Veľká garančná schéma pomôže firmám. Slovenská sporiteľňa podpísala zmluvu so SIH a EXIMBANKOU Foto: SlSP

Veľká garančná schéma pomôže firmám. Slovenská sporiteľňa podpísala zmluvu so SIH a EXIMBANKOU

30.06.2020 16:08 | Marketing | TS

Najväčšia banka na Slovensku sa zapája do veľkej garančnej schémy s kapacitou 500 miliónov eur mesačne. Slovenská sporiteľňa podpísala zmluvy so Slovak Investment Holdingom a Eximbankou SR a vďaka garanciám pomôžu firmám na Slovensku, bez ohľadu na ich veľkosť, sa jednoduchšie dostať k novým finančným zdrojom. Podmienkou je, aby firmy neboli v problémoch ešte pred pandémiou nového koronavírusu.

 

Úvery je možné získať s výhodnou úrokovou sadzbou, navyše, v prípade udržania pracovných miest je získanie štátnej záruky bez poplatku.

„Som rád, že po predchádzajúcich menších formách pomoci firmám sa realitou stáva aj veľká garančná schéma v spolupráci so SIH a Eximbankou. Verím, že vďaka nej sa firmy k novým finančným zdrojom dostanú naozaj rýchlo a jednoducho. Výhodou oproti existujúcej garančnej schéme je, že k peniazom sa dostanú všetky firmy, bez ohľadu na ich veľkosť. Záruka štátu je do výšky 90 % pri úveroch do 2 miliónov eur, pri vyšších je to 80 %. Navyše, okrem odkladu splátok na jeden rok je možne nastaviť splátkový kalendár progresívne tak, aby firme najlepšie vyhovoval z pohľadu predpokladanému cashflow po pandémii. Ďalšou výhodou je aj to, že pri udržaní zamestnanosti v nasledujúcich 12 mesiacoch bude odpustený poplatok za záruku. Naďalej platí, že garančná schéma je určená doteraz fungujúcim firmám, ktoré zasiahol Covid 19. Podpísané dohody so SIH a Eximbankou pre nové záruky považujem za dobrý nástroj ako preklenúť nepriaznivé obdobie spôsobene pandémiou s cieľom podporiť zamestnanosť a finančnú kondíciu a likviditu firiem,“ povedal Norbert Hovančák, člen Predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za firemné bankovníctvo. 

Ako fungujú záruky

• SIH antikorona záruka 2

Prostredníctvom SIH antikorona záruky 2 budú poskytované úvery mikropodnikom, malým a stredným podnikom a veľkým podnikom s maximálnou výškou úveru 2 mil. eur, so splatnosťou 2 až 6 rokov, s odkladom splátok istiny a úrokov na 12 mesiacov. Úrokové sadzby nepresiahnu pri mikropodnikoch výšku 3,9 % ročne a pri ostatných podnikoch 1,9 % ročne. Záruka bude kryť až 90 % výšky úveru. Na úver bude aplikovaný poplatok za záruku vo výške závislej od splatnosti úveru, ktorý bude podniku odpustený, ak udrží zamestnanosť. Podniky budú môcť úverové zdroje použiť na financovanie svojich prevádzkových, ako aj investičných potrieb. O zapojenie sa do finančného nástroja môžu žiadať všetky finančné inštitúcie s platnou bankovou licenciou a oprávnením poskytovať úvery v SR. Bližšie informácie sú uvedené na webe SIH (www.sih.sk). SIH očakáva, že v najbližších týždňoch prejavia záujem ďalšie banky a prvé úvery budú poskytnuté v priebehu júla.

• EXIMBANKA SR antikorona záruka

Vďaka programu antikorona záruka, ktorý poskytuje EXIMBANKA SR, budú môcť podniky, ktorým kvôli pandémii chýba likvidita, získať úver z komerčných bánk za zvýhodnených podmienok. Výška úveru sa bude pohybovať od 2 do 20 miliónov €, splatnosť bude od 2 do 6 rokov, pričom sa bude poskytovať odklad splátok istiny a úrokov na 12 mesiacov. Úroková sadzba nepresiahne 1,9 % ročne. Záruka bude kryť až 80 % výšky úveru. Na úver bude aplikovaný poplatok za záruku vo výške závislej od splatnosti úveru, ktorý bude podniku odpustený, ak udrží zamestnanosť. Finančné prostriedky z úveru so štátnou zárukou je možné použiť na financovanie investičných a prevádzkových výdavkov, vrátane daňových, colných a odvodových záväzkov podnikov, tiež na financovanie investícií do dlhodobého hmotného majetku, ktorých účelom je nahradiť alebo zachovať existujúci dlhodobý hmotný majetok podniku. Úver schvaľuje a poskytuje komerčná banka, nie je naň nárok a získať ho nemôžu podniky, ktoré z hľadiska pravidiel štátnej pomoci bolo možné považovať za „podnik v ťažkostiach“ už pred pandémiou.

Viac info: https://www.eximbanka.sk/slovenska-verzia/produkty-eximbanky-sr/bankove-produkty/antikorona-zaruka.html?page_id=221920RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

Od pondelka 6. júla sa na obrazovky RTVS vráti populárny výpravný seriálový hit z dielne HBO - Babylon Berlín. RTVS odvysiela vždy dva diely za sebou každý pondelok o 22:00 na Dvojke.

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Od 1. júla 2020 došlo k zmene vo vedení v spoločnosti Panta Rhei.

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

O2 sa rozhodla zmeniť komunikáciu so zákazníkmi.

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán podnikne odvetu proti ktorejkoľvek krajine, ktorá spácha kybernetický útok na jeho jadrové zariadenia. Po štvrtkovom požiari v blízkosti továrne na obohacovanie uránu v Natanze to vyhlásil šéf iránskej civilnej obrany.

Bývalý redaktor Trendu sa vyjadruje za ministerstvo školstva

Bývalý redaktor Trendu sa vyjadruje za ministerstvo školstva

Tomáš Nejedlý, ktorý patril medzi skupinu redaktorov, s ktorými vydavateľstvo News and Media Holding počas pandémie koronavírusu ukončilo spoluprácu, už pracuje na ministerstve školstva.

RTVS si uctí osobnosť Ennia Morriconeho v televíznom vysielaní (VIDEO)

RTVS si uctí osobnosť Ennia Morriconeho v televíznom vysielaní (VIDEO)

Vo veku 91 rokov zomrel v Ríme taliansky hudobný skladateľ Ennio Morricone, ktorý vytvoril stovky filmových melódií. Jeho osobnosť si RTVS pripomenie dnes o 20:30 na Jednotke filmom Vtedy na Západe a o 23:30 na Dvojke v relácii Anjeli strážni Ennia Morriconeho.

Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Veľa oslavných výrokov o minulosti a kultúre Spojených štátov, ale aj bojovne ladené pasáže o "ľavicovej kultúrnej revolúcii" či údajných snahách "vymazať históriu" obsahoval prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa v predvečer Dňa nezávislosti.

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o výskyte pľúcnej choroby vo Wu-chan až po dvoch žiadostiach vznesených Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Najčítanejšie