Šéfovia marketingu Azetu a Zoznamu: Ako sa dnes robí marketing na internete? Foto: Soňa Vozárová

Šéfovia marketingu Azetu a Zoznamu: Ako sa dnes robí marketing na internete?

27.10.2014 15:23 | Internet | Filip Švaňa, Paneurópska vysoká škola

Marketingoví šéfovia Azetu a Zoznamu: Pôvodný obsah je nákladný, je nutné ho chrániť.

 

 

Marketingoví riaditelia dvoch najväčších slovenských internetových portálov, Jindřich Staněk (Azet.sk) a Marek Bobula (Zoznam.sk), sa stretli na pôde Paneurópskej vysokej školy v neformálnej diskusii z cyklu „Diskusie v galérii".

Podľa oboch úspech kampaní už dnes nemožno stavať len na preklikoch, ale je kombináciou faktorov. "Dnes už nefungujú kobercové nálety, treba si vybrať vhodný formát. A hlavne to treba merať. Ak chcem robiť hard sale, je jeho úspech veľmi silno závislý od kreatívy vizuálov," hovorí Staněk a dopĺňa ho Bobula: „Úspech je esencia viacerých faktorov. Otázka je, či sa marketingový manažér klienta potrebuje prezentovať iba počtom klikov. Reklama by mala predovšetkým predávať. To znamená, že ani kliky by nemali byť hlavným faktorom úspechu. Tým by mala byť delta zvýšenia predaja produktov a služieb."

Pohľad internetových lídrov sa mierne líšil v pohľade na rentabilitu produktov. Kým Azet ako súčasť vydavateľstva Ringier striktne trvá na finančnej návratnosti produktov, Zoznam hľadá synergie a je ochotný akceptovať vo svojom portfóliu aj také weby, ktoré neprinášajú priamy cash back. „U nás má šancu aj produkt, ktorý priamo nezarobí. Niektoré produkty, dojné kravy, sú v portfóliu a zarábajú na 10 ďalších. Iné máme preto, lebo reflektujú životné záujmy návštevníkov a po prekliku na iný produkt, ktorý už zarába, vieme používateľa monetizovať. V Zozname sú teda aj produkty, ktoré sú dlhodobo stratové, ale napriek tomu si ich držíme v portfóliu. Dôležité je vnímať spoločnosť ako celok, či v danej konštelácii produktov dokáže zarábať a byť v zisku," objasňuje Bobula.
V Azet/Ringier je situácia mierne odlišná. „Každý produkt má svoj podrobný budget a nemôže sa stať, že niektorý bude dlhodobo v strate. Ak si produkt na seba nezarobí, končí. Sú weby v portfóliu Azetu, ktoré nestoja veľa a tým pádom nemusia generovať ani veľké zisky," vyjadril sa Staněk, podľa ktorého časy dotovania veľkých spravodajských portálov skončili: „Neviem si však predstaviť, že dnes niekto bude držať v slovenských podmienkach spravodajský server v TOP 5, alebo dokonca v TOP3, ktorý mu nezarába peniaze. Neexistuje."

Na otázku, prečo stále neponúkajú model affiliate (partnerstvo, pri ktorom médium získava peniaze z reálnych odklikov/nákupov realizovaných po prekliku partnerovi), sa zástupcovia Azetu aj Zoznamu zhodli na tom, že pri štandardných bannerových plochách to jednoducho nerobia, lebo ich biznis model je iný a dopyt po nich je dostatočný. Zoznam však má v rámci portfólia pozície, ktoré sú dedikované službám, ktoré sa dajú označiť ako affiliate – napríklad predaj vstupeniek.

Kontroverznou témou bol portál Refresher. „Refresher je príkladom agregátora správ, ktoré sa momentálne množia na slovenskom internete. Je to jedna z horúcich tém nielen v Azete, ale aj v rámci Asociácie internetových médií. Kým Azet, či Zoznam vydávajú veľké peniaze na tvorbu pôvodného contentu, tieto portály idú inou cestou. Ak by to robili všetci, do desiatich rokov by ste (študenti – pozn. red.) možno nemali prácu. Neboli by totiž peniaze na redakcie, newsroomy, fotografov, autá, fotoaparáty. Refresher už momentálne nepatrí k špičke slovenského internetu, v návštevnosti už nie je v TOP 10 (18. miesto podľa RU – september 2014, pozn. red.)," vyjadril sa striktne Staněk. Zástupca Zoznamu, M. Bobula, ho doplnil: „Refresher je pre mňa príkladom dobre cieleného webu. Otázkou však je, koľko majú vlastného contentu, čo je prebraté zo sveta. Povedzme si na rovinu, Refresher2 sa dá urobiť za veľmi krátku dobu, pokiaľ by to chcel niekto okopírovať."

 

pošli na vybrali.sme.sk


Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

„Nejaký prokurátor sa s nejakým fízlom a s nejakým sudcom dohodnú, že jej byt proste počká. Teba noviny už raz osrali, a veľmi rýchlo. S tebou nebude žiadna extra námaha, stačí z teba urobiť kokota. A to si na dobrej ceste.“

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Britská vysielacia spoločnosť BBC pripravuje v spolupráci s americkou herečkou Angelinou Jolie reláciu, ktorý má pomôcť dospievajúcim deťom s orientáciou vo svetovom dianí a s rozlišovaním dôveryhodných informácií od manipulácií.

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Český filmový a televizní svaz FITES udělil Hlavní cenu Trilobit 2020 hercům Jiřímu Schmitzerovi a Ladislavu Mrkvičkovi za jejich role ve filmu Staříci.

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Televízia Markíza v nedeľu o 13:00 odvysiela v relácii Na telo rozhovor s prezidentkou Zuzanu Čaputovou.

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Asociácia digitálnych marketingových agentúr (ADMA) a organizátor RULEZZ konferencií – TheMarketers.biz tento týždeň spustili 4. ročník súťaže v digitálnom marketingu na Slovensku - Digital PIE 2020. Aj v tomto roku je partnerom združenie pre internetovú reklamu IAB Slovakia, ktoré odovzdá špeciálne ocenenie DIGITAL MEDIA SOLUTION.

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Vatikánsky dámsky časopis pripísal dramatický pokles počtu rádových sestier na svete veľmi náročným pracovným podmienkam, sexuálnemu zneužívaniu a zneužívaniu moci zo strany ich nadriadených a duchovných.

Súťaž PROKOP pozná víťazov (FOTO)

Súťaž PROKOP pozná víťazov (FOTO)

Vo štvrtok večer počas slávnostného večera v Bratislave boli vyhlásení víťazi súťaže o najlepší PR projekt za minulý rok PROKOP 2019.

RTVS má novú diskusnú reláciu (VIDEO)

RTVS má novú diskusnú reláciu (VIDEO)

RTVS prinesie novú diskusnú reláciu s názvom Do kríža, ktorú bude vysielať na Dvojke každú stredu o 22:25.

Zomrela hviezda zoskupenia Monty Python, herec Terry Jones (VIDEO)

Zomrela hviezda zoskupenia Monty Python, herec Terry Jones (VIDEO)

Vo veku 77 rokoch zomrel britský herec Terry Jones, známy najmä z komediálnej skupiny Monty Python.

Daňa a Vaskyho prepustili z väzenia, youtuberskú kariéru majú zakázanú

Daňa a Vaskyho prepustili z väzenia, youtuberskú kariéru majú zakázanú

Kontroverzná dvojica Martin Daňo a Rudolf Vasky po 41 dňoch sa môžu nadýchnuť na slobode. Krajský súd v Bratislave dnes dvojicu prepustil z väzby.

Najčítanejšie