USA pripravujú odvetný kyberútok proti Rusku, tvrdí NBC News

USA pripravujú odvetný kyberútok proti Rusku, tvrdí NBC News Ilustr.foto: Google

Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) na žiadosť prezidenta Baracka Obamu pripravuje možnosti, ako proti Rusku vykonať odvetný kybernetický útok.

Informovala o tom stanica NBC News s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa americkej tajnej služby. Vláda Spojených štátov tento mesiac vôbec prvýkrát oficiálne obvinila Rusko z kybernetických útokov v snahe narušiť prezidentské voľby v krajine, Moskva všetky obvinenia odmietla.

Spomínaný bezpečnostný zdroj nespresnil, aké opatrenia CIA zvažuje. Povedal ale, že spravodajská služba už začala s otváraním kybernetických vrátok, teda akýchsi prístupových ciest, s výberom cieľov a s ďalšími prípravami na operáciu.

Bývalí predstavitelia tajných služieb NBC News v komentári oznámili, že CIA nazhromaždila veľké množstvo dokumentov, ktorých zverejnením by mohla odhaliť špinavé praktiky ruského prezidenta Vladimira Putina.

Moskva správu NBC News označila za "agresívny signál". Podpredseda vládnej strany Jednotné Rusko Sergej Železňak vyhlásil, že Rusko bude na akýkoľvek útok USA "adekvátne reagovať". Ruské úrady musia byť na prípadný útok pripravené. "Teraz už budeme vedieť, kto tieto útoky organizuje," povedal Železňak novinárom.

Americký viceprezident Joe Biden v piatkovej relácii Meet the Press na stanici NBC News vyhlásil, že Amerika pripravuje pre Putina odkaz. "Bude to v dobe, ktorú si sami vyberieme, a za podmienok, ktoré prinesú ten najväčší možný vplyv," dodal.

Penzionovaný admirál James Stavridis v rozhovore s novinármi ako možný cieľ útoku navrhol infraštruktúru, ktorou Rusko cenzuruje vnútornú internetovú prevádzku. Odporučil tiež zverejniť finančné machinácie Putina a jeho spolupracovníkov.

Hackeri v apríla napadli servery Demokratickej strany, v júli tesne pred nominačným zjazdom strany potom server Wikileaks zverejnil 20.000 ukradnutých e-mailov demokratických predákov. Časť publikovaných dokumentov naznačovala, že vedenie demokratov v primárkach preferovalo terajšiu oficiálnej kandidátku Hillary Clintonovú pred jej súperom Berniem Sandersom. Prezradenie vyvolalo v strane škandál.