Útok na nemocnice mohol vzniknúť za pomoci ruských a čínskych hackerov Ilustr. foto youtube FBI

Útok na nemocnice mohol vzniknúť za pomoci ruských a čínskych hackerov

21.04.2020 16:40 | Internet | ČTK

Škodlivý program coviper, ktorý najmä v minulom týždni útočil na niektoré české nemocnice, mohol byť vytvorený pomocou nástroja od ruských hackerov. Vyplýva to zo zistení antivírusovej firmy Eset. Jeho stopa vedie podľa nej aj na čínske IP adresy.

 

"Pôvod útoku sa nedá jednoznačne určiť, avšak nástroj MBR Locker, pomocou ktorého bol vytvorený, je v ruskom jazyku. Rovnako tak sú inštrukcie na použitie tohto nástroja k dispozícii na ruských hackerských fórach. Digitálnu stopu sme tiež zaznamenali na čínskych IP adresách," uviedol technický riaditeľ Esetu Miroslav Dvořák.

V pondelok sa v Lidových novinách s odkazom na dôveryhodné zdroje objavila informácia, že za útokmi stojí zrejme Rusko. To prostredníctvom svojho veľvyslanectva v Prahe poprelo, že by za útokmi stálo a označilo to za výmysel, špinavý protiruský výpad a otvorenú provokáciu.

Generátor MBR Locker je nástroj, do ktorého môžu útočníci ľahko nastaviť potrebné údaje, napríklad hlášku, ktorá sa má zobraziť po zablokovaní počítača, a následne je vytvorený spustiteľný exe súbor, ktorý je potom samotným škodlivým programom. Nejde teda podľa Dvořáka o nijak sofistikovaný spôsob vytvorenia škodlivého kódu.

"Spätnou analýzou sme v apríli detekovali jednotky, z ktorých vyplýva, že škodlivý kód bol použitý cielene. Prvýkrát sme sa s týmto kódom stretli v januári, ale so žiadnym bezpečnostným incidentom ho nespájame," dodal Dvořák.

Ak používateľ otvorí infikovanú prílohu e-mailu s coviperom, nastane napadnutie počítača. Po prvom škodlivým kódom vynútenom reboote a opätovnom prihlásení používateľa sa zobrazí aplikácia s ilustračným obrázkom detailu koronavírusu s anglickým popisom, že zariadenie bolo infikované koronavírusom, uviedol Dvořák.

Škodlivý kód okrem zobrazenie obrázku s koronavírusom takisto prepíše Master Boot Record čiže MBR, čo je tzv. hlavný spúšťací záznam na pevnom disku, ktorý je zodpovedný za správne spustenie operačného systému.

Deštruktívna časť tejto hrozby, ktorá má za cieľ znemožniť spustenie operačného systému, nie je po technickej stránke príliš pokročilá. Jednak sa dá táto blokácia obísť stlačením klávesov Ctrl + Alt + Escape, ale aj keby to tak nebolo, skúsený administrátor dokáže obnoviť MBR a zamedziť opakovanému spustenie škodlivého kódu coviper pomerne ľahko a rýchlo, povedal Dvořák.

Pred útokmi na nemocnice varoval minulý štvrtok Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť. Hackeri v nedávnej minulosti napadli napríklad zdravotnícke zariadenia v Brne alebo Kosmonosoch, v minulých dňoch ich útok odrazila ostravská nemocnica, pokusy o útok zaznamenali tiež Fakultná nemocnica Olomouc alebo nemocnice Pardubického kraja. Dvom útokom čelila tiež Karlovarská krajská nemocnica, oba odrazila a nespôsobili jej žiadne škody. Vlani bola podľa odhadov expertov napadnutá asi pätina českých nemocníc.Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Počas pandémie sa na Slovensku zatvorili školy, prerušila činnosť športových klubov a zrušili sa športové podujatia. Táto situácia sa dotkla aj tréningov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktoré boli z bezpečnostných dôvodov zrušené do konca školského roka. V čase, kedy je dôležité zostať zdravý, ale zároveň v bezpečí domova, sa O2 spolu s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha rozhodli priniesť projekt „Telesná na doma“.

Formula 1 potvrdila začiatok odloženej sezóny, prinášame podrobný program

 

Nový ročník majstrovstiev sveta Formuly 1, ktorý bol odložený kvôli pandémiu koronavírusu, odštartuje za mesiac v Rakúsku. Dnes o tom informovalo vedenie šampionátu a súčasne zverejnilo kalendár úvodných ôsmich pretekov sezóny.

Majstrovstvá, ktoré mali pôvodne odštartovať v marci, začnú 5. júla Veľkou cenou Rakúska. Týždeň nato sa na okruhu vo Spielbergu pôjde znova, potom sa formula presunie do Maďarska. Nasledovať budú dva preteky v Silverstone a Veľké ceny Španielska, Belgicka a Talianska, kde by sa malo ísť 6. septembra.

Podľa vyhlásenia na webe Formuly 1 sa zatiaľ všetky preteky pôjdu bez divákov a za prísnych hygienických opatrení. Konečný program seriálu by mal byť zverejnený v najbližších týždňoch. Uskutočniť sa má 15 až 19 závodov a majstrovstvá by malo skončiť v decembri.

"V posledných týždňoch sme neustále rokovali so všetkými partnermi vrátane stajní a Medzinárodnej automobilovej federácie, aby sme pripravili úvodnú časť kalendára pre sezónu 2020 a mohli za čo najbezpečnejších podmienok začať pretekať," uviedol na webe šéf seriálu Chase Carey.

"Sezóna síce odštartuje bez divákov na pretekoch, ale veríme, že v najbližších mesiacoch bude situácia už natoľko bezpečná, že ich budeme môcť znova privítať späť. Sme presvedčení, že návrat Formuly 1 urobí radosť športovým fanúšikom na celom svete," dodal.

Zatiaľ známy program sezóny Formuly 1:

5. júla: Veľká cena Rakúska (Red Bull Ring, Spielberg),
12. júla: Veľká cena Štajerska (Red Bull Ring, Spielberg),
19. júla: Veľká cena Maďarska (Hungaroring, Budapešť),
2. augusta: Veľká cena Británia (Silverstone),
9. augusta: Jubilejný Veľká cena k výročiu 70 rokov F1 (Silverstone),
16. augusta: Veľká cena Španielska (Circuit de Catalunya, Barcelona),
30. augusta: Veľká cena Belgicka (Spa-Francorchamps),
6. septembra: Veľká cena Talianska (Monza).

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Kremeľ dnes obvinil ukrajinskú firmu vyvíjajúcu počítačové hry z glorifikácie nacizmu.

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová predstúpi v piatok 5. júna o 9:00 pred parlament so správou o stave republiky, prvou od svojho nástupu do funkcie.

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

Pandémia rapídne zasiahla mediálne odvetvie po celom svete a niektoré lokálne vydavateľstvá museli v posledných týždňoch pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov, ku škrtaniu rozpočtov a v niektorých prípadoch aj k ukončeniu činnosti.

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

Spoločnosť UPC okrem rôznych žánrových balíčkov ponúka tiež Nemecký, Maďarský a po novom aj Ruský balíček

Železnice majú novú hovorkyňu

Železnice majú novú hovorkyňu

Od 1. júna majú Železnice Slovenskej republiky novú hovorkyňu.

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

V stredu 3. júna komisia vyhlási štvrtú výzvu na predkladanie žiadostí do iniciatívy WiFi4EU.

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Dnes večer, v utorok 2. júna, televízia Markíza sa bude v mimoriadnej relácii venovať návratu detí do škôl.

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Najčítanejšie