Stovka európskych novinárov podporila výzvu k ochrane autorských práv Ilustr. foto: Omediach.com

Stovka európskych novinárov podporila výzvu k ochrane autorských práv

28.08.2018 10:14 | Tlač | ČTK

Stovka európskych novinárov podporila výzvu poslancom Európskeho parlamentu, aby uložili veľkým internetovým platformám povinnosť prepúšťať časť svojich finančných ziskov médiám, na ktorých novinárske články, fotografie či videá odkazujú.

 

Europarlament má v polovici septembra prerokovať európsku smernicu o autorskom práve, u ktorej ale nie je isté, či sa v nej presadí aj táto finančná požiadavka. V júli sa medzi europoslancami pre návrh nenašiel dostatok podpory.

Spor sa vedie najmä o článok 11, ktorý má vydavateľom umožniť vyžadovať poplatok za samotný odkaz alebo náhľad na článok na internetových platformách. V praxi ide o to, že platformy typu Google News, Facebook, Wikipédia, Twitter sa majú podeliť o zisky, ktoré im z toho vďaka reklame plynú. Platformy sa tomu bránia, rovnako ako to kritizujú niektoré politické subjekty, napríklad pirátske strany, ktoré tvrdia, že obhajujú slobodu internetu.

Z iniciatívy vojnového spravodajcu francúzskej tlačovej agentúry AFP Sammyho Ketza, ktorý pôsobí na Blízkom východe, vznikla petícia vyzývajúci k zachovaniu článku 11 v smernici. Ide podľa neho o otázku prežitia nezávislých médií v Európe, ktorým tak budú potvrdené vlastnícke práva na tvorbu umiestnenú na internete. Bez tohto článku by novinári de facto ďalej pracovali pre spomínané platformy zadarmo, anonymne a bez akéhokoľvek uznania.

Odporúčame aj: Otvorený list vojnového spravodajcu: Riskujeme životy, ale zarába na tom Google a Facebook

Pod výzvu sa podpísalo 103 novinárov z 27 európskych krajín, medzi ktorými je mnoho nositeľov národných i medzinárodných novinárskych ocenení. Článok jedného z najrešpektovanejších reportérov AFP dnes uverejnilo množstvo európskych médií.

Ketz upozornil na problém pohľadom vojnových spravodajcov, ktorých pôsobenie v krízových oblastiach je pre médiá finančne nesmierne náročné. "Za viac ako 40 rokov v novinárskej brandži som bol svedkom, ako počet novinárov na mieste, kde sa niečo deje, postupne klesá. Rastú pritom riziká, ktoré novinárov môžu stáť život. Stali sme sa terčmi a naše výjazdy stoja čoraz viac peňazí," napísal.

"Časy, kedy nám stačila bunda, tričko a vo vrecku nejaký doklad, sú už dávno preč. Teraz potrebujete nepriestrelnú vestu, pancierované autá, niekedy aj osobného strážcu a tiež poistenie. Kto všetko toto platí? Médiá. A platia veľa," pokračoval Ketz .

"Napriek tomu, že platia obsah a posielajú novinárov, ktorí riskujú vlastný život, aby vytvorili spoľahlivé, komplexné a dôveryhodné spravodajstvo, nie sú to oni, kto z toho profitujú. Sú to internetové platformy, ktoré nemusia zaplatiť ani cent. Je to úplne rovnaké, ako keď príde niekto cudzí a úplne nehanebne zožne plody vašej práce. Nič také nemôžete v demokracii ospravedlniť a nie je to ani morálne ospravedlniteľné," zdôraznil spravodajca AFP.

"Veľa priateľov skončilo s novinárčinou, pretože ich vydavateľstvo buď skrachovalo, alebo im už nebolo schopné platiť," dodal.Český Deník N vlani vykázal stratu 30 miliónov korún

Český Deník N vlani vykázal stratu 30 miliónov korún

Český Deník N, ktorý sa inšpiroval slovenským Denníkom N, vlani vykázal stratu 30 miliónov korún a tento rok za prvý polrok strata predstavovala osem miliónov českých korún.

Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov, mali pracovať pre ruskú tajnú službu

Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov, mali pracovať pre ruskú tajnú službu

Zamestnanci ruskej ambasády podnikali na Slovensku špionáž pod diplomatickým krytím, upozornil Denník N.

V Hongkongu bol zatknutý prodemokratický mediálny magnát

V Hongkongu bol dnes na základe nového bezpečnostného zákona zatknutý mediálny magnát Jimmy Lai.

Zjazdoví lyžiari a kanoista si zmerali sily v netradičnom trojboji. Kto zvíťazil? (VIDEO)

Zjazdoví lyžiari a kanoista si zmerali sily v netradičnom trojboji. Kto zvíťazil? (VIDEO)

Vodnoslalomár Matej Beňuš a zjazdoví lyžiari Adam a Andreas Žampovci sa stretli v súboji, ktorý preveril ich šikovnosť, rýchlosť aj schopnosti na bicykli. Ich zápolenie je súčasťou kampane spoločnosti BILLA, v ktorej predajniach prebieha počas tohto leta spotrebiteľská súťaž „Uži si leto na bajku“ o 240 športových bicyklov.

Polícia vyšetruje rasistický článok o požiari v Bohumíne

Polícia vyšetruje rasistický článok o požiari v Bohumíne

Polícia vyšetruje rasistický článok o tragickom požiari v Bohumíne.

Šíri sa podvod, ktorý zneužíva tvár Pellegriniho, Rozborila aj Hamšíka (FOTO)

Šíri sa podvod, ktorý zneužíva tvár Pellegriniho, Rozborila aj Hamšíka (FOTO)

Napriek tomu, že statusy s fotkou Vila Rozborila či Petra Pellegriniho sľubujúce milióny, poukážky či auto... vyzerajú už na prvý pohľad veľmi nedôveryhodne, na facebooku na ne stovky ľudí naleteli a podvod vo veľkom ďalej šíria.

O aktivity TikToku sa zaujíma už aj Twitter

O aktivity TikToku sa zaujíma už aj Twitter

Americká internetová spoločnosť Twitter prejavila záujem o prevzatie aktivít čínskej aplikácie pre zdieľanie krátkych videí TikTok v Spojených štátoch.

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

Televizní skupina Prima v příštích týdnech stáhne svou hlavní zpravodajskou relaci Hlavní zprávy ze CNN Prima News, dále ji bude vysílat už jen na stanici Prima.

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Aj tlačové oddelenie ministerstva kultúry, na čele ktorého je nominantka OĽaNO Natália Milanová, prešlo po voľbách zmenou.

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Počet zákazníkov operátora O2 dosiahol koncom júna už takmer 2,16 mil., čo je o 4% viac ako pred rokom. Výnosy skupiny O2 na Slovensku, ktorá zahŕňa aj výsledky spoločnosti O2 Business Services, dosiahli koncom júna 138 mil. eur, čo je medziročne menej o 6%. Do polročných výnosov sa tak naplno premietla už aj situácia spojená so šírením koronavírusu na Slovensku a štátnych opatrení k jeho zamedzeniu, ako aj tretinový pokles ceny prepojovacích poplatkov. Zisk skupiny O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o necelé 2% na 58 mil. eur.

Najčítanejšie