Útoky hackerov na nemocnice môžu mať vážny dopad aj pre Slovensko

Útoky hackerov na nemocnice môžu mať vážny dopad aj pre Slovensko Ilustr. foto youube BIS

Počet hackerských útokov na nemocnice v čase pandémie koronavírusu vo svete narastá. To, že útok môže paralyzovať úplne fungovanie nemocnice, sa ukázalo minulý rok v nemocnici v Brne. útok na nemocnice, ktoré v súčasnosti liečia okrem bežných pacientov aj tých s nákazou COVID-19, by mohli byť fatálne. A hrozba takýchto útokov je aj na Slovensku.

IT experti zaznamenali počas pandémie koronavírusu zvýšený počet hackerských útokov zameraných na nemocnice. Podľa odborníka na kyberbezpečnosť môže byť dopad na zdravotníctvo katastrofálny. "Situácia v nemocniciach na Slovensku ale aj v zahraničí je pre pandémiu koronavírusu vážna, útoky hackerov v kritickej dobe môžu spôsobiť vážne problémy, ktoré môžu viesť až k vyradeniu celých oddelení," povedal Vladimír Palečka, expert na kyberbezpečnosť spoločnosti Aliter Technologies. Hackeri útočili na slovenské nemocnice už aj v minulosti, kyberbezpečnosť sa výrazne ale nezlepšila, akýkoľvek útok môže mať závažný dopad na naše zdravotníctvo, dodal.

Odporúčame aj: Útok na nemocnice mohol vzniknúť za pomoci ruských a čínskych hackerov

Hackeri najnovšie zaútočili aj na nemocnicu v Brne, útok spôsobil vážne problémy pri diagnostike vzoriek na koronavírus. Kvôli hackerskému útoku museli zdravotníci nosiť vzorky testov na prítomnosť koronavírusu z Brna do Ostravy. Útok spôsobil aj ďalšie problémy. V nemocnici museli vypnúť polovicu počítačov, kvôli čomu sa museli posunúť niektoré naplánované operácie.

Podľa Vladimíra Palečku narastajúci počet úspešných hackerských útokov ukazuje, že zdravotnícke zariadenia vo svete nie sú dostatočne zabezpečené. "Útočník môže vydieračským softvérom známym aj ako “ransomware” infikovať počítačovú sieť nemocnice a zašifrovať dáta pacientov. Lekári potom pred operáciou či vyšetrením nemajú prístup k dátam o pacientoch. Zdravotnícke zariadenia by práve v takejto situácii mali dbať na zvýšenú kybernetickú bezpečnosť, používať antivírusové programy, edukovať zamestnancov o bezpečnom správaní sa na internete a v neposlednom rade pravidelne zálohovať dáta,” povedal Palečka.

Podobné útoky zaznamenali aj na Slovensku, napríklad v roku 2017 zaútočili hackeri na nemocnicu v Nitre. Aj vtedy sa niektoré operácie museli presunúť.