačov k mobilným zariadeniam a využívajú aj nepozornosť ich používateľa. Jednou z ciest je aj krádež mobilu. A vďaka prístupu k informáciám, ktoré neboli dostatočne ochránené uzamknutím, sa útočník môže dostať k vašej identite, informáciám o vašich zvyklostiach, správaní a dokonca aj k uloženým prístupovým heslám alebo k PIN-om.

Krádež a následné využitie dostatočného času, pokiaľ si obeť celú situáciu uvedomí do zablokovania čísla, môže útočník využiť napr. na zaslanie si overovacej SMS pri pokuse o prístup na účet v banke a pod. Nedajte preto útočníkom šancu a správajte sa k svojmu mobilu tak, aby ste ho mali stále pod kontrolou.

V súčasnosti už neexistuje ospravedlniteľný dôvod, prečo nepoužívať zabezpečenie telefónu. Zámka obrazovky je len jedným z možných krokov. Svoj telefón preto zamykajte. Nastavte si zamykanie displeja, a je jedno akou formou, môžete na to využiť jednoduchý PIN kód, vzor alebo dokonca tiež biometriu. Ak aj následne necháte telefón bez dozoru, znížite tak pravdepodobnosť, že útočník využije vašu nepozornosť a prístroj zneužije.

Čo dodať na záver; ak sa aj rozhodnete našu appku viac nepoužívať – čo nám bude ľúto – je to vaša slobodná voľba, ale určite si zamykajte mobily, chránite tým predovšetkým samých seba.

Marek Šupa, 365.bank

pošli na vybrali.sme.sk


Do online aukcie idú kostýmy a rekvizity z Priateľov

Do online aukcie idú kostýmy a rekvizity z Priateľov

Do aukcie ide prvýkrát viac ako 100 rekvizít, kostýmov a ďalších predmetov z obľúbeného amerického seriálu Priatelia, ktorý sa na obrazovkách prvýkrát objavil pred 25 rokmi.

Cez WhatsApp a Facebook sa šíria falošné poukazy na akcie

Cez WhatsApp a Facebook sa šíria falošné poukazy na akcie

Cez komunikačnú aplikáciu WhatsApp alebo sociálnu sieť Facebook sa k českým používateľom začali šíriť podvodné správy s poukazmi na akcie Tesca, Penny alebo Lidla.

Bezpečnostný analytik: Nezaheslovaný telefón je brána k vašim peniazom

Bezpečnostný analytik: Nezaheslovaný telefón je brána k vašim peniazom

„Hoci aplikácie mobilného bankovníctva sú zabezpečené, pri mobile bez bezpečnostných kódov sa vystavujete riziku, že sa potenciálny útočník dostane k ďalším informáciám, ktoré môže zneužiť,“ vysvetľuje v rozhovore PAVOL DRAXLER, odborník na kybernetickú bezpečnosť z Binary Confidence, člen Asociácie kybernetickej bezpečnosti.
Bezpečnosť v online priestore je stále aktuálnou témou. V uplynulých týždňoch v bankovom prostredí rezonovala napríklad legislatíva PSD2, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou platieb v internet bankingu, ako aj v mobile bankingu. Keďže práve prostredníctvom smartfónov sa odohráva aj veľa našich ďalších každodenných aktivít, je namieste rozprávať sa o bezpečnosti súvisiacej práve s mobilnými telefónmi. Aké všetky dáta môže útočník o mne zistiť alebo zneužiť, ak má môj telefón?

RTVS prináša hit z produkcie HBO: seriál Geniálna priateľka (VIDEO)

RTVS prináša hit z produkcie HBO: seriál Geniálna priateľka (VIDEO)

Knižná tetralógia Neapolská sága talianskej spisovateľky Eleny Ferrante, ktorá si pred pár rokmi podmanila svet, prichádza na televízne obrazovky.

Google spúšťa novú službu Google Stadia

Google spúšťa novú službu Google Stadia

Americká internetová spoločnosť Google dnes spúšťa streamovaciu hernú službu Stadia. Umožňuje hranie hier na vzdialených serveroch, takže jej užívatelia nepotrebujú výkonný počítač či hernú konzolu.

Jakubisko zverejnil prvú oficiálnu ukážku z novej Perinbaby (VIDEO)

Jakubisko zverejnil prvú oficiálnu ukážku z novej Perinbaby (VIDEO)

Po vyše dvoch rokoch náročnej práce s rozsiahlou filmovou produkciou režisér Juraj Jakubisko a spoločnosť Bontonfilm zverejnili prvé zábery z nového filmu s názvom Perinbaba a dva svety.

Na Malte zadržali podozrivého zo sprostredkovania vraždy novinárky

Na Malte zadržali podozrivého zo sprostredkovania vraždy novinárky

Maltská polícia zadržala muža, ktorého považuje za sprostredkovateľa vraždy novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom dnes informovala agentúra Reuters. Podľa denníka Times of Malta zadržaný ponúkol polícii spoluprácu výmenou za prezidentskú milosť. Novinárka, ktorá písala o korupcii vo vládnych kruhoch, zahynula pri výbuchu bomby vo svojom aute v októbri 2017.

4ka zahusťuje svoju sieť a pridáva nové lokality

4ka zahusťuje svoju sieť a pridáva nové lokality

Mobilný operátor 4ka pokračuje vo výstavbe vlastnej siete, od začiatku jesene pokryl viacero lokalít, napríklad obce Bystré, Gabčíkovo, Ihľany, Istebné, Lenartovce, Markušovce, Oslany, Rudňany, Svrčinovec či Zborov nad Bystricou. Ich obyvatelia tak môžu využívať už aj modernú LTE sieť operátora.

RTVS odvysiela špeciálne diskusie (VIDEO)

RTVS odvysiela špeciálne diskusie (VIDEO)

Pád totalitných režimov v bývalých krajinách sovietskeho bloku aj dôvody, ktoré k tomu viedli, rozoberie moderátor Peter Turčík v špeciálnej diskusii Pamäť na hojdačke, ktorú RTVS pripravila k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

O2: Slovensko pred rokom 89 je krajina, kam sa nechceme nikdy vrátiť

O2: Slovensko pred rokom 89 je krajina, kam sa nechceme nikdy vrátiť

Spoločnosť O2 si pripomína 30. výročie Nežnej revolúcie a pri tejto príležitosti podporila projekty, ktoré mladým ľuďom približujú, prečo sa pred 30 rokmi ľudia postavili za slobodu a demokraciu a prečo sa za tieto hodnoty oplatí bojovať aj dnes.

Najčítanejšie