V Turecku bol zatknutý rakúsky novinár a aktivista

11.09.2018 21:59 | Stručne | ČTK

Turecké úrady zatkli pre podozrenie zo skutku súvisiaceho s terorizmom rakúskeho ľavicového novinára a aktivistu Maxa Zirngasta. Informovala o tom medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc a server Re:volt, pre ktorý žurnalista píše.

Server uviedol, že Zirngast bol zatknutý dnes ráno vo svojom Ankarskom byte. "Samozrejme čo najostrejšie odsudzujeme toto zatknutie a vyzývame na jeho okamžité prepustenie," uviedol v e-maile server Re:volt, a potvrdil tak informáciu organizácie Reportéri bez hraníc, ktorá priniesla správu o Zirngastovom zatknutí ako prvá.

"Náš dopisovateľ, ktorý veľa rokov žije v Turecku, je nadšený ľavicový aktivista a autor, ktorý bojuje za slobodu a demokraciu," uviedol novinárov domovský server. Podľa neho Zirngast, ktorý nemá ani 30 rokov, zároveň študuje politológiu. Turecké úrady ho údajne vinia pravdepodobne z členstva v teroristickej organizácii.

Turecké úrady informáciu o Zirngastovom zatknutí nekomentovali. Rakúske ministerstvo zahraničia iba bez ďalších podrobností uviedlo, že v Ankare dnes bol zatknutý rakúsky občan.

Vzťahy medzi Tureckom a mnohými krajinami Európskej únie narušila vlna zatýkania po zmarenom vojenskom pokuse o prevrat z júla 2016. Medzi zatknutými bolo aj niekoľko zahraničných novinárov, vrátane nemecko-tureckého dopisovateľa denníka Die Welt Deniz Yucel, ktorý bol zadržiavaný rok, než bol tento rok vo februári prepustený z väzby. Yücel je v Turecku stále obvinený z podpory teroristickej organizácie, za čo mu hrozí až 18 rokov väzenia.

Rakúsko je voči postupu tureckých úradov zvlášť kritické. Kancelár Sebastian Kurz vyzval na ukončenie prístupových rokovaní medzi EÚ a Tureckom.

pošli na vybrali.sme.sk


Pozrite si rebríček najlepšie platených hercov herečiek. Medzi ženami vedie Scarlett Johansson (VIDEO)

1. Pozrite si rebríček najlepšie platených hercov herečiek. Medzi ženami vedie Scarlett Johansson (VIDEO)

Najlepšie platenou herečkou na svete sa tento rok rovnako ako minulý rok, stala Američanka Scarlett Johansson. Podľa rebríčka časopisu Forbes zverejneného v piatok si zarobila 56 miliónov dolárov.

Mobilné hry na horúce leto aj daždivé dni: Harry Potter a legendárna strieľačka Doom

2. Mobilné hry na horúce leto aj daždivé dni: Harry Potter a legendárna strieľačka Doom

Smartfóny v našich vreckách majú stále lepšie displeje, výkonnejší hardvér a silnejšie batérie. Bez veľkého preháňania sa dá povedať, že začínajú poriadne zatápať herným konzolám. 

Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

3. Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

Český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) posudzuje koncentrácie čínskej spoločnosti Rainbow Wisdom Investment zo skupiny CITIC a podnikateľa Jaromíra Soukupa pri kontrole spoločností Empresa Media a Médea.

Známe osobnosti bojujú za Amazonský prales, ale so zavádzajúcimi fotkami

4. Známe osobnosti bojujú za Amazonský prales, ale so zavádzajúcimi fotkami

Mnoho celebrít a politikov sa v týchto dňoch vyjadruje na sociálnych sieťach k obrovským lesným požiarom v Amazónii a vyzýva k boju za záchranu tamojšieho dažďového pralesa, označovaného za pľúca planéty.

Trend pomáha šíriť dezinformácie Číny

5. Trend pomáha šíriť dezinformácie Číny

V najnovšom vydaní týždenníka Trend vyšiel neobvyklý PR článok.

Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

6. Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

V stredu a vo štvrtok viaceré médiá a stránky na sociálnych sieťach zdieľali video, na ktorom je zaznamenený konflikt mladého dievčaťa a policajta.

S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

7. S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

S vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vychádzajú na povrch nové obludné skutočnosti.

Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

8. Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí pražského vrchního soudu, který přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy jí umíral manžel, bývalý prezident Václav Havel.

Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

9. Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

Finančná správa upozorňuje na podvodnú internetovú stránku, ktorá predáva zájazdy do zahraničia.

Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

10. Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

Protimonopolní regulátori Európskej únie sa rozhodli preskúmať plány americkej internetovej spoločnosti Facebook na vytvorenie novej digitálnej meny.

Najčítanejšie