Facebook spúšťa novú sekciu so správami, vydavateľom bude platiť (VIDEO) Foto: Facebook

Facebook spúšťa novú sekciu so správami, vydavateľom bude platiť (VIDEO)

26.10.2019 20:39 | Internet | ČTK

Spoločnosť Facebook u niektorých používateľov žijúcich vo veľkých mestách v Spojených štátoch spustila v mobilnej aplikácii novú záložku, v ktorej sa im budú zobrazovať upozornenia na správy miestnych denníkov.

 

Facebook bude vydavateľským spoločnostiam za ich obsah platiť až milióny dolárov ročne. Podľa agentúry AP by mohlo ísť o významný krok k napraveniu pošramotených vzťahov amerického internetového obra so spravodajskými spoločnosťami.

Facebook vo vyjadrení uviedol, že chce novou funkciou prinášať užívateľom pôvodné a dôveryhodné miestne spravodajstvo. Za týmto účelom uzavrel zmluvu s asi 200 vydavateľstvami, medzi ktoré patria aj americké denníky ako The New York Times, The Washington Post, The Boston Globe či The Chicago Tribune. Mnoho používateľov na twitteri však Facebook kritizovali za to, že do zoznamu dôveryhodných spravodajských webov zahrnul aj server Breitbart News, mnohými považovaný za extrémistický a xenofóbny.

V aplikácii sa nebudú zobrazovať celé články, ale len titulky. Užívateľ bude po kliknutí na titulok presmerovaný buď na internetovú stránku vydavateľa, alebo do jeho aplikácie, ak ju má nainštalovanú v telefóne. Obsah si budú môcť prečítať len predplatitelia či tí užívatelia, ktorí neprekročili počet voľných článkov podľa podmienok jednotlivých vydavateľov.

Obsah správ bude pre každého užívateľa vyberať počítačový algoritmus, ktorý sleduje typ článkov, ktoré čitateľ vyhľadáva najviac. Užívatelia si tiež budú môcť zvoliť, aké správy či vydavateľa nechcú zobrazovať vôbec.

Okrem toho však bude tiež k dispozícii sekcia Dnešné správy, ktorá bude obsahovať články vybrané tímom "skúsených novinárov". Tí budú podľa Facebooku pracovať nezávisle a bez akýchkoľvek zásahov z vedenia spoločnosti. Vyberať budú najdôležitejšie správy, ktoré podľa nich spĺňajú zásady stanovené Facebookom. Medzi ne patrí vecnosť, rôznorodosť názorov, pôvodné spravodajstvo, uvádzanie predovšetkým neanonymných zdrojov alebo aktuálnosť.

Podľa agentúry AP by mohlo byť spustenie novej funkcie pre sociálnu sieť, ktorá dlhodobo zápasí s falošnými informáciami, dôležitým krokom. Facebook je tiež dlhodobo v konflikte s vydavateľmi, ktorým sa nepáči, že bezplatne zobrazuje titulky a úryvky správ, ktoré na sociálnej sieti zdieľajú jej užívatelia.

Facebook nezverejnil, koľko bude jednotlivým vydavateľom platiť, údajne pri veľkých tituloch to majú byť milióny dolárov ročne. Niektoré menšie lokálne noviny naopak nebudú od Facebooku dostávať nič. Denník The New York Times iniciatívu nazval "vítaným prvým krokom".

Facebook v roku 2018 stopol predchádzajúci pokus o sprostredkovanie správ, takzvaných "trendujúcich tém". Z konzervatívnej časti politického spektra sa totiž začali ozývať protesty proti údajnej politickej zaujatosti editorov Facebooku. Keď boli títo zamestnanci nahradení algoritmom, začali v sekcii rýchlo kolovať falošné správy. Facebook preto následne funkciu vypol úplne.Ku kauze Mariana Kotlebu v O 5 minút 12 sa vyjadril aj prezident policajného zboru

Ku kauze Mariana Kotlebu v O 5 minút 12 sa vyjadril aj prezident policajného zboru

Vykázanie zo štúdia by z Kotlebu urobilo obeť, myslí si moderátor včerajšej kontroverznej relácie.

Zuzana Čaputová požiadala o mimoriadne vystúpenie v RTVS

Zuzana Čaputová požiadala o mimoriadne vystúpenie v RTVS

 V súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou na Slovensku požiadala Kancelária prezidentky Slovenskej republiky o mimoriadne vystúpenie vo verejnoprávnej televízii.

RTVS: Ospravedlňujeme sa divákom a dištancujeme sa od konania Mariana Kotlebu

RTVS: Ospravedlňujeme sa divákom a dištancujeme sa od konania Mariana Kotlebu

Marián Kotleba si dnes v relácii O 5 minút 12 odmietol dať rúško. Na začiatku relácie a počas relácie ho o to požiadal moderátor Marek Makara, no Kotleba odmietol. Do relácie pritom nebol pôvodne pozvaný, RTVS avizovala ako hosťa za ĽSNS Rastislava Schlosára.

Kotleba dnes v RTVS nemal sedieť, a to nielen preto, že si nechcel dať rúško

Kotleba dnes v RTVS nemal sedieť, a to nielen preto, že si nechcel dať rúško

RTVS sa dnes nechala hlúpo a nebezpečne zneužiť. V čase vážnej pandemickej situácie poslúžila na šírenie dezinformácií a zviditeľňovanie odporcov pandemických nariadení.

Hackeri zaútočili na bieloruskú štátnu televíziu, vo vysielaní ukázali protesty (VIDEO)

Hackeri zaútočili na bieloruskú štátnu televíziu, vo vysielaní ukázali protesty (VIDEO)

Bieloruskí hackeri narušili internetové vysielanie bieloruskej štátnej televíznej a rozhlasovej spoločnosti BT a miesto večerných správ umiestnili na jej web videá natočená na protivládnych protestoch.

Do kín prichádza film Krajina ve stínu (VIDEO)

Do kín prichádza film Krajina ve stínu (VIDEO)

Čiernobiela snímka, nakrútená na klasický pás, zaznamenáva skutočný príbeh z obdobia 30. až 50. rokov minulého storočia. Je kronikou toho, ako sa pokojné medziľudské vzťahy v malej obci v pohraničí premenia, keď okolo prejde veľká história.

AFP: Piatkový útok v Paríži asi súvisel s karikatúrami Mohameda

AFP: Piatkový útok v Paríži asi súvisel s karikatúrami Mohameda

Piatkový útok v Paríži, pri ktorom útočník posekal dvoch ľudí neďaleko niekdajšieho sídla redakcie satirického časopisu Charlie Hebdo, mohol súvisieť s karikatúrami proroka Mohameda, ktoré predtým zverejnil Charlie Hebdo.

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

Muž a žena dnes boli zranení v Paríži pri útoku, ktorého vyšetrovanie prevzal protiteroristický úrad prokuratúry. Útočník vyzbrojený pravdepodobne sečnou alebo bodnou zbraňou oboch ľudí vážne zranil na ulici pred ich pracoviskom.

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál najmladšieho operátora 4ka sa šíri aj z nových vysielačov, ktoré v ostatnom kvartáli pribudli v  mnohých mestách. Plný komfort modernej 4G siete je tak dostupný pre tisícky nových zákazníkov ako zo západného, tak aj stredného či východného Slovenska.

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Po siedmich mesiacoch sa zrejme našiel čínsky právnik, aktivista a bloger Čchen Čchiou-š'. Nezvestný bol od chvíle, keď na prelome januára a februára kriticky informoval o situácii vo Wu-chan, ťažko zasiahnutom epidémiou choroby covid-19.

Najčítanejšie