Šéfovia marketingu Azetu a Zoznamu: Ako sa dnes robí marketing na internete? Foto: Soňa Vozárová

Šéfovia marketingu Azetu a Zoznamu: Ako sa dnes robí marketing na internete?

27.10.2014 15:23 | Internet | Filip Švaňa, Paneurópska vysoká škola

Marketingoví šéfovia Azetu a Zoznamu: Pôvodný obsah je nákladný, je nutné ho chrániť.

 

 

Marketingoví riaditelia dvoch najväčších slovenských internetových portálov, Jindřich Staněk (Azet.sk) a Marek Bobula (Zoznam.sk), sa stretli na pôde Paneurópskej vysokej školy v neformálnej diskusii z cyklu „Diskusie v galérii".

Podľa oboch úspech kampaní už dnes nemožno stavať len na preklikoch, ale je kombináciou faktorov. "Dnes už nefungujú kobercové nálety, treba si vybrať vhodný formát. A hlavne to treba merať. Ak chcem robiť hard sale, je jeho úspech veľmi silno závislý od kreatívy vizuálov," hovorí Staněk a dopĺňa ho Bobula: „Úspech je esencia viacerých faktorov. Otázka je, či sa marketingový manažér klienta potrebuje prezentovať iba počtom klikov. Reklama by mala predovšetkým predávať. To znamená, že ani kliky by nemali byť hlavným faktorom úspechu. Tým by mala byť delta zvýšenia predaja produktov a služieb."

Pohľad internetových lídrov sa mierne líšil v pohľade na rentabilitu produktov. Kým Azet ako súčasť vydavateľstva Ringier striktne trvá na finančnej návratnosti produktov, Zoznam hľadá synergie a je ochotný akceptovať vo svojom portfóliu aj také weby, ktoré neprinášajú priamy cash back. „U nás má šancu aj produkt, ktorý priamo nezarobí. Niektoré produkty, dojné kravy, sú v portfóliu a zarábajú na 10 ďalších. Iné máme preto, lebo reflektujú životné záujmy návštevníkov a po prekliku na iný produkt, ktorý už zarába, vieme používateľa monetizovať. V Zozname sú teda aj produkty, ktoré sú dlhodobo stratové, ale napriek tomu si ich držíme v portfóliu. Dôležité je vnímať spoločnosť ako celok, či v danej konštelácii produktov dokáže zarábať a byť v zisku," objasňuje Bobula.
V Azet/Ringier je situácia mierne odlišná. „Každý produkt má svoj podrobný budget a nemôže sa stať, že niektorý bude dlhodobo v strate. Ak si produkt na seba nezarobí, končí. Sú weby v portfóliu Azetu, ktoré nestoja veľa a tým pádom nemusia generovať ani veľké zisky," vyjadril sa Staněk, podľa ktorého časy dotovania veľkých spravodajských portálov skončili: „Neviem si však predstaviť, že dnes niekto bude držať v slovenských podmienkach spravodajský server v TOP 5, alebo dokonca v TOP3, ktorý mu nezarába peniaze. Neexistuje."

Na otázku, prečo stále neponúkajú model affiliate (partnerstvo, pri ktorom médium získava peniaze z reálnych odklikov/nákupov realizovaných po prekliku partnerovi), sa zástupcovia Azetu aj Zoznamu zhodli na tom, že pri štandardných bannerových plochách to jednoducho nerobia, lebo ich biznis model je iný a dopyt po nich je dostatočný. Zoznam však má v rámci portfólia pozície, ktoré sú dedikované službám, ktoré sa dajú označiť ako affiliate – napríklad predaj vstupeniek.

Kontroverznou témou bol portál Refresher. „Refresher je príkladom agregátora správ, ktoré sa momentálne množia na slovenskom internete. Je to jedna z horúcich tém nielen v Azete, ale aj v rámci Asociácie internetových médií. Kým Azet, či Zoznam vydávajú veľké peniaze na tvorbu pôvodného contentu, tieto portály idú inou cestou. Ak by to robili všetci, do desiatich rokov by ste (študenti – pozn. red.) možno nemali prácu. Neboli by totiž peniaze na redakcie, newsroomy, fotografov, autá, fotoaparáty. Refresher už momentálne nepatrí k špičke slovenského internetu, v návštevnosti už nie je v TOP 10 (18. miesto podľa RU – september 2014, pozn. red.)," vyjadril sa striktne Staněk. Zástupca Zoznamu, M. Bobula, ho doplnil: „Refresher je pre mňa príkladom dobre cieleného webu. Otázkou však je, koľko majú vlastného contentu, čo je prebraté zo sveta. Povedzme si na rovinu, Refresher2 sa dá urobiť za veľmi krátku dobu, pokiaľ by to chcel niekto okopírovať."

 4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

V obchodoch je toľko špičkových smartfónov, ktoré dnes dokážu viac, než akýkoľvek starší notebook! Nie každý však musí vo vrecku nosiť mobil za vyše 1 000 eur. Niekto používa mobil len zriedka, iní sa od neho neodlepí po celý deň. 

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Niektoré americké a britské celebrity sa na celý deň odmlčali na platformách prevádzkovaných spoločnosťou Facebook, aby tak upozornili na problémy sociálnych sietí s nenávistnými prejavmi a dezinformáciami.

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Aj poslankyňa Romana Tabak sa rozhodla pripomenúť deň obetí holokaustu, no dosť nešťastným spôsobom.

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

Česká televize (ČT) se nemusí omlouvat koncernu Agrofert za to, že ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Pražský městský soud dnes zamítl žalobu, ve které společnost tvrdila, že reportáže poškodily její pověst.

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového riaditeľa sekcie komunikácie a medzinárodných vzťahov.

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma Zhenhua Data Technology, ktorá sa na svojom už vypnutom webe označovala za pioniera vo využívaní dát pre hybridné vojnu, vplyvných ľudoch zo západu, ktorý z čínskej firmy unikol.

Zomrel herec Martin Horňák (VIDEO)

Zomrel herec Martin Horňák (VIDEO)

V piatok 11. septembra zomrel vo veku 68 rokov herec Martin Horňák.

Otvorený list hygienikom týkajúci sa nových pandemických opatrení

Otvorený list hygienikom týkajúci sa nových pandemických opatrení

Poslanci a právnici posielajú hygienikom otvorený list k opatreniam, týkajúcim sa kultúrnych, športových a ďalších podujatí.

Zlatého leva si z Benátok odváža film Nomadland (VIDEO)

Zlatého leva si z Benátok odváža film Nomadland (VIDEO)

Zlatého leva na 77. filmovom festivale v Benátkach dnes získal film Nomadland (Krajina nomádov) americkej režisérky čínskeho pôvodu Chloé Zhao.

Kde je ten, čo mi zavraždil brata?!

Kde je ten, čo mi zavraždil brata?!

Dlhá cesta nadol je nezvyčajný román napísaný vo veršoch. A hoci to môže mnohých odradiť, počkajte chvíľu.

Najčítanejšie