Našpúliť pery... a cvak! Ako zistíte, či aj vaše dieťa nemá selfitídu?

Našpúliť pery... a cvak! Ako zistíte, či aj vaše dieťa nemá selfitídu? Ilustr. foto: Orange

Umenie selfíčok (teda fotenie si vlastných portrétov a ich zdieľanie na sociálnych sieťach) ovláda čoraz viac mladých dievčat, ale aj chlapcov. Vedia úplne presne, z ktorého uhlu vyzerajú najlepšie, z ktorej strany má dopadať svetlo, aké použiť filtre. Denne si vytvoria desiatky až stovky portrétov. Tie najlepšie zdieľajú na sociálnych sieťach, a potom už len rátajú srdiečka a lajky. Zdá sa vám, že čítate o vlastnej dcére alebo synovi?

Článok je súčasťou spolupráce Omediach.com a programu Beznastrah.online od Orangeu, ktorého cieľom je vzdelávať dospelých o tom, ako môžu chrániť deti a mladých pred negatívnymi dopadmi používania digitálnych médií. Program prináša užitočné informácie a rady odborníkov, bezplatnú online poradňu a rovnomennú praktickú publikáciu pre rodičov. Súčasťou programu sú aj materiály pre učiteľov.

Pozor, nemusí ísť len o zábavku. Chorobná posadnutosť robením si selfie sa týka čoraz viac ľudí, a to najmä v období dospievania. V tomto veku túžia po uznaní, po prijatí zo strany kolektívu, po popularite. Tieto méty sa prejavujú vo forme pochvalných komentárov, zdieľaní a nazbieraných srdiečok, ktoré prinášajú pocit uspokojenia a šťastia. A naopak – nedostatočná odozva zo strany kamarátov alebo negatívne komentáre spôsobujú smútok a stres.

Šesťkrát za deň

Pojem selfitída sa prvýkrát objavil v médiách v roku 2014. Selfie mánia za posledných desať rokov narástla. Na jav si teda posvietili britskí a indickí vedci, ktorí potvrdili existenciu selfitídy.

Fenomén sa skúmal v Indii, teda v krajine, ktorá má celosvetovo najviac užívateľov Facebooku a zároveň najvyšší počet nechcených úmrtí počas robenia si selfie. Vedci z britskej Nottingham Trent Univerzity a indickej školy manažmentu TSM zistili, že už nutkanie urobiť si fotku a zdieľať ju viac než šesťkrát za deň predstavuje najvážnejšiu (chronickú) formu selfitídy.

U dievčat môže byť spúšťačom nespokojnosť s vlastným telom, u chlapcov zasa sklony k narcizmu

Podľa výskumníkov postihuje najmä ľudí s nedostatočnou sebadôverou, ktorí sa snažia získať pozornosť a získať v kolektíve vyšší status. Nepriamo to potvrdil aj ďalší výskum (La Trobe University v austrálskom Melbourne, 2015), ktorého sa zúčastnili 13-ročné žiačky. Z vyplnených dotazníkov vyplynulo, že dievčatá, ktoré si najviac robili selfie, sa viac fixovali na svoju váhu a telesné tvary, ale aj na diéty. V porovnaní s inými účastníčkami boli viac nespokojné so svojim vlastným výzorom.

A čo mužskí prívrženci selfie disciplíny? Poľský výskum z roku 2015 poukázal na to, že selfie si robia často muži so sklonmi k narcizmu.

Viac o prevencii a riešeniach nájdete na beznastrah.online od Orangeu.