Šéf marketingu Hyza: Spot o imigrantoch by sme teraz určite upravili

Šéf marketingu Hyza: Spot o imigrantoch by sme teraz určite upravili

31.08.2015 08:52 | Marketing | mk

Tragédia, pri ktorej zomrelo 71 utečencov, sa dotkla aj hydinárskej značky Hyza, ktorá patrí Akgrofertu Andreja Babiša. Logo, ktoré bolo na dodávke, v ktorej našli utečencov, sa dostalo spolu s informáciou o tragédii na stránky mnohých médií. Zároveň je firma kritizovaná za kontroverzný spot, v ktorom si len pred niekoľkými týždňami uťahovala z imigrantov – kurčiat. Ako na to reaguje fitma vysvetľuje v rozhovore marketingový riaditeľ spoločnosti MIKULÁŠ ŠRANKO.

 

 

Logo vašej firmy je na všetkých fotkách aj v zahraničných médiách, kde sa o kauze píše? Ako to vnímate?

Tragédiu v Rakúsku vnímame v prvom rade ako obrovskú ľudskú tragédiu. Zároveň obrovský problém s pašerákmi, ktoré musia vlády európskych krajín veľmi rýchle a razantne riešiť.
Logo na fotografiách v okolitých krajinách je pre ľudí neznáme, keďže pod značkou HYZA distribuujeme a predávame výrobky prioritne na slovenskom trhu. Zároveň sme obratom dokázali identifikovať nákladné auto. Nákladné auto bolo po trinástich rokoch odstavené a vyradené z majetku spoločnosti a v roku 2014 odpredané. Uvedomujeme si, že bolo veľkou chybou odpredať auto s ponechaným polepom. Aktuálne evidujeme nielen v našej spoločnosti ale aj z viacerých spoločností na slovenskom a českom trhu zmenu vo smerniciach ohľadom odpredaja majetku, ktorý je označený značkou spoločností.

V súvislosti v tragédiou v Parndorfe a diskusiou o úmrtí utečencov ľudia k téme pridávali video vášho spotu Hyza verzus imigranti. Čo na to hovoríte?

Reklamná kampaň je o kurčatách, o preferencii pravých slovenských kurčiat. Varuje pred Ftákovinami. Ftákoviny sú kurčatá neoznačeného pôvodu, ktoré sú neprávom označované za Slovenské kurčatá. Predávajú sa nelegálnym spôsobom na Slovensku. Aktuálne približne 50% kurčiat skonzumovaných na Slovensku pochádza zo zahraničia. Toto naďalej komunikujeme na stránke www.pozornaftakoviny.sk.
Je nám ľúto, že to niektorí ľudia spájajú s imigrantami. V spote ani v komunikácii neexistuje spojitosť s ľuďmi ani národnosťami.

Rada pre reklamu už v minulosti rozhodla, že spot je neetický. Čo hovoríte na verdikt rady?
(Rada dala za pravdu sťažovateľovi, podľa ktorého reklama obsahuje prvky xenofóbie, pretože používa paralelu s aktuálnou imigračnou situáciou a vnucuje recipientovi názor, že konkurenčné dovážané výrobky sú menejcenné, pochybné a nebezpečné - pozn.red.)

Rada pre reklamu vyhodnotila reklamnú komunikáciu za čiastočne neetickú z dôvodu na aktuálne vznikajúcu spoločensko-politickú situáciu v spojení výrazov „ilegálny imigranti" a „na pôvode záleží". Obratom sme časť komunikačných nástrojov upravili tak aby nedochádzalo k tomuto spojeniu.

Viac: Kampaň Imigranti na Babišove kurčatá Hyza je neetická

Reprofoto youtube Denník N

Vlastníte web imigranti.sk, kde bol zverejnený spomínaný spot. Aké mate plány s týmto webom?

Obsah webu www.pozornaftakoviny.sk sme upravili tak, aby nebol v rozpore s odporúčaniami Rady pre reklamu a zároveň na ňom nedochádzalo k akejkoľvek asociácii na ľudí. Stránku www.imigranti.sk, ktorá bola presmerovaná na kampaň Pozor na Ftákoviny! v okamihu vzniknutej situácii dali odpojiť. Túto stránku zatiaľ necháme v nečinnom stave.

Od kedy je odpojená?
Stránku sme z etických dôvodov vypli v priebehu štvrtka.

Aké marketingové prostriedky zvolíte na ochranu značky?

Nielen reakčnú ale aj aktívnu komunikáciu. V priebehu štvrtkového poobedia sme vydali vyhlásenia nielen na Slovensku a v Čechách ale aj v okolitých krajinách. Aktívne komunikujeme nielen s novinármi, ale aj so spotrebiteľmi, obchodnými partnermi a odpovedáme na adresné emaily. Na prvom mieste je pre nás naďalej kvalita našich výrobkov, sústredenie sa na rozvoj domáceho hydinárstva a tým aj podpora slovenskej ekonomiky.

Po udalostiach, ktoré sa stali, pustili by ste spot znovu?
Reklamný spot bol vysielaný v televízii v mesiacoch máj a jún. V aktuálnej situácii by sme spot určite upravili pred spustením.

pošli na vybrali.sme.sk


Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

1. Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

Spoločnosť Orange štartuje novú PR kampaň s názvom Rodinné LOVEstories.

Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

2. Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

Paní Zagorová je síce „milá holka“, ale už tri roky po sobe berie 600 tisíc... a čo potom „Jandovia a iní“? Od slávneho prejavu Miloša Jakeša, ktorý bol predzvesťou pádu komunismu, uplynulo presne 30 rokov.

Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

3. Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

Na sociálnych sieťach pribúdajú v posledných dňoch fotky ľudí, ako môžu vyzerať o 30 rokov, či naopak fotky, ako vyzerajú o niekoľko rokov mladší. Ľudia si ich vytvorili pomocou aplikácie FaceApp, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa rôznych kritérií a aj podľa veku. Odborníci však varujú, aplikácia sa môže dostať k citlivým údajom, s ktorými môže ďalej bez vedomia ich majiteľa nakladať.

Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

4. Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

Istanbulský súd dnes oslobodil novinára a experta medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Erola Önderoglua obžaloby z teroristickej propagandy.

AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

5. AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta kontroluje skupinu Le Monde, jenž vydává stejnojmenný deník.

O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

6. O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

Aktuálny ročník O2 Dobrej veci v boji o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha už pozná svojich víťazov. Akadémie, ktorých cieľom je budovať kladný vzťah detí k športu a motivovať ich k nemu cez všeobecnú pohybovú prípravu, získalo pre nadchádzajúci školský rok až 40 základných škôl po celom Slovensku.

Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

7. Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

Záverečná ôsma séria dramatického fantasy seriálu Hra o tróny získala 32 nominácií na televízne ceny Emmy, čo prekonalo doterajší rekord 27 nominácií, ktoré v roku 1994 mal kriminálny seriál Polícia New York.

Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

8. Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

Na Malte sa pre vraždu novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej postavia pred súd traja muži.

V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

9. V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

Štyria policajti z Moskvy boli prepustení v súvislosti s júnovým zadržaním investigatívneho novinára Ivana Golunova.

Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

10. Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

Novým tajným agentom s označením 007 bude po Danielovi Craigovi prvýkrát v dejinách bondoviek žena a černoška, ​​britská herečka Lashana Lynchová. Tvrdí to britský bulvárny denník Daily Mail, ktorý sa odvoláva na zdroj z filmového priemyslu.

Najčítanejšie