Chytili hackera, ktorý nechal zavraždiť vyšetrovateľku (VIDEO) Reprofoto Россия 24

Chytili hackera, ktorý nechal zavraždiť vyšetrovateľku (VIDEO)

01.11.2019 19:42 | Internet | ČTK

Ruská redakcia BBC priniesla informáciu o prvej rozlúštenej nájomnej vražde objednanej v darknete, teda ťažko prístupnej anonymnej časti internetu. Vyšetrovateľom sa podarilo dolapiť údajného objednávateľa minuloročnej vraždy vyšetrovateľky obzvlášť závažných prípadov Jevgenije Šiškinovej.

Zabijakom bol podľa vyšetrovateľov devätnásťročný študent Abdulaziz Abdulazizov, zákazníkom hacker Jaroslav Sumbajev, zadržaný v Gruzínsku a tento mesiac vyhostený do Ruska.

"Hacker Sumbajev považoval Štyridsaťdeväťročnú Šiškinovú za osobného nepriateľa. Ambiciózna a priamočiara Šiškinová po ňom pátrala podľa stôp, ktoré zanechal na internete," uviedla ruská redakcia BBC.

Vyšetrovateľka odhalila Sumbajeva ako mozog bandy hackerov, ktorí okrádali cestovné kancelárie o milióny rubľov. Hacker o nej nenávistne písal a vyhrážal sa jej. Keď po ňom nechala vyhlásiť medzinárodné pátranie, po vzore hrdinu svojho obľúbeného filmu "Chyť ma, ak to dokážeš", začal jej z cudziny pravidelne telefonovať či zanechával odkazy, dokonca jej poslal svoju fotku na pozadí mosta cez Bospor.

Sumbajev musel utiecť z Istanbulu do Gruzínska v tajnej skrýši pod strechou turistického autobusu, a vtedy napísal, že chystá nájomnú vraždu. Najprv nechal podpáliť automobil vyšetrovateľky. Šiškinová však odmietla pridelenú ochranku. Vlani 10. októbra ju zastrelili, keď vychádzala zo svojho domu pri Moskve. Vrah vypálil dva výstrely, z ktorých jeden zasiahol obeť do šije. Strelec vzápätí utiekol. Žena vykrvácala na mieste, našiel ju jej manžel.

O pol roka neskôr sa k činu priznali dvaja mladiství. Zákazku na vraždu prijali v darknete, na platforme majiteľa internetového obchodu s narkotikami, v ktorom vypomáhal strelcov sedemnásťročný spoločník.

"Bola to nielen prvá vražda plne zorganizovaná cez darknet, ale aj prvá vyriešená vražda z darknetu," tvrdí Igor Béderov zo spoločnosti Internet-rozysk, ktorá pomáhala vyšetrovateľom pri pátraní.

Strelca sa podarilo dolapiť aj vďaka tomu, že k ceste na miesto zločinu aj k úteku z miesta činu použil taxi, objednaný cez internet. Teraz mu hrozí doživotie.

Dvadsaťdeväťročný Sumbajev, zadržaný v Gruzínsku kvôli nedovolenému ozbrojovaniu, žiadal o politický azyl, ale gruzínsky súd rozhodol o jeho vyhostení do vlasti.

Hacker napísal BBC, že s vraždou nemá nič spoločné a že za mreže ho dostali ruské tajné služby, ktoré ho vraj nútili, aby pre nich v rokoch 2012 a 2013 pracoval a "rozvracal ekonomiku Spojených štátov a európskych krajín".

Šiškinová bola posmrtne vyznamenaná rádom Za statočnosť. Internetový obchod s narkotikami, ktorý vraj poslúžil na objednanie vraždy, zostal podľa BBC v prevádzke.

pošli na vybrali.sme.sk


4ka zahusťuje svoju sieť a pridáva nové lokality

4ka zahusťuje svoju sieť a pridáva nové lokality

Mobilný operátor 4ka pokračuje vo výstavbe vlastnej siete, od začiatku jesene pokryl viacero lokalít, napríklad obce Bystré, Gabčíkovo, Ihľany, Istebné, Lenartovce, Markušovce, Oslany, Rudňany, Svrčinovec či Zborov nad Bystricou. Ich obyvatelia tak môžu využívať už aj modernú LTE sieť operátora.

RTVS odvysiela špeciálne diskusie (VIDEO)

RTVS odvysiela špeciálne diskusie (VIDEO)

Pád totalitných režimov v bývalých krajinách sovietskeho bloku aj dôvody, ktoré k tomu viedli, rozoberie moderátor Peter Turčík v špeciálnej diskusii Pamäť na hojdačke, ktorú RTVS pripravila k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

O2: Slovensko pred rokom 89 je krajina, kam sa nechceme nikdy vrátiť

O2: Slovensko pred rokom 89 je krajina, kam sa nechceme nikdy vrátiť

Spoločnosť O2 si pripomína 30. výročie Nežnej revolúcie a pri tejto príležitosti podporila projekty, ktoré mladým ľuďom približujú, prečo sa pred 30 rokmi ľudia postavili za slobodu a demokraciu a prečo sa za tieto hodnoty oplatí bojovať aj dnes.

Biele vrany 2019 pripomínajú dôležitosť a aktuálnosť hodnôt Nežnej revolúcie

Biele vrany 2019 pripomínajú dôležitosť a aktuálnosť hodnôt Nežnej revolúcie

Organizátori dnes už po dvanásty raz slávnostne odovzdali ocenenia Biela vrana za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra. V čase 30-teho výročia Nežnej revolúcie nám príbehy ocenených pripomínajú obrovskú hodnotu slobody, ale aj to, aké dôležité je neustále sa o ňu starať. Zároveň upozorňujú na to, že ani 30 rokov po prevrate nežijeme v spoločnosti, kde sú právo a spravodlivosť rovnako dostupné pre všetkých. Ocenenie preto získali štyria laureáti, ktorí tieto odkazy stelesňujú.

Vznikol portál Defence News. Šéfuje mu novinár, ktorý musel odísť kvôli článku o Paškovi

Vznikol portál Defence News. Šéfuje mu novinár, ktorý musel odísť kvôli článku o Paškovi

Dnes 17. novembra, symbolicky na 30. výročie od Nežnej revolúcie, odštartoval nový portál s názvom Defence News.

30 rokov od Nežnej revolúcie: Sú pre mladých ľudí dôležitejšie peniaze alebo sloboda?

30 rokov od Nežnej revolúcie: Sú pre mladých ľudí dôležitejšie peniaze alebo sloboda?

Čo znamená pre mladých Slovákov sloboda? Vedia niečo o Nežnej revolúcii a živote pred rokom 1989? A aký je podľa nich vzťah medzi slobodou a peniazmi? Odpovede aj na tieto otázky dal exkluzívny prieskum, ktorý pre Slovenskú sporiteľňu pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravili spoločnosti Insight Diver a G82.

CNN: Trump osobne riadil kampaň proti Bidenovi na Ukrajine

CNN: Trump osobne riadil kampaň proti Bidenovi na Ukrajine

Donald Trump sa vlani v decembri osobne stretol s dvomi podnikateľmi z bývalého ZSSR a poveril ich "tajnou misiou" na Ukrajine, ktorá mala poškodiť povesť prezidentovho volebného soka Joea Bidena.

SodaStream ďakuje za 30 rokov slobody emotívnym videom a špeciálnymi fľašami (VIDEO)

SodaStream ďakuje za 30 rokov slobody emotívnym videom a špeciálnymi fľašami (VIDEO)

Výrobca prístrojov na domácu perlivú vodu SodaStream si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomína limitovanou edíciou fliaš so symbolmi Novembra 1989 pripravenou špeciálne pre slovenský a český trh.

Aký skutočne bol Ernest Hemingway?

Aký skutočne bol Ernest Hemingway?

Pre mnohých ľudí predstavuje Ernest Hemingway skôr mýtus než človeka z mäsa a kostí. Vie sa o ňom, že bol vojakom, športovcom, vášnivým milencom, emigrantom s, samozrejme, vynikajúcim spisovateľom.

Zomrel režisér trezorového filmu Všetci dobrí rodáci (VIDEO)

Zomrel režisér trezorového filmu Všetci dobrí rodáci (VIDEO)

Vo veku 93 rokov zomrel režisér, scenárista i odbojár Vojtěch Jasný, autor trezorového filmu Všetci dobrí rodáci. ČTK to z poverenia rodiny oznámil Vítězslav Tichý. Potvrdil to tiež hovorca Slováckeho divadla Josef Kubáník. Uherskohradišťske divadlo to tiež uviedlo na svojom facebooku.

Najčítanejšie