Chytili hackera, ktorý nechal zavraždiť vyšetrovateľku (VIDEO)

Chytili hackera, ktorý nechal zavraždiť vyšetrovateľku (VIDEO) Reprofoto Россия 24

Ruská redakcia BBC priniesla informáciu o prvej rozlúštenej nájomnej vražde objednanej v darknete, teda ťažko prístupnej anonymnej časti internetu. Vyšetrovateľom sa podarilo dolapiť údajného objednávateľa minuloročnej vraždy vyšetrovateľky obzvlášť závažných prípadov Jevgenije Šiškinovej.

Zabijakom bol podľa vyšetrovateľov devätnásťročný študent Abdulaziz Abdulazizov, zákazníkom hacker Jaroslav Sumbajev, zadržaný v Gruzínsku a tento mesiac vyhostený do Ruska.

"Hacker Sumbajev považoval Štyridsaťdeväťročnú Šiškinovú za osobného nepriateľa. Ambiciózna a priamočiara Šiškinová po ňom pátrala podľa stôp, ktoré zanechal na internete," uviedla ruská redakcia BBC.

Vyšetrovateľka odhalila Sumbajeva ako mozog bandy hackerov, ktorí okrádali cestovné kancelárie o milióny rubľov. Hacker o nej nenávistne písal a vyhrážal sa jej. Keď po ňom nechala vyhlásiť medzinárodné pátranie, po vzore hrdinu svojho obľúbeného filmu "Chyť ma, ak to dokážeš", začal jej z cudziny pravidelne telefonovať či zanechával odkazy, dokonca jej poslal svoju fotku na pozadí mosta cez Bospor.

Sumbajev musel utiecť z Istanbulu do Gruzínska v tajnej skrýši pod strechou turistického autobusu, a vtedy napísal, že chystá nájomnú vraždu. Najprv nechal podpáliť automobil vyšetrovateľky. Šiškinová však odmietla pridelenú ochranku. Vlani 10. októbra ju zastrelili, keď vychádzala zo svojho domu pri Moskve. Vrah vypálil dva výstrely, z ktorých jeden zasiahol obeť do šije. Strelec vzápätí utiekol. Žena vykrvácala na mieste, našiel ju jej manžel.

O pol roka neskôr sa k činu priznali dvaja mladiství. Zákazku na vraždu prijali v darknete, na platforme majiteľa internetového obchodu s narkotikami, v ktorom vypomáhal strelcov sedemnásťročný spoločník.

"Bola to nielen prvá vražda plne zorganizovaná cez darknet, ale aj prvá vyriešená vražda z darknetu," tvrdí Igor Béderov zo spoločnosti Internet-rozysk, ktorá pomáhala vyšetrovateľom pri pátraní.

Strelca sa podarilo dolapiť aj vďaka tomu, že k ceste na miesto zločinu aj k úteku z miesta činu použil taxi, objednaný cez internet. Teraz mu hrozí doživotie.

Dvadsaťdeväťročný Sumbajev, zadržaný v Gruzínsku kvôli nedovolenému ozbrojovaniu, žiadal o politický azyl, ale gruzínsky súd rozhodol o jeho vyhostení do vlasti.

Hacker napísal BBC, že s vraždou nemá nič spoločné a že za mreže ho dostali ruské tajné služby, ktoré ho vraj nútili, aby pre nich v rokoch 2012 a 2013 pracoval a "rozvracal ekonomiku Spojených štátov a európskych krajín".

Šiškinová bola posmrtne vyznamenaná rádom Za statočnosť. Internetový obchod s narkotikami, ktorý vraj poslúžil na objednanie vraždy, zostal podľa BBC v prevádzke.