Zdroj: Stella centrum Zdroj: Stella centrum

Expres nachytal Stella Centrum, ako kradne dopravné informácie

25.09.2013 08:27 | Rádio | mk

Rádio Expres zverejnilo na svojej webovej aplikácii niekoľko zámerne vymyslených dopravných udalostí, ktoré do svojho vysielania nedali. Už po niekoľkých minútach sa informácie objavili na stránke Stella centra, ktorý predáva rádium Stella servis s dopravnými informáciami. Informácie odvysielali Fun rádio a Anténahit Rádio.

 


Expres zámerne vybral nereálne upozornenie: upozorňoval na odstavený kamión v neprehľadnej zákrute na ceste zo Svitu do Popradu, ide pritom o rovnú cestu. A na radar obojsmerne pri obci Závadky. Takýchto vymyslených udalostí prebral Stella servis od Expresu niekoľko.
Rádio tak chcelo upozorniť na vykrádanie jej dopravného servisu, ktorý podľa rádia trvá už rok.

 

"Našu pozíciu najrýchlejšieho a najspoľahlivejšieho dopravného servisu sme si budovali dlhé roky, rovnako ako našu širokú a spoľahlivú databázu Expres vodičov. Zároveň sme za tie roky do jeho budovania zainvestovali aj veľké množstvo finančných prostriedkov," povedal pre Omédiách.com Ivan Antala, programový riaditeľ Expresu. „Považujeme za nemorálne, ak niekto túto databázu využíva bez nášho súhlasu a vedomia, a ešte s ňou aj obchoduje a zarába na niečom, čo Rádio Expres poskytuje zadarmo. Nehovoriac o tom, že tým dochádza k zavádzaniu dotknutých rádií, ktoré možno v dobrej viere platia za niečo, čo považujú za spoľahlivé a hodnoverné. Kým realita je taká, že dostávajú informácie s veľkým časovým sklzom oproti realite a do éteru ich možno nevedome uvádzajú ako čerstvé a aktuálne vo chvíli kedy sú často už viac ako 30 minút staré a neaktuálne, čím dochádza k zavádzaniu poslucháčov a vodičov, ktorí sa na takéto rádiá spoliehajú," dodal Antala.

Reakcia šéfa Stella Centra Viliama Brtáňa.

Reakcia Fun rádia.


Šéfa spravodajstva a dopravného servisu rádia Expres Peter Palovič o vykrádaní

Vykráda vaše dopravne informácie Stella Centrum?
Už roky pozorujeme, že informácie, ktoré nám telefonujú naši poslucháči na dopravný servis, sa oneskorene, približne o 30 minút, objavujú v presne tom istom znení v dopravných servisoch iných rozhlasových staníc. Preto sme si urobili niekoľkokrát skúšku podobnú tej, ktorá sa objavila vo videu, a to nám podozrenie potvrdilo. Vzhľadom k tomu, že tieto rozhlasové stanice spolupracujú so Stella Centrom, sme overili aj informácie zo Stella servisu, ktorý Stella Centrum poskytuje, a tie nám podozrenie potvrdili, pretože na ich stránke sa naše informácie presne v tom znení objavovali a objavujú s vysokou pravidelnosťou. Preto sme sa rozhodli na tom poukázať. Vymysleli sme si informácie, ktoré nemohli nastať, alebo v danom čase nenastali. A napriek tomu, sa tieto informácie objavili v Stella servise a neskôr aj vo vysielaní rádií, ktoré s ním spolupracujú.

Ako vy získavate dopravne informácie?
Informácie do dopravného servisu výhradne získavame od expresvodičov. To sú všetci poslucháči, ktorí kedy telefonovali do dopravného servisu Rádia Expres. Je to také naše označenie poslucháčov, ktorí tým patria do našej rádiovej rodiny. Iné zdroje nemáme. Ani vlastne nepotrebujeme, pretože za tie roky máme presné skúsenosti, že ak dôjde k udalosti na nejako frekventovanej ceste, tak máme odhad koľko vodičov nám bude telefonovať. Na základe závažnosti informácií ďalej komunikujeme s dopravnou políciou, alebo hasičskými zbormi, aby sme vedeli o danej situácii viac a vedeli informovať o jej ďalšom vývoji v čase. Iné zdroje dopravný servis Rádia Expres nevyužíva.

Akým spôsobom získavajú oni?
To je otázka na Stella Centrum. Na základe ich webovej stránky je jasne prezentovaná rovnako telefonická linka, na ktorú by mali telefonovať poslucháči. Zároveň ale vieme, že ich komunikácia tejto linky je minimálna až žiadna, čiže máme reálne pochybnosti o jej funkčnosti. Iné zdroje na webe nekomunikujú.

Aké mate výhrady k Stella Centru?
Neprislúcha nám hodnotiť kvalitu Stella Centra. My sme len poukázali na to, že získavajú informácie z našej webstránky a mobilnej aplikácie, na ktorých sú informácie obnovované v reálnom čase hneď ako nastanú. A to bez toho, aby to s nami prerokovali, aby nás požiadali o to, či môžu informácie preberať, alebo uvádzali zdroj, odkiaľ informácie majú, čo je v mnohých prípadoch dopravný servis Rádia Expres.

Od kedy registrujete nekalú činnosť?
Zverejňovanie informácií, ktorými disponuje náš dopravný servis, inými médiami, sledujeme už niekoľko rokov. Takúto „prácu" Stella Centra sledujeme systematicky približne rok. Nekalé je na tom aj to, že Stella Centrum si necháva od ostatných rozhlasových staníc platiť za to, že im poskytuje dopravný servis, ktorý nevzniká výhradne ich činnosťou, ale je preberaný aj od nás. Nehovoriac o tom, že kým sa touto cestou dostanú informácie do ostatných rádií a sú odvysielané, sú časťou už neaktuálne.

Pokúšali ste sa to vzájomne riešiť?
Niekedy veľmi dávno v minulosti. Tvrdili, že nijako nevedia ovplyvniť fakt, že naši poslucháči, ktorí počuli informáciu z rádia, telefonujú do Stella servisu, inými slovami – nič nám nedokážete. Teraz sme to nevysielali a informácie aj tak preberajú. Preto sme sa už neobrátili na Stella Centrum, ale na našich právnikov a tí ich budú kontaktovať.

pošli na vybrali.sme.sk


Pellegrini: Rozhodne odmietam falošné správy, že mám koronavírus

Pellegrini: Rozhodne odmietam falošné správy, že mám koronavírus

Peter Pellegrini bol v piatok náhle hospitalizovaný s respiračným ochorením.

Novinár, ktorý položil premiérovi otázku o sexuálnej orientácii, v Plus 7 dní skončil

Novinár, ktorý položil premiérovi otázku o sexuálnej orientácii, v Plus 7 dní skončil

Minulý týždeň dala šéfredaktorka Plus 7 dní Katarína Šelestiaková výpoveď. Dôvodom bola cenzúra rozhovoru s premiérom, ktorý urobil redaktor Pavel Knapko a premiéra sa pýtal na jeho sexuálnu orientáciu.

Danko sa urazil a počas predvolenej debaty v živom vysielaní odišiel (VIDEO)

Danko sa urazil a počas predvolenej debaty v živom vysielaní odišiel (VIDEO)

Hospodárske noviny v spolupráci s rádiom Expres dnes naživo priniesli veľkú predvolebnú debatu, do ktorej pozvali jedenástich lídrov politických strán, ktoré kandidujú do parlamentu.

Objednajte si sériu Samsung Galaxy S20 medzi prvými a dostanete Galaxy Buds+ ako bonus

Objednajte si sériu Samsung Galaxy S20 medzi prvými a dostanete Galaxy Buds+ ako bonus

Tohtoročnú sezónu predstavovania nových smartfónov začal Samsung s trojicou vlajkových lodí Galaxy S20, Galaxy S20+ a Galaxy S20 Ultra 5G. Na Slovensku sa začnú predávať až 13. marca, no predobjednať si ich môžete už teraz. Ak si vybrané modely predobjednáte do 8. marca, dostanete k nim bezdrôtové slúchadlá Galaxy Buds+ ako bonus. 

Požiadali o prešetrenie predaja vlastníka Markízy spoločnosti PPF

Požiadali o prešetrenie predaja vlastníka Markízy spoločnosti PPF

 Český senátor Lukáš Wagenknecht zo strany Pirátov a poslanec tejto strany Jan Lipavský požiadali členov amerického Kongresu a akcionárov skupiny CME o prešetrenie plánovaného predaja CME spoločnosti PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera. Skupina PPF obavy odmieta.

Nevyvážené O 5 minút 12 prinieslo RTVS historický rekord (VIDEO)

Nevyvážené O 5 minút 12 prinieslo RTVS historický rekord (VIDEO)

Posledná diskusná relácia O 5 minút 12 pred voľbami si pripísala historický rekord v sledovanosti.

Rezník vypomáha Dankovi do poslednej chvíle, pchá ho aj tam, kde už nepatrí

Rezník vypomáha Dankovi do poslednej chvíle, pchá ho aj tam, kde už nepatrí

Pred parlamentnými voľbami v roku 2016 štátom platená agentúra TASR, ktorej šéfoval Jaroslav Rezník, robila všetko preto, aby mimoparlamentnú SNS aj s Andrejom Dankom dostala do parlamentu. V chystaných voľbách 2020 sa scenár opakuje, Rezník Danka opäť zachraňuje.

Top filmy a seriály, ktoré si môžete vychutnať so 6 mesiacmi HBO zadarmo od SWAN-u

Top filmy a seriály, ktoré si môžete vychutnať so 6 mesiacmi HBO zadarmo od SWAN-u

Kto by nechcel niečo zadarmo? SWAN teraz rozdáva darček všetkým novým zákazníkom, ktorý si k digitálnej televízii vezmú aj rýchly optický internet v rámci Balíkov DUO M, DUO L alebo Duo XL

Kto bude v posledných predvolebných debatách, prinášame prehľad (VIDEO)

Kto bude v posledných predvolebných debatách, prinášame prehľad (VIDEO)

Pár dní pred voľbami pripravujú televízie predvolebné debaty s lídrami strán, ktoré majú najväčšiu šancu zostaviť vládu a postaviť premiéra.

Po Slovensku sa šíri iniciatíva NIE V NAŠEJ KRAJINE, čo znamená?

Po Slovensku sa šíri iniciatíva NIE V NAŠEJ KRAJINE, čo znamená?

Na Slovensku vznikla občianska iniciatíva „NIE v našej krajine“, ktorej posolstvo stojí na jednoznačnom odmietaní totalitnej ideológie a strachu, ktorý šíri.

Najčítanejšie