Spýtajte sa dieťaťa, do akých chatovacích miestností chodí. Môžete byť prekvapení

Spýtajte sa dieťaťa, do akých chatovacích miestností chodí. Môžete byť prekvapení Zdroj: Orange/Shutterstock

Osoby s falošnou identitou sa môžu nájsť kdekoľvek. Najväčšie riziko sa pritom skrýva v anonymite chatovacieho prostredia. Ako deti ale aj svojich blízkych ochrániť? Riziká chatovania budú výrazne menšie, ak sa budete držať nasledujúcich rád.
Nezaškodí, keď si dané prostredie trochu preveríte.

Článok je súčasťou spolupráce Omediach.com a programu Beznastrah.online od Orangeu, ktorého cieľom je vzdelávať dospelých o tom, ako môžu chrániť deti a mladých pred negatívnymi dopadmi používania digitálnych médií. Program prináša užitočné informácie a rady odborníkov, bezplatnú online poradňu a rovnomennú praktickú publikáciu pre rodičov. Súčasťou programu sú aj materiály pre učiteľov a bezplatné workshopy pre školy.

Osoby s falošnou identitou sa môžu nájsť kdekoľvek, aj v tak nenápadnej skupine ako je napríklad Funklub Billie Eilish.
Chat môže byť súkromný alebo prístupný hocikomu. Komunikácia prebieha v tzv. chat rooms, čiže chatovacích miestnostiach. Tie sú zvyčajne tematicky rozdelené, či už podľa záujmov a koníčkov, alebo konkrétneho účelu, ktorým môže byť napríklad zoznámenie na internete. Jednotliví účastníci vystupujú pod prezývkami, teda nickmi.

Najmä vo verejných chatovacích miestnostiach to môže byť poriadne divoké. Niektoré chaty sú určené len pre dospelých, no deti od nich delí jediný klik – stačí (nepravdivo) odsúhlasiť, že majú 18 rokov. A čo chat rooms, ktoré sú určené pre deti alebo teenagerov? Nenechajte sa zmýliť názvom. Aj v miestnostiach s názvami typu „Funclub Billie Eilish“ či „Pletieme náramky“ sa nájde toľko ponúk na zoznámenie či priamo sex, že by ste sa nestačili čudovať.

Odporúčame aj: Kontroverzný fenomén Huggy Wuggy

Najväčšie riziko sa skrýva v anonymite chatovacieho prostredia

Za nenápadným nickom „Ajka09“ sa môže pokojne skrývať 48 ročný Jozef. Človek na internete si môže zmeniť meno, vek, záujmy, povahu, pohlavie. Fotka nemusí zodpovedať realite.

Pozor na rôzne výzvy

Ďalším rizikom môže byť nabádanie k nežiadúcemu správaniu. Najznámejšie sú takzvané challenge, teda výzvy k rôznym činom, pri ktorých sa deti nahrávajú a video zdieľajú na internete. Často ide o absurdné, ale aj nebezpečné výzvy, pri ktorých hrozí vážne poškodenie zdravia, ale aj smrť. Nebezpečné sú aj rôzne rady a odporúčania, ktoré si deti zdieľajú v uzatvorených komunitách. V tzv. proana skupinách si deti (najmä dievčatá) navzájom radia, ako schudnúť, či dokonca ako zatajiť pred rodičmi, že nejedia. Na internete sa dajú nájsť aj skupiny, kde sa mladí motivujú k sebapoškodzovaniu či dokonca k samovražde.

Ako deti ochrániť?

 • Riziká chatovania budú výrazne menšie, ak sa budete držať nasledujúcich rád:
 • Porozprávajte sa s deťmi o tom, čo im hrozí v chatovacích miestnostiach a upozornite ich na existenciu falošných identít.
 • Nastavte si pravidlá chatovania. Povedzte napríklad dieťaťu, že chcete mať prehľad o chatovacích miestnostiach ale aj o nových kamarátoch.
 • Ak sa dá, vstúpte do chatovacej miestnosti spolu s dieťaťom a preverte si, ako to tam chodí.
 • Upozornite deti, aby uchovávali svoje osobné informácie v bezpečí. Týka sa to aj zdanlivo nevinných informácií – napríklad o tom, kedy odchádzate na dovolenku.
 • Upozornite ich, aby v žiadnom prípade nezverejňovali či neposielali svoje fotky, na ktorých sú napríklad v plavkách, v spodnej bielizni alebo inak sporo odeté.
 • Vysvetlite im, že vás majú informovať, keď na chate zažijú alebo uvidia akékoľvek obťažovanie či nevhodné správanie.
 • Pripomeňte im, aby boli pri chatovaní ohľaduplné k ostatným účastníkom.
 • Povedzte im, že ak sa na chate cítia nepohodlne, nech opustia chatovaciu miestnosť.
 • Upozornite ich, aby si v žiadnom prípade nedohadovali skutočné stretnutia s osobami, ktoré poznajú len z webu.
 • Pripomeňte im, aby neotvárali žiadne internetové stránky či prílohy, ktoré im niekto neznámy pošle počas chatovania (môže ísť o vírusy alebo nevhodný obsah).

Článok je súčasťou spolupráce Omediach.com a projektu Nadácie Orange s názvom beznastrah.online, ktorého cieľom je chrániť zákazníkov a ich blízkych pred negatívnymi dopadmi používania digitálnych médií. Súčasťou projektu je aj online poradňa, realizovaná v spolupráci s OZ IPčko, kde sa môžete telefonicky, e-mailom alebo cez chat spojiť s odborníkmi – psychológmi a prediskutovať vaše otázky ohľadom bezpečnosti a správania detí na internete.