Facebook mení podmienky a opäť sa šíria fámy Foto: Facebook

Facebook mení podmienky a opäť sa šíria fámy

02.12.2014 11:44 | Internet | mk

Na facebookových profiloch pribúdajú oznámenia o ochrane súkromia.

 

 

Facebook od 1. januára 2015 mení zmluvne podmienky. Užívateľom oznamuje, že používaním jeho „služieb po 1. januári 2015 vyjadríte súhlas s aktualizovanými zmluvnými podmienkami, zásadami využívania údajov a súborov cookie a so zobrazovaním relevantnejších reklám na základe aplikácií a webových stránok, ktoré používate." Facebook vysvetľuje, že nové podmienky zohľadňujú nové funkcie, na ktorých pracoval s cieľom, aby boli zrozumiteľnejšie. „Uvádzame tiež vylepšenia reklám na základe aplikácií a webových stránok, ktoré používate mimo Facebooku (behaviorálna reklama online), a poskytujeme vám kontrolu nad zobrazovaním týchto reklám."

Hoci pravidlá sa zásadne nemenia, medzi mnohými užívateľmi sa šíri panika zo straty súkromia a na facebookových profiloch sa objavujú zdieľané, či skopírované oznámenia o ochrane súkromia s výhradami k Facebooku, ktoré začínajú vetou: "V reakcii na novú politiku FB vás informujem, že všetky moje osobné údaje, ilustrácie, kresby, články, karikatúry, obrázky, fotografie, videá, atď. sú predmetom mojich autorských práv (v súlade s Bernským dohovorom) ...


Ide pritom o starú fámu, ktorá sa šírila aj pred dvoma rokmi, ale aj pred pol rokom, keď Facebook menil podmienky.

Zverejnenie textu nijak neovyplyvní, ako Facebooku bude používať vaše údaje, či fotografie. Na to má užívateľ dosah sám, podľa toho, ako si nastaví súkromie.

Nové podmienky, platné od roku 2015, si môžte porovnať so starými z roku 2013, kde už vtedy bolo ustanovenie o duševnom vlastníctve a používaní fotografií, videozáznamov a pod. Podrobnosti o používaní informácií sú jednoducho napísané v Zásadách využívania údajov, ktoré zverejnil Facebook.

Niektoré údaje, napríklad fotografie Facebook naozaj používa. "Ľudia sa niekedy pýtajú, ako sú ich údaje zdieľané s inzerentmi. Tieto aktualizácie na tom nič nemenia – inzerentom pomáhame osloviť ľudí relevantnými reklamami bez toho, aby sme ich informovali, kto ste," vysvetľuje Facebook.

V praxi to znamená, že napríklad ak dáte like na nejakú stránku, priateľom sa ukáže vaša fotografia pri konkrétnej stránke, ktorá si zaplatí reklamu, čo je bežný jav aj aktuálne.

 Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Do vedenia televízneho spravodajstva prichádza Slávka Gáborová.

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

Americkému vydavateľovi novín The New York Times (NYT) klesol v druhom štvrťroku čistý zisk o šesť percent na 23,7 milióna dolárov. Tržby digitálnej divízie prvýkrát prevýšili tržby z tlačenej verzie novín. Celkové tržby sa síce znížili, ale prekonali odhady analytikov.

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Platforma Ambrela, združujúca 27 humanitárnych a rozvojových organizácií na Slovensku, prináša zoznam verejných zbierok svojich členov na podporu obyvateľstva Libanonu po utorkovej masívnej explózii v Bejrúte. Do zdieľania výzvy či priamej finančnej pomoci sa môže zapojiť každý z nás.

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Spoločnosť Facebook spúšťa v Spojených štátoch a desiatkach ďalších krajín službu na zdieľanie krátkych videí. Nová služba s označením Reels je obdobou čínskej aplikácie TikTok, ktorej teraz napríklad v USA hrozí zákaz.

Pozrie sa do očí a vie, kedy a ako zomrie!

Pozrie sa do očí a vie, kedy a ako zomrie!

Poznáte knihy s hravými názvami ako Jeden musí z kola von, Na koho to slovo padne, Keď čert nespí, či Ľúbi ma, neľúbi ma?

Spevák zažaloval Trumpovu kampaň za používanie jeho piesní (VIDEO)

Spevák zažaloval Trumpovu kampaň za používanie jeho piesní (VIDEO)

Kanadský hudobník Neil Young podal na americkom súde sťažnosť na volebnú kampaň prezidenta Donalda Trumpa za to, že prezident na svojich mítingoch opakovane používa Youngovu hudbu. Podľa kanadského rockera Trumpova kampaň porušuje autorské práva, pretože Young s takým využitím svojich piesní nesúhlasil. Informovala o tom dnes BBC, podľa ktorej sa k tomu tím Trumpovej kampane zatiaľ nevyjadril.

V Španielsku nabádajú k noseniu rúšok reklamným spotom s kremačnou pecou (VIDEO)

V Španielsku nabádajú k noseniu rúšok reklamným spotom s kremačnou pecou (VIDEO)

Rozruch vyvolal v Španielsku televízny spot, v ktorom vedenie madridského regiónu nabáda najmä mladých ľudí k noseniu rúšok. Práve madridský región patril medzi najviac postihnuté pandémiou koronavírusu.

Čína hrozí odvetou USA kvôli problémom s vízami čínskych novinárov

Čína dnes pohrozila odvetou, ak americká vláda bude pokračovať podľa Pekingu v nepriateľskom rokovaní proti čínskym novinárom v USA.

Najčítanejšie