V Bielorusku súdia šéfku hlavného nezávislého servera Foto: tut.by

V Bielorusku súdia šéfku hlavného nezávislého servera

13.02.2019 08:15 | Tlač | ČTK

Šéfredaktorka hlavného nezávislého spravodajského servera v Bielorusku sa postavila včera pred súd v hlavnom meste Minsku. Ochrancovia ľudský práv kritizujú proces ako "akt zastrašovania" od režimu autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka, napísala agentúra AFP.

 

Obžaloba kladie šéfredaktorke portáli Tut.by Maríne Zolotovovej za vinu ľahostajnosť a nedbalosť, pretože nezasiahla proti počínaniu svojich podriadených, ktorí sa dostávali k platenému servisu štátnej agentúry Belta s použitím hesiel tretích osôb. Zolotovová vinu odmieta.

"Veľmi udivuje, že v Bielorusku sa v dvadsiatom prvom storočí koná súd sa šéfredaktorkou portálu za používanie hesla, ktoré nepoužívala," odsúdila proces hovorkyňa novinárskeho združenia Boris Goreckij.

"Tento prípad si berie na mušku špeciálne Tut.by," usudzuje Zolotovová. "Máme viac ako milión zhliadnutí denne, zatiaľ čo Belta a ďalšie štátne médiá ich majú oveľa menej. Je to pokus oslabiť konkurenciu," dodala.

Zolotovovú zatkli policajti vlani v auguste spolu s desiatkou ďalších novinárov, a to v rámci vyšetrovania neoprávneného využívania servisu štátnej tlačovej agentúry Belta. Tá vyčíslila údajnú škodu na niekoľko desiatok tisíc rubľov. Ostatní zadržaní novinári boli prepustení na slobodu hneď po odsúdení k úhrade škody.

Lukašenko vládne Bielorusku tvrdou rukou už od roku 1994, kontrolu nad médiami pritvrdil po protivládnych demonštráciách v marci 2017. Vlani krajina skončila na 155. priečke na rebríčku slobody tlače mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc.

pošli na vybrali.sme.sk


Šefčovič sa už v prvej televíznej debate vymedzil voči Čaputovej (VIDEO)

1. Šefčovič sa už v prvej televíznej debate vymedzil voči Čaputovej (VIDEO)

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič sa už v prvej televíznej debate po sobotňajšom prvom kole volieb prezidenta vymedzil voči právničke Zuzane Čaputovej, s ktorou bude 30. marca súperiť o hlasy voličov v druhom kole volieb.

V nedeľu budú viaceré televízne diskusie s dvomi úspešnými kandidátmi

2. V nedeľu budú viaceré televízne diskusie s dvomi úspešnými kandidátmi

V nedeľu ráno pokračujú televízie ale aj vieceré spravodajské médiá so špeciálnym vysielaním k prezidentským voľbám.

Denník SME musel vysvetľovať, prečo mal na titulke chybný volebný lístok

3. Denník SME musel vysvetľovať, prečo mal na titulke chybný volebný lístok

Dnes, v deň volieb, denník SME na titulnej strane tlačeného vydania uverejnil ilustračný volebný lístok, ktorý sa nezhodoval s originálnym volebným lístkom.

Louis Vuitton sťahuje letné modely pripomínajúce Michaela Jacksona (VIDEO)

4. Louis Vuitton sťahuje letné modely pripomínajúce Michaela Jacksona (VIDEO)

Francúzska módna značka Louis Vuitton stiahne zo svojej letnej pánskej kolekcie všetky modely, ktoré mali byť poctou zosnulému popovému spevákovi Michaelovi Jacsonovi.

Venezuelská polícia brutálne zbila poľského novinára

5. Venezuelská polícia brutálne zbila poľského novinára

Venezuelská polícia brutálne zbila poľského novinára Tomasza Surdela, ktorý udalosti v juhoamerickej krajine monitoruje pre denník Gazeta Wyborcza.

Minister vyzýva sociálne siete, aby dôraznejšie mazali radikálne príspevky

6. Minister vyzýva sociálne siete, aby dôraznejšie mazali radikálne príspevky

Spoločnosti prevádzkujúce sociálne siete musia dôraznejšie odstraňovať príspevky, ktoré šíria radikálne a násilnícke myšlienky.

Anticenu Bludný balvan dostala pätica politikov na čele s Babišom

7. Anticenu Bludný balvan dostala pätica politikov na čele s Babišom

 Anticenu Bludný balvan, kterou za matení veřejnosti a pavědu uděluje Český klub skeptiků Sisyfos, získali za loňský rok politici.

Médiá chystajú počas volebnej noci špeciálne vysielanie, prinášame prehľad

8. Médiá chystajú počas volebnej noci špeciálne vysielanie, prinášame prehľad

Prezidentské voľby sú jednou z hlavných politických udalostí roka. Televízie, rádiá ale aj spravodajské weby chystajú špeciálne spravodajstvo a volebné štúdiá.

Pellegrini tvrdí, že svojim mimoriadnym vystúpením neporušil zákon

9. Pellegrini tvrdí, že svojim mimoriadnym vystúpením neporušil zákon

V stredu večer pár hodín pred začiatkom moratória pred prezidentskými voľbami vystúpil premiér Peter Pellegrini v RTVS s mimoriadnym prejavom.

Spolumajiteľ Penty poprel komunikáciu s Kočnerom o príprave vraždy

10. Spolumajiteľ Penty poprel komunikáciu s Kočnerom o príprave vraždy

Spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák dnes odmietol informácie, že zhruba mesiac pred minuloročnou vraždou novinára Jána Kuciaka mu kontroverzný podnikateľ Marian Kočner písal o príprave likvidácie nemenovanej osoby. Kočnera polícia obvinila z objednania Kuciakovej vraždy, už skôr boli v kauze obvinené iné štyri osoby.

Najčítanejšie