Novinár Chášukdží bol podľa tureckého prokurátora uškrtený Foto: FB D.CH.

Novinár Chášukdží bol podľa tureckého prokurátora uškrtený

31.10.2018 22:30 | Tlač | ČTK

Saudskoarabský novinár Džamál Chášukdží bol hneď po príchode na konzulát svojej krajiny v tureckom meste Istanbul uškrtený.

 

Povedal to dnes úrad istanbulského prokurátora, s ktorým sa tento týždeň zišiel jeho saudskoarabský náprotivok. Ide o prvú oficiálnu informáciu zo strany tureckých úradov zaoberajúcich sa objasňovaním Chášukdžího prípadu. Podľa vyhlásenia istanbulského prokurátora bolo telo následne rozštvrtené a zničené. Išlo podľa neho o vopred naplánovaný čin.

Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že návšteva saudskoarabského prokurátora nepriniesla konkrétny výsledok. Prokurátor Saudskej Arábie pricestoval do Turecka v nedeľu a dnes odišiel.

Chášukdží išiel 2. októbra na konzulát vybaviť si doklady k rozvodu a už z neho nevyšiel. Turecko od začiatku tvrdilo, že bol zabitý, Saudská Arábia to zo začiatku popierala, potom tvrdila, že zomrel nešťastnou náhodou pri bitke a nakoniec priznala, že bol zavraždený. Jeho telo sa doteraz nenašlo a nie sú určení hlavní vinníci. Saudská Arábia v jednej zo svojich verzií tvrdila, že telo bolo zabalené do koberca, vyvezené z konzulátu v aute a odovzdané "miestnemu spolupracovníkovi" k zničeniu.

Turecký denník Hürriyet s odvolaním sa na zdroje blízke vyšetrovaniu napísal, že saudskoarabský prokurátor odišiel bez toho, aby odpovedal na kľúčové otázky. Tureckí vyšetrovatelia sa s ním podelili o dôkazový materiál, ale nepáčilo sa im, že saudskoarabský prokurátor trval na tom, aby mu poskytli kópiu záznamov z Chášukdžího telefónu.

Turecká strana údajne poňala nedôveru, keď saudskoarabský prokurátor odmietol opakovane odpovedať na otázky, kde je telo, kto sú vrahovia a kto je miestny spolupracovník, ktorý zrejme s vrahmi zo Saudskej Arábie pracoval. Na tureckej strane prevláda podozrenie, že prokurátor do Turecka prišiel, nie aby sa podieľal na objasnení vraždy, ale aby chránil korunného princa Muhammada bin Salmána.

Chášukdží bol kritikom korunného princa. Na konzuláte bolo 2. októbra saudskoarabské komando, ktoré v ten istý deň odcestovalo do Saudskej Arábie. Rijád ohlásil, že bolo kvôli prípadu zadržaných 18 ľudí. Turecko opakované žiada o ich vydanie na súd do Turecka, čo ale Rijád zamieta.

pošli na vybrali.sme.sk


Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

1. Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

Múzeum v bývalom nacistickom koncentračnom tábore v Osvienčime požiadalo návštevníkov, aby prestali pózovať na koľajniciach vedúcich do niekdajšieho vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka.

Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

2. Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

Staré mobilné telefóny nepatria do smetného koša. Vďaka pretrvávajúcemu technologickému boomu sa mobily stali našou nevyhnutnou súčasťou a fungovanie bez nich si už nevieme predstaviť.

Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

3. Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

Robert Fico dnes zvolal tlačovú besedu, na to, aby vynadal novinárom a oznámil im, že sa k ním bude chovať ešte horšie, ako sa chová.

Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

4. Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

Neoverené informácie, konšpirácie, falošné fotky, strašenie či chýbajúci autor. To sú časté manipulácie dezinformačných webov. Pomôcť odhaliť ich má prvý facebookový chatbot menom Checkbot.

Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

5. Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

Prípad rodičky, ktorá po pôrode upadla do kómy a následne zomrela, minulý rok otriasol Slovenskom a venovali sa mu viaceré médiá. Markíza na prípad upozornila vo viacerých reportážach – v Televíznych novinách aj v relácii Reflex.

Podľa stávkových kancelárií je jasnou favoritkou volieb Čaputová

6. Podľa stávkových kancelárií je jasnou favoritkou volieb Čaputová

Pred rozhodujúcim druhým kolom volieb prezidenta je podľa stávkových kancelárií jasnou favoritkou na výhru Zuzana Čaputová, ktorá minulý víkend presvedčivo vyhrala prvé kolo hlasovania.

EK udelila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur kvôli internetovej reklame

7. EK udelila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur kvôli internetovej reklame

Americký internetový gigant Google dostal už tretiu pokutu od Európskej komisie za zneužívanie svojho postavenia na trhu.

Slovenská a česká Wikipédia vo štvrtok na protest nebudú dostupné

8. Slovenská a česká Wikipédia vo štvrtok na protest nebudú dostupné

Vo štvrtok 21. marca 2019 nebude slovenská Wikipédia 24 hodín dostupná na protest voči návrhu smernice Európskeho parlamentu a rady o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu.

Skupina Poštovej banky, popri investíciám do modernizácie, zvýšila zisk aj výnosy

9. Skupina Poštovej banky, popri investíciám do modernizácie, zvýšila zisk aj výnosy

Skupina Poštovej banky zvýšila v roku 2018 celkový konsolidovaný čistý zisk o 6,4 milióna eur na 54,3 milióna eur. Vyplýva to z dnes zverejnenej konsolidovanej účtovnej závierky skupiny.

Neseďte doma - vyberte sa von, na Beerbuildng!

10. Neseďte doma - vyberte sa von, na Beerbuildng!

Slovenskí pivovarníci opäť pozývajú mladých dospelých na BEERBUILDING - kvízy o pive s pivnými sládkami. Cieľom aktivity, ktorá potrvá do polovičky apríla, je vytiahnuť mladých ľudí z online sveta do offline sveta a ukázať im čaro osobných stretnutí s priateľmi; ponúknuť zážitok a presvedčiť ich, že stretnutia na živo, aj pri pohári čerstvo načapovaného piva, sú neopakovateľné.

Najčítanejšie