Novinár Chášukdží bol podľa tureckého prokurátora uškrtený Foto: FB D.CH.

Novinár Chášukdží bol podľa tureckého prokurátora uškrtený

31.10.2018 22:30 | Tlač | ČTK

Saudskoarabský novinár Džamál Chášukdží bol hneď po príchode na konzulát svojej krajiny v tureckom meste Istanbul uškrtený.

 

Povedal to dnes úrad istanbulského prokurátora, s ktorým sa tento týždeň zišiel jeho saudskoarabský náprotivok. Ide o prvú oficiálnu informáciu zo strany tureckých úradov zaoberajúcich sa objasňovaním Chášukdžího prípadu. Podľa vyhlásenia istanbulského prokurátora bolo telo následne rozštvrtené a zničené. Išlo podľa neho o vopred naplánovaný čin.

Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že návšteva saudskoarabského prokurátora nepriniesla konkrétny výsledok. Prokurátor Saudskej Arábie pricestoval do Turecka v nedeľu a dnes odišiel.

Chášukdží išiel 2. októbra na konzulát vybaviť si doklady k rozvodu a už z neho nevyšiel. Turecko od začiatku tvrdilo, že bol zabitý, Saudská Arábia to zo začiatku popierala, potom tvrdila, že zomrel nešťastnou náhodou pri bitke a nakoniec priznala, že bol zavraždený. Jeho telo sa doteraz nenašlo a nie sú určení hlavní vinníci. Saudská Arábia v jednej zo svojich verzií tvrdila, že telo bolo zabalené do koberca, vyvezené z konzulátu v aute a odovzdané "miestnemu spolupracovníkovi" k zničeniu.

Turecký denník Hürriyet s odvolaním sa na zdroje blízke vyšetrovaniu napísal, že saudskoarabský prokurátor odišiel bez toho, aby odpovedal na kľúčové otázky. Tureckí vyšetrovatelia sa s ním podelili o dôkazový materiál, ale nepáčilo sa im, že saudskoarabský prokurátor trval na tom, aby mu poskytli kópiu záznamov z Chášukdžího telefónu.

Turecká strana údajne poňala nedôveru, keď saudskoarabský prokurátor odmietol opakovane odpovedať na otázky, kde je telo, kto sú vrahovia a kto je miestny spolupracovník, ktorý zrejme s vrahmi zo Saudskej Arábie pracoval. Na tureckej strane prevláda podozrenie, že prokurátor do Turecka prišiel, nie aby sa podieľal na objasnení vraždy, ale aby chránil korunného princa Muhammada bin Salmána.

Chášukdží bol kritikom korunného princa. Na konzuláte bolo 2. októbra saudskoarabské komando, ktoré v ten istý deň odcestovalo do Saudskej Arábie. Rijád ohlásil, že bolo kvôli prípadu zadržaných 18 ľudí. Turecko opakované žiada o ich vydanie na súd do Turecka, čo ale Rijád zamieta.

pošli na vybrali.sme.sk


Seznam.cz: Lukačovič svá média pro byznys nezneužívá

1. Seznam.cz: Lukačovič svá média pro byznys nezneužívá

Vedení společnosti Seznam.cz odmítlo obvinění MF Dnes, že majitel Seznamu Ivo Lukačovič zneužívá svá média pro vlastní byznysové zájmy.

Našla sa autorka rozhovoru s Janou Vaľovou: Šéfka ma uistila, že je to moja posledná špinavá práca

2. Našla sa autorka rozhovoru s Janou Vaľovou: Šéfka ma uistila, že je to moja posledná špinavá práca

Oceňujem redaktorku, že síce neskoro, ale že sa ozvala a ešte takto verejne a popísala, ako k rozhovoru došlo.

Na slovenský trh prichádza nová konkurencia v oblasti monitoringu médií - spoločnosť Monitora

3. Na slovenský trh prichádza nová konkurencia v oblasti monitoringu médií - spoločnosť Monitora

Na slovenský trh prichádza nová konkurencia v oblasti poskytovania servisu monitorovacích služieb – spoločnosť Monitora, ktorá poskytuje komplexný real-time monitoring médií a pokročilé riešenie pre analýzu a meranie médií so skúsenosťami z ČR.

Zverejnili nominácie na Globálneho marketéra roka 2018

4. Zverejnili nominácie na Globálneho marketéra roka 2018

Svetová federácia zadávateľov reklamy (WFA) zverejnila nominácie na cenu pre Globálneho marketéra roka 2018.

Babiš: Nikdy neodstúpim, nech si to všetci zapamätajú!

5. Babiš: Nikdy neodstúpim, nech si to všetci zapamätajú!

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že nikdy neodstoupí. V emotivním projevu před odletem do Bruselu takto reagoval na dotazy novinářů ke kauze, kterou tento týden rozpoutal rozhovor s jeho synem, jenž údajně trpí schizofrenií.

Agrofert od Babiša sa rozšíri o ďalšie časopisy

6. Agrofert od Babiša sa rozšíri o ďalšie časopisy

Mediálna skupina Mafra, ktorá spadá pod koncern Agrofert zvereneckého fondu Andreja Babiša, výrazne rozšíri svoje mediálne portfólio.

Súťaž Marketér roka 2018 pozná nominácie

7. Súťaž Marketér roka 2018 pozná nominácie

Odborná porota zverejnila mená nominovaných marketingových profesionálov na cenu Marketér roka.

4G sieť na Slovensku oslavuje piate výročie

8. 4G sieť na Slovensku oslavuje piate výročie

Telekom ju od začiatku zrýchlil dvanásťnásobne, sprístupnil pokrytie po celej krajine a päťkrát získal certifikát Best in Test.

Trump označil za svoj úspech údajný pokles obľuby médií v USA. Pravda je iná

9. Trump označil za svoj úspech údajný pokles obľuby médií v USA. Pravda je iná

Americký prezident Donald Trump považuje za jeden zo svojich najväčších úspechov v najvyššej štátnej funkcii zníženie obľuby médií medzi Američanmi.

Zomrel herec, ktorý stvárnil kráľa v Troch orieškoch pre Popolušku (VIDEO)

10. Zomrel herec, ktorý stvárnil kráľa v Troch orieškoch pre Popolušku (VIDEO)

Vo veku 87 rokov zomrel vo štvrtok v Drážďanoch nemecký filmový a divadelný herec Rolf Hoppe.

Najčítanejšie