Polícii sa ozval muž, ktorému sa v roku 1962 podarilo újsť z väzenia Alcatraz

 

Polícia v San Franciscu pred piatimi rokmi dostala list, ktorého pisateľ tvrdil, že je jedným z troch väzňov, ktorým sa v roku 1962 podarilo utiecť z neslávne preslávenej väznice Alcatraz. Analýza písma jeho totožnosť vtedy síce nepreukázala, ale ani nevyvrátila, upozornil spravodajský server BBC. Záležitosť okolo listu bola zverejnená až teraz.

"Volám sa John Anglin. Utiekol som z Alcatrazu v júni 1962. Áno, podarilo sa to nám všetkým, ale len tak tak," píše v liste.

Tri väzni - bratia John a Clarence Anglin a ich spoluväzeň Frank Morris - sú v USA dodnes na zozname najhľadanejších osôb. K ich menám sú priradené upravené fotografie toho, ako by v súčasnosti mohli vyzerať.

V liste tiež píše, že Morris zomrel v roku 2005 a Clarence Anglin o tri roky neskôr. Autor sa následne v liste snaží uzavrieť s úradmi dohodu. "Ak v televízii oznámite, že ma pošlete do väzenia maximálne na rok a že mi poskytnete lekársku starostlivosť, napíšem vám, kde presne som," uvádza autor listu s tým, že ma 83 rokov a trpí rakovinou.

Pisateľ uviedol, že väčšinu života strávil v Seattli a osem rokov v Severnej Dakote. V čase, keď list písal, žil v južnej Kalifornii.

List dostala televízia od anonyma. Príslušné úrady, ktoré mali prípad na starosti od roku 1978, ho zaslali na podrobnú analýzu Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI). Písmo v dokumente bolo porovnané s písmom všetkých tri utečených väzňov, ale vyšetrovatelia nakoniec nedospeli k definitívnemu záveru o jeho autentickosti.

Synovec Johna a Clarence Anglinových ale v rozhovore v televízii CBS povedal, že jeho babičke niekoľko rokov po úteku troch väzňov niekto posielal ruže, pri ktorých bol odkaz s podpismi ich synov.

"Zatiaľ som neurobil záver, či naozaj verím, že sa John pokúsil o takýto kontakt," povedal synovec David Widner. "Že má rakovinu a umiera, o tom aspoň mohol informovať rodinu - dať jej tak vedieť, že existuje," dodal.

Alcatraz je jedným z najznámejších väzení na svete. Fascináciu verejnosti si vyslúžil svojím umiestnením na ostrove i povestí zariadenia, z ktorého nemožno utiecť. To sa však podarilo trom väzňom, ktorí naostrenými lyžicami niekoľko mesiacov hĺbili zo svojich ciel tunel a k úteku z ostrova uprostred noci následne použili improvizovaný nafukovací raft vyrobený z plášteniek. Od tej doby už ich nikto nevidel.

Väznica Alcatraz bola kvôli vysokým prevádzkovým nákladom v roku 1963 uzavretá. Teraz je obľúbenou turistickou atrakciou, útek troch väzňov sa stal aj predlohou k filmu Útek z Alcatrazu (1979) s Clintom Eastwoodom.