Inšpekcia prepustila všetkých zadržaných policajtov v súvislosti so lustráciami novinárov

Inšpekcia prepustila všetkých zadržaných policajtov v súvislosti so lustráciami novinárov Foto: Polícia

Kriminalisti dnes prepustili posledného z trojice policajtov zadržaných policajnou inšpekciou vo štvrtok v súvislosti s vyšetrovaním nezákonných lustrácií novinárov a prokurátorov v policajných databázach.

Ministerstvo vnútra prípad zatiaľ bližšie nekomentovalo.

Bývalý riaditeľ jedného z elitných policajných útvarov Pavol Vorobjov pri dnešnom odchode z policajnej inšpekcie novinárom len povedal, že obvinený nebol.

Podrobnosti: Zadržali vysokopostavených funkcionárov polície, pravdepodobne pre lustrovanie novinárov pre Kočnera

Vorobjov je podozrivý z toho, že vyhľadával údaje o osobách v policajných databázach aj pre Mariana Kočnera, ktorý je obvinený okrem iného aj z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Vorobjov skôr tvrdil, že preverovanie údajov vykonával pre policajného prezidenta Tibora Gašpara, neskôr ale výpoveď zmenil. Gašpar poprel, že by takýto pokyn svojmu podriadenému vydal. Vorobjov zastával funkciu šéfa spravodajskej jednotky finančnej polície, na vlastnú žiadosť bol tento rok preložený k inému policajnému útvaru.

Odporúčame aj: Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

Už vo štvrtok sa dostali na slobodu ďalší dvaja policajti, ktorých inšpekcia zadržala. Jedným z nich bol aj zástupca riaditeľa policajnej jednotky pre odhaľovanie najzávažnejších prípadov majetkovej a hospodárskej kriminality Milan Mihálik.

V súvislosti s vyšetrovaním nelegálnych lustrácií novinárov skôr na polícii vypovedali aj poškodení novinári. Tí zverejnili informácie, že niekto z polície zostavil zoznamy aj s osobnými údajmi novinárov, údajmi o ich rodinných väzbách či používanom motorovom vozidle.
Podľa zaistenej komunikácie z telefónu a Marian Kočner chválil získanými informáciami o súkromní novinárov.

"Povedzte mi, kto s kým...čo robí, kto ako pije, kto fetuje, kto sa s kým stretáva… kto bije ženu. Príďte, uverejníme to. Bude to veľká zábava,“ povedal Kočner na tlačovke, po ktorej spustil kanál Na pranieri, kde sa snažil kompromitovať nepohodlných novinárov.

Stanovisko Úradu inšpekčnej služby MV SR:

Včera, dňa 26.09.2019 bola realizovaná akcia vyšetrovateľmi odboru boja proti korupcii a organizovanej kriminalite Úradu inšpekčnej služby, v súvislosti s lustráciou nebohého novinára Jána Kuciaka bol zadržaný P. V. pre podozrenie zo spáchania prečinu zneužívanie právomocí verejného činiteľa v jednočinnom súbehu s prečinom neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi, ktorému bolo vyšetrovateľom vznesené obvinenie. Po vykonaní procesných úkonov bol prepustený.

Okrem tohto bola zadržaná aj podozrivá osoba M. M. pre podozrenie zo spáchania prečinu zneužívania právomocí verejného činiteľa v jednočinnom súbehu s prečinom neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi, ktorého sa mala dopustiť vykonaním neoprávnených lustrácií v informačných systémoch ministerstva vnútra. Podozrivý bol po vykonaní procesných úkonov prepustený zo zadržania. V súčasnej dobe mu nebolo vznesené obvinenie. Vyšetrovanie však naďalej pokračuje.

Zadržaná bola aj podozrivá osoba M. Z. pre podozrenie zo spáchania prečinu ohrozenie dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Tohto konania sa mal zadržaný dopustiť vykonaním neoprávnenej lustrácie v informačnom systéme ministerstva vnútra. Po vykonaní procesných úkonov bol muž prepustený na slobodu, v súčasnej dobe mu nebolo vznesené obvinenie, vyšetrovanie naďalej pokračuje.

Táto akcia nesúvisela s neoprávnenou lustráciou 28 novinárov, v ktorej sú taktiež naďalej vykonávané potrebné procesné úkony.