Blaha musí zmazať hanlivé komentáre o Esete. Rozhodol o tom súd (VIDEO) Reprofoto Facebook Ľuboš Blaha

Blaha musí zmazať hanlivé komentáre o Esete. Rozhodol o tom súd (VIDEO)

12.02.2020 10:27 | Internet | mk

Okresný súd Bratislava I vydal neodkladné opatrenie poslancovi Národnej rady Ľubošovi Blahovi zo Smeru vo veci tvrdení súvisiacich s údajným ovplyvňovaním volieb spoločnosťou Eset.

Spoločnosť Eset podala 9. januára 2020 návrh na neodkladné opatrenie voči poslancovi NR SR Ľubošovi Blahovi súvisiace s nepravdivými tvrdeniami, týkajúcimi sa údajného ovplyvňovania volieb zo strany spoločnosti Eset. Súd vyhovel tomuto návrhu a 10. februára nariadil voči  Blahovi neodkladné opatrenie. Je povinný zdržať sa akýchkoľvek klamlivých tvrdení súvisiacich s údajným ovplyvňovaním volieb spoločnosťou Eset, ako aj zmazať svoje nepravdivé statusy týkajúce sa tejto témy.

Eset je jedným z neustálych terčov neomarxistického poslanca, ktorý šíri konšpirácie a hejty aj o mimovládkach, novinároch,, prezidentke a svojich politických odporcoch.

Blaha, ktorý vychvaľuje komunistický režim, útočí na mimovládky, médiá a pravicu, šíri hoaxy, otvorene sa hlási k médiám, ktoré šíria dezinformácie a konšpirácie, už mesiace šíri na facebooku útoky na spoločnosť Eset. Šíri podobné konšpirácie o Esete, ako šíria proruské a dezinformačné weby o Georgovi Sorosovi. Tvrdí, že sa firma snaží ovládnuť Slovensko a podobne.

„Viete, milí páni z Esetu, to čo robím ja, je úplne normálna spoločenská kritika toho, že sa vy angažujete v politike. Vy už nie ste obyčajná firma, vy už nie ste partia ITčkárov. Vy financujete liberálne médiá, liberálnych politikov a liberálne mimovládky. To znamená, že ste osoby vo verejnom záujme. My vás môžeme kritizovať, o tom je sloboda slova, o tom je demokracia,“ povedal vo videu obhajca normalizácie a propagátor marxizmu Blaha, ktorý kritické názory pod svojimi komentármi maže, a na všetkých kriikov dáva BAN, aby nemohli na jeho tvrdenia reagovať.

Napríklad takéto video zverejnil Blaha v máji minulý rok:


"Spoločnosť ESET oceňuje promptné rozhodnutie súdu, ktorý týmto zabránil Ľubošovi Blahovi šíriť klamstvá týkajúce sa spoločnosti ESET, ako aj spochybňovať legitimitu volieb do NR SR. Neodkladné opatrenie je prvým súdnym rozhodnutím v spore s poslancom Ľubošom Blahom, v ktorom sa spoločnosť ESET súdnou cestou domáha ochrany svojej dobrej povesti," píše spoločnosť vo vyhlásení.

Žalobu podala spoločnosť v súvislosti s komunikáciou Blahu na sociálnych sieťach aj začiatkom júla 2019.

Podrobnosti: Spoločnosť Eset poslala Blahovi predžalobnú výzvu za šírenie neprávd a dezinformácií o firme (VIDEO)

V rozhodnutí súdu sa uvádza, že Blaha „chce ako politik kandidujúci za politickú stranu SMER-SD zneužiť žalobcu (pozn. spoločnosť ESET) vo volebnej kampani a nepravdivými informáciami o žalobcovi získavať politické preferencie a podporu. Uvedené skutočnosti dostatočne preukazujú dôvodnosť potreby neodkladnej úpravy pomerov medzi stranami a nariadenie zákazu šíriť nepravdivé tvrdenia o žalobcovi. V tomto prípade žalovaný (pozn. Ľuboš Blaha) šíri preukázateľne nepravdivé informácie, ktoré poškodzujú práva a dobrú povesť žalobcu.“

Na základe tohto rozhodnutia je preto Blaha „povinný zdržať sa akoukoľvek formou v akomkoľvek znení zverejňovania informácií o tom, že žalobca alebo akýkoľvek z jeho produktov bude dohliadať na voľby do NRSR, produkt žalobcu bude použitý na sčítanie hlasov vo voľbách a že s ohľadom na žalobcu a používanie jeho produktov Štatistickým úradom SR je ohrozený legálny a legitímny priebeh volieb.“

Blaha reaguje na informáciu o predbežnom opatrení na facebooku takto: "Neviem o tom, že by som takéto niečo niekedy tvrdil. Písal som, že ľudia sa ma na mítingoch pýtajú, či tú takáto hrozba nie je, pretože majú obavy, že ak by v počítačoch Štatistického úradu bol zakomponovaný antivirák od firmy, ktorej vlastníci financujú viacero politických liberálnych subjektov na Slovensko, tak by to mohol byť problém. Toto sa ma pýtajú ľudia. Na tom nie je nič klamlivé. Samozrejme zisťujem, či sú obavy ľudí na mieste a či bude ESET akokoľvek prítomný pri voľbách. Ak zistím, že nie, pochopiteľne o tom budem ľudí informovať. Keď zistím, že áno, rovnako o tom budem informovať. Pravdivo a fakticky. Neviem si predstaviť, ako by mi mohol niekto zabrániť napísať faktickú pravdu.
Ale veľmi sa teším na list od súdu - rozhodnutie budem samozrejme rešpektovať. Ja pravidlá na rozdiel od iných dodržiavam."4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

V obchodoch je toľko špičkových smartfónov, ktoré dnes dokážu viac, než akýkoľvek starší notebook! Nie každý však musí vo vrecku nosiť mobil za vyše 1 000 eur. Niekto používa mobil len zriedka, iní sa od neho neodlepí po celý deň. 

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Niektoré americké a britské celebrity sa na celý deň odmlčali na platformách prevádzkovaných spoločnosťou Facebook, aby tak upozornili na problémy sociálnych sietí s nenávistnými prejavmi a dezinformáciami.

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Aj poslankyňa Romana Tabak sa rozhodla pripomenúť deň obetí holokaustu, no dosť nešťastným spôsobom.

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

Česká televize (ČT) se nemusí omlouvat koncernu Agrofert za to, že ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Pražský městský soud dnes zamítl žalobu, ve které společnost tvrdila, že reportáže poškodily její pověst.

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového riaditeľa sekcie komunikácie a medzinárodných vzťahov.

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma Zhenhua Data Technology, ktorá sa na svojom už vypnutom webe označovala za pioniera vo využívaní dát pre hybridné vojnu, vplyvných ľudoch zo západu, ktorý z čínskej firmy unikol.

Zomrel herec Martin Horňák (VIDEO)

Zomrel herec Martin Horňák (VIDEO)

V piatok 11. septembra zomrel vo veku 68 rokov herec Martin Horňák.

Otvorený list hygienikom týkajúci sa nových pandemických opatrení

Otvorený list hygienikom týkajúci sa nových pandemických opatrení

Poslanci a právnici posielajú hygienikom otvorený list k opatreniam, týkajúcim sa kultúrnych, športových a ďalších podujatí.

Zlatého leva si z Benátok odváža film Nomadland (VIDEO)

Zlatého leva si z Benátok odváža film Nomadland (VIDEO)

Zlatého leva na 77. filmovom festivale v Benátkach dnes získal film Nomadland (Krajina nomádov) americkej režisérky čínskeho pôvodu Chloé Zhao.

Kde je ten, čo mi zavraždil brata?!

Kde je ten, čo mi zavraždil brata?!

Dlhá cesta nadol je nezvyčajný román napísaný vo veršoch. A hoci to môže mnohých odradiť, počkajte chvíľu.

Najčítanejšie