Facebook spúšťa novú sekciu so správami, vydavateľom bude platiť (VIDEO) Foto: Facebook

Facebook spúšťa novú sekciu so správami, vydavateľom bude platiť (VIDEO)

26.10.2019 20:39 | Internet | ČTK

Spoločnosť Facebook u niektorých používateľov žijúcich vo veľkých mestách v Spojených štátoch spustila v mobilnej aplikácii novú záložku, v ktorej sa im budú zobrazovať upozornenia na správy miestnych denníkov.

 

Facebook bude vydavateľským spoločnostiam za ich obsah platiť až milióny dolárov ročne. Podľa agentúry AP by mohlo ísť o významný krok k napraveniu pošramotených vzťahov amerického internetového obra so spravodajskými spoločnosťami.

Facebook vo vyjadrení uviedol, že chce novou funkciou prinášať užívateľom pôvodné a dôveryhodné miestne spravodajstvo. Za týmto účelom uzavrel zmluvu s asi 200 vydavateľstvami, medzi ktoré patria aj americké denníky ako The New York Times, The Washington Post, The Boston Globe či The Chicago Tribune. Mnoho používateľov na twitteri však Facebook kritizovali za to, že do zoznamu dôveryhodných spravodajských webov zahrnul aj server Breitbart News, mnohými považovaný za extrémistický a xenofóbny.

V aplikácii sa nebudú zobrazovať celé články, ale len titulky. Užívateľ bude po kliknutí na titulok presmerovaný buď na internetovú stránku vydavateľa, alebo do jeho aplikácie, ak ju má nainštalovanú v telefóne. Obsah si budú môcť prečítať len predplatitelia či tí užívatelia, ktorí neprekročili počet voľných článkov podľa podmienok jednotlivých vydavateľov.

Obsah správ bude pre každého užívateľa vyberať počítačový algoritmus, ktorý sleduje typ článkov, ktoré čitateľ vyhľadáva najviac. Užívatelia si tiež budú môcť zvoliť, aké správy či vydavateľa nechcú zobrazovať vôbec.

Okrem toho však bude tiež k dispozícii sekcia Dnešné správy, ktorá bude obsahovať články vybrané tímom "skúsených novinárov". Tí budú podľa Facebooku pracovať nezávisle a bez akýchkoľvek zásahov z vedenia spoločnosti. Vyberať budú najdôležitejšie správy, ktoré podľa nich spĺňajú zásady stanovené Facebookom. Medzi ne patrí vecnosť, rôznorodosť názorov, pôvodné spravodajstvo, uvádzanie predovšetkým neanonymných zdrojov alebo aktuálnosť.

Podľa agentúry AP by mohlo byť spustenie novej funkcie pre sociálnu sieť, ktorá dlhodobo zápasí s falošnými informáciami, dôležitým krokom. Facebook je tiež dlhodobo v konflikte s vydavateľmi, ktorým sa nepáči, že bezplatne zobrazuje titulky a úryvky správ, ktoré na sociálnej sieti zdieľajú jej užívatelia.

Facebook nezverejnil, koľko bude jednotlivým vydavateľom platiť, údajne pri veľkých tituloch to majú byť milióny dolárov ročne. Niektoré menšie lokálne noviny naopak nebudú od Facebooku dostávať nič. Denník The New York Times iniciatívu nazval "vítaným prvým krokom".

Facebook v roku 2018 stopol predchádzajúci pokus o sprostredkovanie správ, takzvaných "trendujúcich tém". Z konzervatívnej časti politického spektra sa totiž začali ozývať protesty proti údajnej politickej zaujatosti editorov Facebooku. Keď boli títo zamestnanci nahradení algoritmom, začali v sekcii rýchlo kolovať falošné správy. Facebook preto následne funkciu vypol úplne.V súvislosti s úmrtím herečky Evy Krížikovej mení RTVS program (VIDEO)

V súvislosti s úmrtím herečky Evy Krížikovej mení RTVS program (VIDEO)

Vo veku 85 rokov dnes v nemocnici v Malackách zomrela legendárna divadelná, filmová, televízna a rozhlasová herečka Eva Krížiková.

Alexej Fulmek: Situácia je veľmi vážna

Alexej Fulmek: Situácia je veľmi vážna

Súčasná kríza spôsobená koronavírusom sa bolestne začína dotýkať aj niektorých médií. V niektorých vydavateľských domoch sa už začalo prepúšťať, znižujú sa platy, rušia sa aj niektoré tituly.

Zomrela herečka Eva Krížiková (VIDEO)

Zomrela herečka Eva Krížiková (VIDEO)

Zomrela známa herečka a popredná členka Činohry SND Eva Krížiková. O úmrtí informovalo Slovenské národné divadlo.

Končí niekoľko webov: hokej.sk, infospravy.sk, mobil.sk, auto.sk a ďalšie

Končí niekoľko webov: hokej.sk, infospravy.sk, mobil.sk, auto.sk a ďalšie

Súčasná kríza spôsobená koronavírusom má v médiách ďalšie obete.

Dostupnejší LTE internet, menej obmedzení. SWAN reaguje na súčasnú situáciu

Dostupnejší LTE internet, menej obmedzení. SWAN reaguje na súčasnú situáciu

Telekomunikačný operátor SWAN v reakcii na mimoriadnu situáciu kvôli šíriacemu sa koronavírusu upravuje svoj obľúbený LTE internet pre domácnosti. Vyššie rýchlosti budú odteraz k dispozícii v nových lokalitách po celom Slovensku, potešia sa všetci, ktorí aktuálne potrebujú viac dát, ako inokedy.

Nemecké médiá tvrdo kritizujú Orbána: Hanebne využíva koronavírus a ničí demokraciu

Nemecké médiá tvrdo kritizujú Orbána: Hanebne využíva koronavírus a ničí demokraciu

Nemecké médiá dnes tvrdo kritizujú maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý vďaka novému kontroverznému zákonu môže v čase núdzového stavu krajinu riadiť pomocou dekrétov.

Unikla mapa nakazených aj s ulicami. Matovič s tým nemá problém, myslí si, že by pomohla (VIDEO)

Unikla mapa nakazených aj s ulicami. Matovič s tým nemá problém, myslí si, že by pomohla (VIDEO)

V pondelok Národnému centru zdravotníckych informácií unikla mapa, ktorá ukazovala, ako sa šíri nákaza po Slovensku aj s podrobnými informáciami - na mape boli vyznačení nakazení, s údajmi o veku, pohlaví ale aj s podrobnejšími informáciami o tom, kde nakazení žije – presne v ktorej časti mesta aj s ulicami.

Kaufland a Lidl venujú slovenskému Červenému krížu spoločne 60 000 eur

Kaufland a Lidl venujú slovenskému Červenému krížu spoločne 60 000 eur

bchodné reťazce spojili svoje sily a Slovenskému Červenému krížu venovali finančnú pomoc.

Rádio Viva je v krízovom režime, hrozí mu zánik

Rádio Viva je v krízovom režime, hrozí mu zánik

Rádio Viva, ktoré ako regionálne rádio vysiela v Bratislave a na Západnom Slovensku, je z dôvodu úplného poklesu príjmov z reklám v krízovom režime. Aby rádio nemuselo prepúšťať, jeho moderátori sa dohodli, že už v mesiaci apríl budú vysielať bez nároku na honorár.

Medzi českými médiami majú najväčšiu dôveru verejnoprávne

Medzi českými médiami majú najväčšiu dôveru verejnoprávne

Mezi českými médii se největší důvěře veřejnosti před příchodem koronaviru těšila ta veřejnoprávní, tedy Český rozhlas, Česká televize a Česká tisková kancelář.

Najčítanejšie