RTVS potrestali za spravodajský príspevok Foto: RTVS

RTVS potrestali za spravodajský príspevok

12.05.2016 10:11 | Rádio | mk

Nie je šéf ako šéf.

 


Na poslednom zasadnutí licenčnej rady dostala RTVS neobvyklú sankciu - upozornenie na porušenie zákona za odvysielanie príspevku Chybne vyrátané poistné zostane bez trestu v programe Rádiožurnál dňa 3. 9. 2015. Zaujímavosťou je, že odborníci kancelárie rady v posudku pre členov rady odporúčali zastaviť správne konanie, lebo v príspevku porušenie zákona nevideli. Členovia rady hlasovaním rozhodli, že zákon porušený bol.

 

„Za chybne vyrátané poistné, ktoré niektorých živnostníkov zaskočilo v júli, nebude potrestaný nikto. Na svojej stoličke zostáva aj šéf daniarov, ktorí nesprávne údaje poslali poisťovniam. Minister financií Peter Kažimír dnes hovorí o ľudskom zlyhaní a chybe, za ktorú sa ospravedlňuje. Tvrdí však, že omyly daniarov sú nič oproti ich zásluhám v boji proti daňovým únikom," začal príspevok moderátor. Príspevok bol o debate na finančnom výbore parlamentu v súvislosti s vyšetrovaním chýb daniarov a probléme nesprávne vypočítaného poistného, ktorý mal dopad na živnostníkov.

Dôvodom, prečo sa rada začala príspevkom zaoberať, bolo označenie šéf daniarov. "Správne konanie bolo začaté z dôvodu, že účastník konania v posudzovanom programe mohol odvysielať nepresné, a teda nepravdivé informácie týkajúce sa osoby prezidenta Finančnej správy SR Ing. Františka Imreczeho, ktorý bol v programe nesprávne označený ako šéf daniarov, čím mohlo dôjsť k porušeniu povinnosti zabezpečiť objektívnosť a nestrannosť spravodajského programu." Finančného riaditeľstvo má okrem prezidentom Finančného riaditeľstva SR Františka Imreczeho aj organizačné útvary sekciu daňovú a colnú.

Odporúčame aj: Všetky rozhodnutia RVR

„Konkrétna informácia o mene osoby vedúceho štátneho úradníka síce neodznela, avšak z pohľadu informovanosti recipienta nebola podľa názoru Kancelárie Rady zavádzajúca, ani nepresná. Vo všeobecnosti ozrejmila skutočnosť, že na vedúcom poste „daniarov" nedošlo po prešetrení júlových chýb daniarov a probléme nesprávne vypočítaného poistného vo Finančnom výbore Národnej rady SR k odvolaniu," píše kancelária rady. „Recipientovi tak boli ponúknuté presné, jasné a stručné informácie," dodáva kancelária. Členovia rady však rozhodli, že RTVS v tomto prípade porušila ustanovenie zákona o objektívnosti a nestrannosti spravodajských programov.

RTVS si nemyslí, že v príspevku urobili redaktori chybu.Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího zavraždeného v roku 2018 dnes oznámili, že otcovým vrahom odpustili. Novinár, ktorý kritizoval saudskoarabských predstaviteľov, bol zabitý na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule a jeho telo sa nenašlo.

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Pesnička populárneho poľského speváka o privilégiách šéfa vládnej strany Jaroslawa Kaczyńského sa dostala až na vrchol hitparády populárnej stanice verejnoprávneho poľského rozhlasu Trojka, ale potom náhle zmizla. Rozhlas obviňujú z cenzúry, hrozia odchody novinárov aj bojkot časti umelcov. Pesnička sa stala hitom, na internete má seďem miliónov zhliadnutí.

Najčítanejšie